Uzak Doğu denince benim aklıma egzotik havasından sonra yemekleri geliyor. Güneydoğu Asya mutfağının bir sentezi olan Tayland mutfağı ise tatlı, tuzlu, acı ve ekşi tatların aynı anda yenmesi ile dikkat çekiyor. Eğer Tayland’ın başkenti Bangkok’a geldiğinizde Michelin yıldızlı restoranlarından sokak lezzetlerine kadar değişik uçlardaki mekânlarda tadım yapmak istiyorsanız, Bangkok’ta nerede yemek yenir konulu bu yazım tam size göre!

Bangkok'ta nerede yemek yenir - Bangkok sokak yemekleri

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Bangkok sokak yemekleri

Thai Airways’in İstanbul – Bangkok direkt uçuşlarının başlaması nedeniyle organize edilen bir basın gezisi nedeniyle basın davetlisi olarak Bangkok’a geldim. Bu gezi Tayland Turizm Otoritesi ve Thai Airways ev sahipliğinde gerçekleşti.

İstanbul Havalimanı’nda Thai Airways kontuarı önünde Tayland Ankara Büyükelçisi H.E. Apirat Sugondhabhirom katılımıyla kurdele kesme töreni gerçekleşti. Büyükelçi H.E. Apirat Sugondhabhirom, Thai Airways direkt uçuşları sayesinde yıllık en az % 15 oranında yolcu artışı beklediklerini, Türkiye’nin çok önemli bir pazar olduğunu, kültür ve gastronomi turizmi gibi yeni turizm segmentlerini tanıtmaya odaklandıklarını, Türkiye’den daha fazla kadın ve balayı çiftini ağırlamak istediklerini belirtti. Tayland’a direkt uçuş sunan Türk Havayolları ve Thai Airways’in ikisinin de Star Alliance üyesi olmasının büyük bir avantaj olduğunu sözlerine ekledi. Daha sonra Thai Airways İngiltere, Fransa, İtalya, Belçika, Batı & Güney Avrupa, Afrika Bölge Müdürü Rithavee Plikarnon yaptığı konuşmasında Thai Airways’in sadece iki ülke arasında bir geçit görevi görmediğini, aynı zamanda iki ülke arasındaki bağları güçlendirip geliştireceğini söyledi. İstanbul’dan Bangkok’a gerçekleştirilen direkt uçuşlarla THAI ağı üzerinden Avustralya destinasyonlarını da Avrupa ve Asya’ya bağlayacağına da değindi.

Thai Airways İstanbul – Bangkok direkt uçuşlarına başladı

Bangkok’ta Nerede Yemek Yenir?

Bangkok’a geri dönersek… Bangkok gastronomi tutkunlarını fazlasıyla tatmin eden bir şehir. Çok sayıda Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapıyor. Ancak ister Michelin yıldızlı restoranlarına gidin, ister sokak satıcılarına uğrayın, her köşesinde çok leziz yemekler yemeniz mümkün. Zaten burada yaşamın bir parçası olmak istiyorsanız Tayland mutfağı lezzetlerini sokakta da mutlaka tatmalısınız. Unutmayın ki dünyada Michelin yıldızlı sokak yemeği satan tek kişi olan Raan Jay Fai buradaki Chinatown’da bulunuyor!

Bangkok'ta nerede yemek yenir

Dünyada Michelin yıldızlı sokak yemeği satan tek kişi olan Raan Jay Fai, Bangkok’taki Chinatown’da bulunuyor

Taylar düzenli olarak 3 öğün yemek yemiyor. Öğle yemeklerinde genellikle hızlı birşeyler atıştırıyorlar, akşam yemeklerini ise erken yiyorlar. Evde çok az yemek pişiriyorlar, genelde dışarıda yemek yiyorlar. Hâl böyle olunca da Bangkok’ta çok sayıda mekân hizmet veriyor.

Bangkok'ta nerede yemek yenir? - Bangkok sokak yemekleri

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Bangkok sokak yemekleri

Tay yemekleri genelde acı olduğu için yanında mutlaka buharda pişmiş pirinç almanızı öneririm. Bu pirinç midenizin yanmasına iyi gelecektir. Aman yemek yerken mide sıkıntısı yaşarsanız soğuk içecek almayın, bu en kötü tercih olacaktır!

Bangkok'ta nerede yemek yenir? - Bangkok sokak yemekleri

Mango sticky rice ve mangosteen

Bangkok’un bir ünü de teras barları ve sonsuzluk havuzları. Teras barlardan nefis panoramik şehir manzarası izleyebiliyorsunuz.

The Deck’ten Bangkok manzarası

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Bangkok sokak lezzetleri

Bangkok’ta sokak yemeklerinin geçmişi nehirlerde, kanallarda yemek satan kayıklara dayanıyor. 20. yüzyılın başlarında Kral V. Rama bu seyyar yemek tezgâhlarının karada da kurulabileceğine izin verince sokak yemekleri satmak bir gelenek hâline gelmiş.

Bangkok'ta nerede yemek yenir? - Bangkok sokak yemekleri

Bangkok sokak yemekleri turu

Bangkok Çin Mahallesi, Tayland sokak yemeklerini yemek için en güzel yerlerden biri. Sokak yemeklerini tatmak için Rattanakosin denilen eski şehir, Sukhumvit semti, Silom ve Sathorn caddeleri, Saphan Leung bölgesine de gidebilirsiniz. Buralarda Uzak Doğu’nun tüm lezzetlerini bulacağınıza garanti veririm. Ancak burada hemen bir öneride bulunacağım. Satıcılarda yemek yerken tek kullanımlık kap ile servis yapanları tercih edin. Plastik kapta verenler aynı leğene batırıp çıkarıyorlar. Hijyenik koşullar olmadığı için temiz değiller.

Bangkok sokak yemekleri turunda rehberimiz

Bangkok’ta sokak yemekleri turuna katılmanızı da öneririm. Bu turlarda hem tuktukla şehri gezdiriyorlar hem de değişik mekânlarda tadım yaptırıyorlar.

Basın grubumuzla Bangkok sokak yemekleri turuna katıldık

Ros’niyom

Ros’niyom, turistlerin çok tercih ettiği bir restoran.

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Ros’niyom – Pad thai

Methavalai Sorndaeng

Methavalai Sorndaeng, 1 Michelin yıldızlı, canlı müzikli bir restoran.

Methavalai Sorndaeng

The Deck

The Deck, Bangkok’un en ünlü restoranlarından biri çünkü tam Wat Arun’un karşısında nefis manzaralı bir terasa sahip.

The Deck’ten gece ışıklarında Wat Arun manzarası

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Lebua Sky Bar

Lebua Hotels & Resorts, Mezzaluna ve Chef’s Table adında 2 adet 2 Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yapıyor. Mezzaluna “yarım ay” anlamına geliyor ve burada sanki uzanıp ona dokunabilecekmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Chef’s Table’ın özelliği Japon malzemelerini harmanlayan bir Fransız restoranı olması. 64. kattaki Sky Bar da Hangover 2 filminin çekildiği yer. Harper’s Bazaar, Sky Bar için “dünyanın en iyi rooftop barlarından biri” diyor.

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Lebua Hotels & Resorts – Sky Bar’da şampanya soslu yabani kalkan

Kısacası Lebua’da unutamayacağınız bir gastronomi deneyimi sizi bekliyor!

Lebua Hotels & Resorts – Sky Bar’dan gece ışıklarında Bangkok manzarası

The Salil Hotel Riverside – Bangkok

The Salil Hotel Riverside – Bangkok, Chao Phraya Nehri kenarında üst sınıf bir otel. Otelin Nava restoranlarında leziz yemeklerin tadına bakmanızı öneririm.

The Salil Hotel Riverside – Bangkok’ta tavuk kanat, karpuz, spring roll

Jim Thompson

Tay ipeği kralı olarak anılan Jim Thompson’un müzeye çevrilen evinde ipeğin Tayland’la tanışma serüvenine tanıklık edebilir, restoranında yemek yiyebilirsiniz.

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Thai Airways’in İstanbul – Bangkok direkt uçuşlarının başlaması nedeniyle organize edilen basın gezisinde grubumuzla Jim Thompson müze/evinde yemek yedik

Bangkok'ta Nerede Yemek Yenir

Jim Thompson’da 2.0 Pomelo Salad

Mahanakhon Skywalk

Kentin en yüksek noktasındaki Mahanakhon Skywalk’ta tam 314 metre yükseklikte şehri 360 derece izleyebilir, cam terasın üzerinde yürürken dizleriniz titreyerek ayaklarınızın altında uzanan kente bakabilir, bardan atıştırmalık ısmarlayıp yiyebilirsiniz.

Bangkok'ta Nerede Yemek Yenir

Mahanakhon Skywalk’tan Bangkok manzarası

Capella Bangkok

Capella Bangkok şehrin en iyi üst sınıf otellerinden biri. Buranın yemekleri de harika! Chao Phraya Nehri kenarında yemyeşil bir bahçenin içinde yer alan Phra Nakhon’da otantik Tayland yemeklerini tadabilirsiniz. Restoran gün boyu açık. Açık büfe kahvaltı da burada sunuluyor. 3 Michelin yıldızlı şef Mauro Colagreco tarafından yönetilen 1 Michelin yıldızlı Côte By Mauro Colagreco’da ışıltılı Chao Phraya Nehri’nin panoramik manzarası eşliğinde gurme lezzetler tadabilirsiniz. Gözünüzün önünde hazırlanan kokteylleri Stella’da tadabilirsiniz.

Bangkok'ta Nerede Yemek Yenir

Bangkok’ta nerede yemek yenir – Capella Bangkok

Bangkok'ta Nerede Yemek Yenir

Capella Bangkok’ta grubumuzla Tay mutfağı kursuna katıldık

Bangkok’ta hem sokakta hem de Michelin yıldızlı restoranlarda yemek yiyerek midenize bayram ettirebilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!