Kapadokya bana göre Türkiye’nin en özel yeri. Bu eşsiz güzellikteki coğrafyada milyonlarca yılda oluşmuş doğa harikaları var. Güzel Atlar Ülkesi olarak anılan bölgede yapılması gereken ve hafızalarda bir ömür boyu yer edecek aktivite ise Kapadokya balon turu ile doğa harikalarının arasında bir gezinti yapmak.

kapadokya

Sıcak hava balonu

Daha birkaç ay önce Kapadokya’ya gitmiş ama sıcak hava balonuyla uçma deneyimini yaşayamamıştım. Şimdi ise Kapadokya balon turu yapmam ân meselesiydi. Aklımda ise deli sorular vardı: Balonları uzaktan havalanırken seyretmek bile bu kadar heyecan vericiyken sepetin içinde yükselmek nasıl bir duyguydu? Hem benim akrofobim de vardı. Ben nasıl havalanacaktım? Ayaklarım yerden kesildiğinde dizlerimin bağı da çözülecek miydi?

Kapadokya balon turu

Kapadokya balon turu güvenli mi?

Korkularıma rağmen balona binmeye karar verdim. Heyecanlı bekleyiş saat 3.30’da otelden alınmamızla başka bir boyut kazandı. Balon şirketleri gün doğmadan önce özel araçları ile yolcularını otellerinden alıyor. Ofislerine götürüp hem kahvaltı ikram ediyorlar hem de katılımcıların heyecanını yenmesi için adaptasyon süresi geçirtiyorlar. Sıcak hava balonuna biniş ve güvenlikle ilgili ön bilgiler veriliyor. Ardından balonun hazırlanışını izlemek üzere balona binilecek noktaya gidiliyor.

kapadokya

Balonlar havalanmadan önce günlük hava kontrolleri yapılıyor. O günün hava koşullarına göre en uygun kalkış noktası belirleniyor. Kalkış noktasına gelindikten sonra da balonun hazırlanışı ve havalanışına hep birlikte tanık oluyorsunuz.

Kapadokya balon turu

Balon kalkışa hazır olunca artık kaçış yok. Sepetlere biniyorsunuz. Pilotun brifinginden sonra da ver elini gökyüzü ve Kapadokya balon turu macerası.

kapadokya

Balon ilk kalktığında biraz heyecan yaptım ama hemen sakinleşerek ânın huzurunu yakaladım. Balon yavaşça havalanırken ayaklarımın altındaki muhteşem vadileri ve ilginç kaya oluşumlarını izliyordum.

Kapadokya balon turu

Peribacaları’na yer yer dokunacak kadar yaklaştık. Usta pilotlar sayesinde de yine doğru zamanda uzaklaştık. Bağ bozumlarını, bölgeye ismini veren atları, muhteşem coğrafyayı ve de gün doğumunu âdeta hipnotize olmuşçasına seyre daldım. Uzun süre konuşmadan sadece bu ânda kalmaya çalıştım. Bu güzelliği yaşayabildiğim için de her zaman yaptığım gibi evrene şükürlerimi gönderdim. Bulutların üzerinde süzülürken huzura giden yola girmiştim artık.

Kapadokya balon turu

Kapadokya balon turu – Balon şirketleri

Balonlar rüzgârın yönüne göre hareket ettiğinden her balona binişte ayrı bir yeri havadan görüyorsunuz. Ben bu keyfi 3 şirketle 3 değişik yönde yaşadım. Benim denediğim, tavsiye edebileceğim balon şirketleri bunlar:

Kapadokya Balloons

Türkiye’nin ilk balon şirketi 25. yılını kutluyor.

Universal Balloon

IMG_8342_1
kapadokya

Air Kapadokya

kapadokya

Kapadokya bölgesi kelimelerle anlatılamayacak kadar güzel. Hele bir de Kapadokya balon turu deneyimi yaşarsanız işte o zaman daha da güzel oluyor.