Kapadokya denince aklınıza atları, doğası, tarihi mi geliyor? Bu yazımdaysa bu konulara değinmeden farklı bir sorunun cevabını vereceğim: Kapadokya’da nerede yemek yenir? O zaman buyrun, Kapadokya restoranları konusunu birlikte inceleyelim.

Kapadokya benim için hem Türkiye’nin en etkileyici bölgesi hem de Bodrum’dan sonra yaşayabileceğimi düşündüğüm tek yer. Milyonlarca yılda oluşan muhteşem doğası, bulutların arasında süzülen balonları, Güzel Atlar Diyarı’na ismini veren atları ve de en önemlisi bana hissettirdiği huzurla Kapadokya’nın bende anlamı bir başka. Tabii bu listeye lezzetlerini de eklemek gerek.

Kapadokya’da nerede yemek yenir?

Kapadokya‘da gelince hem gezmek hem bir mağara otelde kalmak hem Kapadokya balon turları ile bulutlar üzerinde süzülmek hem de damak çatlatan lezzetleri tatmak gerek. Peki şimdi ister misiniz Kapadokya restoranları ve Kapadokya’da nerede yemek yenir bahsedeyim?

Karlık Evi

Çimenlere basarak güzel bir manzarada kahvaltı etmek, yanında da semaverden çayınızı yudumlamak istiyorsanız Karlık Evi’ne gelmelisiniz. Karlık Evi daha çok balayı çiftlerinin favori mekanı olmuş (ki bunun sebebini romantik atmosferine bakınca anlamak zor değil!), zengin serpme kahvaltısıyla da Kapadokya bölgesinde adını duyurmuş. Ben derim ki kahvaltınızı yaptıktan sonra da buradan hemen ayrılmayın. Biraz hamak keyfi yapın.

Kapadokya restoranları

Karlık Evi

karlik-evinde-kahve

Karlık Evi

karlik-evi

Karlık Evi

Millocal Restaurant

Ah Millstone Cave Suites! İnsan günlerce Uçhisar manzarasına bakıp da bıkmaz mı, diye soracak olursanız, geldiğinizde buranın sizi de derinden etkileyeceğini göreceksiniz, diye cevap verebilirim. Her köşesinde ayrı bir ince detay olması bir yana Millstone Cave Suites çok özel bir kaya otel. Otelin restoranında güne kahvaltıya başlamak da bir ayrıcalık. Benim daha önce tatmadığım yumurta kapama, her gün değişik çeşitlerde sundukları börekler, çeşit çeşit peynir (ki benim gibi peynir seçen birine bile peynirlerini sevdirdiler), ev yapımı organik reçeller ve daha neler neler… Hani güne enerjik başlamak istiyorsanız, Millocal Restaurant’da kahvaltı edin derim.

Kapadokya restoranları

Millstone Cave Suites’te kahvaltı

Peki sadece kahvaltı mı yapmalısınız Millocal Restaurant’da? Mesela Japonya’dan getirtilen özel seramik kupalarda Millstone’a has ibrikleme kahve içmeye ne dersiniz? Ya da özenle hazırlanmış bitki çaylarına?

ibrikleme-kahve

Millstone Cave Suites’te ibrikleme kahve

Peki ya akşam yemeği? İddia ediyorum, testi kebabının Kapadokya’da en güzel yapıldığı yer burasıdır. Manzara da bonus tabii.

millstone-cave-suites-sarap

Millstone Cave Suites

Kapadokya restoranları

Millstone Cave Suites’te testi kebabı

Kapadokya Restoranları – Babayan Evi Restaurant

Kapadokya’da yöresel, organik yemekleri mi denemek istiyorsunuz? O zaman doğru adres Babayan Evi Restaurant. Burası normalde karşınıza çıkmayacak, yolumun üzerindeyken uğrayıverdim, diyeceğiniz bir yer değil. Özel olarak bu leziz yemekler için İbrahimpaşa Köyü’ne gelmeniz ve Adem’in misafirperverliğini ve Ayşe’nin marifetli el emeği yemeklerini deneyimlenmeniz gerekiyor. Gelmeden önce de mutlaka rezervasyon yapmalısınız (☎ (532) 576-5971). Burada yemekleri deneyen ünlüler (mesela Kıvanç Tatlıtuğ) bile rezervasyonla gelmiş :-) . Tandırda ekmek, bulgur çorbası, çömlekte kuru fasulye, yaprak sarma, turşu, ceviz tatlısı bizim denediklerimiz. Kuzu kaburganın da çok lezzetli olduğunu duydum. Belki siz denersiniz :-) .

babayan-evi-ayse-abla

Babayan Evi Restaurant’ta yemekleri Ayşe Abla yapıyor

babayan-evi-tandir-ekmek

Babayan Evi Restaurant’ta tandırda ekmek

Kumsal İnci

Burası Avanos’un güzel meze ve canlı müzik mekânı.

Kapadokya restoranları

Kumsal İnci

Uranos Sarıkaya

Avanos’taki Uranos Sarıkaya güzel atmosferi, yemekleri, Türk gecesi programıyla sevilen bir restoran.

Kapadokya restoranları

Uranos Sarıkaya

Kapadokya’ya mutlaka gidin. Gitmişken de mutlaka leziz yemeklerinin tadına varın.