Alp Dağları (Alpler) bilindiği üzere İsviçre (ülkenin tamamı), Fransa, Avusturya, İtalya, Slovenya ve Almanya’ya yayılan, Avrupa’nın genç dağlarından. Dik yamaçları, büyük cüsseli kayalıkları, büyük yeşil meraları ve en önemlisi yemyeşil ve dolu dolu ormanları ile kışın kaplanan beyaz örtü Alpler’i gerçekten farklı kılıyor. Yine bu bölgenin kendisine has, çocukluğumuzdaki yaldızlı yılbaşı kartpostallarından hatırlayacağımız ağaçtan evleri de bölgeye bir başka kişilik ve güzellik katıyor.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’i gördüğünüz zaman anlıyorsunuz ki Heidi’nin dedesinin evi, Peter’in keçi otlakları, dağlardan yokuş aşağı bakan ulu ağaçlarının hepsi gerçekten var. Hansel ile Gretel’in karanlık ormanlar içindeki bacası tüten evleri, Pamuk Prenses’in etrafı ceylanlarla çevrili, şırıltılı deresinin üzerinden küçük tahta köprünün geçtiği, küçük su değirmenli kırlar, hatta Ressam Bob’un şu arkadaki sisli mor dağları hep burada ve hepsi gerçek. Meğer orası, burası!

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Bir yaşam biçimi olarak masallardaki Alpler

Alpler’de kayak Avrupalılar için adeta bir yaşam biçimi. Tertemiz doğada yapılan, içinde müsabaka stresi barındırmayan, spor değil, adeta bir eğlence. Bu eğlencenin genci kadar yaşlısı da çocuğu, erkeği, kadını hepsi aynı şekilde tadını çıkarmayı biliyor.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Ama Alpler dağlar olarak bunun hakkını gerçekten layığı ile veriyor. Nasıl mı? Şöyle konuya girelim;

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’e nasıl gidilir?

Alpler’e ulaşmak için varış havalimanı olarak kullanılabilecek belli başlı şehirler sırası ile kuzeyden Münih, Zürih, batıdan Cenevre, güneyden Milano, Bologna, Venedik sayılabilir. Türkiye’den en rahat uçuş imkânlarına genelde Münih ve Milano’dan ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla ilk olarak uçuş istikametini seçmek mantıklı olabilir. Vardığınız havaalanından araç kiralayarak hedef bölgenize ortalama 2-3 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün. Alternatif olarak birçok yere otobüs ya da tren yolculuğu yaparak da ulaşılabilir. Ancak araç kiraları çok lükse kaçmayacaksanız genelde uygun fiyatlı olabilmektedir. Keyifli manzaralar ve köylerdeki keyifli molalı yolculuklar da bu seçim için tercih sebebidir.

Alpler’de kayak harici kış aktiviteleri

Alpler gerçekten kayak sevenler için istisnasız dünyadaki en iyi yer. Alp disiplini olarak da anılan slalom kayağının temellerinin burası olması ve buradan başlayarak dünyaya yayılmasını tahmin etmek zor değil.

Amaç spor müsabakaları yapmak değil! Amaç herkesin eğlenmesini sağlamak! Herkese göre değişik aktiviteler planlamak… Ve bunu dört mevsime yaymak… Ama en önemlisi bunları sağlarken asla ama asla özünü, doğayı ve tarihini kaybetmeden ve işgale gitmeden başarmak…

Sanılır ki Alpler’e sadece kayak sevenler, kayak bilenler gidebilir. Hayır! Gelirlerini bu bölgeden ve turizmden elde eden bu yörenin akıllı halkları buraya gelenlerin kayak yapmama ihtimallerine karşı alternatif aktiviteler ve keyif senaryoları üretmiş durumdalar. Bol karlı daha düz ve manzaralı rotalarda gerçekleştirilen hedik (karda kolay yürümeye yarayan ayak paleti) yürüyüşleri, gece meşale yürüyüşleri, güneşli günlerde pistlerde “sommelier” şarap tadım aktiviteleri, uzun kızak pistleri ve kızak oyunları, yöresel yemeklerin hazırlandığı yemek kursları, gece ve gündüz düzenlenen atlı kızak turları, izlemeye doyum olmayan spor müsabakaları ile fun parklardaki gösterileri seyretmek, gece aydınlatmalı pistlerde düzenlenen meşaleli spor aktiviteleri gibi niceleri. İnanın oralarda kışın hiç kayak yapmasanız da vakit çok keyifli geçecektir. Bunların hiçbirisine katılmasanız bile dağ manzaralı otelinizde, şömine başında kahvenizle ve kitabınızla da çok mutlu olursunuz. Dileyen günlük gezilerle, muhteşem manzaralı ve virajlı yollarda dağ köylerini keşfe çıkabilir ya da bir iki saatlik sürüşlerle ulaşabileceğiniz keyifli şehir turları yapabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgeye yakınlığına göre, Münih, Zürih, Innsbruck, Salzburg, Milano ve malum Venedik oldukça keyifli ve görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Kasabalardaki alışveriş mekânları kayak ve yürüyüş sporları için geniş ürün yelpazesi sunabilmekle beraber moda ve giyim alışverişleri için çok da anlamlı olamıyor ama alışveriş keyfini küçük hediyeliklerle yaşamak ve güzel bir kafede oturup kahve yudumlamak ya da güzel bir pizza restoranında lezzet deneyimi yapmak da mümkün.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Çocuklar ile Alpler

Çocuklar açık ve kapalı mekânlardaki kids parklarda gerçekten çok güzel vakit geçiriyorlar. Ayrıca çocuğunuzu gün boyu süren toplu ve eğlenceli kayak derslerine de gönül rahatlığı ile bırakabilirsiniz. Çocuğumdan ayrılamam diyenlere de ailecek beraberce keyifli kızak sürüşleri, buz pateni pisti ve bölgede varsa kar altında kapalı havuz keyfi hatta curling oyun imkânları bile mümkün olabilir.

Gastronomi

Bölgenin yemek kültürü de kesinlikle dikkate değer. Hayvancılık, et ve süt önemli. İsviçre’nin dağlarda otlayan çikolata inekleri bunun örneklerinden. Yemeklerde et ve tahmin edileceği üzere patates ile soğuk günlerde özellikle tercih edilen yerel çorbaları da unutmamak lazım. Elmalı turta kayak sonrası enerji ihtiyacını çok güzel gideriyor. Almanca konuşulan Almanya ve Avusturya bölgelerinde öğle aralarında bol hardallı sosis mükemmel ve ucuz bir seçim. Öğle arası hafif aperitiflerin yanında yöresel şaraplar veya buğday birası servis ediliyor.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Alpler’in tartışmasız bir numaralı tatlısı sıcacık Apfelstrudel – Elmalı Strudel

Alpler’de yaz zamanı

Evet, işte işin sırrı burada! Alpler yaz zamanı da dopdolu. Belki inanmayacaksınız ama yazın oteller kışın kayak zamanından daha pahalı. Çünkü yaz aktiviteleri kışa göre daha çeşitli ve zengin. Özellikle emekli amca ve teyzeler için temiz havada ve yemyeşil çayırlarda yürüyüş biçilmiş kaftan. Bunun yanı sıra dağcılık aktiviteleri, kanoing, bisiklet turları ve müsabakaları, motosikletçiler için özel parkur turları bölgeyi kışın olduğu kadar ve hatta fazlası ile cazibe alanı haline getiriyor. Tabii yine genci, yaşlısı her kesime hitap etmeye devam ederek.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Şimdilerde gittikçe artan yeni moda Alpler’de manzaralı tren yolculuklarını da yabana atmamak lazım. Gastronomi yazın açık havada daha da keyifli… Yaşlılar nasıl mı geziyor? Liftlerin birçoğu yazın da çalışıyor. Yürüyüş için de gondollara binebiliyorsunuz, “downhill” yokuş aşağı bisiklet sürüşü için de bisikletle birlikte binebiliyorsunuz. Kayak pistlerinin bir bölümü yazın da bisiklet sürüşleri için pist olmaya devam ediyor…

Alpler’de kayak tatili konusunda araştırma yaparsanız kaymadan önce nasıl hazırlık yapmanız gerekir, ski-pass kullanımı nasıl olur, pistlerle ilgili nelere dikkat etmeniz gerekir, kayak sonrası neler yapabilirsiniz gibi sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Alpler’de nerede kayak yapılır konusunda yapacağınız araştırma gideceğiniz destinasyonu seçmenizde size yardımcı olacaktır. Ayrıca kayak tatiline çıkmadan önce kayak tatili ihtiyaç listesi belirlerseniz tatilinizde rahat edersiniz.

Alpler | Küçük Dünya - Gezi Rehberi

Karla kaplı dağlarda buluşmak üzere…