Alsace-Lorraine (Alsas-Loren) bölgesi, 1800’lü yıllarda Fransa ve Almanya arasında bir türlü paylaşılamayan bir yer. Küçük ama önemli Alsas-Loren bölgesi; yıllar boyunca Fransız ve Almanlar arasında sürekli el değiştirmesi ile tanınıyor, bir de Orta Çağ mimarisi ve şaraplarıyla. Bölgede bulunan Riquewihr ise yine Orta Çağ mimarisi ve Riesling şaraplarıyla adını duyuran bir yerleşim.

Riquewihr

Gözetleme Kulesi – Porte Haute (Par Torsade de Pointes)

Sedan Savaşı’ndan önce Fransa’nın toprağı olan Alsas-Loren bölgesi, Frankfurt Barış Antlaşması imzalandıktan sonra Alman İmparatorluğu’nda bir eyalet hâline gelmiş. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge kısa bir süreliğine Alsas-Loren Sovyetleri ismiyle bağımsız olmuş. Sonra Versay Antlaşması ile Fransa’ya bağlanmış. 2. Dünya Savaşı’ndaki Fransız yenilgisinin ardından tekrar Almanya’ya geçen bölge, Almanlar’ın teslim olmasıyla tekrar Fransız yönetiminin eline bırakılmış. Bölge günümüzde Fransız yönetimi altında bulunuyor.

Hemen bir parantez açıp şunu sorayım: İstanbul’un Kadıköy semtindeki Altıyol’da bulunan meşhur boğa heykelini biliyor musunuz? Peki heykelin Alsace-Lorraine bölgesinde Fransızlar’ın Almanlar’ı yendiği savaşı simgelemek için 1864’te Fransız heykeltraş İsidore Jules Bonheur tarafından yapıldığını, boğanın kızgınlığı ve iriliğiyle Fransızlar’ın gücünü simgelediğini biliyor muydunuz?

Alsas Loren’e nasıl gidilir?

Alsas Loren bölgesine nasıl ulaşılır bahsedersek: Türkiye’den Strazburg’a henüz maalesef direkt uçuş yok. Alsas Loren’e ulaşmanın en kolay yolu Basel veya Zürih’e uçmak. Oradan da trenle veya araç kiraladıysanız araçla 1,5 saat içinde Strazburg’a ulaşmak. Alsas Loren bölgesine cuma, cumartesi veya pazar günü geldiyseniz, 2-5 kişi için toplam 40 Euro olan ve size Alsas Loren bölgesinde günlük sınırsız toplu taşıma hakkı veren Grup Bilet’i alabilirsiniz. Bu biletleri tren istasyonundaki makinalardan alabiliyorsunuz. Böylece araba kiralamaktan daha uyguna gezmiş oluyorsunuz.

Riquewihr hakkında bilgiler

Bölgeyi ziyaretime gelince: Romantik Ren & Mosel Nehir Turu‘nun 2. gününde nehir turu sırasında Strazburg’dan sonra Alsas-Loren bölgesindeki Riquewihr’e geldim. Burası Colmar’a 11 km uzaklıkta, Orta Çağ mimarisi ve Riesling şaraplarıyla ünlü bir yerleşim.

Riquewihr | Alsas Loren | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Riquewihr

Ne yalan söyleyeyim, burası daha önceden adını bile duymadığım, ilk duyduğumdaysa telaffuz etmekte bile zorlandığım bir yer. Gel gör ki burası öyle bir yer ki gördükten sonra adını unutmak veya artık yanlış telaffuz edebilmek mümkün değil.

Riquewihr | Alsas Loren | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Buranın Fransa’nın en güzel yerlerinden biri olduğu dilden dile dolaşıyor. Ancak bir kötü yanı da var. Zira insanın burayı gördükten sonra başka hiçbir yeri artık kolay kolay beğenmesi mümkün değil.

Alsas Loren | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Vosges Dağları’nın eteğindeki bu Orta Çağ kasabası bağ rotası; dünyaca ünlü şaraphaneleri, özgün karakteri ve âdeta bir açık hava müzesini andıran yapılarıyla “Alsas Bölgesi’nin İncisi” unvanını almış. Pastel renkli yapılara ve yemyeşil bağlara bakarken insan kendini burada bir masalın içine düşmüş gibi hissediyor.

Alsas Loren | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Riquewihr ve üzüm bağları

Riquewihr’de gezilecek yerler listesi

Buraya gelince bu müzeleri görmeden dönmemelisiniz:

The Dolder Tower (Dolder Kulesi)

The Dolder Tower (Dolder Kulesi), 1291’de inşa edilen surların bir parçası olan 4 katlı gözetleme kulesi. Dolder Kulesi’nden çıkınca surların son kapısı olan Upper Door (Üst Kapı)’yı görüyorsunuz.

The Dolder Tower | Alsas Loren | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

The Dolder Tower Kaynak:Wikipedia (By Jpkrebs – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6015656)

The Thieves’ Tower (Tour des Voleurs – Hırsızlar Kulesi)

The Thieves’ Tower (Tour des Voleurs – Hırsızlar Kulesi), Riquewihr’in eski hapishanesi.

The Thieves’ Tower (Tour des Voleurs – Hırsızlar Kulesi) Kaynak:Wikipedia (By Torsade de Pointes – Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5047598)

The Winemaker’s House (Maison de Vigneron – Şarap Yapımcısı’nın Evi)

The Winemaker’s House (Maison de Vigneron – Şarap Yapımcısı’nın Evi), 16. yüzyıldan kalan bir yapı. Buraya Thieves Tower’ın içinden geçiş var. Eski bir mutfağı, mobilyalı yatak odasını, eski ahşap şarap fıçılarını ve şarap yapım aletlerini görebiliyorsunuz.

Alsace’s Museum of Communication (Alsas İletişim Müzesi)

Alsace’s Museum of Communication (Alsas İletişim Müzesi), Alsas bölgesindeki postane tarihini gösteren müze.

Riquewihr

Château des Comtes de Wurtemberg, Musée de la Communication Kaynak:Wikipedia (Par Torsade de Pointes — Photographie personnelle, Domaine public, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5046737)

Riquewihr’de insan âdeta zaman yolculuğuna çıkıyor. Hem tarihi binalar hem de doğanın cazibesi birleşince burası insanın her hücresine işliyor. Burası Ren Nehri boyunca yaptığım gezide şüphesiz ki beni en çok etkileyen yerdir.