Cruise gemileri, yüksek hizmet standartlarına sahip olan ve turistik amaçlı çalışan devasa yolcu gemileridir. Bu yüzen otellerde seyahat ederken bavul toplama derdiniz olmadan her sabah farklı bir şehirde, farklı bir ülkede, hatta farklı bir kıtada uyanabilirsiniz. Cruise gemileri ile üst sınıf seyahatler yaparken kaliteli restoranlarda leziz yemekleri tadar, gün boyu havuzlarında yüzer, akşamları eğlencelerine katılır, bir yandan da durduğu şehirleri keşfe çıkarsınız. Kısa sürede çok yer görmüş olursunuz, tatilinizin sonunda da yorulmamış ve yenilenmiş olduğunuzu fark edersiniz. Bu yazımda ise sizlere cruise gemileri ve dünyanın en iyi cruise rotaları hakkında bilgiler vereceğim.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Cruise gemileri hakkında genel bilgiler

Dünya’nın ¾’ünün sularla kaplı olduğunu, bu suların % 97,5’inin de okyanuslar ve denizlerden oluştuğunu düşünürsek, bu çok da bilinmeyen kısmını suyun üzerinden keşfetmek istediğimizde cruise gemi turlarına katılmak mükemmel olacaktır.

Cruise gemi turları

Cruise gemileri hem bir yüzen otel hem de yüzen bir şehir gibidir. Marketleri, kuaförleri, restoranları, barları, eğlence mekânları vardır. Bazen günlerce açık denizde seyahat edip karayı görmezsiniz. Ancak karaya ayak basmadan seyahat ettiğinizde bile geminin içinde sıkılmaya vakit bulamazsınız.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Cruise gemileri ile seyahat etmeden önce kalacağınız oda tipine karar vermeniz çok önemlidir. Bu kruvaziyer gemiler çok büyük oldukları için çok değişik oda tipleri bulunmaktadır. Manzara izlenebilen balkonlu odaları olduğu gibi penceresi bile olmayan iç kabin odaları da vardır. Oda seçiminizi yapmadan önce bütçenizi değerlendirmeniz çok önemlidir. Bana sorarsanız zamanınızın çoğunu güvertede geçireceğiniz için hangi oda tipini seçerseniz seçin, yolculuğunuzdan kesinlikle keyif alacaksınızdır. Zaten ister iç kabinde, ister balkonlu suit kabinde konaklayın, odanızın kapısından dışarı çıktığınız anda gemide alacağınız hizmet kalitesi aynı olacaktır.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Antigua’da demirleyen bir yolcu gemisi

Cruise Gemileri – Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  • Seyahat edeceğiniz ülkelerin vize isteyip istemediğini önceden kontrol edin. Vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz vize başvurunuzu en az 1 ay önceden yapın.
  • Seyahat edeceğiniz ülkenin aşı zorunluluğu olup olmadığını şehrinizdeki Seyahat Sağlığı Merkezi’ni arayarak öğrenin. Eğer zorunlu aşılar varsa seyahate çıkmadan önce Seyahat Sağlığı Merkezi’nden randevu alarak aşınızı ücretsiz yaptırabilirsiniz.
  • Gemi turuna başlamadan en az 3 saat önce geminin kalkacağı limanda check-in işlemlerinize başlamış olun. Check-in yaparken teslim ettiğiniz bagajınızı, görevliler odanıza taşıyacaktır.
  • Gemide nakit para geçmediğini göz önünde bulundurun. Gemiye binerken size verilen Cruise Card ile ekstra harcamalarınızı yapıp Cruise Card ödemenizi sonradan kredi kartınız ile yapabilirsiniz.
  • Gideceğiniz rotaya göre bineceğiniz gemide 110 V ya da 220 V priz olabilir. Yanınızda priz çevirici adaptör (Avrupa, Kuzey Amerika ve İngiltere prizlerini birbirine çeviren adaptörler) götürmenizde fayda var. Ayrıca aynı anda fotoğraf makinesi, cep telefonu şarj edeceğinizi düşünüyorsanız üçlü (veya beşli) priz götürebilirsiniz.
  • Açık denizde seyahat edeceğiniz için gemi tutması riskine karşı yanınızda bulantı hapınızı bulundurun. Ayrıca sürekli kullandığınız ilaçları ve doğal homeopatik ürünleri alın.
  • Yolculara sağlıklı bir ortam sunmak, bu nedenle bakteri üremesini engellemek için gemide klimalar sürekli çalışıyor. Ancak geminin içi de oldukça serin oluyor. Bunu göz önüne alarak yanınınızda muhakkak hırka, şal bulundurun.
  • Turun bitiminden 1 gece önce bavullarınızı odanızın kapısına bırakmanız gerekiyor. Görevliler bagajınızı alıp çıkışa kadar götürüyor. Siz de anılarınızı hafızanıza kazıyıp turunuzu sonlandırıyorsunuz.

Sanya, Hainan, Çin

Cruise Gemileri – Dünyanın en iyi cruise rotaları

Titanic filmini çoğunuz izlemişsinizdir. Koskoca geminin Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmesi de belki sizi endişelendirmiştir. Ancak günümüzdeki cruise gemileri teknolojiden nasibini aldı. Bu gemilerle seyahat etmek artık oldukça güvenli. Üstelik konforlular. Özel sistemleri sayesinde okyanus geçerken bile çok az sallantı hissediyorsunuz. O zaman şimdi ister misiniz, kendimizin başrol oyuncusu olacağı eğlenceli film karelerini yaşamak üzere gemimize binelim?

Bu yazımı hazırlarken gemi turları organize eden uzmanlarla görüşüp sizler için bilgiler aldım. Şimdi de bu bilgiler eşliğinde derlediğim dünyanın en güzel cruise gemi rotalarını listeleyeceğim.

Antarktika

7. kıtaya gitmek ve Antarktika turu yapmak belki herkese göre değil ama “Her yere gittim, bu kıta eksik kalmasın” diyenler için de unutulmaz bir deneyim olduğu kesin. Arjantin’e gidip dünyanın sonundaki şehir Ushuaia’dan yolculuğa başlayarak gezegende en az ziyaret edilen yer olan Güney Kutbu’na gitmek, balinalar ve penguenler eşliğinde buz dağlarının arasında gezmek isteyenler için bu tur oldukça en özel deneyim sunuyor.

Antarktika Buzulları

Kuzey Kutbu

Kuzey Kutbu Gemi Turu kuşkusuz pek çok yere gidip macera aramaya devam edenlerin ilgisini çekiyor. Gemiye ulaşana kadar bile yapılan yolculuk oldukça uzun. Önce Norveç’in başkenti Oslo’ya, oradan Longyearbyen’e uçuluyor. Longyearbyen’dan da gemiye transfer oluyor. Kuzey Kutbu Gemi Turu’nda buzla kaplı fiyortları, dağları, buzulları keşfe çıkıyor, ince buz tabakasının üstünde fok avlayan kutup ayılarına, kutup tilkilerine, Svalbard’a özgü ren geyiğine, göç mevsiminde ise balinalara rastlıyorsunuz.

Kuzey Kutbu

Norveç

Karadan gidilemeyecek yerlere gitmek, karadan görülemeyecek manzaraları görmek, sadece Norveç Fiyortları cruise gemi turu ile mümkün. Fiyort; denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşan ve çoğunlukla iç kesimlere kadar sokulan, ince, uzun, genellikle çok derin ve kenarları çok dik körfezlere deniyor. Dünyanın fiyort başkenti sayılan Norveç’teki fiyortlar, Buzul Çağları sırasında buzulların çekilmesi ve yeryüzünü dramatik bir şekilde oyması neticesinde oluşmuş. Norveç Fiyortları, kıyı şeridi boyunca 1.100’den fazla fiyorta ev sahipliği yapıyor. Batı Norveç Fiyortları – Geirangerfjord ve Nærøyfjord, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Norveç Fiyortları

Karadağ

Her ne kadar Norveç Fiyortları kadar ünlü olmasa da Karadağ Fiyortları da tam bir doğa harikası. Kotor Körfezi’nin çevresi fiyortlar ile kaplı olduğundan deniz burada her zaman sakin ve çarşaf gibi. Körfezle aynı ismi taşıyan Kotor kentiyse bu bölgenin en önemli şehri. Mimarisi ve tarihi ile dikkat çeken bölge, gemi turuna katılmak için mükemmel bir tercih.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Kotor Körfezi ve Karadağ Fiyortları

Yunan Adaları

Hem burnumuzun dibinde olup hem de bambaşka bir kültürün kapılarını aralayan Yunan adaları cruise gemi turları, ülkemizden katılabileceğimiz en yakın ve en hesaplı gemi turları sayılıyor. Mykonos, Santorini, Girit gibi ülkemizden direkt feribot seferi bulunmayan Yunan adalarına gemi turlarıyla gitmek, bireysel gitmemize kıyasla çok daha ucuza bile geliyor.

Santorini Adası

Britanya Adaları

Britanya Adaları; Avrupa’nın kuzeybatısında, Büyük Britanya, İrlanda ve 6.000’den fazla küçük adadan oluşan takımadalar. Britanya Adaları cruise gemi turlarında İngiltere, İskoçya, Galler ve İrlanda ziyaret ediliyor. Bu tur sırasında kaleler, şatolar, Birleşik Krallık’ın ikonik tarihi alanı Stonehenge ve olağanüstü doğal güzellikler görülüyor.

Neist, İskoçya

Baltık Ülkeleri

Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin başkentlerini bir cruise gemi turu ile gezmek isterseniz İsveç’in başkenti Stockholm, Finlandiya’nın başkenti Helsinki, Finlandiya-Rusya sınırındaki St. Petersburg, Estonya’nın başkenti Tallinn’i gezebiliyorsunuz.

Tallinn, Estonya

Kanarya Adaları

İspanya’ya bağlı olan, Afrika kıtasının 100 km kuzeybatısında bulunan Kanarya Adaları; Tenerife, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera ve El Hierro olmak üzere başlıca 7 ada ile birkaç küçük adacıktan oluşuyor. Volkanik patlamalar sonucunda oluşan adalarda çöllerden sık ormanlara ve muhteşem plajlara kadar büyüleyici doğal güzellikler görülüyor.

Tenerife, Kanarya Adaları

Transatlantik

Eğer günler boyunca kara yüzü görmeden denizde seyir hâlinde olmanın verdiği hissiyatı merak ediyorsanız, Transatlantik cruise gemi turları size göre demektir. İspanya’dan başlayacağınız turda Kanarya Adaları’nda bir mola verebilir, ardından Karayip Denizi’ne ulaşana kadar Atlas Okyanusu’nun dalgalarında ilerleyebilirsiniz.

Transatlantik

Panama Kanalı

İnsan yapımı bir bir mühendislik harikasını izleyerek seyahat etmek istiyorsanız Panama Kanalı sizin için biçilmiş kaftan. Panama Kanalı, Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanus’u birbirine bağlıyor, Güney Amerika ve Kuzey Amerika’yı birbirinden ayırıyor. Kanal boyunca yolculuk yaklaşık 9 saat sürüyor. Panama Kanalı cruise gemi turları ise Panama’nın egzotik ormanlarını, Kolombiya’nın tarihi şehirlerini ve Karayipler’deki Aruba Adası’nın kumsallarını ziyaret ediyor.

Panama Kanalı

Karayipler

Atlas Okyanusu’nun batısında yer alan Karayip Denizi birbirinden güzel ada ülkelerine ev sahipliği yapıyor. Karayipler gemi turu rotaları, doğu ve batı olarak ikiye ayrılıyor. Benim tercihimse Doğu Karayipler’de St Juan-Barbados adaları arasındaki rota. Bu rotada duraklanan adalar Karayipler’in en pahalı adaları olduğu için cruise gemileriyle gitmek de iyi bir seçenek oluyor.

St Lucia

Alaska

ABD’nin Alaska eyaleti, ülkenin oldukça uç bir noktasında bulunuyor. İklim koşulları da göz önüne alındığında çoğu yerine araçla ulaşım oldukça zor. Bu nedenle bir gemi turuyla Alaska’yı keşfetmek, oldukça doğru bir tercih oluyor. Eyaletin el değmemiş yerlerini denizden görmek, balinaları izlemek, buzullara dokunacak kadar yakınlaşmak, hatta su kayaklarıyla buzulların arasında gezmek, bu turla mümkün oluyor.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Alaska

Hawaii

ABD’nin Pasifik Okyanusu kıyılarında muhteşem kumsallarda yüzmek, aktif volkanları görmek isteyenler için Hawaii adaları cruise gemi turları iyi bir seçim. ABD’de herşey dâhil konseptinde oteller bulunmadığından bu gemi turları lüks ve rahatlığı yaşattığı için de tercih ediliyor. Turlar ABD’nin Los Angeles, San Francisco şehirlerinden veya Kanada’nın Vancouver şehrinden kalkarak of Hawaii’nin 4 ana adası Hawaiʻi-The Big Island, Maui, Oʻahu, Kauaʻi’yi ziyaret ediyor.

Honolulu, Hawaii

Galápagos Adaları (Colón Takımadaları)

Galápagos Adaları cruise gemi turları, muhtemelen bu listede adı geçen turların en özellerinden biri. Galápagos Adaları (Colón Takımadaları); Pasifik Okyanusu’nun doğusunda, Ekvador Cumhuriyeti’ne bağlı bir archipelago (takımadalar, adalar grubu). “Tabiatın Ütopyası” olarak adlandırılan adalar, çok uzun yıllar insanoğlunun keşfedememesi sayesinde doğasını korumayı başardı. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan bitkilere, hayvanlara ev sahipliği yapıyorlar. Ayrıca dünyaca ünlü biyolog Charles Darwin’in evrim teorisinin doğduğu yer olması nedeniyle de çok önemliler. Darwin’e ilham veren adalar, UNESCO tarafından da canlı müze ve evrim teorisinin yaşayan kanıtı olarak kabul ediliyor. 21 ana adanın 14 tanesi ziyaretçilere açık. Cruise rotaları doğu, batı, kuzey, güney ve merkez olarak ayrılıyor. Her rotada farklı endemik canlılar görülüyor. Bu nedenle bu tura katılacak kişilerin rotalarda görülen endemik türleri dikkatle inceleyerek görmek istediği canlılara göre hangi bölgeye gitmek istediğine karar vermesi gerekiyor.

Cruise gemi - Dünyanın en iyi cruise rotaları

Galápagos Adaları

Hint Okyanusu

Hint Okyanusu üzerinde yol alan cruise gemi turları, misafirlerinin ıssız adalardan UNESCO listesindeki takımadalara, Maldivler’den Seyşeller’e ve Sri Lanka’ya kadar keşfetmesini sağlıyor.

Maldivler

Uzak Doğu

Eğer Uzak Doğu’nun gizemini gemi turlarıyla keşfetmeye hazırsanız Güneydoğu Asya’nın en güzel ülkeleri arasında yer alan Endonezya’yı, Filipinler’i, Malezya’yı, Tayland’ı ve Singapur’u bir cruise gemi turu ile ziyaret edebilirsiniz.

Singapur

Japonya

Japonya’nın güney kıyılarında ve Seto İç Denizi’nde seyreden Japonya cruise gemi turları, dünyanın en popüler cruise rotaları arasında yerini almayı başardı. Bunda Japonya’nın zengin kültürünün de etkisi var. Muhteşem millî parklar, gökdelenlerle dolu şehirler derken Japonya tecrübeli gezginler için en güzel destinasyonlar arasında yer almaya devam edecek gibi görünüyor. Özellikle de mart sonu ve nisan başlarında kutlanan Sakura Festivali (Japonca: Sakura Zensen) zamanında gidenler, büyük bir coşkunun içinde yer alıyor.

Japonya cruise turu – Fujiyoshida’daki Chureito Pagoda ve Fuji Dağı

Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın fiyortlarında unutamayacağınız bir gemi turuna katılabilirsiniz. Fantastik derinlikte ve yüksek uçurumlarla çevrili olan Yeni Zelanda’nın görkemli fiyortları, ülkenin güneybatısındaki Fiordland Millî Parkı’na da ev sahipliği yapıyor. Fiordland Millî Parkı; yükseklerden akan şelaleler, görkemli kayalıklar, el değmemiş yağmur ormanları gibi Yeni Zelanda’nın en şaşırtıcı manzaralarını sunuyor.

Yeni Zelanda Fiyortları

Cruise gemi turları, hem keyifli hem rahat hem de eğlenceli olduğu için benim de tercih ettiğim seyahat türleri arasında yer alıyor. Ah o gemide ben de olsaydım, diyeceğiniz turlara katılmanız, dünyayı denizler üzerinden keşfetmeniz dileğiyle…