Ekvador’un dağlık bölgelerinde bulunan El Cajas Milli Parkı, Azuay eyaletinin başkenti Cuenca’nın yaklaşık 30 km batısında yer alıyor. Deniz seviyesinden 3.100-4.450 m yükseklikte bulunan park, 285 km² alana yayılıyor. Parkta páramo bitki örtüsü görülüyor. Başka bir deyişle páramo, And Sıradağları’nda bulunan yüksek, tropikal, dağlık bitki örtüsü olarak tanımlanıyor.

Cajas Milli Parkı - La Toreadora Lagünü

La Toreadora Lagünü

Cajas Millî Parkı’nda yaklaşık 270 göl ve lagün var. Cuenca’dan geçen ve içme suyunu sağlayan dört nehirden ikisi burada doğuyor: Tomebamba ve Yanuncay. Bu iki nehir Cuenca’dan geçtikten sonra Amazon Nehri’ne akıyor.

Cajas Milli Parkı - Llavicu Lagünü

Llavicu Lagünü etrafında yağmur ormanı içinde yürüyüş

Parkta 600’e yakın bitki türü, bazıları endemik veya nesli tehlike altında olmak üzere çok çeşitli hayvanlar, 157 kuş türü (Güney Amerika akbabası, papağan, And tukanı, sinek kuşu vb) yaşıyor. Ayrıca ziyaretçilerin 1990’larda parka getirilen vahşi atları ve lamaları görme şansı yüksek.

Cajas Milli Parkı

Cajas Milli Parkı’nda göllerin yanında yetişen chuquiraga jussieui

Bölgede yaşayan Cañariler, El Cajas’ı Sierra ile sahil arasında bir geçit olarak kullanmış. Ondan sonra 15. yüzyılda bölgeye İnkalar gelmiş. Buraya yol inşa etmişler. Günümüzde buradaki İnka Yolu’nu rehberli yürüyüş turlarına katılarak görüyorsunuz.

Llavicu Lagünü

Llavicu Lagünü

Cajas Milli Parkı’nda gezilecek yerler listesi

Parkın içinden geçen bir çok yol var. Bu yollarda yürüyüş 3 saatten 2 güne kadar değişiyor. Ancak sadece 2 tane yolun bireysel yapılması tavsiye ediliyor: Laguna Llaviucu ve Laguna Toreadora. Bunun birkaç sebebi var. Herşeyden önce Laguna Llaviucu ve Laguna Toreadora haricindeki yolların işaretlemesi çok iyi değil. Ayrıca parkta ısı çok hızlı değişiyor, gece sıcaklıkları donma noktasının altında kalıyor, her an yağmur yağma ve görünürlüğün sıfır olma ihtimali var. Bu nedenle kaybolma ve sonucunda ölüm riski var.

Cajas Milli Parkı - La Toreadora Lagünü

La Toreadora Lagünü

Ancak endişelenmeyin! Burası dünyanın en güzel yerlerinden biri ve asla kaçırmak istemezsiniz. Bu nedenle parka Cuenca‘dan turlarla gitmeniz güvenli olacaktır.

Cajas Milli Parkı - Llavicu Lagünü

Llavicu Lagünü yürüyüş turu

Llavicu Lagünü

3.100 metrelerdeki Llavicu Lagünü, yağmur ormanının içinde yer alıyor. Burada bir yanda tukanları dinlerken bir yanda Llavicu Lagünü etrafında sakin bir yürüyüş yapıyorsunuz. Parkurda yürüyüş yaklaşık 1.5 saat sürüyor.

Cajas Milli Parkı - Llavicu Lagünü

Llavicu Lagünü

La Toreadora Lagünü

3.900 metrelerdeki La Toreadora Lagünü, kendinizden geçeceğiniz bir yer. Yüksekliği Llavicu Lagünü’nden daha fazla olduğu için burası daha soğuk, bitki örtüsü de çok farklı. Ancak lütfen burada yürürken yoldan çıkmayın. Çünkü páramo; yenilenmesi uzun zaman alan, kırılgan, yavaş büyüyen bitki örtüsüyle kaplı. Zarar vermek istemezsiniz. Ayrıca unutmayın! Yola çıktığınızda güneş parlıyor olsa bile birkaç dakika içinde dolu yağabilir. Yağmurluk ve su geçirmez yürüyüş botu giymeyi unutmayın.

La Toreadora Lagünü - Páramo

La Toreadora Lagünü – Páramo

Ekvador turu dendiğinde benim aklıma öncelikle Galapagos ve Amazon geliyor. Ancak ben ne yazık ki ilk ziyaretimde ikisine de gidemedim. Bu nedenle de gezim eksik kaldı diye düşünüyordum. Ta ki Cajas Milli Parkı gezisi yapana kadar… Burası öyle güzel, öyle etkileyici ki Ekvador‘un UNESCO listesindeki tarihi şehirlerinden sonra hafızama kazınan ilk yer oldu.

La Toreadora Lagünü

La Toreadora Lagünü

Keşfetmeniz dileğiyle…