Karadağ, Adriyatik Denizi kıyısında vizesiz gidilen bir ülke. Karadağ’ın muhteşem şehri Kotor ise Kotor Körfezi’nde, Lovcen Dağları’nın eteklerinde, Gurdic ve Skurda Nehirleri arasında kurulmuş bir şehir. 671 m uzunluğunda nefis bir sahili var. Dünyanın en büyük fiyortlarından biri burada bulunuyor. Kotor’un Doğal ve Kültürel-Tarihi Bölgesi (Kotor Eski Kenti, Kotor surları, iç Kotor Körfezi’nin çevre bölgesi), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Müstahkem Kotor Şehri, 16.-17. yüzyıllar arasındaki Venedik Savunma Eserleri: Stato da Terra – Batı Stato da Mar kategorisi içinde UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kotor

Kotor

Katıldığım Balkan turunda Hırvatistan sınırından çıkar çıkmaz Kotor Körfezi’ne girdik. Heybetli dağların eteğindeki kıvrımlı yollar bizi nefis manzaralar eşliğinde Karadağ’a getirdi. Dünyanın en büyük fiyortlarından birine sahip olan Kotor’u göreceğimiz için fazlasıyla heyecanlanıyorduk.

Kotor

Karadağ hakkında bilgiler

Karadağlılar tembellikleriyle ünlü insanlar. Binaların mimarisi de belki bu yüzden estetikten uzak. Ancak ülkenin vahşi doğası o kadar güzel ki binaların çirkin görüntüsünün bile üzeri örtülüyor. Yine de yer yer doğaya zarar veren betonlaşma çok çirkin sırıtıyor.

Stoliv yakınlarında Kotor Körfezi

Karadağ (Montenegro) topraklarının ilk yerleşimcileri İliryalılar olarak biliniyor. Roma, Bizans, Venedik, Avusturya, Fransa egemenliğine giren topraklar 1910’da krallık olmuş. Daha sonra Sırp-Hırvat-Sloven Krallığı’nın bir parçası olmuş. Krallığın adı 1928’da Yugoslavya Krallığı olarak değiştirilmiş. Karadağ da 2006’da bağımsızlığını kazanmış.

Kotor

Kotor Körfezi’nde adalar

Karadağ ismini 1.749 m yüksekliğindeki Lovcen Dağı’nın İtalyanca karşılığı olan Monte Negro (Kara Dağ)’dan alıyor.

Kotor

16.-17. yüzyıllar arasındaki Venedik Savunma Eserleri: Stato da Terra – Batı Stato da Mar, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu eserler içinde Müstahkem Bergamo Şehri (İtalya), Müstahkem Peschiera del Garda Şehri (İtalya), Palmanova Şehir Kalesi (İtalya), Zadar’ın Savunma Sistemi (Hırvatistan), St.Nikola Kalesi (Hırvatistan), Müstahkem Kotor Şehri (Karadağ) var.

Kotor gezilecek yerler

Kotor, hem tarihi şehir Stari Grad’ın hem tarihi şehrin içinde bulunduğu bölgenin hem de bölgenin içinde bulunduğu körfezin adı.

Kotor

Kotor Şehir ve Körfez

Eski Şehir Stari Grad 4 km’lik surlarla çevrili. Bu surların içinde kalan daracık sokaklar, çoğu 12. ve 13. yüzyılda yapılmış Romanesk yapılar, kiliseler, taş evler ve sevimli kafeler insanı görür görmez etkiliyor.

Şimdi size tarihi şehir Stari Grad’ın içinde gezilecek yerlerden bahsedeceğim.

Kotor

Kotor Stari Grad

Eski Şehir Stari Grad

Eski Şehir Stari Grad’a Vrata od Mora ya da Sea Gate olarak bilinen kapıdan giriliyor. 1555 yılında Rönesans stilinde yapılan kapının üzerinde 21 Kasım 1944 tarihini görüyorsunuz. Bu tarih şehrin 2. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürleşmesine ithafen yazılmış.

Kotor

Stari Grad

Kotor

Stari Grad

Trg od Oruzja (Arms Square)

Eski şehrin ana meydanı. Meydanda 17. yüzyılda yapılmış Saat Kulesi, 17-18. yüzyıllarda yapılmış 3 küçük saray ve Belediye Binası var.

Trg od Oruzja (Arms Square)

Trg od Oruzja (Arms Square)

Trg Sv Tripuna (St Tripun’s Square)

St Tripun Meydanı’nda Katedrale Sv. Tripuna (St Tryphon Katedrali) yer alıyor. 1166 yılında tamamlanan, depremler nedeniyle farklı mimari tarzda yenilenen katedral şehrin en önemli dini yapılarından birisi.

Trg Sv Tripuna (St Tripun’s Square)

Boka Navy Meydanı

Boka Navy Meydanı’nda 18. yüzyılda yapılan Gregorin Sarayı ve içindeki Denizcilik Müzesi var. Müzede antika tablolar, Kotor tarihi ile ilgili belgeler bulunuyor.

Trg Sv Luke (Luke Meydanı)

1195’te yapılan Crkva Sv Luke (St Luke Kilisesi) ve 1909’da yapılan Crkva Sv Nikole (St Nicholas Kilisesi) bu meydanda. Eski Şehir Çeşmesi ise hâlâ akan suyu ile ilgi odağı.

St Luke Kilisesi

St Nikolas Kilisesi

St Ivan Kalesi

260 m yükseklikteki kaleye 1.350 basmaklı dar merdivenlerle çıkılıyor. Ancak manzarasında çekilecek fotoğraflar uğruna da bu zorlu yolculuğa değiyor.

Kotor – St Ivan Kalesi


Tara Kanyonu

Vaktiniz yeterliyse Karadağ’ın görülmesi gereken bir hazinesi var: Tara Kanyonu. 82 km uzunluğu ve 1.300 m derinliğiyle Avrupa’nın 1., dünyanın 2. derin kanyonu olan Tara, 1977’den beri UNESCO koruması altında bulunuyor.

Tara Kanyonu

Tara Kanyonu

Karadağ mutfağı

Karadağ mutfağında Osmanlı’ya ait pek çok lezzet var. Kajmak (peynir), burek, rakıya (brendi) bunlara örnek verilebilir. Ayrıca İtalyan mutfağından seçenekler de Karadağ mutfağını çeşitlendiriyor. Kuzu, sığır, domuz eti ve deniz ürünleri sıklıkla tüketiliyor.

Krstac, Cabernet, Chardonnay beyaz şarapları, Vranac, Pro Corde kırmızı şarapları, Nikşiç birası  ve % 53 alkol oranı olan rakija içkisi oldukça popüler.

Kotor turumuzu keyifli tamamlayıp Budva’ya gitmek üzereyken keyifsiz bir olay yaşadık. Grubumuzdan bir arkadaşımız pasaportunun ve parasının çalındığını fark etti. Tam neler yapmamız gerektiğini konuşurken birisi otobüsün içine birşey fırlattı. Atan kişiyi görmedim ama atıldığı anda sesini duydum. Bu olay belki de daha önce yaşadığım kap kaç olayını çağrıştırdığından beni oldukça rahatsız etti. Otobüse atılan çantayı açınca bir başka Türk’e ait pasaport ve kredi kartları bulduk. Grubumuzdaki arkadaşa ait olmadığı için üzüldük ama bir başkasının canı yanmayacak diye de sevindik. Pasaportunu kaybeden arkadaşımız da tutanak tutturduktan sonra bizimle birlikte yola devam edebildi.

Yabancı bir ülkede para kaybetmek çok can sıkıcı ama pasaportun çalınması benim için bir korkulu rüya. O nedenle ekstra tedbirli olmakta ve çantaya dört elle sarılmakta fayda var.

Keyifli Kotor turu sonunda can sıkıcı bir olay yaşanmış olsa da turumuz kaldığı yerden devam etti. Bizler de çantalarımızla samimiyetimizi artırıp turun sonuna kadar onlardan ayrılmamaya ekstra özen gösterdik.

Güvenli geziler dileğiyle…