Uganda’nın Merkez Bölgesi içinde yer alan Entebbe doğal varlıkları açısından oldukça zengin bir şehir. Anlamı “tabure” yani “kralın oturduğu taburenin bulunduğu önemli yer”. Uganda Virüs Araştırmaları Enstitüsü bu şehirde yer alıyor. 1962 yılına kadar ülkenin başkenti olan Entebbe şehri bu unvanını artık Kampala’ya kaptırmış durumda. Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria Gölü kıyısında yer alan kentin yeni başkente uzaklığıysa sadece 35 km.

Entebbe

Kentin sömürge tarihi 1893 yılında başlamış. 1894’te Uganda Koloni Bölgesi’nin başkenti ilan edilen şehir 1962’ye kadar ülkenin başkenti olarak kalmış.

Entebbe

Entebbe’de gezilecek yerler listesi

Konaklama önerisi mi istediniz? Mesela şehrin 40 dakika uzağındaki Munyonyo’da yer alan Speke Resort Munyonyo çok güzel bir otel. Victoria Gölü kıyısında yer alan otel, oda ve yemek kalitesiyle beğenimi kazandı.

Şimdi gelin, Uganda‘nın Entebbe şehrinde gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Uganda Wildlife Conservation Education Centre

1994 yılında kurulan Vahşi Yaşam Hayvanat Bahçesi’nde Afrika kıtasındaki vahşi canlıları, sürüngenleri, memeli hayvanları görebiliyorsunuz.

Entebbe

Uganda Wildlife Conservation Education Centre

Zika Ormanı

Şehrin en yeşillik alanını görmek isterseniz, ziyaret etmeniz gereken yer Zika Ormanı olmalı. Ancak dikkat etmeniz gereken bir husus var: Sivrisinekler! Çünkü sivrisineklerle ilgili araştırmaların yapıldığı bu ormanda binlerce sivrisinek var.

Uganda

Zika ormanı Kaynak:Wikipedia (By David Luswata – These pictures have been taken by David Luswata during a visit to the Uganda Virus Research Institute and the adjacent Zika Forest., CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73363917)

Entebbe Botanical Garden

Dünyaca ünlü Tarzan filmine ev sahipliği yapan Botanik Bahçeleri, diğer bahçelerden farklı olarak içerisinde sadece bitkileri değil hayvanları da barındırıyor.

Entebbe Botanical Garden

Kuşlar, kolibozlar, sincaplar ve kelebekler gibi birçok canlının yaşadığı parkın içerisinde oldukça yoğun bir bitki çeşitliliği var.

Entebbe

Entebbe Botanical Garden

Şehirde eğer 1 gününüz bile olsa buraya mutlaka gelmenizi öneririm. Rehberli bir tura katılırsanız, rehberin anlatımları ile tanışacağınız bitkilere hayran kalacaksınız.

Entebbe Botanical Garden

Waterfront Beach

Afrika’nın en büyük gölü olan Victoria Gölü’nün berrak sularında yüzmek isterseniz, Waterfront Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Şehrin en popüler serinleme noktalarından biri olan plaj içinde şezlonglar, şemsiyeler ve serin içecekler temin edebileceğiniz büfeler var.

Uganda Sürüngen Köyü

Afrika’nın en zehirli yılanından, kaplumbağalara, kobralardan, kertenkelelere kadar birbirinden farklı özelliklere sahip 50’ye yakın sürüngen burada bulunuyor.

Ngamba Adası Şempanze Kutsal Alanı

Victoria Gölü’ndeki adaya giderek yetim kalan şempanzeleri görebilir, günde iki kez beslenmelerini izleyebilirsiniz. Ancak geziniz için 5 saat ve 180 USD ayırmanız gerekiyor. Bence biraz pahalı ama tercih sizin.

Entebbe

Entebbe – Ngamba Adası Şempanze Kutsal Alanı

Kampala ile karşılaştırıldığında burası çok daha güzel bir şehir. Eğer uçağınızdan önce konaklamak için tek bir yer tercih edecekseniz, kesinlikle Entebbe’yi seçmenizi öneririm. Burada sakinliği ve huzuru yakalayacak, Uganda şehirlerini hayal ederken hafızanıza burayı getireceksiniz. Eğer lüks bir konaklama önerisi isterseniz, Munyonyo’da yer alan Speke Resort Munyonyo çok güzel bir otel.

Uganda’ya Entebbe ile veda ettim ama eminim ki Uganda maceralarım önümüzdeki senelerde de devam edecek. Dönüş uçağında Güliz’le ortamıza oturan milletvekili Lucy Akello da bunun bir işareti mi acaba?