Dünyanın en romantik kenti neresidir sorusuna Paris dışında verilecek bir cevap yoktur. Herkesin sevgilisini bi’ kapıp gittiği, gidemese de hayalini kurduğu aşıklar şehri Paris tüm estetiğiyle her zaman ziyaretçilerini kucaklamaya hazırdır. M.Ö 3. yüzyılda Keltler tarafından kurulan Paris 18. yüzyılda yaşanan Fransız Devrimi’nin de merkezidir. Moda, bilim, sanat, finans ve ticaretin kalbi konumundaki başkent her köşesinde kendine has estetiğiyle ziyaretçilerini selamlayan bir şehirdir.

Paris

Gezi tarihimi incelediğimde en çok ziyaret ettiğim Avrupa başkenti olan Paris her gidişimde bende farklı hisler uyandırmıştır. İlk gidişimde Fransızca konuşmadığım için bana zor anlar yaşatan Parisliler yüzünden bu şehre hiç ısınamamışken, ikinci gidişimde, belki de birlikte gittiğim arkadaşım Nurgül’ün etkisiyle Parisliler’i hiç kaale almadan şehre daha çok konsantre olabilmeyi becermişimdir. Üçüncü gidişimde ise buraya artık yerleşmiş olan Nurgül’ü ziyaret ederken şehri de daha bir detaycı gözle incelemişimdir ve bu kent gözüme daha bir güzel gözükmüştür.

Paris

Buraya bir ziyaretim Hindistan turu dönüşünde oldu. O zaman Toronto’da yaşıyordum. Evime dönmeden önce 2 gün konaklamak ve de yılbaşını geçirmek için buraya gelmiştim. Gerçi 10 günlük yoğun bir gezi sonrası kendimi artık çok yorgun hissediyor ve evime dönmek için sabırsızlanıyordum ama Paris’te yılbaşını geçirmek de bir taraftan kulağıma pek bi’ hoş geliyordu :-) .

Paris’te Noel pazarı

Paris’te ne yapılır?

Montmarte ressamlar tepesinde onion soup (soğan çorbası) içmek, Seine Nehri kıyısında yürümek, şehrin olmazsa olmazı Eyfel Kulesi’ni görmek, yeni yıl münasebetiyle kurulan Noel pazarlarının insanın içini ısıtan havasını solumak, Notre Dame katedralinde pazar ayinine katılmak ve de civarındaki kafelerde kahvemi yudumlarken elmalı turta yemek bana bütün yorgunluğumu unutturmuş, buranın büyüsüne kendimi kaptırmamı sağlamıştı. Sanırım gözüm de başlangıçta bir nebze kasvetli bulduğum şehre alışıyordu. Buranın tarihini, güzel mimarisini ve de ruhunu artık daha net fark edebiliyordum.

Paris

Bu gezideki en büyük heyecanlarımızdan biri de ilk gecemiz için Moulin Rouge şovuna biletlerimizi almak oldu. İlk günkü şehir gezimizden sonra akşam otelimize yerleşip biraz dinlenecek ve sonrasında Moulin Rouge’a gidecektik. En acil yapmamız gerekense tabii ki duş almaktı, zira gündüz Nurgül’le buluştuğumuzda bana ilk söylediği cümle Yaprak, kokuyorsun! olmuştu :-) Hindistan kirini üzerimden atamadan şehrin sokaklarında gezmeye çıkmış ve bu nedenle seneler sonra gördüğüm en yakın arkadaşımdan pis olduğumu duymuştum :-) . Artık bu utançtan kurtulup gideceğim Moulin Rouge’un keyfine varmalıydım :-) .

Gece yarısı olduğunda ise bir çığlıkla uyandırıldım. Görünen o ki, duşunu alan oda arkadaşlarım da yataklarına kıvrılmış, sonra da uyuyup kalmışlardı. Kimse saat de kurmadığından indirimli haliyle 100 € ödeyerek aldığımız bilet yanmış, Moulin Rouge hayalimiz de çoktan tarih olmuştu. Geçmişler olsun deyip çaresizce uyumaya devam ettik :-( .

Ertesi gün dinlenerek uyanmış bir halde Champs Elysees civarında gezindik. Gece de ışıklar içindeki romantik şehirde yeni yıla merhaba dedik.

Bir ziyaretimde ise gençlerle yaptığım otobüsle Avrupa turunda buraya geldim. Bu sefer kente daha hazırlıklı, daha alışkındım. Sanırım artık burayı gerçekten sevmeye başlamıştım.

Paris

Seine Nehri

Paris gezilecek yerler

Şimdi gelin Paris gezilecek yerler listesine birlikte bir göz atalım.

Paris

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi 1889 Dünya Sergisi için Gustave Eiffel tarafından yapılmış. Parisliler tarafından o zamanlarda beğenilmeyen kule neredeyse yıkılacakmış. Günümüzde ise Eyfel Kulesi olmadan Paris’i hayal etmek bile zor.

eyfel-kulesi

Eyfel Kulesi

Seine Nehri

Kenti Seine Nehri Turu’na katılarak izlemek buranın olmazsa olmazı.

Paris

Seine Nehri Turu

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen müzesi olma unvanına sahip. Bir zamanlar Fransa’nın kraliyet ailesine ev sahipliği yapmış olan müze 1793 yılında ziyarete açılmış. Müzede Yunan, Etrüsk ve Roma eserleri, Yakın Doğu eserleri, Mısır Eserleri, Dekoratif Sanatlar, Çizgi ve Desen Sanatları, İslam Sanatı, Resimler ve Heykeller olmak üzere 8 ayrı bölüm var. Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa’sı, David, Rembrandt, Rubens ve daha pek çok sanatçının en ünlü eserleri Louvre’da sergileniyor.

Müzeyi eğer hakkıyla gezmek istiyorsanız 2 günününüzü ayırmalısınız. Yoksa sadece görüp geçersiniz Louvre eksik kalacaktır.

Paris

Louvre Müzesi

Jardin des Tuileries

Louvre ve Place de la Concorde arasında kalan Jardin des Tuileries parkının içinde pek çok heykel ve birkaç müze var.

Paris

Jardin des Tuileries

Zafer Takı (Arc de Triomphe)

İmparator Napolyon’un zaferleri anısına yapılan Arc de Triomphe 1836’da Napolyon’un hükümdarlığı sona erdikten çok sonra tamamlanmış.

Paris

Arc de Triomphe

Champs-Elysees

Place de la Concorde’dan Zafer Takı’na kadar uzanan Champs-Elysees, şehrin en ünlü ve prestijli caddesi. Burada alışveriş yapmak biraz cep yakabilir ama bu kadar ünlü markayı da bir arada zor bulursunuz.

Paris

Champs-Elysees

Place de la Concorde

Merkezinde Mısır’dan getirilen 3.200 yıllık dikilitaş olan kentin en büyük meydanı Place de la Concorde Tuileries ve Champs-Elysees’yi birleştiriyor.

Paris

Place de la Concorde

Notre Dame Cathedral

12. yüzyılda inşa edilen Notre Dame Katedrali kentte inşa edilen ilk Gotik katedrallerden. Katedral 19. yüzyılda neredeyse yıkılmak üzereyken Victor Hugo duruma el koymuş. Notre Dame’ın Kamburu isimli romanını yazan Hugo böylece katedrale ilgi çekerek yenilenmesini sağlamış. Katedralin Kuzey Kulesi’ndeki gözlem yerinden harika bir şehir manzarası var. Ben de Kuzey Kule’ye tırmanıp Quasimodo’nun seyrettiği yükseklikten kenti seyre daldığımı söylemeliyim.

notre-dame

Notre Dame Katedrali

Bu muhteşem katedralde hele bir de ayine denk geldiniz mi daha ne isteyeceksiniz?

Ancak Mart 2019’da acı bir olay yaşandı ve bu tarihi yapının yanışını izledik. Gotik mimarinin klasiklerinden olan 856 yıllık yapının çatısında başlayan yangın katedralin 96 metrelik en yüksek kulesinin yıkılmasına ve çatının tamamen çökmesine neden oldu. Yangının çıkış nedeni tespit edilemedi.

notre-dame-paris

Notre Dame Katedrali

Katedralin onarım çalışmaları için toplanan bağış miktarının 700 milyon euroya ulaşması ise bir yandan dudak uçuklatırken bir yandan da beraberinde pek çok eleştiri getirdi. Dünya üzerinde bu kadar açlık varken bir yapının (her ne kadar tarihi değeri paha biçilmez olsa da) bu kadar yüksek bağış toplayabilmesi insanların kafalarında soru işaretleri oluşturdu.

Paris

Notre Dame Katedrali

Paris

Notre Dame Katedrali

Jardin du Luxembourg

17. yüzyılda Kral 4. Henry’nin karısı Marie de Medici için tasarladığı park Jardin du Luxembourg 19. yüzyılda halka açılmış. Burası günümüzde şehrin en popüler parklarından.

Paris

Paris – Jardin De Luxembourg

Montmartre

Montmarte ressamların bulunduğu bir tepe. Tepeye çıkıp manzarayı görünce tırmandığınız merdivenlere değdiğini göreceksiniz. Burada bir kafeye oturup mutlaka onion soup (soğan çorbası) tadına bakmalısınız.

Paris

Montmarte

Montmarte tepesinden Paris manzarası

Sacré-Cœur Bazilikası

Montmartre tepesindeki Sacré-Cœur Bazilikası (Kutsal Kalp Bazilikası) Paris’in en yüksek noktasında yer alıyor. 1909’da kutsanan ve en çok içindeki gösterişli altın mozaiklerle bilinen bazilikanın terasından nefis bir Paris manzarası var.

Paris

Sacré-Cœur Bazilikası

La Defense

Kentin yüksek katlı ofis binaları ve Arc de Triomphe’un modern versiyonu olan Grande Arche de la Défense burada bulunuyor.

Paris

La Defense

Hotel des Invalides

17. yüzyılda savaş gazileri Hotel des Invalides’deki binalara yerleştirilmiş.

Paris

Paris – Hotel des Invalides

Centre Pompidou

Kentin kültür merkezi olan Centre Pompidou tarihi bölgenin içinde yer alıyor.

Paris

Centre Pompidou

Palais Garnier (Opera de Paris Garnier)

19. yüzyıl Barok tarzının en önemli örneği ve şehrin sembollerinden olan Opera National de Palais Garnier ya da bilinen adıyla Paris Opera Binası’nın yapımına 1862 yılında başlanmış, 1875’te tamamlanmış. Yapı Charles Garnier tarafından İmparator III. Napolyon için tasarlanmış.

Paris

Palais Garnier

Opera Garnier sahip olduğu dış görünüm kadar iç görünümü ile de ünlü. Gösterişli iç mekânındaki Büyük Merdiven, Büyük Fuaye’yi kapsayan mozaik kubbeli tavan resimleri ve tavanı Marc Chagall tarafından yapılmış olan salon oldukça etkileyici. Yapının alt kısmında inşaat süresinin uzun olmasında da etkili olan bir küçük göl var. Bu havuz Gaston Leroux’un Operada’daki Hayalet (Phantom of the Opera) gösterisinin de ilham kaynağı.

Pantheon

Pantheon XV. Louis tarafından Azize Genevieve’e ithafen 1744-1790 yılları arasında inşa ettirilmiş. Çeşitli dönemlerde kilise olarak kullanılmış. İçine defnedilen Voltaire, Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexander Dumas gibi ünlü Fransızlar sayesinde iyice önem kazanmış. Fizikçi Leon Foucault’un 1851’de dünyanın kendi çevresinde döndüğünü kanıtladığı deneyine sahne olan tarihi yapının 3 katlı kubbesi ve iç duvarlarını süsleyen freskler, en dikkat çekici kısımlarını oluşturuyor.

Paris – Pantheon

Orsay Müzesi (Musee d’Orsay)

Bina ilk olarak tren garı olarak inşa edilmiş. Günümüzde burada empresyonizm akımının öncülerinden Paul Cezanne, Vincent van Gogh ve Claude Monet gibi önemli sanatçıların resimleri sergileniyor.

Paris

Orsay Müzesi

Parc de la Villette

Kentin kuzeyindeki Parc de la Villette’da şehrin Bilim Müzesi ve çeşitli konser salonları var.

Paris

Parc de la Villette Kaynak:Wikipedia (By Guilhem Vellut from Paris, France – Rio Samba School statue @ Parc de La Villette @ Paris, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50749727)

Hotel de Ville (Belediye Sarayı)

Seine nehrinin yakınındaki Place de Greve’de yer alan Hotel de Ville (Paris Büyük Şehir Belediye Binası) 19. yüzyılda Rönesans stilinde yapılmış.

Hotel de Ville (Paris Büyük Şehir Belediye Binası)

Place des Vosges

Kentin en eski meydanı olan Place des Vosges’daki binaların hepsinin dış yüzeyleri aynı kırmızı renkli tuğladan yapılmış.

Place des Vosges

Galeries Lafayette

Haussmann Bulvarı’ndaki Galeries Lafayette şehrin en önemli mağazalarından birisi.

Paris

Galeries Lafayette

Chateau de Vincennes

Chateau de Vincennes yüzyıllar boyunca Fransız soylularına ev sahipliği yapmış. Versailles Sarayı tamamlandıktan sonra soylular Chateau de Vincennes’dan Versailles Sarayı’na taşınmışlar.

Paris

Chateau de Vincennes Kaynak:Wikipedia (By Selbymay – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20063911)

Moulin Rouge

1889’da açıldığından beri Moulin Rouge “müzik ve dansın tapınağı” olmuş. Günümüzde dünyanın en ünlü kabareleri burada izleniyor.

Paris – Moulin Rouge

Lido de Paris

Efsanevi dans grubu Bluebells Paris gecelerinin en etkileyici gösterilerini Lido‘da sunuyor.

Lido de Paris Kaynak:Wikipedia (By flightlog – DSC_0506Uploaded by Paris 17, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28795684)

Versailles (Versay) Sarayı

Şehrin 20 km güney batısındaki sarayın ilk binasının yapımına 1661’de başlanmış. Daha sonra saray genişletilmiş. Sarayı içinde tuvalet ve banyo yok. Bunun nedeni ise o dönemlerde soyluların istediği her yerde ihtiyaçlarını giderebileceğine inanılmış olmaları.

Versailles (Versay) Sarayı

Disneyland Paris

Disneyland Paris sadece çocukların değil, yetişkinlerin de fazlasıyla eğlendiği ve masal kahramanlarıyla rüya gibi bir gün geçirdiği bir park. Parkta farklı temaların olduğu 4 bölüm var: Discoveryland, Fantasyland, Adventureland ve Frontierland.

Disneyland Paris

Adrenalin için adresiniz Space Mountain ve Indiana Jones olmalı. Ayrıca parkın etrafında tam tur atan trene de mutlaka binmelisiniz. Yalnız biletlerinizi mutlaka önceden internet üzerinden alın, biraz daha ucuz oluyor. Bir de parkın haritasını alıp gideceğiniz yerleri işaretleyin. Zamanlama konusunda size kolaylık sağlayacaktır.

Parc Asterix

1989 yılında açılan Parc Asterix şehir merkezine 35 km, Disneyland Resort Paris’e 32 km uzaklıktaki Oise departmanındaki Plailly’de yer alıyor.

Paris

Parc Asterix Kaynak:Wikipedia (By Obélus – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55183777)

Parc Asterix Albert Uderzo ve René Goscinny tarafından yaratılan Asterix çizgi roman karakteri ve hikâyeleri temasını kullanan bir eğlence parkı. 3 bölümü var: Roma, Galya ve Paris. Parkın içinde aile oyunları, su oyunları ve heyecana yönelik oyunlar bulunuyor.

Paris’te yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Paris’ten ayrılmayın!

  • Sacre de Cour (Ressamlar Tepesi)’da soğan çorbası iç

Sanat eserlerinin sergilendiği tepeye çıkıp güzel bir kafede soluklanırken Fransızlar’ın meşhur soğan çorbalarının tadına bakmadan dönmemelisiniz.

Fransız soğan çorbası (French onion soup)

  • Lido ya da Moulin Rouge şovlarına git

Bu ünlü kabere şovlar kentin gece hayatını yaşarken deneyimlenmesi gereken mekânların başında geliyor.

Paris

Moulin Rouge Kaynak:Wikipedia (By Vince pahkala – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=27156074)

  • Champs-Elysses’de alışveriş yap

Alışveriş meraklısı olmadığımdan Champs-Elysses’de sadece yürüsem bile çok mutlu oluyorum. Ancak cadde üzerindeki marka mağazalar beni bile kendilerine çekiyor.

Paris

Champs-Elysses

  • Kruvasan (croissant) ile kahvaltı et

Kahvaltıda Fransızların ünlü kruvasanlarını yerken kahve içmek gibisi var mı?

Croissant (Kruvasan)

Paris’te yapmadan dönme!

  • Saint Michel’e yakın Sorborne Üniversitesi’nin yanındaki kafelerde kahve eşliğinde tarte tatin ye

Bu ters çevrilmiş elmalı ya da armutlu tart ambiyansı güzel olan kafelerde yenince damakta daha bir hoş tat bırakıyor.

Tarte tatin

  • Seine Nehri’nin yanında veya Canal Saint Martin’in kenarlarında piknik yap

Yazın ya da baharda buraya gelenler için Seine Nehri’nin yanında veya Canal Saint Martin’in kenarlarında piknik yapmak bir gelenek halinde. Pikniği ya şarap, peynir ve bagette eşliğinde, ya da şampanya ile yapıyorlar.

Seine Nehri kıyısında piknik

  • Cafe Constant’ta gurme Fransız yemeklerinin tadına bak

Burası Christian Constant adlı ünlü bir şefin açtığı bir brasseri. Çok küçük olan ve sıkışık oturulan mekânda iyi bir fiyata geleneksel bir yemek yeniyor. Brasseri olduğu için rezervasyona gerek yok.

  • Père Lachaise mezarlığında Chopin, Ahmet Kaya ve Yusuf Güney’in mezarlarını ziyaret et

Père Lachaise mezarlığını ziyaret etmenizi, bir mezarlığın nasıl bu kadar güzel anıtlarla süslenebileceğine tanık olmanızı tavsiye ederim.

Père Lachaise mezarlığı – Yılmaz Güney

Père Lachaise mezarlığı – Ahmet Kaya

  • İngilizce soru sorduğunuzda sizi anlayan ama cevabı Fransızca veren Parisliler’i umursama

Lokallerin küçük dünyaları ben yarattım tavrına alışmanız, herkesin Fransızca konuşması gerekir tavrını görmezden gelmeniz iyi olur. Ne demişler, Tanrı dünyayı yarattığı sıralarda bir gün oturmuş Fransa’yı yaratmış. Çok güzel bir doğa ve iklim vermiş. Akdeniz ve Atlas Okyanusu’yla süslemiş. Eserine bakarken kendi kendine düşünmüş ve demiş ki “Bu Fransa fazla güzel oldu. Yarattığım diğer yerlere haksızlık olacak. Bunu biraz çirkinleştirmek lazım” ve onun için içine Fransızları koymuş. :-)

Paris modadan sanata, kültürden mimariye kadar insanın bütün duyularına hitap eden bir şehir. Burası adımımı attığım anda ayrılmak istemediğim, uzak kaldığımda ise aklımın bir köşesinde takılı kalan bir yer.