Güney Kore’nin güney kıyısında, Jeollanam-do eyaletinde yer alan Yeosu şehri, Koreliler arasında çok popüler olmasına rağmen uluslararası turistler tarafından çok fazla tanınmayan bir yer. Halbuki buranın nefis bir Güney Denizi ve irili ufaklı adalar manzarası var. Ayrıca üç boyutlu müzeleri, eğlence parkları, şehri tepeden görebileceğiniz teleferiği ve de tazecik deniz ürünleriyle burası her ziyaretçisini kendine hayran bırakan bir yer.

Geobukseon Köprüsü (İkinci Dolsan Köprüsü)

K-pop sadece Kore’yi değil tüm dünyayı kasıp kavururken şarkıcı Busker Busker, Yeosu Gece Denizi adlı şarkısıyla burayı popüler yaptı. Artık Koreliler için Yeosu’ya gece denizini görmek üzere seyahat etmek, romantik bir geziyle eş anlamlı hâle geldi.

Yeosu

Yeosu Deniz Feneri

Burası tarihte Amiral Yi Sun Shin ile adını duyuruyor. Kore tarihinde önemli bir figür olan Amiral Yi, Imjin Savaşı sırasında bir deniz komutanıymış. Yeosu’ya taşınmış ve burada donanmada büyük iyileştirmeler yapmış. 1592-1598 yılları arasında da Japonlar’a karşı zafer kazanıp ünlenmiş.

Yeosu nerede? Yeosu’ya nasıl gidilir?

Yesou, Güney Kore‘nin güney kıyısının merkezinde, Jeollanam-do eyaletinde yer alıyor.

Yeosu’ya Seul’den KTX treniyle 3 saatte geliniyor.

Konaklama için EXPO UTOP Marina Hotel & Resort’i öneririm. Nefis manzarası ve konforlu odaları olan oteli oldukça beğendim.

Yeosu

EXPO UTOP Marina Hotel & Resort’ta odam

Burası deniz kenarında bir şehir olduğu için deniz ürünleri oldukça popüler. Nangman Pocha üzerindeki sokak restoranlarında Dol Octopus Sanghoe deneyebilirsiniz. Bu yemekte tüm deniz ürünleri tazecik (hatta canlı canlı!) özel sosa bulanıp ızgara tabağına diziliyor. Izgaranın altı açılıyor, deniz ürünleri makasla küçük parçalara bölünüyor, hafif ateşte pişiriliyor.

Yeosu

Dol Octopus Sanghoe

SONO Calm Yeosu, ızgara et ve deniz ürünleri tadabileceğiniz şık bir restoran.

SONO Calm Yeosu

Şehrin en popüler mekânlarından biri olan Moi Fin’de kahvenizi yudumlarken nefis manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Moi Fin

Yeosu’da gezilecek yerler listesi

Yeosu şehri hem sunduğu manzarasıyla hem de üç boyutlu müzesi ve eğlence parkıyla özellikle gençler arasında oldukça popüler bir yer.

Yeosu

Yeosu Art Land – AR 3D Hile Sanatı Müzesi

Yeosu Art Land – AR 3D Hile Sanatı Müzesi

Teleferiğe binmek de burada yapılacak en güzel aktivitelerden biri. İki çeşit teleferik var, tabanı çelik ve tabanı şeffaf olan. Eğer yükseklik korkunuz yoksa ve şeffaf tabanlı teleferiğe binerseniz Odongdo Adası’nın ve Yeosu çevresindeki denizin muhteşem manzarasının keyfini daha çok çıkarabilirsiniz.

Geobukseon Köprüsü

Yeosu’da teleferikten Geobukseon Köprüsü (İkinci Dolsan Köprüsü) izliyorsunuz

Yeosu Marine Cable Car

Yeosu’da teleferiğe binmek çok eğlenceli. Arkada Dolsan Köprüsü var.

Yeosu Arte Müzesi

Burası şehri ve onu çevreleyen denizi konu alan bir medya sanatı sergisi. Şelale, ay, balina, bahçe, çiçek, romantik gök gürültüsü, yıldız, plaj, pembe lagün bölümlerinde eğlenceli videolar ve fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Arte Müzesi – Romantik gök gürültüsü

Arte Müzesi – Yıldız

Yeosu Art Land

Burası birkaç bölümden oluşuyor.

AR 3D Hile Sanatı Müzesi

AR 3D Hile Sanatı Müzesi (AR 3D Trick Art Museum), üç boyutlu eğlenceli fotoğraflar çekebileceğiniz bir bölüm.

AR 3D Hile Sanatı Müzesi

AR 3D Hile Sanatı Müzesi

AR 3D Hile Sanatı Müzesi

Medya Sanatı Heykel Parkı (Media Art Sculpture Park) etkileyici heykellerle dolu. En çok ilgiyi de buranın dış kısmında yer alan Midas’ın Eli çekiyor. Burada dev el fenerine tırmanıp manzarada fotoğraf çektirebiliyorsunuz.

Medya Sanatı Heykel Parkı

Midas’ın Eli

Yeosu

Yeosu Art Land – Medya Sanatı Heykel Parkı’nda yer alan Midas’ın Eli

Bir bölümünde de arka planda okyanus manzarası izlenirken zip-line, sky walk, salıncak gibi heyecan verici aktiviteler yapılabiliyor.

Salıncak

Odongdo Adası

Kamelyalarla kaplı ada, özellikle kamelyalar kırmızıya döndüğünde kıpkırmızı renge boyanıyor ve çok güzel bir görsel sunuyor.

Hyangiram

Hyangiram, bir inziva yeri ve Budist tapınağı. 644 yılında Baekje döneminde tanınmış Budist keşiş Wonhyo tarafından inşa edilmiş. Açık denize bakan Hyangiram Hermitage, güneşin doğuşunu izlemek için popüler bir yer.

Güney Kore ile ilgili araştırma yaparken Yeosu hakkında hiçbir şey duymadım. Hatta okuduğum rehber kitapta şehirle ilgili bir bölüm bile yok. Eğer KTO Kore Turizm Organizasyonu tarafından organize edilen global K-Friends Kore Tanıtım Gezisi’ne Türkiye’yi temsilen davet edilmeseydim muhtemelen burası hakkında fikir sahibi olmamaya da devam edecektim. Ancak gelince gördüm ki Güney Kore’nin bu gizli cevheri çok güzel bir şehirmiş ve gelmemek büyük eksiklik olacakmış. Burası seyahat haritama eklediğim için çok mutlu olduğum, gezerken çok keyif aldığım, Kore’yi bana daima güzel anılarla hatırlatacak bir yer.

Keşfetmeniz dileğiyle…