Dünyamız günümüzde coronavirüs (koronavirüs) 2019 (kısaltmasıyla COVID-19 ya da KOVID-19) pandemik hastalığı ile mücadele ediyor. İlk olarak 2019 yılında Vuhan veya Wuhan (Çince: 武汉市; Pinyin: Wǔhàn shì) şehrinde keşfedilen hastalık, keşfinden bu yana dünya çapında yayılarak 2019-2022 coronavirüs pandemisine yol açtı. Coronavirüs salgını ile savaştığımız bu zorlu günlerde bizler de kendimizi âdeta bir korku filmi setinin içine düşmüş gibi hissediyoruz. Keşfe bu filmin sadece bir oyuncusu olsaydık dediğimiz bu salgın, maalesef gerçek ama çekilmiş olan kurgu veya gerçek hikâyelerden alıntı olan epidemi konulu filmleri belki izlemek istersiniz diye düşünerek en iyi epidemi konulu filmler hakkında bir derleme yaptım.

Epidemi konulu filmler – 25 salgın hastalık filmi

Tarihteki pandemiler hem yazarlara hem de Hollywood’a ilham verdi. Epidemi konulu kitaplar yazıldı. Bu kitapların bir kısmı sinemaya da uyarlandı. Aşağıdaki listede ise en iyi epidemi konulu filmler listesini bulacaksınız. Eğer sizin de ilaveleriniz varsa yorum bırakırsanız yazımı güncellemekten mutluluk duyacağım. Buyrun hazırladığım en iyi epidemi konulu filmler listesine.

Yedinci Mühür (The Seventh Seal) (1957)

Yönetmen: Ingmar Bergman
Oyuncular: Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot
İMDB: 8,2

Yanında bayraktarı ile Haçlı Seferi’nden dönen bir Orta Çağ şövalyesi, savaştan bıkmıştır. Kara vebanın kasıp kavurduğu Avrupa’yı gördükçe Tanrı’dan kuşku duymaya ve onun yolundan sapmaya başlar. Çok geçmeden ölümün eşiğine gelir. Ancak ölüme meydan okuyarak Grim Reaper’ü satranç oynamaya davet eder. Kaybederse canını vermeye razıdır.

(Village of the Damned) (1960-1995)

Yönetmen: Wolf Rilla
Oyuncular: George Sanders, Barbara Shelley, Martin Stephens
İMDB: 7,3

Büyük Britanya’nın mütevazı bir kasabası olan Midwich’de bir gün insanlar birden bire uyuyakalır ve sonrasında aniden uyanır. Bu süre içinde ilginç bir şekilde doğurma yeteneği olan tüm kadınlar hamile kalmıştır. İşin daha da ilginci, çocuklar aynı gün doğduğunda hepsi birbirine benzemektedir. Çocukların bedenleri 1-2 yıl içinde 10 yaşındaki insan bedenlerine evrilir.

John Wyndham’ın The Midwich Cuckoos romanından uyarlanan yapım, döneminin en çok etkileyen bilim kurgu / korku filmlerinden birisi. John Carpenter 1960 yapımı bu filmi 1995’te yeniden beyazperdeye uyarladı.

(The Last Man on Earth) (1964)

Yönetmen: Ubaldo Ragona, Sidney Salkow
Oyuncular: Vincent Price, Franca Bettoia, Emma Danieli
İMDB: 6,9

Dünya büyük bir salgın hastalığa maruz kalır ve herkes ölür. Tek bir kişi hariç. Dr. Robert Morgan bu salgından kurtulan tek kişidir. Çünkü bir dönem üzerinde çalıştığı bakteri sayesinde gizemli bir şekilde bağışıklık kazanmıştır. Ancak karanlık çöktüğünde salgına kurban gidenler bir bir mezarlarından çıkar. Dr. Robert Morgan da isteksiz olsa da bir vampir avcısına dönüşür.

Film Richard Matheson’un I Am Legend romanından uyarlandı.

Andromeda Esrarı (The Andromeda Strain) (1971)

Yönetmen: Robert Wise
Oyuncular: Arthur Hill, David Wayne, James Olson, Kate Reid
İMDB: 7,2

En çok Jurassic Park, Yükselen Güneş, Zaman Tüneli ve Küre adlı romanlarıyla tanıdığımız Michael Crichton, Uzak Mikrobu adı ile çevrilen kitabında sürekli evrilen ve daha önce görülmemiş olan bir mikroorganizmanın sebep olduğu bir salgını anlatıyor. Kitapta ABD’nin uzaya gönderdiği bir askeri araştırma uydusunun küçük bir kasabaya düştükten sonra uzaydan şimdiye kadar bilinmeyen çok ölümcül bir virüsü de beraberinde getirmiş olduğundan şüphelenilmesi, bölgenin karantinaya alınması ve zamana karşı yarışarak bu virüsün sırrını çözmeye çalışmaları anlatılıyor. Kitap Nelson Gidding’in uyarlaması ve Robert Wise’ın yapımcılığı ile 1971’de filme çevrildi. Film Türkiye’de sinemalarda Andromeda Esrarı adıyla gösterildi. Sonraki yıllarda TRT televizyonunda Gerilim adıyla yayına verildi.

Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) (1978)

Yönetmen George A. Romero
Oyuncular: David Emge, Ken Foree, Scott H. Reiniger
İMDB: 7,9

Bir salgın hastalık sonucunda ölen insanlar, zombilere dönüşmüştür. Özel polis Peter ve Roger, et yiyen zombiler tarafından ele geçirilen bir apartmanı temizledikten sonra yakındaki bir televizyon istasyonuna sığınırlar. Burada tanıştıkları iki televizyoncuyu da yanlarına alarak helikopterle binadan kaçarak bir alışveriş merkezine ulaşırlar. Ancak tüm zombiler bu binaya girmeye çalışmaktadır.

Epidemi konulu filmler – Veba (Fransızca: La Peste İngilizce: The Plague) (1991)

Yönetmen: Luis Puenzo
Oyuncular: William Hurt, Sandrine Bonnaire, Jean-Marc Barr
İMDB: 5,8

1957 yılında Nobel edebiyat ödülü alan yazar Albert Camus’un Veba isimli kitabı, Cezayir’in Oran şehrinde yaşanan veba salgınını anlatıyor. Camus kitabında beklenmedik bir boyuta ulaşan veba salgınını ve hastalığı ortadan kaldıramayacağını bile bile savaşan Doktor Rieux, Tarron ve Grand’ün mücadelesini anlatıyor ve insanlığı kötülüklere karşı çıkmaya ve yaşama anlam katmaya çağırıyor. Kitap Luis Puenzo ve Felix Monti tarafından 1991’de filme çevrildi.

Tehdit (Outbreak) (1995)

Yönetmen: Wolfgang Petersen
Oyuncular: Dustin Hoffman, Cuba Gooding Jr., Morgan Freeman
İMDB: 6,6

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Albay Sam Daniels, Zaire’de ortaya çıkan çok ciddi ve ölümcül bir virüsü araştırmakla görevlendirilir. Araştırmaları sonucunda virüsün Amerika’ya da geldiğini tespit eder. Bu virüs, önlem alınmazsa birkaç hafta içinde bütün dünyayı yok edebilecek kadar tehlikelidir. Virüs uzmanı olan eski eşinin de yardımıyla Kaliforniya’da bir kasabada başlayan virüs salgınını kontrol altına almayı başarırlar.

12 Maymun (12 Monkeys) (1995)

Yönetmen: Terry Gilliam
Oyuncular: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Christopher Plummer
İMDB: 8,0

Dünyada insanlığın yok olmasına yetecek derecede tehlikeli olan bir virüs, yaklaşık 5 milyar kişinin ölümüne yol açmıştır. Geriye kalan az sayıdaki insan, yer altına kurdukları barınaklarda yaşamlarını sürdürmektedir. Bu esnada insanlar bir zaman makinesi icat ederler. Bu zaman makinesi ile geçmişe gidip virüsün yayılmasını engellemek, virüsün yok olması için tek çözüm yoludur. İlk test sürüşü için eski bir mahkum olan James Cole gönüllü olur. James zaman makinesini kullandığında kendisini 7 yıl geride bir akıl hastanesinde bulur. Akıl hastanesi gibi bir ortamda gelecekten geldiğini ve misyonunu anlattığında ise gerçek anlamda akıl hastası olduğu düşünülür.

Film bence oldukça başarılı bir yapım. En beğendiğim filmler arasında yer alıyor.

Tehlikeli Yaratıklar (Mimic) (1997)

Yönetmen: Guillermo del Toro
Oyuncular: Mira Sorvino, Jeremy Northam, Giancarlo Giannini
İMDB: 5,9

Biyolojik bir evrim nedeniyle hamam böceklerinde görülen bir hastalık insanlara bulaşıp küçük çocukların ölümüne sebep olmaktadır. Susan Tyler ise yaşanan felaketi kontrol altına almak ve yayılan hastalığı durdurmak için bir çalışma yapar. Genler üzerinde oynayarak yeni bir böcek türü yaratır. Bu böcek türü, hastalığı yayan hamam böceklerini yok edecektir. Öldürdükten sonra ölmeye programlanan bu yeni böcek türünün dünyadan silinmesi ise bilim insanlarının tahmin ettiği kadar sorunsuz olmayacaktır.

Dehşetin Gözleri (Cabin Fever) (2002)

Yönetmen Eli Roth
Oyuncular: Rider Strong, Jordan Ladd, James DeBello
İMDB: 5,7

5 okul arkadaşı Jeff, Karen, Paul, Marey ve Bert çıktıkları tatilde ormanın derinliklerinde bir kulübeye gider. Ancak bir süre sonra içlerinden biri bir virüs kapar ve hızla hastalanır. Hepsine yayılmakta olan virüs, her birinin gerçek hislerini ve kişiliklerini açığa çıkartır.

Epidemi konulu filmler – Ölülerin Şafağı (Dawn of the Dead) (2004)

Yönetmen: Zack Snyder
Oyuncular: Sarah Polley, Ving Rhames, Jake Weber
İMDB: 7,3

Dünya bir salgın hastalık nedeniyle ölen ve zombiye dönüşen yaratıklar tarafından yönetilmek üzeredir. Bu küresel kaos içinde halen yaşayan insanlar hayatta kalmanın yolunu arar.

28 gün sonra (28 days later) (2002)

Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Christopher Dunne, Kim McGarrity, Cillian Murphy
İMDB: 7,6

İngiltere’de bir araştırma laboratuvarındaki hastalıklı şempanzelerden yayılan ölümcül bir virüs insanlara bulaşmıştır. Bu işle mücadele eden kişiler sadece virüsü yok etmekle değil, hastalığa yakalananlarla da büyük sorun yaşarlar.

Son Umut (Children of Men) (2006)

Yönetmen: Alfonso Cuarón
Oyuncular: Clive Owen, Clare-Hope Ashitey, Julianne Moore
İMDB: 7,9

2027 yılında dünya hiçbir şekilde anlam verilemeyen olaylara sahne olmaktadır. Dünyanın en genç insanı 18 yaşındayken ölmüştür. Artık üremek diye bir şey yoktur. İnsan nesli tükenme olasılığı ile karşı karşıyadır. Yaşananlar karşısında bir grup insan, var oluşlarını akışa teslim ederken diğer bir grup olanları değiştirmek için mücadeleye girişir.

28 hafta sonra (28 weeks later) (2007)

Yönetmen: Juan Carlos Fresnadillo
Oyuncular: Robert Carlyle, Rose Byrne, Harold Perrineau
İMDB: 7,0

Büyük Britanya’da ölümcül bir virüsün yayılmasından 6 ay sonra Amerikan ordusu hayatta kalan kişilerin çoğalması ve yeni yaşamlarına devam edebilmesi için yardımda bulunur. Ancak her şey planlandığı gibi gitmez.

Kolera Günlerinde Aşk (İspanyolca: El amor en los tiempos del cólera – İngilizce: Love in the Time of Cholera) (2007)

Yönetmen: Mike Newell
Oyuncular: Javier Bardem, Giovanna Mezzogiorno, Catalina Sandino Moreno
İMDB: 6,4

1982 yılında Nobel edebiyat ödülünü alan Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez’in kolera günlerinde aşk adlı kitabı, 1880-1930 yılları arasında dünyayı kasıp kavuran kolera pandemisi sırasında Fermina Daza, Florentino Ariza ve Doktor Juvenal Urbino üçgeninde gelişen bir aşk hikâyesini anlatıyor. 2007 yılında İngiliz yönetmen Mike Newell tarafından sinemaya aktarılan ve başrolünü Javier Bardem’in oynadığı ABD yapımı film ise romanlarının özgün dili olan İspanyolca dışında bir dilde sinemaya aktarılmasını istemeyen Gabriel García Márquez’in Hollywood’da yapılmış ilk roman uyarlaması olma özelliğini taşıyor.

Epidemi konulu filmler – Ben Efsaneyim (I Am Legend) (2007)

Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan
İMDB: 7,2

Korkunç bir virüs dünyaya yayılmıştır. Bir bilim insanı olan Robert Neville ise bu yayılmayı durduramamış, New York’ta hayatta kalabilen az sayıda insandan biri olmuştur. Kendi vücudu virüse bağışıklık kazandığı için kanını kullanarak virüsün etkilerini terse çevirmeye çabalar.

Karantina (Quarantine) (2008)

Yönetmen: John Erick Dowdle
Oyuncular: Jennifer Carpenter, Columbus Short, Jay Hernandez
İMDB: 5,9

Bir televizyon muhabiri olan Angela Vidal ve kameramanı Los Angeles, gece vardiyası programlarına haber yapmaktadır. 911’e gelen bir telefon üzerine bir adrese giderler. Bir kadın ne olduğu anlaşılmayan birşeyin etkisi altında kalmıştır. Binası karantinaya alınır.

Körlük (Portekizce: Ensaio sobre a cegueira İngilizce: Blindness) (2008)

Yönetmen: Fernando Meirelles
Oyuncular: Julianne Moore, Mark Ruffalo, Alice Braga
İMDB: 6,6

1998 yılında Nobel edebiyat ödülü alan Portekizli yazar José Saramago’nun kitabı Körlük, körlüğün salgın hastalık gibi yayıldığı bir toplumda korku ve paniğin hâkim olması sonucu ahlaki değerlerin çökmesini anlatıyor. Beyaz körlük olarak tabir edilen salgından etkilenmeyen tek kişi olan bir göz doktorunun karısı, herkesi etkisi altına alan salgından ve yaşanan kaos ortamından kendisini ve ailesini kurtarmaya çalışır.

Vampir İmparatorluğu (Daybreakers) (2009)

Yönetmen Michael Spierig, Peter Spierig
Oyuncular: Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill
İMDB: 6,4

2019 yılında tüm dünya bir salgın hastalık sonucu metamorfoza uğrayacak ve insan türü vampirleşmeye başlayacaktır. Bir grup bilim insanı ise bilinen insanlığı geri getirmek için çalışacaktır.

Veba (Carriers) (2009)

Yönetmen Alex Pastor, David Pastor
Oyuncular: Chris Pine, Piper Perabo, Lou Taylor Pucci
İMDB: 6,0

Veba salgınından kurtulmayı kafasına koyan Danny, kardeşi Brian, kız arkadaşı Bobby ve okul arkadaşı Kate ile birlikte Meksika Körfezi kıyısındaki güvenli olduğunu düşündüğü bir yere gitmeye karar verir. Ancak yolda geçirdikleri 4 gün boyunca karşılarındaki en büyük düşmanın insanlığı tehdit eden virüs değil, iç dünyalarında su yüzüne çıkan karanlık olduğunu keşfederler.

Epidemi konulu filmler – Salgın (Contagion) (2011)

Yönetmen Steven Soderbergh
Oyuncular: Marion Cotillard, Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Bryan Cranston, Jennifer Ehle, Sanaa Lathan
İMDB: 6,7

Hava ve solunum yoluyla bulaşan ve insanları birkaç gün içinde öldüren ölümcül bir virüs dünyaya yayılmaktadır. İnsanlar canlarını kurtarmaya çalışırken dağılmanın eşiğine gelen toplumsal hayata tutunma mücadelesi verirler. Uzmanlardan oluşan medikal bir ekip, hem salgına çare bulmaya çalışır hem de insanlarda virüsten daha da hızlı yayılan panik hâlini kontrol altına almaya çalışır.

Dünya Savaşı Z (World War Z) (2013)

Yönetmen: Marc Forster
Oyuncular: Brad Pitt, Mireille Enos, Elyes Gabel
İMDB: 7,0

Güney Kore’de ortaya çıkan bir virüs, insanları yaşayan ölüler hâline getirmektedir. İnsanlar ve zombiler arasında sıra dışı bir savaşı başlar. Birleşmiş Milletler çalışanı olan Gerry, ikiye ayrılan dünyayı kurtarmak için dünyayı dolaşır ve zamana karşı yarışır.

Film Max Brooks’un aynı adlı kitabından uyarlandı.

Maggie (2015)

Yönetmen: Henry Hobson
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Abigail Breslin, Joely Richardson
İMDB: 5,6

Amerika’nın bir kasabasında Maggie adında kendi hâlinde bir genç kız vardır. Babası Wade mevsimlik çiftçi olarak çalışmaktadır. Maggie insanları zombiye dönüştüren bir virüse maruz kalır. Maggie’nin durumu günden güne ciddileşirken babası ona yardım etmek için elinden geleni yapar.

Virüs (Infección) (2019)

Yönetmen: Flavio Pedota
Oyuncular: Rubén Guevara, Leonidas Urbina, Magdiel González
İMDB: 6,5

Venezuela’da kuduz salgını başlar. Bir baba oğlunu salgından kurtarmaya çalışır.

Virüs (2019)

Yönetmen: Aashiq Abu
Oyuncular: Revathy, Kunchacko Boban, Parvathy
İMDB: 8,0

Gerçek olaylara dayanan Virüs filmi Kerala’da ortaya çıkan ölümcül Nipah virüs salgınını kontrol altına almaya çalışan insanların mücadelesini konu ediyor. Salgın gün geçtikçe daha çok yayılırken bir grup insan salgını önlemek için hayatlarını riske atarak zorlu bir mücadeleye girişir.

Tarih boyunca epidemiler ve pandemiler dünyada milyonlarca insanın ölümüne neden oldu. Hatta dünya tarihinde insanlar savaşlardan çok salgın hastalıklardan öldü. WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’nün pandemi hastalık ilan ettiği koronavirüs de bizim neslimize denk geldi. Umarım tüm insanlık bu pandemiden büyük bir ders alır ve dünyayı daha yaşanır bir yer hâline getirmeyi başarırız. Epidemi konulu filmler de umuyorum ki biraz daha aydınlanmamıza katkıda bulunur.