Karamoja bölgesi, Uganda’nın kuzeydoğusunda yer alıyor. Buranın en önemli özelliği, Elgon Dağı’nın eteklerinden Güney Sudan sınırına kadar uzanan otlakları, evcilleşmemiş vahşi doğası ve geniş açık ovaları. Başka bir deyişle 27.000 m²’lik bir genişliği olan Karamoja, bol miktarda doğal kaynağa sahip. Kurak ve yarı kurak olmasına rağmen bu ılıman çayırlarda birçok bitki ve hayvan türü yaşıyor.

Karamoja'da çocuklar

Karamoja’da çocuklar

Herşeyden önce Karamoja hem ziyaretçiler hem de güneyde yaşayan nüfus için bilinmeyen bir Uganda’yı temsil ediyor. Başka bir deyişle bölgeye güvenlik eksikliği nedeniyle uzun yıllar sadece maceraperestler gelmiş. Yani şimdiye dek…

Karamoja

Karamoja’da hayat

Karamoja platosunun kuzeydoğu sınırı Morungole Dağı, Moroto Dağı ve Kadam Dağı gibi bir dizi volkanik dağla örtülü. Bölgenin batı sınırında Karamoja Limanı olarak bilinen Napak Dağı uzanıyor.

Burada neler mi var? Mesela Kidepo Vadisi Millî Parkı’nda aslanları gururla gezinirken, zebra sürülerini ve çitaları başka hiç bir Uganda parkında bulunmayan türlerle savanı paylaşırken görüyorsunuz. Güney Sudan ve Kenya’yı çevreleyen bölge, kültür ve manzara açısından da ayrı bir dünya. Sonuç olarak dağlar ve sarp kayalıklar, sanki bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi bir etki yaratıyor.

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Bölgenin ev sahibi kabilelerine gelirsek… Başka bir deyişle Karamojong, Jie, Tepeth, Kadama, Ik, Dodoth, Pokot, Labwor, Mening, Nyangia halkına… Kuzeyde Ik, orta ve güneyde Tepethler yaşamlarını sürdürüyor.

Karamoja

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Karamoja hakkında bilgiler

Sömürgeci yönetim altındaki bölgeye sadece özel izinle giriliyordu. Bu nedenle bölge sömürge zamanlarından 2011 yılına dek dış dünyadan izoleydi. Amin’in hükümdarlığı sırasında Karamojong halkına baskı uygulandı. Ayrıca herkes Karamojonglar’ı küçük gördü. Sonuç olarak 1980’lerde Karamojong halkı terk edilen ordu kışlalarından silahlar elde etti ve 30 yıl boyunca kabile savaşı oldu. 2001 yılında Uganda Halk Savunma Gücü halkı silahsızlandırmak için 10 yıllık başarılı bir program başlattı. 2011 yılında bölgeye barış geldi. Ancak alınan hasarlar çoktan kalıcı olmuştu.

Bölgenin güvensiz geçmişi nedeniyle turistler hâlâ burayı tam anlamıyla tanımıyor. Ancak pek çok ülke seyahat tavsiyelerini yeni yeni değiştirmeye ve insanlarının bu keşfedilmemiş bölgeye seyahat etmelerine izin vermeye başladı. Uganda Hükümeti ve ortakları da bölgenin alt yapısını iyileştirmek için kolları sıvadı. Bölgede artık elektrik var.

Bölgede çok sayıda okul var. Eğitim kaldığı yerden devam ediyor.

50 farklı mineral ve değerli taşın varlığından bahsediliyor. Sonuç olarak altın, gümüş, bakır, demir, titanyum, manganez, kobalt, niyobyum, tantal, krom, nadir toprak ve radyoaktif minerallerle burası dünyanın en zengin maden yataklarına sahip. Matheniko County’nin tamamında altın bulundu. Ayrıca Moroto-Kadam’da petrol bulundu.

Buranın az ziyaret ediliyor olmasının da bir sebebi var: Yol! Daha doğrusu olmayan yol! Entebbe’de uçaktan indiğinizde kısa bir süre asfalt yolun sefasını sürüyor, sonra direkt toz toprak içindeki yolla baş başa kalıyorsunuz. Sonuç olarak saatte 30-40 km den fazla yol alamıyorsunuz. Bu nedenle de Karamoja’ya ulaşmanız neredeyse 2 gün sürüyor!

Karamoja’da gezilecek yerler

Gözlerden uzak Karamoja’da gezilecek yerler nerelermiş bir bakalım.

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Bölgenin en kuzeyinde yer alan Kidepo Vadisi Millî Parkı; çita, aslan, fil, leopar, yaban domuzu, devekuşu, bufalo, zürafa, sırtlan gibi 80’den fazla hayvan türü ile Uganda’daki parkların en heyecan verici faunasını içeriyor.

Karamoja

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Park iki vadiden oluşuyor: Kidepo ve Narus. Kidepo Vadisi, Güney Sudan sınırına yakın oluşu ve Güney Sudanlılar tarafından hayvanlar avlandığı için yaban hayatı açısından çok zengin değil. Narus Vadisi ise zengin bir yaban hayatına sahip.

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Kidepo Vadisi Millî Parkı’nda safari

Parkı buranın yerel rehberiyle gezmenizi öneririm. Bizim rehberimiz Phillip oldukça bilgili ve sevimli bir Ugandalı’ydı. Size de çok yardımcı olacaktır.

Kidepo Vadisi Millî Parkı

Kidepo Vadisi Millî Parkı – Rehberimiz Phillip, fillerin yediği balanites aegyptiacus (desert dates – çöl hurması) adlı meyveyi tanıtıyor

Kidepo Vadisi Millî Parkı’nda konaklama – Kidepo Valley Uganda Wildlife Authority Kamp Alanı

Mesela düşük bütçeli bir yerde konaklamak istiyorsanız, Kidepo Valley Uganda Wildlife Authority Kamp Alanı iyi bir tercih. Bizi parkta gezdiren rehberimiz Phillip’e e-mail atarak rezervasyon yapabilirsiniz. phillip.akorongimoe@gmail.com

Kidepo Valley Uganda Wildlife Authority Kamp Alanı

Kidepo Valley Uganda Wildlife Authority Kamp Alanı

Kidepo Vadisi Millî Parkı’nda konaklama – Savannah Lodge

Eğer parkın içinde lüks bir konaklama isterseniz, bizim konakladığımız Savannah Lodge tek kelimeyle muhteşem bir yer.

Savannah Lodge

Savannah Lodge

Burada Kidepo Vadisi ayaklarınız altında uzanırken kahvenizi içiyor, odanızda yaban hayatının sesini dinleyerek uyuyorsunuz.

Savannah Lodge

Savannah Lodge

Moroto

Karamoja’ya gelmişken kültürel bir tur yapmak istiyorsanız, Moroto’ya gidip en az 3 gün kalmanızı öneririm. Sonuç olarak bu izole bölgede halkın zor şartlardaki yaşamına tanık olabilir, yerel kabileleri ziyaret edebilirsiniz.

Moroto

Moroto

Moroto’da konaklama- Kara Tunga

Moroto’da konakladığımız Kara Tunga Kampı oldukça özel bir yer. Hollandalı misyoner bir baba ile Karamoja kabilesinden bir kadının oğlu olan Theo, Hollanda’da büyümüş olmasına rağmen sonradan anne topraklarını seçerek Karamoja’ya yerleşmiş. Batının disipliniyle Afrika’nın sıcaklığını birleştiren Theo, profesyonel servisi ve güler yüzü ile bizi kendisine hayran bıraktı. Ayrıca bölgedeki tüm turları da organize etti.

Kara Tunga

Kara Tunga

Olur da çocuklarınızın küçülenlerini yardım olarak Uganda’ya göndermek isterseniz, Theo’ya kargolayabilirsiniz. Ben yanımda bir bavul eşya getirip hepsini Theo’ya verdim. O da ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

Kara Tunga
Theo Vos
Circular Rd, Plot 80
PO Box 127
Moroto, Uganda

Mt Moroto

Mt Moroto bölgenin en yüksek dağı ve aktif olmayan bir volkan. Platonun asıl sakinleri olan Tebeth kabilesi, Mt Moroto civarında yaşıyor. Karamojong kabilesi 1600’lü yıllarda Karamoja bölgesine gelince Tebethler dağların en yüksek noktalarına göç etmişler. Bu nedenle günümüzde artık dağların eteklerinde yaşıyorlar.

Mt Moroto ve Tebeth kabilesinin evleri

Mt Moroto ve Tebeth kabilesinin evleri

Karamoja Cultural Museum

Karamoja Kültür Müzesi, Moroto kasabasındaki Moroto Dağı’nın eteğinde yer alıyor. Fransa hükümeti buranın inşaatını finanse etmiş. Bu küçücük müzede tüm bölgenin zengin kültürel mirasını görebiliyorsunuz.

Karamoja Cultural Museum

Karamoja Cultural Museum

Karamojong Köyü – Loti Kotin

Karamojong kabilesi göçebe bir hayat sürüyor ve ilkel yaşantısını sürdürüyor. Kabilenin bulunduğu bir köyü görmek isterseniz, yerel bir rehberle bu ziyareti yapabilirsiniz.

Karamoja

Karamojong köyü

Nakaabat Mines Camp

Uganda’nın Karamojong ve Kenya’nın Turkana kabilelerinin yaşadığı bölgede bir altın madeni var. İnsanlar burada oldukça zor şartlarda yaşıyor ve altın arıyorlar. Başaran var mı, o muamma.

Nakaabat Mines Camp

Nakaabat Mines Camp – Turkana kabilesi

Çok az insanın ziyaret ettiği, hiç turistik olmayan ama bunun yanında yaşayabileceğiniz en ilginç deneyimi sunan yerin mutlaka görülmesini öneririm. Herşeyden önce gezi boyunca çekeceğiniz en ilginç fotoğrafların buradan olacağının da garantisini veririm.

Nakaabat Mines Camp

Nakaabat Mines Camp – Altın madeni

Lokusilei

Buranın kelime anlamı “area of peace” yani “huzur bölgesi”.

Karamoja - Lokusilei

Lokusilei

1930’larda Karamojong kabilesi buradaki mağaralarda yaşamış, avcılık yaparak yaşamış. Bu nedenle kayalarda bu dönemlerden kalma çizimler var.

Karamoja - Lokusilei

Lokusilei

Yıllarca hem kendi halkından hem de dış dünyadan uzak kalan bu bölge, günümüzde bile çok az insan tarafından ziyaret ediliyor. Benim gözümdeyse burası gördüğüm en ilginç, en değişik, en zorlu ama bir o kadar da çekici yerlerin başında yer alıyor.

Keşfetmeniz dileğiyle…