Güney Kore’nin Gyeonggi eyaletindeki Seul, Joseon Hanedanlığı’ndan bu yana 600 yılı aşkın süredir başkent görevini üstleniyor ve Güney Kore’nin 5 antik sarayına ev sahipliği yapıyor. Seul şehri, günümüzde de Güney Kore’nin politik, ekonomik, kültürel merkezi konumunda. Seul, Güney Kore’nin başkenti ve en büyük şehri olarak ülkenin tarihini, kültürünü, doğasını ve alışveriş trendlerini bir arada barındıran çekici bir yer. Seul, tasarım dalında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Programına dâhil. Şehirde Jongmyo Mabedi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Changdeokgung Saray Kompleksi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Hanyang şehri Joseon Hanedanlığı (1392-1910) döneminde, 1394 yılında başkent olmuş. Ülke 1948 yılında kuzey ve güney olarak ayrılana dek de başkentlik yapmış (1399-1405 yılları hariç). Ayrılmadan sonra güney kesiminde kalan Hanyang’ın ismi Korece “başkent” anlamına gelen Seul olarak değiştirilmiş ve şehir Güney Kore’nin başkenti olmaya devam etmiş.

Seul

Gyeongbokgung Sarayı

Joseon Hanedanlarının Mezarları, 1392-1910 yılları arasında Joseon Hanedanlığı’nı yöneten Yi Hanedanlığı üyelerinin 40 mezarını ifade ediyor. Bu mezarlar Gyeonggi, Seul, Gangwon içindeki 18 yerde görülüyor. Joseon Hanedanlarının Mezarları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Seul nerede? Seul’a nasıl gidilir?

Seul’un Incheon Uluslararası Havalimanı’na (ICN) direkt uçuşlar 10 saat sürüyor. Çok sayıda aktarmalı uçuş da bulunuyor. Incheon Uluslararası Havaalanı’ndan havalimanı metrosunu kullanarak şehir merkezi Jonggak’a 1 saat 20 dakika varıyorsunuz.

Seul şehrine KTO Kore Turizm Organizasyonu tarafından organize edilen K-Friends Kore Tanıtım Gezisi ile geldim. Bu global geziye Türkiye’yi temsilen davet edilmekten onur duydum. Asya ve Orta Doğu ülkelerinden seçilen katılımcılar ve KTO yetkilileriyle birlikte unutulmaz bir gezi oldu.

Seul

Gyeongbokgung Sarayı

Seul’a vize gerekiyor mu?

Güney Kore’ye seyahat edecek Türk vatandaşlarının, Türkiye ile Güney Kore arasındaki vize muafiyet anlaşması uyarınca, 180 gün dâhilinde 90 günlük seyahat süresi için vize almasına gerek yok. Ancak dikkat! Vizeden muaf olunsa da ülkeye girebilmek için K-ETA onayı almak gerekiyor! Bu onay https://www.k-eta.go.kr/portal/apply/index.do sitesinden alınıyor, ülkeye girişte gösteriliyor.

Seul’da gezilecek yerler listesi

Güney Kore‘nin Seul şehrinin ortasından geçen Han Nehri, kenti Gangbuk ve Gangnam olarak ikiye ayırıyor: Gangbuk’ta Joseon döneminin 5 ana sarayı, Insadong, Bukcheon Hanok Köyü, Seul Namsan Kulesi var. Gangnam’da Gangnam İstasyonu Express Terminal yer altı alışveriş merkezi dâhil olmak üzere pek çok alışveriş yapılabilecek yer var. Seul’ün zengin semti Gangnam’da Psy’nin Kore’deki zenginliği işlediği efsane şarkısı Gangnam Style’ın nasıl bir yerden ilham alınarak yaratıldığını görebilirsiniz. Gangnam Style 335 milyon üzerinde izlendi, Youtube’un en beğenilen videosu olarak Guinness Rekorlar kitabına girdi.

Romantik bir atmosfer yakalamak isteyenler, Han Nehri üzerinde bir cruise turuna katılabilir. Biz grubumuzla Han River ELand Cruise ile gece ışıklarında bir tur yaptık. Seul’u nehirden izlemek gerçekten de unutulmaz bir deneyim oldu.

Han River ELand Cruise ile gece ışıklarında Seul

Seul’un Gyeonggi eyaletinde bulunduğundan bahsettim. Gyeonggi, “başkent ve çevredeki bölge” anlamına geliyor. Dolayısıyla Gyeonggi-do, “Seul ve Seul’ün çevresi” olarak adlandırılabilir. Gyeonggi eyaletinde Seul merkezi dışında da tarihi önem taşıyan yerler var. Hwaseong Kalesi; 18. yüzyılın sonlarında Kral Jeongjo’nun yönetimi altında Suwon’da inşa edilmiş, savunma, idari, ticari amaçlarla kullanılmış. Hwaseong Kalesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Namhansanseong, 17. yüzyılda Joseon Hanedanlığı’nın acil durum başkenti olarak hizmet vermek üzere inşa edilmiş. Namhansanseong, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

KTO Kore Turizm Organizasyonu tarafından organize edilen K-Friends Kore Tanıtım Gezisi’nde Lotte Hotel Seoul’da konakladık. Otel çok merkezi bir konumda olduğundan pek çok yere yürüyerek gittim.

Lotte Hotel Seoul

Gyeongbokgung Sarayı

1395 yılına tarihlenen Gyeongbokgung Sarayı, Joseon Hanedanı tarafından inşa edilen 5 ana sarayın en büyüğü ve ana sarayı. Saray salı günleri kapalı.

Gyeongbokgung Sarayı

Seul

Gyeongbokgung Sarayı

Gyeongbok Sarayı’nın ana ve en büyük kapısı Gwanghwamun oldukça dikkat çekici bir kapı. Gwanghwamun Woldae (kraliyet ritüelleri ve törenleri için yükseltilen sahne) 1920’lerde Japon istilası sırasında demiryolu yapımı sırasında hasar gördü. Başka hiçbir sarayda Gwanghwamun Woldae gibi yüksek bir platformda korkuluk taşı ile çevrelenen bir sahne bulunmuyor. Hanedan önemli ulusal etkinliklerde bu platformdan halka konuşma yapmış. Güney Kore’nin bu tek Kral Yolu, 100 yıl Japon demiryolları altında kaldıktan sonra restore edilerek halka açıldı. Ziyaretçiler artık bir zamanlar hanedanın yürüdüğü yolda yürüyerek saray kompleksine girebiliyor.

Seul

Seul – Gwanghwamun Kapısı

Bukchon Hanok Village

Jongno Bölgesi’ndeki Bukchon; Gyeongbokgung Sarayı, Changdeokgung Sarayı ve Jongmyo Mabedi ile çevrili ve hanok adı verilen yüzlerce geleneksel Kore evine ev sahipliği yapıyor.

Bukchon Hanok Village

Changgyeonggung Sarayı

Changgyeonggung Sarayı, 1483 yılında Kral Taejong döneminde inşa edilmiş. 16. yüzyılda Imjin Savaşı sırasında kısmen zarar görmüş, daha sonradan yeniden inşa edilmiş. Saray pazartesi günleri kapalı.

Changgyeonggung Sarayı

Changdeokgung Sarayı

Changdeokgung Saray Kompleksi, Joseon Hanedanı döneminde inşa edilen 5 büyük saraydan biri ve en iyi korunanı. Joseon krallarının en çok tercih ettiği ve en uzun süre yaşadığı saray olarak biliniyor. Changdeokgung Saray Kompleksi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Saray pazartesi günleri kapalı.

Changdeokgung Sarayı

Deoksugung Sarayı

Deoksugung Sarayı, Joseon Hanedanı döneminden 20. yüzyılın başlarına kadar kraliyet ailesinin üyelerinin yaşadığı bir saray kompleksi. Saray pazartesi günleri kapalı.

Deoksugung Sarayı

Jongmyo Mabedi

Jongmyo Mabedi; Joseon Hanedanlığı döneminde (1392-1897), ölen krallara ve kraliçelere anma törenleri yapmak üzere inşa edilmiş. İçinde Joseon Hanedanı kraliyet ailesi üyelerinin öğretilerini taşıyan tabletleri barındırıyor. Korunan en eski kraliyet Konfüçyüs tapınağı kabul ediliyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Mabedde 14. yüzyıldan beri Jongmyo jerye denilen, ölen Joseon hükümdarlarına tapınmak üzere gerçekleştirilen geleneksel bir ayin düzenleniyor. Bu ritüel her yıl mayıs ayının ilk pazar günü yapılıyor. Jongmyo jerye ayinine genellikle mahkeme müziği ve Ilmu (çizgi dansı) adı verilen dans eşlik ediyor. Bu ritüel ve müziği, UNESCO Somut Olmayan Miras listesinde bulunuyor. Mabed salı günleri kapalı.

Jongmyo Mabedi Kaynak:Wikipedia (By 문화재청, KOGL Type 1, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=108025293)

Myeongdong Katedrali

Myeongdong Katedrali (Immaculate Conception Katedral Kilisesi), Seul Roma Katolik Başpiskoposluğu’nun ulusal katedrali ve Seul Başpiskoposu’nun yaşadığı yer.

Myeongdong Katedrali

Jogyesa Tapınağı

Jogyesa Tapınağı, 1295 yılında yapılmış, 1937 yılında bugünkü yerine taşınmış. Jogyesa Tapınağı’nın önemi Kore Budizmi’nin Jogye Tarikatı’nın ana tapınağı olmasından kaynaklanıyor.

Seul

Seul – Jogyesa Tapınağı

Seul

Jogyesa Tapınağı

Insa-dong

Merkezi araç trafiğine kapalı olan Insa-dong; çay evleri, Kore restoranları, geleneksel ürünler satan dükkânlarla dolu bir bölge.

Insa-dong

Insa-dong’un yanındaki Samcheong-dong’u da mutlaka gezi programınıza almalısınız.

Namsan Park

Namsan Dağı çevresindeki halka açık Namsan Parkı’nda konaklama tesisleri, yürüyüş yerleri, piknik alanları var. N Seul Kulesi dağın tepesinde yer alıyor.

Namsan Park

N Seul Kulesi

N Seul Kulesi (YTN Seoul Tower), bir televizyon ve gözlem kulesi. Namsan’da yer alan kule 236 metre yüksekliğiyle Seul’un en yüksek noktasını oluşturuyor.

N Seul Kulesi

Cheonggyecheon Stream

11 km uzunluğundaki Cheonggyecheon Çayı, Seul şehrinin kalbinde, Gwanghwamun’dan Dongdaemun’a kadar akıyor. Bir restorasyon projesinin ardından burası 2005 yılında bir ekolojik parka dönüştürüldü.

Seul

Cheonggyecheon Stream

HiKR Ground

Kore Turizm Organizasyonu Seul Merkezi’ndeki ”HiKR Ground”, ziyaretçilerin K-Pop deneyimi yaşayabileceği ve medya sanatını görebileceği bir Kore turizm tanıtım merkezi. Ücretsiz geziliyor. ”HiKR Ground” ismi, Hi (merhaba) ve Kore (KR) kelimelerinden geliyor. 1. katta medya sanatçısı Lee Lee-nam’ın “Yeni Şehrin Manzarası” adlı eseri ve Kore turizm videolarının görebileceği “HiKR Duvarı”  bulunuyor. 2. katta ziyaretçiler XR Live Studio’yu kullanarak kendi K-pop müzik videolarını oluşturabiliyor. Cheonggyecheon Deresi’ne bakan pencerede enstalasyon sanatçısı Suh Do-ho’nun ”Kuzey Duvarı” adlı eseri görülüyor. 3. ve 4. katlarda ziyaretçiler çeşitli sanatlar, deneyimler ve sergiler aracılığıyla Kore yerel turizmini deneyimleyebiliyor.

HiKR Ground

Namdaemun Market

Namdaemun Pazarı, tarihi şehir bölgesindeki ana güney kapısı Namdaemun’un yanında yer alıyor. 1414 yılında Joseon döneminde açılan pazar, Kore’deki en eski pazarlardan biri.

Kore Ulusal Müzesi (Gunglib Jung-ang Bagmulgwan)

Güney Kore’nin ana tarih ve sanat müzesi olan Kore Ulusal Müzesi (Gunglib Jung-ang Bagmulgwan), 1945 yılında kuruldu. Arkeoloji, tarih ve sanat alanlarında sergilere ev sahipliği yapıyor.

Gangnam

Seul şehrinin zengin semti Gangnam’da Psy’nin Kore’deki zenginliği işlediği efsane şarkısı Gangnam Style’ın nasıl bir yerden ilham alınarak yaratıldığını görebilirsiniz. Burada bir noktada dev bir Gangnam Style heykeli var ve 7/24 Gangnam Style şarkısı çalıyor.

Dongdaemun Market

Dongdaemun Pazar, Jongno-gu Bölgesi’nde popüler bir alışveriş ve turizm merkezi. Bölge geleneksel pazarları ve alışveriş merkezleriyle 2002 yılında “Özel Turizm Bölgesi” olarak belirlendi.

Gwangjang Market

Gwangjang Pazarı, Jongno-gu’da geleneksel Kore yemeklerini tadabileceğiniz bir sokak pazarı. Burası 42.000 m²’lik alanda 5.000’den fazla mağaza ile Güney Kore’nin en eski ve en büyük geleneksel pazarlarından biri. Pazarda hanbok (geleneksel Kore elbisesi) için kumaşlar da satılıyor.

Gwangjang Market

Lotte World

1989 yılında açılan Lotte World, Guinness Dünya Rekorları’na göre dünyanın en büyük kapalı alan tema parkı. Açık hava eğlence parkı olan Magic Island, yapay bir ada, alışveriş merkezleri, lüks bir otel, bir Kore ulusal müzesi, spor tesisleri ve sinema salonlarına ev sahipliği yapıyor.

İlüzyon Müzesi (Trick Eye Museum)

Trick Eye, gözün yanıltması ifadesinin kısaltılmış hâli. Seul şehrindeki Trick Eye Müzesi’nde iki boyutlu tabloları optik illüzyonlar kullanarak üç boyutlu görüntülere dönüştüren geleneksel bir sanat tekniği olan Trompe-l’oeil kullanılıyor. Ziyaretçiler müzede tabloların ve enstalasyonların içine girip kendi orijinal hikâyelerini yaratıyor.

Dongdaemun Design Plaza

Dongdaemun Design Plaza (DDP), parametrik mimarinin dünyadaki en önemli temsilcilerinden olan Zaha Hadid Architects (ZHA) tarafından tasarlandı. Kamusal alanda sergi ve dinlenme salonları, bir tasarım müzesi bulunuyor.

Bukhansan Millî Parkı

Bukhansan Millî Parkı, 79.92 km²’lik bir alanı kaplıyor. Parkta ormanlık alanlar, tapınaklar ve granit zirveler dikkat çekiyor. Bukhansan, “Han Nehri’nin kuzeyindeki dağlar” anlamına geliyor.

Seul hem keyifli hem de huzurlu bir şehir. İster sakura mevsiminde, ister sonbaharda yapraklar kızardığı zaman gelin, bu şehri seveceğinize eminim.

Keşfetmeniz dileğiyle…