Ekvador’un başkenti olan Quito (Kito), 1534 yılında İspanyollar tarafından bir İnka yerleşiminin kalıntıları üzerine kurulmuş. Benzer şekilde sömürge döneminden kalan tarihi şehir merkezi, Latin Amerika’nın en iyi korunmuş ve en az değiştirilmiş merkezi kabul ediliyor. Quito, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca deniz seviyesinden 2.850 metre yükseklikte yer alıyor ve bu özelliğiyle dünyanın ikinci en yüksekte yer alan başkenti kabul ediliyor.

Ekvador volkanik ve sismik faaliyetleriyle ünlü bir bölge olan Pasifik Ateş Çemberi’nde yer alıyor. Ancak ülkedeki yanardağ sayısı hakkında farklı kaynaklar farklı bilgiler veriyor. Herşeyden önce aktif veya potansiyel aktif olarak 80’in üzerinde yanardağa ev sahipliği yaptığını biliyoruz. Sonuç olarak başkent Quito da volkanlardan nasibini alan, dumanı tüten kalderaların altında kamp yapabileceğiniz, krater göllerini ve aktif volkanları keşfedebileceğiniz bir kent.

Quito - Basílica del Voto Nacional

Basílica del Voto Nacional

Quito’da gezilecek yerler listesi

Konaklama yeri mi sordunuz? Mesela ben Go Quito Hotel’de konakladım. Bu otel şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıktaki finans merkezinde yer alıyor. Ancak tertemiz, mis gibi bir otel.

GO Quito Hotel

GO Quito Hotel

Ayrıca tarihi şehir merkezince yer alan Illa Experience Hotel’i tavsiye ederim. Burası üst sınıf bir butik otelde kalmayı tercih edenler için ideal.

Illa Experience Hotel

Illa Experience Hotel

Illa Experience Hotel

Illa Experience Hotel’in üst sınıf restoranında yemekler çok leziz

Şehirde ne mi yapalım? Mesela her pazartesi saat 11:00’de Bağımsızlık Meydanı’ndaki Quito Başkanlık Sarayı’nın önünde gerçekleşen muhafız değişim törenini izlemenizi öneririm.

Eğer farklı bir deneyim yaşamak isterseniz, şehrin 2 saat kadar uzağındaki San Pablo Gölü’ne gidebilirsiniz. San Pablo Gölü’nden kalan sıcak hava balonlarına binip gölü havadan izleyebilirsiniz. Bu balon turlarını Kawsay Balloons organize ediyor. Herşeyden önce Ekvador‘da başka hiçbir yerde sıcak hava balonu turu yok. Eğer bu deneyimi yaşamak isterseniz kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.

Quito

San Pablo Gölü’nden kalan sıcak hava balonlarına binip gölü havadan izleyebilirsiniz. Bu balon turlarını Kawsay Balloons organize ediyor.

Quito

Sıcak hava balonu turunda havadan San Pablo Gölü manzarası

Bu turdan sonra da göl kenarındaki Lake Shore Restaurant’da leziz yemeklerin tadına bakabilir, sonra gölde tekne turuna çıkabilirsiniz.

Quito

Lake Shore Restaurant’da yerel halklayım

Mesela hacienda denilen kır evlerini görmek isterseniz, San Pablo Gölü’nden şehir merkezine dönerken Molino San Juan Hacienda’de soluklanabilirsiniz. Herşeyden önce burası yemek yiyebileceğiniz, konaklama yapabileceğiz huzur dolu bir yer.

Quito

Molino San Juan Hacienda

Şimdi gelin, Quito’nun en güzel yerlerine bir göz atalım.

Quito

Uçaktan Quito tarihi şehir merkezi

Bağımsızlık Meydanı (Plaza de la Independencia)

Şehrin ana meydanı olan Bağımsızlık Meydanı (Plaza de la Independencia), ulusun yürütme gücünün sembollerinden de biri. Herşeyden önce burası İspanyol monarşisinden ilk bağımsızlık çığlığını hatırlatan bağımsızlık kahramanları anıtıyla tanınıyor. Bu anıt 10 Ağustos 1809’da ilk direniş kahramanlarının anısını canlandırıyor. Meydanın etrafında Carondelet Sarayı, Metropolitan Katedrali, Başpiskoposluk Sarayı, Belediye Sarayı, Plaza Grande Hotel var.

Quito

Bağımsızlık Kahramanları Anıtı – Plaza de la Independencia

Carondelet Sarayı

Plaza de la Independencia’da yer alan Carondelet Sarayı, Ekvador Cumhuriyeti hükümetinin merkezi olarak hizmet veriyor.

Quito - Carondelet Sarayı

Carondelet Sarayı

Metropolitan Katedrali

Plaza de la Independencia’da yer alan Metropolitan Katedrali, bir Katolik katedrali. 1545’te Başpiskoposluk olmuş ve 1848’e kadar Quito Piskoposluğu’nun merkezi olarak hizmet etmiş. 1995’de Ekvador Katedrali oldu. Bu nedenle de ülkedenin en kıdemli Katolik kilisesi kabul ediliyor.

Quito - Metropolitan Katedrali

Metropolitan Katedrali

Başpiskoposluk Sarayı (Palacio Arzobispal De Quito)

Palacio Arzobispal De Quito (Başpiskoposluk Sarayı), Plaza de la Independencia’da yer alıyor. Herşeyden önce burası Quito Metropolitan Başpiskoposluğu’nun genel merkezi, Quito Başpiskoposu ve Ekvador Başpiskoposu’nun resmi ikametgâhı olarak hizmet veriyor.

Palacio Arzobispal De Quito

Palacio Arzobispal De Quito

Iglesia de La Compañía

İsa Cemiyeti Kilisesi (Iglesia de La Compañía), bir Cizvit kilisesi. İnşaatı 1605’te başlamış, tamamlanması 160 yıl sürmüş. Yeşil ve altın renkli kubbeleriyle dikkat çeken kilisenin orta nefinde çok ayrıntılı bir altın varak var.

Quito - Iglesia de La Compañía

Iglesia de La Compañía

San Francisco Meydanı (Plaza de San Francisco)

Ekvador’daki en eski ve en önemli dini yapı olan San Francisco Kilisesi (Iglesia y Convento de San Francisco), aynı adlı meydanda yer alan bir Katolik bazilikası. Güney Amerika’nın tarihi merkezleri içindeki en büyük mimari kompleks olduğundan “Yeni Dünyanın El Escorial’i” olarak biliniyor.

Quito

Iglesia y Convento de San Francisco

Tiyatro Meydanı (Plaza del Teatro)

Tiyatro Meydanı uzun yıllar boyunca kültür ve müzik merkezi hâline gelmiş. Bu nedenle Başkan Ignacio Veintimilla 1877 yılında evini ve arsasını Sucre Ulusal Tiyatrosu’nun inşası için bağışlamış.

Santo Domingo Meydanı (Plaza de Santo Domingo)

Manuel Carrión Pinzano heykeli, Santo Domingo Meydanı’nda (Plaza de Santo Domingo) yükseliyor. Ayrıca meydanda Santo Domingo Meydanı Kilisesi var. Bu kilise, 1540 yılında meydanın Dominikli babalar topluluğuna tahsis edilmesinden sonra yapılmış.

Santo Domingo Meydanı - Plaza de Santo Domingo

Plaza de Santo Domingo

Ronda Caddesi (Calle La Ronda)

Tarihi merkezdeki Arnavut kaldırımlı Ronda Caddesi (Calle La Ronda), şehrin keyifli yerlerinden biri.

Ulusal Yemin Bazilikası (Basílica del Voto Nacional)

Bir Roma Katolik kilisesi olan Ulusal Yemin Bazilikası (Basílica del Voto Nacional), Güney Amerika’daki en büyük neo-Gotik bazilika.

Basílica del Voto Nacional

Basílica del Voto Nacional

Bakire Meryem Heykeli (Loma el Panecillo)

El Panecillo tepesinde yer alan Bakire Meryem Heykeli (Loma el Panecillo), şehrin neredeyse her köşesinden görülebiliyor.

Loma el Panecillo

Loma el Panecillo

Teleferik (TeleferiQo)

Teleferikle (TeleferiQo) şehri 800 metre yükseklikten izleyebilirsiniz.

Dünyanın Ortası Anıtı (Mitad Del Mundo)

Dünyanın Ortası Anıtı (Mitad Del Mundo), başkent Quito’nun 22 kilometre dışındaki San Antonio de Pichincha kasabasında yer alıyor. Fransız matematikçi Charles Marie De la Condamine, yaptığı ölçümlerle Ekvator çizgisinin buradan geçtiğine karar vermiş. Ondan sonra buraya 30 metre uzunluğunda anıt inşa edildi. Ancak daha sonra gerçek Ekvator çizgisinin bu anıtın 200 metre uzağından geçtiğine karar verildi. Sonuç olarak günümüzde Intiñan Güneş Müzesi içindeki gerçek noktada bir anıt daha var.

Quito

Dünyanın Ortası Anıtı (Mitad Del Mundo)

Mitad Del Mundo’ya 5 kilometre uzaklıktaki Pululahua Krateri, 2.500 yıl önce patlamış ölü bir yanardağ. Yanardağın içine merdivenlerle iniliyor.

Volkanlar Bulvarı (Avinida Los Volcanes)

Volkanlar Bulvarı (Avinida Los Volcanes), Quito’nun güney sınırındaki Cotopaxi Millî Parkı’nda başlıyor ve Cuenca şehrinde sona eriyor. Başka bir deyişle 15’i aktif olan volkan, 200 kilometre boyunca devam ediyor ve bunlara Volkanlar Bulvarı deniyor.

Çoğu kişi bana Quito’nun çok kalabalık olduğunu ve Ekvador’da şehir tercihi yapmaları gerekirse Cuenca’yı seçeceklerini söylemişti. Ancak Quito beni etkilemeyi başaran bir şehir oldu. Belki de kalabalık bir şehirde yaşamaya alışkın olduğumdandır ama Quito benim gözümde şahane bir başkent. Hareketliliği, enerjisi, mimarisi, insanı ve yemekleriyle burası kesinlikle ziyareti hak eden bir cevher.

Keşfetmeniz dileğiyle…