Laos’a seyahat edecekseniz baharatlı et yemekleri, bolca noodle, tropik meyve yemeğe hazırlıklı olmalısınız. Laos mutfağı komşusu Tayland ve Vietnam’ın yemek kültürlerinden etkileniyor. Koloni döneminin etkisiyle de Fransız baget ekmek ve kruvasan çok tüketiliyor. Ancak Laos mutfağı tamamen kendine özgü bir mutfak. Buyrun bu yazımda Laos mutfağı ve Laos’ta ne yenir? sorularına cevap bulalım.

Laos mutfağı

Laos mutfağı biraz Vietnam mutfağı, biraz Tayland mutfağı, üzerine bir parça da Fransız mutfağından oluşuyor. Halk taze sebze ve baharat sevdiği için bütün yemeklerinde sebze ve baharat bulunuyor. Et ve balık genelde ızgara ya da buharda pişiriliyor.

Laos yemeklerin ve geleneklerin harmanlandığı bir ülke. Mutfağı diğer Asya mutfaklarından farklı, çünkü kendine özgü dokunuşları var. Dünyanın en iyi şeflerinin buraya taşınması, kaliteli otel ve restoranların açılması, ülkeyi bir süre sonra bir gastronomi merkezi haline bile getirebilir.

Laos’ta ne yenir?

Gelin Laos’ta ne yenir bir bakalım.

Khao Niaw – Yapışkan pirinç

Yapışkan pirinç Laos mutfağının en belirleyici yemeği. Geleneksel tüm yemeklerin yanında buharda pişmiş yapışkan pirinç geliyor. Bu pirinç parmaklar kullanılarak yeniyor. Ancak dikkat! Yemek yiyeceğiniz elin temiz olduğuna dikkat etmeniz ve pirinci yöresel yemeklerin üzerine dökmemeniz gerekiyor.

Laos mutfağı

Khao Niaw – Yapışkan pirinç

Bambu cipsi

Bambu saplarının kızartılıp cips haline getirilmiş hali.

bambu cipsi

Lao Lao

Laos pirinç viskisi Lao Lao içinde ilaç olarak görülen yılan, akrep, geko gibi hayvanlarla sunuluyor.

Laos mutfağı

Lao Lao

Soop Pak

Buharda pişirilmiş mevsime özgü yöresel yeşil sebze salatası. Çeşitli baharatlar, havlıcan, zencefil ve susam ile tatlandırılıyor. Son derece sağlıklı ve maceraseverlere yönelik hafif bir salata.

Soop Pak

Mok

Mok genelde muz yaprağında buharda ya da kömür ateşinde pişirilen yemek çeşitleri için kullanılıyor. Mesela bizim denediğimiz mok pa muz yaprağı içinde buharda pişirilmiş dereotlu balık, haşlanmış Laos sebzeleri ve Şili biberi eşliğinde servis ediliyor.

Mok Pa

Yum Salad (Luang Prabang Salad)

Laos kralları ve Fransız misyonerlerinin etkisiyle yapılmaya başlanan salata salataların salatası olarak biliniyor. Bıldırcın yumurtası, marul, yöresel yeşillikler üzerine balık sosu, kişniş, sarımsak, zencefil karıştırılıyor ve fıstık serpilerek servis ediliyor.

Laos Mutfağı

Yum Salad (Luang Prabang Salad)

Oua Si Khai

Limon otu dolması tavuk, kaffir misket limonu, kişniş ile dolduruluyor. Yerfıstığı, soğan ve misket limonu sosu eşliğinde servis ediliyor.

Laos mutfağı

Oua Si Khai

Khao poon

Yumurta ve domuz etiyle hazırlanan noodle çorba.

Khao soi

Khao soi (khao soya) bir Chin Haw yemeği. İsmi kesilmiş pirinç anlamına gelse de İngilizce noodle kelimesi olan khao swè’nin bozulması ile gelmiş.

Khao soi

Tam

Yapışkan pirinç topları ile yenilen salata çeşitli meyvelerle yapılıyor. En çok papaya ile yapılan tam mak hoong biliniyor. Diğer versiyonu ise yeşil muzla yapılan tam mak kluay.

Khao jee

Baget ekmekle hazırlanan sandviç.

Laos mutfağı

Khao jee

Laos’u çok sevdim. Mutfağını da bir o kadar beğendim. Mini Paris havası aldığım restoranlarda bir yandan da Uzakdoğu otantikliğini hissettim. Keşfetmeniz ve tatmanız dileğiyle…