Ekvador, veya resmî adıyla Ekvador Cumhuriyeti, Güney Amerika’da temsilî demokrasiyle yönetilen bir cumhuriyet. Ekvator çizgisi üzerinde bulunan ülke, Kolombiya ve Peru ile komşu. Batısını Büyük Okyanus çevreliyor. Burası dünyanın ekolojik bakımdan en zengin ülkelerinden biri. Herşeyden önce anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus’taki Galápagos Adaları’na ev sahipliği yapıyor. Galápagos Adaları; dünyada en fazla bitki ve hayvan türünü içeren bölgelerin başında yer alıyor. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük yağmur ormanı olan Amazon’un bir bölümü de ülke sınırları içinde kalıyor.

Pasifik kıyılarına paralel uzanan And Dağları ülkeyi ikiye ayrılıyor. Sahil bölgesindeki verimli ovalarda muz ve kakao yetişiyor. Ayrıca And Dağları’nın doğusundaki Amazon Ormanları’nda petrol rezervleri bulunuyor. Ülkeyi çevreleyen yüksek zirveler ve volkanlar sayesinde olağanüstü manzaralar görüyorsunuz. 4 şehri UNESCO yaratıcı şehirler ağına (Chordeleg – Zanaat & Halk Sanatları, Durán – Zanaat & Halk Sanatları, Montecristi – Zanaat & Halk Sanatları, Portoviejo – Gastronomi) dâhil. Galápagos Adaları, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor. Başkent Kito, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Sangay Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor. Santa Ana de los Ríos de Cuenca Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Qhapaq Ñan And Yol Sistemi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Ekvador

Uçaktan Ekvador’un volkanlarını izleyebiliyorsunuz

Ekvador Tarihi

Ekvador topraklarında ilk yerleşimler M.Ö 15000 yılına kadar uzanıyor. İnkalar’a gelirsek, imparatorluklarının başlangıcının 12. yüzyıla tarihlendiğini görüyoruz. İnkalar, Orta Amerika’nın en büyük devleti olmuş. Ancak Ekvador’un içinde bulunduğu bölge ve çevresi 15. yüzyılda İnka İmparatorluğu sınırları içinde yer almış. 16. yüzyılda İspanya burayı işgal etmiş. Sonuç olarak ülke sömürge olmuş. Sömürge dönemi boyunca Ekvador büyük zulümlere maruz kalmış.

Ekvador 19. yüzyılda bağımsızlık mücadelesini başlatmış. 1820 yılında Guayaquil şehri İspanya sömürgesinden bağımsızlık kazanan ilk şehir olmuş. Ondan sonra 24 Mayıs 1822’de bugünkü Kolombiya, Panama, Ekvador, Venezuela, “Büyük Kolombiya” çatısı altında bağımsızlığını ilan etmiş. Sonuç olarak 1830’da bu birlik dağılınca Ekvador bağımsız bir devlet olmuş.

1941 yılında Ekvador-Peru Savaşı başladı ve uzun yıllar boyunca 3 kez askeri çatışma oldu. Ondan sonra Ekvador Başkanı Jamil Mahuad ve Peru Başkanı Alberto Fujimori bir araya geldi. 26 Ekim 1998 tarihinde Brezilya’da Brezilya Başkanlık Yasası (Fujimori-Mahuad Antlaşması) imzalandı. Sonuç olarak Ekvador-Peru toprak anlaşmazlığı bitti.

Cuenca - Cojitambo

Cojitambo

Ülkede 1972-1979 yılları arasında askerî cunta rejimi oldu. 1979’da yapılan seçimlerle çok partili demokratik hayata geçiş yaşandı. Günümüzde ülke başkanlık sistemiyle yönetilen bir anayasal demokrasi.

Ülkede para birimi olarak ABD Doları kullanılıyor. Gelir eşitsizliği her gün artıyor. Benzer şekilde dış borç miktarı yükseliyor.

Ekvador, Güney Amerika’nın 3. büyük petrol üreticisi. Ayrıca başta muz olmak üzere kahve, kakao, kabuklu deniz hayvanları, balık ihracatı yapıyor.

Lama

Sevimli bir lama

Ekvador nerede? Ekvador’a nasıl gidilir?

Ekvator çizgisi üzerinde bulunan ülke Kolombiya ve Peru ile komşu. Batısını Büyük Okyanus çevreliyor.

Ekvador harita Kaynak:Wikipedia (Addicted04 – Yükleyenin kendi çalışması,Aquarius.geomar.deThe map has been created with the Generic Mapping Tools: https://www.generic-mapping-tools.org/ using one or more of these public-domain datasets for the relief:ETOPO2 (topography/bathymetry): http://www.ngdc.noaa.gov/mgg/global/global.htmlGLOBE (topography): http://www.ngdc.noaa.gov/mgg/topo/gltiles.htmlSRTM (topography): http://www2.jpl.nasa.gov/srtm/বাংলা ∙ English ∙ español ∙ français ∙ italiano ∙ 日本語 ∙ македонски ∙ sicilianu ∙ 中文(简体) ∙ 中文(繁體) ∙ +/−Bu belgenin GNU Özgür Belgeleme Lisansı, Sürüm 1.2 veya Özgür Yazılım Vakfı tarafından yayımlanan sonraki herhangi bir sürüm şartları altında bu belgenin kopyalanması, dağıtılması ve/veya değiştirilmesi için izin verilmiştir;Değişmeyen Bölümler, Ön Kapak Metinleri ve Arka Kapak Metinleri yoktur. Lisansın bir kopyası GNU Özgür Belgeleme Lisansı sayfasında yer almaktadır., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6912914)

İstanbul’dan başkent Quito’ya (Kito) direkt uçuş yok. Aktarmalı uçuşlarla en hızlı 20 saatte gidiliyor.

Ekvador’a vize almak gerekiyor mu?

Ekvador’a gidecek olan T.C. vatandaşları (Umuma Mahsus, Hizmet, Hususi, Diplomatik Pasaport hamilleri) 90 güne kadar olan turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf.

Ekvador’da gezilecek yerler listesi

Pasifik Ateş Çemberi, volkanik ve sismik faaliyetleriyle ünlü bir bölge. İşte Ekvador da bu Pasifik Ateş Çemberi’nde yer alıyor. Ülkedeki yanardağ sayısı hakkında farklı kaynaklar farklı bilgiler veriyor ama aktif veya potansiyel aktif olarak 80’in üzerinde yanardağa ev sahipliği yaptığını biliyoruz.

Eğer ülke içinde otobüsle seyahat etmek isterseniz, 2 şirket öneririm: Wanderbus ve Quito Tour Bus. Wanderbus paket tur programları da hazırlıyor.

Cuenca - Cojitambo

Cojitambo

Burada Ekvador mutfağının leziz yemeklerini de tatmalısınız. Yediğim her yemek damak çatlatan lezzete sahipti. Bu nedenle Ekvador’u bir gastronomi merkezi olarak da değerlendirdim.

Quito - Ekvador

Pek çok yerde olduğu gibi Quito’daki Illa Experience Hotel’de de ceviche yedim. Peru geleneksel mutfağının bir ifadesi olan ceviche’nin hazırlanması ve tüketimiyle ilgili uygulamalar ve anlamlar, UNESCO Somut Olmayan Miras listesinde bulunuyor.

Ekvador’a Ekvador Turizm Bakanlığı sponsorluğunda, ATTA (Adventure Travel Trade Association) etkinliğine katılmak üzere geldim. Aktivite dolu bu etkinlik, katıldığım en güzel etkinliklerden biriydi. Ayrıca ben de basın davetlisi olmaktan onur ve mutluluk duydum.

Ekvador - Cuenca

Cuenca’da Centro Ecuestre Bellavista’da ata bindim

Şimdi gelin, ülkenin en güzel yerlerine bir göz atalım.

Galápagos Adaları

Galápagos Adaları (Colón Takımadaları), 19 volkanik adadan oluşuyor. Adalar anakaradan 965 kilometre batıda, Büyük Okyanus’ta bulunuyor. Herşeyden önce adalar karmaşık bir ekosisteme ev sahipliği yapıyor. Adalardaki bitkiler ve hayvanlar, doğabilimci Charles Darwin’e evrim teorisini ortaya koymada ilham kaynağı olmasıyla biliniyor. Galápagos Adaları, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca adalar dünyanın en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor.

Ekvador

Galápagos Adaları – Mavi ayaklı bubi

Isabela Adası, Galápagos Adaları’nın en büyüğü.

Santa Cruz Adası, Galápagos Adaları’nın en kalabalık ve ikinci büyük adası. Grubun ortasında yer alıyor.

San Cristóbal Kantonu, Galápagos Adaları içinde jeolojik oluşumu en eski kanton kabul ediliyor. Española, Floreana, Genovesa, San Cristóbal ve Santa Fe Adaları’ndan oluşuyor.

Kito (Quito)

Kito (Quito), Ekvador’un başkenti. 1534 yılında İspanyollar burayı bir İnka yerleşiminin kalıntıları üzerine kurmuş. Bu nedenle sömürge döneminden kalan tarihi şehir merkezi, Latin Amerika’nın en iyi korunmuş ve en az değiştirilmiş merkezi kabul ediliyor. Kito, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Deniz seviyesinden 2.850 metre yükseklikte yer alıyor. Bu nedenle de dünyanın ikinci en yüksekte yer alan başkenti kabul ediliyor.

Ekvador

Quito (Kito)

Sangay Millî Parkı

Burası tropik yağmur ormanları, bulut ormanları, buzullar, çayırlar, sulak alanlar gibi birçok farklı ekosistemden oluşuyor. Parkta yer alan Sangay ve Tungurahua stratovolkanları hâlâ aktif. Ayrıca parkta nesli tükenmekte olan dağ tapiri, Güney Amerika tapiri, And akbabası, dev karınca yiyen, jaguar gibi pek çok hayvan türü yaşıyor. Sangay Millî Parkı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Cuenca

Cuenca (tam adıyla Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca), Azuay eyaletinin başkenti. Şehri 1557 yılında İspanyollar kurmuş. Ondan sonra Cuenca, İspanyollar’la yerli halk arasında bir buluşma noktası olmuş. Bu nedenle 18. ve 19. yüzyıla ait binalar dikkat çekiyor. Santa Ana de los Ríos de Cuenca Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Ekvador

Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca

Guayaquil

Guayaquil (Santiago de Guayaquil), ülkenin en büyük kenti ve en önemli limanı. Guayas Nehri’nin batı kıyısında, Guayaquil Körfezi’nin yukarısında yer alıyor.

Baños de Agua Santa

Termal sularıyla ünlü Baños (Baños de Agua Santa), ismini çevresindeki yanardağlardan çıkan termal sulardan alıyor. Burada kaya tırmanışı, puenting (bungee jumping yani vücudunuza halat bağlayıp kendinizi yüksek bir yerden aşağıya atmak), canopy (metal ip üzerinde vadinin bir ucundan diğer ucuna kaymak), canyoning (şelale tırmanışı), rafting, Tungurahua Volkanı tırmanışı, dağ bisikleti sürmek gibi adrenalin dolu aktiviteler yapıyorsunuz. Ayrıca termal havuzlara girip (Termas de la Virgen en ünlüsü) bedeninizi ve zihninizi rahatlatıyorsunuz.

Otavalo

Imbabura, Cotacachi ve Mojanda volkanlarının zirveleriyle çevrili Otavalo; 2.532 metre yükseklikte yer alıyor. Nüfusunun çoğunu Otavalo yerlileri oluşturuyor.

Plata Adası (Poor Man’s Galapagos)

Isla de la Plata, Machalilla Millî Parkı’nın kıyısından 32 kilometre uzakta bulunuyor ve “Fakir Adamın Galapagos’u” olarak anılıyor. Mesela adada mavi ayaklı sümsük kuşları, fırkateynler, pelikanlar, tropik kuşlar, albatroslar, deniz aslanları var. Ayrıca scuba dalış ve şnorkelli dalış yapmak isteyenler için de burası tam bir su altı cenneti. Buraya gelmek için başkent Quito’dan gece otobüsüyle Manta’ya, oradan 1,5 saatlik taksi yolculuğuyla Puerto Lopez’e gitmek gerekiyor. Puerto Lopez’den adaya feribotlar kalkıyor.

Ekvador

Plata Adası (Poor Man’s Galapagos)

Ekvador, sürdürülebilir turizme olan katkılarıyla da takdiri hak eden bir ülke. Mesela plastik şişe tüketimini azaltmak için otellerin çoğunda plastik şişe yok. Turistler su mataralarıyla gelip sebillerden su doldurmaları için teşvik ediliyor.

Ekvador turu yapmak, Güney Amerika kültürünü sonuna kadar hissetmenizi ve Güney Amerika’yı daha çok sevmenizi sağlıyor. Galapagos Adaları’ndan Amazon’a, kolonyal mimariye sahip şehirlerden volkanlara kadar, bu küçücük ülkede çok farklı güzellikleri bir arada buluyorsunuz.

Cajas Millî Parkı

Cajas Millî Parkı

Çok fazla seyahat ettiğim için gittiğim yerlerden nispeten daha az etkileniyorum, sadece görüp yaşadıklarımla mutlu olmaya çalışarak geriye dönüyorum. Ancak Ekvador’dan ağzım kulaklarımda döndüm. Aktivite yapmaktan bedenen yorulsam da ruhen havalara uçtum. Başka bir deyişle kaldığım her anı doya doya yaşadım. Sonuç olarak Ekvador beni mutlu eden ve kalbimde yer eden bir ülke oldu.

Keşfetmeniz dileğiyle…