Alsace-Lorraine (Alsas-Loren) bölgesi, 1800’lü yıllarda Fransa ve Almanya arasında bir türlü paylaşılamayan bir yer. Küçük ama önemli Alsas-Loren bölgesi, yıllar boyunca Fransız ve Almanlar arasında sürekli el değiştirmesi ile tanınıyor, bir de Orta Çağ mimarisi ve şaraplarıyla. Bölgede bulunan Colmar ise Alsas Şarap Başkenti (capitale des vins d’Alsace) olarak anılan bir yerleşim.

Sedan Savaşı’ndan önce Fransa’nın toprağı olan Alsas-Loren bölgesi, Frankfurt Barış Antlaşması imzalandıktan sonra Alman İmparatorluğu’nda bir eyalet hâline gelmiş. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra bölge kısa bir süreliğine Alsas-Loren Sovyetleri ismi ile bağımsız olmuş. Sonra Versay Antlaşması ile Fransa’ya bağlanmış. 2. Dünya Savaşı’ndaki Fransız yenilgisi ardından tekrar Almanya’ya geçen bölge, Almanlar’ın teslim olmasıyla tekrar Fransız yönetiminin eline bırakılmış. Günümüzde Fransız yönetimi altında bulunuyor.

Colmar

Hemen bir parantez açıp şunu sorayım: İstanbul’un Kadıköy semtinde Altıyol’da bulunan meşhur boğa heykelini biliyor musunuz? Peki heykelin Alsace-Lorraine bölgesinde Fransızlar’ın Almanlar’ı yendiği savaşı simgelemek için 1864’te Fransız heykeltraş İsidore Jules Bonheur tarafından yapıldığını, boğanın kızgınlığı ve iriliğiyle Fransızlar’ın gücünü simgelediğini biliyor muydunuz?

Alsas Loren’e nasıl gidilir?

Alsas Loren bölgesine nasıl ulaşılır bahsedersek: Türkiye’den Strazburg’a henüz maalesef direkt uçuş yok. Alsas Loren’e ulaşmanın en kolay yolu Basel veya Zürih’e uçmak, oradan da trenle veya araç kiraladıysanız araçla 1,5 saat içinde Strazburg’a ulaşmak. Alsas Loren bölgesine cuma, cumartesi veya pazar günü geldiyseniz 2-5 kişi için toplam 40 Euro olan ve size Alsas Loren bölgesinde günlük sınırsız toplu taşıma hakkı veren ‘Grup Bilet’i alabilirsiniz. Bu biletleri tren istasyonundaki makinalardan alabiliyorsunuz. Böylece araba kiralamaktan daha uyguna gezmiş oluyorsunuz.

Colmar hakkında bilgiler

Bölgeyi ziyaretime gelince: Romantik Ren & Mosel Nehir Turu’nun 2. gününde nehir turu sırasında Strazburg’dan sonra Alsas-Loren bölgesindeki Riquewihr’e geldim. Sonra da sıra yine Alsas-Loren bölgesindeki Colmar’a geldi.

Colmar

Colmar, Fransa’nın doğusunda, Alsace-Lorraine bölgesinde, Ren Nehri’ninse batı yakasında bir yerleşim. Notker Balbulus tarafından 9. yüzyılda kurulan Colmar’ın ismi 823 tarihli bir metinde Columbarium Fiscum olarak geçiyor.

Colmar

Kasaba, Alsas Şarap Yolu boyunca yer alıyor ve “Alsas Şarap Başkenti” (capitale des vins d’Alsace) olarak anılıyor. Güneşli mikroklimal iklime sahip olan Colmar, Fransa’nın en kurak şehirlerinden birisi. Yağışın az olması da Alsas şarabını ideal yapıyor. Colmar 1947’den beri her yıl şu anda Alsas’ın en büyük yıllık ticari etkinliği olarak değerlendirilen Alsas Şarap Fuarı’na ev sahipliği yapıyor.

Colmar

Birincil ekonomik gücü turizm sektörü olan Colmar zengin bir şehir. Burası turizmin yanında Timken, Liebherr, Leitz, Capsugel gibi birçok büyük şirketi barındırıyor.

Colmar gezilecek yerler

Gelelim Colmar gezilecek yerler listesine:

Petite Venice (Küçük Venedik)

Colmar’ın en ünlü bölgesi Petite Venice denilen yer. Burası rengârenk binaları, Venedik’i hatırlatan kanallarıyla tam anlamıyla bir masal yeri gibi.

Colmar

Petite Venice

Müzeler

Colmar’da bir kaç müze var. Unterlinden Müzesi güzel sanatlar meraklılarına hitap ediyor. Onun dışında Bartholdi Müzesi, Oyuncak Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, Adolph House, Pfister Evi ziyaret edebileceğiniz diğer müzeler arasında yer alıyor.

Colmar Unterlinden Müzesi | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Unterlinden Müzesi Kaynak:Wikipedia (By Taxiarchos228, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9898462)

Marché Couvert (Kapalı Pazar)

Marché Couvert kapalı bir pazar. Küçük Venedik bölgesindeki pazarın içinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Colmar – Marché Couvert (Kapalı Pazar)

Maison de Têtes (Kafalar Evi)

Maison de Têtes (Kafalar Evi) binası restoran olarak kullanılıyor.

Colmar Maison de Têtes (Kafalar Evi) | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Maison de Têtes (Kafalar Evi) Kaynak:Wikipedia (By francois from Strasbourg, france – Colmar, Alsace, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10202947)

Les Tanneur

Les Tanneur geleneksel dekoru ve lezzetli yemekleri ile en güzel kareleri ziyaretçilerine sunan bir mekân. Önünde yüzlerce kez deklanşöre bastığım yerde keşke oturup soluklanacak vaktim de olsaydı…

Colmar

Les Tanneur

Colmar’ın güzellikleri her okuduğum kaynakta yazarlardan duyuyorum. Ancak bana Alsas-Loren bölgesindeki en favori yerimi soracak olursanız Riquewihr diyeceğim. Daha önce de dediğim gibi Riquewihr öyle özel, öyle etkileyici ki onu gördükten sonra başka güzelliklere gözünü kapatıyor insanoğlu…

Colmar

Petite Venice

Hepsini keşfetmeniz dileğiyle…