Ekvador’un Azuay eyaletinin başkenti olan Cuenca (tam adıyla Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca) şehri, 1557 yılında İspanyollar tarafından kurulmuş. Ondan sonra İspanyollar’la yerli halk arasında bir buluşma noktası görevi görmüş. Rönesans fikirlerine dayanan ızgara planıyla tasarlanan şehirde 18. ve 19. yüzyıla ait binalar dikkat çekiyor. Santa Ana de los Ríos de Cuenca Tarihi Merkezi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Cuenca - Iglesia y parque de San Blas

Iglesia y parque de San Blas

Şehir; Ekvador’un Güney-Orta And Dağları arası bölgesinde, Paute Nehri havzasında, deniz seviyesinden 2.538 metre yükseklikte bulunuyor. Şehirden Tomebamba, Tarqui, Yanuncay, Machángara nehirleri geçiyor.

Huayna Capac Bulvarı'nda Huayna Capac'a adanan heykel

Huayna Capac Bulvarı’nda Huayna Capac’a adanan heykel. Huayna Capac, İnka İmparatorluğu Tawantinsuyu’nun üçüncü Sapa İnkası’ymış. Peru’nun Cuzco şehrinde doğmuş ve Ekvador’un Tumipampa şehrinde ölmüş.

İsmini İspanyol Gil Ramírez Dávalos’a şehri kurmasını emreden Peru’nun İspanyol genel valisi Andrés Hurtado de Mendoza’nın doğum yeri olan İspanya’daki Cuenca şehrinin onuruna almış. Başka bir deyişle 2 tane Cuenca şehri var, İspanya’da ve Ekvador’da. Sonuç olarak uzun ismi olan Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca’daki “de los Ríos” şehirden geçen nehirleri, “Santa Ana” da Katolik Kilisesi’nin bir azizi olan Aziz Anne’ye adanmışlığı belirtiyor.

Cuenca

Yeni Katedral (Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción)

Cuenca’da gezilecek yerler listesi

Ekvador‘a Ekvador Turizm Bakanlığı sponsorluğunda, ATTA (Adventure Travel Trade Association) etkinliğine katılmak üzere geldim. Ekvador seyahatimde de Cuenca turu yaptım. Bu turu Cuenca Bestours organize etti. Sonuç olarak bu gezi, en güzel gezilerimden biri oldu. Siz de ülke içinde vaya Cuenca’da tur yapmak istiyorsanız, kendileriyle iletişim kurabilirsiniz.

Javier Vallejo
Travel Planner & Tour Guide | Cuenca Bestours
WhatsApp (+593) 987 796 896

Cuenca - Cojitambo

Cojitambo

Eğer farklı ve özel bir aktivite yapmak isterseniz, şehir merkezinde bisikletle gezebilirsiniz. Başka bir deyişle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Cuenca şehrinde çarpıcı mimariyi, temiz sokakları, zengin doğal güzellikleri bisikletle keşfedebilirsiniz. Mesela bu tur sırasında günümüze ulaşan sadece 5 kolonyal evi de yakından görebilirsiniz.

Cuenca

Cuenca bisiklet turu

Ayrıca burada Centro Ecuestre Bellavista’da ata binebilirsiniz. Daha önce sadece birkaç kez ata binmiştim ama And Dağları’ndaki İnka Yolu boyunca dar patikalarda 24 km yol kat etmeyi başardım. Bu gezi çok güzel ve çok heyecan vericiydi. Zaman zaman gerildim ama bindiğim saf kan Arap atı çok sakin olduğu için 2,5 saat boyunca çok iyi anlaştık, birlikte çok keyifli zaman geçirdik.

Cuenca

Centro Ecuestre Bellavista’da And Dağları’nda ata bindim

Cuenca

Centro Ecuestre Bellavista’da And Dağları’nda ata bindim

Eğer Cuenca şehrinde otel önerisi isterseniz, ben Hotel Los Balcones Boutique Hotel’de konakladım. Burası ortasında avlusu olan oldukça sevimli ve otantik bir otel.

Cuenca - Hotel Los Balcones Boutique Hotel

Hotel Los Balcones Boutique Hotel

Şimdi gelin, Cuenca’nın en güzel yerlerine bir göz atalım.

Ekvador mutfağı - Museo De La Gastronomia Cuencana Restaurante'da Ekvador lezzetleri

Ekvador mutfağı – Museo De La Gastronomia Cuencana Restaurante’da Ekvador lezzetleri

Cuenca

CBC’de ceviche

Eski Katedral (Iglesia de El Sagrario)

Eski Katedral (Iglesia de El Sagrario), 1557’de yapılmış. Ancak yetersiz gelince 1880’de yerine yeni bir katedral inşa edilmiş. Sonuç olarak günümüzde müze olarak kullanılıyor.

Cuenca - Eski Katedral - Iglesia de El Sagrario

Eski Katedral (Iglesia de El Sagrario)

Yeni Katedral (Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción)

Yeni Katedral (Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción) enteresan bir yapı çünkü mimarı hesaplama hatası yapmış ve bu nedenle kuleleri kesik kalmış. 1975’de tamamlanan yapı, Romanesk Uyanış ve Neo-Gotik tarzların bir birleşimini yansıtıyor. Sonuç olarak mavi ve beyaz kubbeleriyle dikkat çeken katedralin cephesinde kaymaktaşı ve yerel mermer, nefin zemininde İtalya’nın Carrara şehrinden getirilen pembe mermer kullanılmış.

Cuenca - Yeni Katedral - Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción

Yeni Katedral (Catedral Metropolitana de la Inmaculada Concepción)

Abdón Calderón Parkı

Abdón Calderón Parkı, Cuenca tarihi bölgesinin kalbindeki eski ve yeni katedraller arasında yer alıyor. Bu nedenle burası halkın buluşma yeri olarak kullanılıyor. Parkın ortasında parka adını veren ve Ekvador’un bağımsızlık savaşının bir kahramanı olan Abdón Calderón’un heykeli var.

Cuenca

Abdón Calderón Parkı’nda parka adını veren ve Ekvador’un bağımsızlık savaşının bir kahramanı olan Abdón Calderón’un heykeli var. Abdón Calderón, Pichincha Muharebesi sırasında henüz 18 yaşındaymış. 4 kurşun yarası almasına rağmen tüm taburunu cesaretlendirmiş ve bayrağı taşımaya devam ederek savaşa devam etmiş. Savaştan kısa bir süre sonra yaralarından ötürü ölmüş. Heykeli 1931 yılında heykeltıraş Carlos Mayer tarafından Roma’da tasarlanıp yapılmış.

Karmelit Manastırı

Carmen de la Asunción Manastırı (Karmelit Manastırı), 1682’de yapılmış. Yontulan taş cephesi ve altın minberi var.

Santo Domingo Kilisesi

La Iglesia Católica de Santo Domingo (Santo Domingo Kilisesi), Tespih’in Kutsal Bakiresi’ne adanan bir Katolik kilise.

La Iglesia de San Sebastián

16. yüzyılda yapılan La Iglesia de San Sebastián, San Sebastián Meydanı’nda yer alıyor.

La Iglesia de San Sebastián

La Iglesia de San Sebastián

Mercado 9 de Octubre

İçinde her çeşit sebze-meyveyi bulabileceğiniz Mercado 9 de Octubre, rengârenk bir kapalı pazar alanı.

Mercado 9 de Octubre

Mercado 9 de Octubre

Pumapungo Müzesi

Pumapungo Museo bir etnografya ve sanat müzesi. Ülke tarihi hakkında bilgi almak istiyorsanız ziyaret etmenizi öneririm.

Pumapungo Müzesi

Pumapungo Müzesi

Pumapungo Müzesi’nin bahçesinden Pumapungo Harabeleri’ne gidebiliyorsunuz. Bu İnka harabeleri küçük olmasına rağmen tarihe ışık tuttuğu için oldukça etkileyici.

Pumapungo Harabeleri

Pumapungo Harabeleri

Modern Sanat Müzesi

Modern Sanat Müzesi küçük ama güzel bir müze. Müzeyi gezdikten sonra alt katındaki kafede oturup kahvenizi içmeniz de mümkün.

Museo Municipal de Arte Moderno

Museo Municipal de Arte Moderno

Cajas Millî Parkı

Cuenca’nın 30 km batısındaki Cajas Millî Parkı, Ekvador turu yaparken en beğendiğim yerlerden biri oldu. Burada muazzam bir doğanın içinde yürüyüş yaptık. Deniz seviyesinden 3.100- 4.450 m yükseklikte kalan parkta doya doya tepeler ve vadilerden oluşan manzarayı izledik. Doya doya diyorum ama aslında doyamadık da…

Cajas Millî Parkı

Cajas Millî Parkı

Cuenca her köşesinde graffitilerle dolu, gezmesi kolay, küçük ama eğlenceli bir şehir.

Graffiti ve arkasında Iglesia De La Merced

Graffiti ve arkasında Iglesia De La Merced

Tam adını hâlâ telaffuz edemesem de Santa Ana de Los Cuatro Ríos de Cuenca güzelliği ve sakinliğiyle beğenimi kazandı. Olsun, biz ona kısaca Cuenca diyelim ve bu sorunsalı çözelim…

Calle Santa Ana Cuenca

Calle Santa Ana Cuenca

Keşfetmeniz dileğiyle…