Uganda’nın en büyük parkı olan Murchison Falls Koruma Alanı (MFCA); Murchison Falls Millî Parkı (MFNP), Bugungu Doğal Hayatı Koruma Alanı ve Karuma Falls Doğal Hayatı Koruma Alanı’ndan oluşuyor. MFNP; 144 memeli, 556 kuş türü, 51 sürüngen, 51 amfibi türüne ev sahipliği yapıyor. Ayrıca parkta aslan, leopar, fil, Afrika mandası, gergedan, zürafa, şempanze, timsah, su aygırı görebiliyorsunuz. Parkın ortasına yer alan ve parka ismini veren Murchison Şelalesi ise yıl boyunca oldukça etkileyici bir görüntüye sahip.

Nil Nehri turu

Nil Nehri turunda hippolar

Bu şelale tam bir doğa harikası. Nil Nehri’nin üst bölümünü oluşturan 50 metre genişliğindeki Victoria Nil’i, kayaların arasındaki 7 m alanda sıkışıyor. Ondan sonra bir boşluktan geçerek 43 metreden Albert Gölü’ne dökülüyor. Sonuç olarak tekrar Nil Nehri oluyor!

Murchison Şelalesi’nin ismi Idi Amin rejimi sırasında Bunyoro’nun Omukama’sı (Kral) Kabalega’ya ithafen Kabalega Şelalesi oldu. Ancak bu hiçbir zaman yasal olmadı. Amin’in düşüşünden sonra şelalenin ismi tekrar Murchison Şelalesi oldu. Yine de hâlen Kabalega Şelalesi olarak da bahsi geçiyor.

Murchison Falls Millî Parkı

Murchison Falls Millî Parkı’nda safari

Murchison Falls’da gezilecek yerler / Aktiviteler Listesi

Eşsiz güzellikteki Uganda‘nın kendi gibi eşsiz güzellikteki parkı olan Murchison Falls, ülkenin en eski ve en büyük parkı. Parkta safari, bot turu, primat ve kuş gözlemi, zip-line gibi aktiviteler yapabiliyorsunuz. Ayrıca parka adını veren şelaleyi de görüyorsunuz.

Nil Nehri turu

Nil Nehri turunda kuş gözlemi yapıyorsunuz

Konaklama önerisi mi istediniz? O zaman size birkaç önerim var.

Mesela biz Sambiya River Lodge’da konakladık. Otelin olumlu yönleri arasında canopy yürüyüşü, orman içinde yürüyüş, zip-line gibi aktiviteler de var. Odalarını beğendim ama yemeklerini çok sevdiğimi ne yazık ki söyleyemeyeceğim.

Sambiya River Lodge

Sambiya River Lodge

Sevimli ve yeni bir otel istiyorsanız, Pakuba Safari Lodge’ı öneririm.

Pakuba Safari Lodge

Pakuba Safari Lodge

Parkın en köklü otellerinden biri de Paraa Safari Lodge.

Paraa Safari Lodge

Paraa Safari Lodge

Küçük bir otel olan Anyad We House’ın sadece 4 odası var. Burada tam bir ev ortamında konaklıyorsunuz. Tek oda tutamıyorsunuz, evin tamamını kiralamanız gerekiyor.

Anyad We House

Anyad We House

Konumuyla beğenimi kazanan otellerden biri de Twiga Safari Lodge.

Twiga Safari Lodge

Twiga Safari Lodge

Güzel bir glamping yeri arıyorsanız, Murchison River Lodge’u değerlendirmenizi öneririm.

Murchison River Lodge

Murchison River Lodge

Bence parkın en özel oteli Nile Safari Lodge. Üst sınıf otel bütçeniz dâhilindeyse asla başka yer aramayın.

Nile Safari Lodge

Nile Safari Lodge

Benzer şekilde Chobe Safari Lodge bölgenin en özel otellerinden biri. Ancak buraya korkunç bir yoldan geleceğinizi bilerek hazırlıklı olmalısınız. Tabii eğer heliped alanına özel helikopterle gelmeyecekseniz! Ayrıca otelde lüks de beklememelisiniz. Daha doğrusu otel lüks ama oldukça eski. Ancak bütün bunların yanı sıra otelin konumu öyle özel ki Kanye West gibi ünlüleri bile misafir etti.

Chobe Safari Lodge

Chobe Safari Lodge

Nil Nehri

Tekne turlarıyla Nil Nehri boyunca geziyorsunuz. Bu tur çok keyifli. Fil, bufalo (Afrika mandası), suaygırı, timsah ve pek çok kuş türü turunuzda size eşlik ediyor.

Nil Nehri turu

Nil Nehri turu

Nil Nehri turu

Nil Nehri turu

Turun en sonunda Murchison Şelalesi’nin dibine geliyorsunuz. Gürül gürül akan şelaleye yaklaştığınızda dünyanın en güçlü akan şelalelerinden birini görmenin heyecanına kapılıyorsunuz. Şelalenin en dibine gidemiyorsunuz. Çünkü akan su çok kuvvetli, teknenin yanaşması riskli olabiliyor.

Murchison Falls

Murchison Falls

Murchison Şelalesi – Şelalenin Tepesi

Karayolundan kısa bir yürüyüşle şelalenin tepesine gidebiliyorsunuz. Burada Nil Nehri’nin üst bölümünü oluşturan 50 metre genişliğindeki Victoria Nil’i, kayaların arasındaki 7 m alanda sıkışıyor. Ondan sonra bir boşluktan geçerek 43 metreden Albert Gölü’ne dökülüyor. Sonuç olarak tekrar Nil Nehri oluyor!

Murchison Falls

Murchison Falls – Top of the falls

Ancak dikkat! Şelalenin tepesinde fotoğraf makineniniz koruyun. Çünkü sırıl sıklam oluyorsunuz ve bundan kaçış yok!

Murchison Falls Millî Parkı

4×4 araçlarla safari yapmak kulağınıza hoş geliyorsa, Murchison Falls Millî Parkı bunun için biçilmiş kaftan. Park 144 memeli, 556 kuş türü, 51 sürüngen, 51 amfibi türüne ev sahipliği yapıyor. Safariniz sırasında aslan, leopar, fil, Afrika mandası, gergedan, zürafa, şempanze, timsah, su aygırı görüyorsunuz. Bu parkta yaptığım safari, en güzel safari deneyimlerimden biridir.

Murchison Falls Millî Parkı

Murchison Falls Millî Parkı’nda safari

Budongo Ormanı

Kuzenlerimiz şempanzelerle unutamayacağınız bir gün geçirmek ister misiniz? Cevabınız evetse Budongo Ormanı’nda şempanze yürüyüşüne katılabiliyorsunuz. Bu yürüyüş için özel izin almanız gerekiyor. Verilen izin sayısı kısıtlı olduğu için geç kalmamanızı öneririm.

Bu yürüyüşte oldukça sık bir bitki örtüsüne sahip olan ormanın derinlerine giriyorsunuz. Önünüzde rehber, arkanızda koruma oluyor. Ancak hemen bir uyarı yapayım! Yürüyüş sırasında kimse yolu açmak için bitkileri kesmiyor. Bu bitkiler ve sarmaşıklar öyle sık ki zaman zaman ayağınıza dolanıp sizi düşürme ihtimali bile var. Ayrıca buranın yağmur ormanı olduğunu da düşünürsek, yağmur yağma ve çamura saplanma ihtimalini de göze almanız gerekiyor. Başka bir deyişle yürüyüş batonu almanızı, yağmurluk, su geçirmez yürüyüş ayakkabısı, su geçirmez pantolon giymenizi de öneriyorum.

Budongo

Budongo ormanında yürüyüş

Ormanın içine girdiğinizde kuş cıvıltılarından ve şempanze çığlıklarından başka ses duymuyorsunuz. Bu büyülü ortamda rehber sizi şempanzeleri en yakından görebileceğiniz noktalara getiriyor. Şempanzeleri çoğunlukla ağaç tepelerinde görüyorsunuz. Eğer karınları doyduysa ve siz de şanslıysanız, ağaçtan inip yere oturduklarında da onlarla karşılaşma ihtimaliniz var!

Budongo

Budongo ormanında şempanze

Şempanzeler her gün yer değiştiriyor, her gün kendine yeni yuva yapıyor ve yeni yuvasında uyuyor. O nedenle korucular ve rehberler her gün şempanzelerin yerini keşfedip bizlere göstermek üzere çalışıyor.

Mubaku Topluluğu

Buraya kadar gelip yerel toplulukları keşfetmeden dönmemenizi öneririm. İşte Mubaku da bunun için ideal. Burada Aruru halkının yaşam koşullarını görüyor, evlerini ziyaret ediyor, danslarını izliyor, dilerseniz yaptıkları yemeklerin tadına bakıyorsunuz. Mubaku’da yokluk içinde yaşayan insanların parıldayan ve mutluluk saçan gözlerden öğreneceğimiz çok şey var ki…

Mubaku

Mubaku

Gelmeden önce hazırlık yapmak isterseniz, özellikle çocuklar ve kadınlar için temiz kıyafet, kitap, defter, kalem almanızı öneririm. Ben her Afrika gezim öncesinde kendimce bir yardım kampanyası başlatıyorum. Bahsettiğim listedeki eşyaları çevremden topluyorum, satın alıyorum. Sonuç olarak Afrika’ya her zaman 1 ekstra bavul getiriyorum.

Mubaku

Mubaku

Uganda’nın en eski ve en büyük parkı olan Murchison Falls Koruma Alanı, sürprizlerle dolu eşsiz bir yer.

Murchison Falls Millî Parkı

Murchison Falls Millî Parkı’nda safari

Keşfetmeniz dileğiyle…