Kış geldi çattı. Kış mevsimi deyince aklınıza ilk olarak karla kaplı dağlar geliyor mu? Bembeyaz örtüyle süslenen dağların eteklerindeki kış tatillerini seviyor musunuz? Peki kayak yapıyor musunuz? Ülkemiz kayak merkezleri açısından oldukça zengin. Eğer ülkemizdeki kayak merkezlerini bir kalemde okumak isterseniz bu yazımda Türkiye kayak merkezleri listesi ve Türkiye kayak merkezleri ile ilgili tüm bilgileri bulacaksınız.

Türkiye’de kayak

Kar güzeldir. Soğuktur ama zindelik ve dinginlik verir. Lapa lapa yağan kar altında yürümek, sıcacık yanan sobanın, şöminenin yanında içeriden dışarıyı seyretmek çok ama çok keyiflidir. Kar soğuğu ve tertemiz kar kokusunun yeri bambaşkadır. Bembeyaz kar örtüsü her yeri âdeta temizler, masumlaştırır. Karda yürümenin keyfine ve üzerleri karla giydirilmiş ağaçların manzarasına doyum olmaz.

Ayrıca benim gibi yaşı belli bir seneyi aşmış birçok okuyucu için aşağıdaki nostaljik resim çok şey ifade eder. Her ne kadar Akdeniz ikliminde kar görmesek de bizim için kış aşağıdaki resim demektir ve bu resim bizi alır götürür. O nedenle hem çocuklar hem de bizim gibi çocukluklarını arayanlar için kar her zaman eğlencedir.

Kayak ise kar keyfini doğada adrenalin hazzı ile birleştiren hem spor hem de büyük eğlencedir. Kayak genelde içinde rekabet ve hırs barındırmayan, ailecek ve doğada yapabileceğiniz çok keyifli bir spordur. Aslında daha çok bir kültürdür ve hatta Alpler gibi bazı yerlerde bir yaşam tarzıdır.

Türkiye’de büyükten küçüğe 37 değişik bölgede yaklaşık 300 km pist uzunluğu ve toplamda 134 adet lift ile kayak yapılabilmektedir. Aşağıdaki haritadan da göreceğimiz üzere Türkiye’nin neresinde olursak olalım aslında kayak için çok da uzakta sayılmayız. (Kaynak: www.skiresort.info)

Türkiye Kayak Merkezleri Haritası

Türkiye’de nerede kayak yapılır?

O nedenle, “Türkiye’de nerede kayak yapılır?” sorusunu, “Yaşadığınız şehirde kayak yapma imkânınız varsa orada kayak yapılır“, diyerek yanıtlamalıyız. Oturduğunuz yere yakın bir yerde kayak yapma imkânınız varsa mutlaka değerlendirin. En azından hafta sonları ailecek gidin. Kayak yapmasanız bile ortamın keyfini çıkartın. Kayak hevesi zaten kendiliğinden sizi içine çekecektir.

Ayrıca kayak tatiline çıkmadan önce kayak malzemelerinizi edinmenizi, eğer kiralayacaksanız da size uygun malzemeler konusunda bilgilenmenizi de öneririm.

Ancak bu yazıda şehirler arası seyahat etmeye değeceğine inandığımız ve konaklama imkânlarının da yeterli olduğunu düşündüğümüz, göreceli olarak büyük kayak merkezleri kaleme alınmıştır.

Türkiye’nin en yenisi ve en büyüğü – Erciyes

3.916 m zirveli volkanik Erciyes Dağı, Kayseri’nin 25 km güneybatısında bulunuyor. Kayak merkezi Erciyes A.Ş. olarak Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında Türkiye’deki ilk ve tek dağ yönetim şirketi olarak kurulmuş.

Erciyes kayak bölgesine Kayseri’den ve havaalanından 20-25 dakikalık bir mesafede şehir içi otobüsleri ile ulaşabilirsiniz. Eğer kayak merkezindeki otellerde kalacak olursanız, otelin havaalanı ring seferlerini de kullanabilirsiniz.

Kayak merkezi otelleri şehir içi otellere göreceli olarak daha pahalı. O nedenle üşenmeyenler için konaklama şehir içinde de tercih edilebilir. Bu şekilde sabahları muhteşem Kayseri pastırmalı yumurtaları ve akşamları Kayseri mantılarını da menüye katmış olabilirsiniz.

Erciyes kayak bölgesi

Erciyes kayak bölgesi, Erciyes Dağı etrafını çevreleyen ve Develi Kapı, Tekir Kapı, Hisarcık Kapı ve Hacılar Kapı gibi alternatif başlangıç rotalarından çıkış yapabileceğiniz imkânlar sunuyor.

Tekir Kapı’yı ve Tekir Gondol pistini özellikle kayağa başlangıç seviyesi kayakçılar için tavsiye edebiliriz.

Oteller de daha çok bu bölgede yer alıyor. Dolayısı ile ilk kez Erciyes deneyimleyecekseniz Tekir Kapı ile başlayabilirsiniz. Yeme-içme için tesisler daha çok bu kapıların civarında. Ancak alkollü içecek talep edenler için sadece Develi Kapı’da bu hizmetin sunulduğunu, diğer kapılarda yer almadığını belirtmek yerinde olabilir.

Erciyes pist haritası Kaynak: Erciyes Kayak Merkezi erciyeskayakmerkezi.com

Erciyes 2.100 m ve 3.360 m rakım arasında aslında oldukça yüksek bir bölgede yer alıyor. Bu da soğuk hava nedeni ile genelde iyi kar anlamına gelmekle beraber kapalı ve sisli hava şartları ile çoklukla karşılaşabiliyorsunuz.

Mümkünse tavsiyemiz Erciyes’e erken plan yapmak yerine iyi havayı yakalamayı deneyebilirsiniz. Bölge tamamı ile birbirine bağlı 14 adet lift, 20 km kolay, 23 km orta ve 12 km zor, toplam 55 km’lik pistlerden oluşuyor.

Bu anlamda Türkiye’deki en doyurucu pist uzunluğuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ancak etraf tamamı ile kır ve tek ağaç yok. Dolayısı ile kar manzarası haricinde doğa güzelliği bekleyenleri etraf çok da tatmin etmeyecektir.

Bu arada Hacılar Kapı’dan çıkılan Lifos pistinin FIS akredite (Federation Internationale Ski – Uluslararası Kayak Federasyonu) yarış pisti olduğunu ve Develi Kapı’dan çıkılan Kültepe pistinin de yine FIS Akredite Snowboard pisti olduklarını belirtelim.

Bölge hakkında https://www.kayserierciyes.com.tr/  adresinden canlı takip yapabilir, pistler, hava durumu, konaklama, ulaşım gibi birçok konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Öneri: Bölgede kasksız kayılmasına izin verilmiyor. Kaskınız varsa giderken unutmayın.

Erciyes

Türkiye Kayak Merkezleri – Erciyes Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:7/10Avrupa’daki emsal bölgelerle kıyaslandığında orta hâlli hatta küçük dâhi kaldığını söyleyebiliriz.
Pistler:8/10Kolay, orta ve zor pistler tatminkâr. Yapay kar makineleri mevcut. Tekir Kapı’da gece kayak imkânı var.
Liftler:8.5/1014 adet lift var ve yeterli. Liftler hızlı. Yeni başlayanlar için yürüyen bantlar var. Tekir Kapı ve Hacılar Kapı’da 2 adet gondol güzel hizmet veriyor. Ancak kötü hava koşulları nedenleri ile bazı liftler çok sık kapatılıyor.
Yeni başlayanlar için:8.5/10
Orta seviye kayakçılar için:8.5/10
İleri seviye kayakçılar için:8/10
Off pist kayakçılar için:9/10
Snowboardçular için:9/10Güzel eğimli geniş off pist alanları snowboard için de uygun
Doğa / manzara:5/10Erciyes zirve manzarası haricinde bir şey yok. Etrafta hiç ağaç yok.
Gece eğlenceleri:6/10Otellerde sınırlı
Yeme içme:9/10Şehir içinde pastırma, mantı boş geçilmemeli. Otel yemekleri genelde vasat
Konaklama:8/10

Türkiye’de kayak denince ilk akla gelen isim – Uludağ

Gerçekten çocukluğumuzun (70’li, 80’li yıllar diyelim) Türk filmlerinde kayak denince ilk gördüğümüz yerdi Uludağ. O zamanlardan beri içimize işleyen “Kayak zengin sporudur” yanılgısının da sebebi belki de bu filmler olmuştur.

Ancak zamanla yeni yetişen nesil bu tabuyu yıktı gibi sanki. Artık kışın hafta sonlarında Uludağ’da özellikle birinci bölgede değil kayak yapmak, yürümek için bile yer olmuyor bazen…

Uludağ

Eskiden Uludağ’da otellerin kendi imkânları ile yaptıkları kendi liftleri vardı. Otellerde kalanlar ancak o liftlerden faydalanabiliyorlardı. Uzun bir süre tek skipass sistemine direnmelerine rağmen son yıllarda nihayet birlik oluştu ve tek skipass kullanımı başladı.

Ancak eski bireysel yapı nedeni ile liftler hâlâ birçok yerde birbirlerine anlamlı şekilde bağlantılı değil.

Uludağ pist haritası Kaynak: https://www.uludaginfo.com/

Uludağ kayak merkezi

Uludağ sadece kayak için değil, bir eğlence ortamı olarak da hizmet sunuyor. Bu nedenle lift direklerinde dâhi etrafa bas bas yayılan müzik gürültüsü, otellerin yeme içme karmaşası, birçok zaman kayak keyfinin çok önüne geçebiliyor.

Uludağ

İkinci bölge orta ve ileri seviye kayakçılar için daha çok tercih ediliyor. Özellikle Tutyeli, Maden ve Kuşaklıkaya pistleri. Evet, Uludağ’a gelip de bu pistleri görmeden dönmeyin deriz.

Uludağ

Uludağ’a ulaşım için önerimiz her zaman aslında Bursa şehir içinden teleferik rotasıdır. Hem hesaplı kar ve yol riskini göze almamış olursunuz. Uzun süreli kalacaksanız bile aracınızı aşağıda teleferik yanına otoparkta bırakabilirsiniz.

Uludağ

Uludağ yeme içme ve konaklama olarak rahatlıkla pahalı diyebiliriz. Günü birlik gittiğinizde kafeler pahalı, mevsimde oteller pahalı. Gerekçe olarak kısa süren mevsimden tüm masraflar çıkartılmaya çalışılıyor olabilir. Bilemiyoruz.

Ama gönlümüzden geçen Avrupa’daki emsallerine benzer şekilde Uludağ sezonu tüm yıla yayılan cazibe merkezi hâline getirilebilirse otellerin de tüm boyunca hizmet vermesi sağlanabilir ve sezonluk yüksek fiyatlar belki biraz törpülenebilir.

Uludağ

Kayak alanı büyüklüğü olarak açıkçası çok tatminkâr değil. Birinci bölge ve ikinci bölge ile birlikte 10 km kolay, 15 km orta ve 3 km zor olmak üzere toplam 28 km’lik pistler bizce özellikle hafta sonunda çok yetersiz kalıyor. Yine her iki bölgede 14 adet teleski, 9 adet telesiyej ve 1 adet gondol hizmet veriyor.

Bölge hakkında https://www.uludaginfo.com/ adresinden canlı takip yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

Uludağ

Türkiye Kayak Merkezleri – Uludağ Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:5/10Çok kalabalık olan bölge için 28 km pist uzunluğu bizce yetersiz.
Pistler:5/10Pistlerin bakımı ve doğa manzaraları güzel. Pistler çok kısa. Kalabalık günlerde (çoğu zaman) liftler önünde çok bekleniyor. Pistler birbirine çok anlamlı bağlı değil.
Liftler:4/10Bölgedeki 24 adet liftlerin 14 adedi teleski. Cennetkaya, İtalyan, Belvü, Alkoçlar gibi uzun pistlerin dahi teleski olması yadırgatıyor. Bu liftlerin hiç olmazsa telesiyeje geçiş yapılması gerekir. Liftler birbirine anlamlı bağlı değil.
Yeni başlayanlar için:4/10Daha ucuz başka yerleri tavsiye ederiz.
Orta seviye kayakçılar için:4/10Daha uzun ve alternatifi bol pistleri olan bölgeleri tavsiye ederiz.
İleri seviye kayakçılar için:3/10
Off pist kayakçılar için:3/10Çok uygun değil. Arazi içi çukur bölgeler riskli. Erciyes’i tavsiye ederiz.
Snowboardçular için:3/10
Doğa / manzara:7/10Birinci bölge yeşil ve keyifli. Ancak ikinci bölgede ağaç yok. Kayak harici aşağı yamaçlar yeşil. Yürüyüşler için uygun.
Gece eğlenceleri:9/10Otellerde gece eğlenceleri keyifli.
Yeme içme:6/10Çeşit çok ama pahalı. Pist çevresi kafelerde alkollü alkolsüz içecek çeşitleri mevcut.
Konaklama:6/10Alternatif çok ama pahalı

Türkiye’de adını Olimpiyatlara ilk yazdıran kayak bölgesi – Palandöken

2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile beraber Palandöken uluslararası arenada kendine iyi yer bulmaya başladı. Şimdilerde ise 2026 Kış Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Bölge aslında yine Erciyes gibi kımkır. Neredeyse tek ağaç yok. O nedenle çok da doğa manzarası cazibesi yok.

Palandöken pist haritası Kaynak: https://www.ejder3200.com/

Peki nesi var? Bir kere Türkiye’nin en yüksek kayak zirvesi 3.140 metredeki Ejder’in adı da manzarası da muhteşem. Türkiye’de kayak yaptım diyebilmek için bir kere Ejder’e çıkmadan olmaz.

(Not: Erciyes’in Ottoman zirvesi 3.346 m ile daha yüksek. Ama şimdiye kadar açık olduğunu ne duydum ne de gördüm. O nedenle liderlik bence hâlâ Ejder’de)

İkincisi şehre ve havaalanına gerçekten çok yakın. Hatta iddialarına göre dünyadaki en yakın kayak merkezi. Gerçekten 10-15 km ve 10-15 dakikada pistlere ulaşabiliyorsunuz.

Bu bir açıdan da şehirde konaklama açısından da bir imkân sunuyor ama tavsiye etmeyiz. Kayak bölgesi otelleri daha güzel.

Akşamları ya da kayak yapmadığınız bir günde Erzurum şehir gezisi yapabilir, eski Erzurum evlerini gezebilir ve cağ kebabından tadabilirsiniz. Bu da üçüncü cazip unsurlardan birisi bizce.

Palandöken kayak merkezi

Bölgenin tesis olanakları güzel. Çok yoğun dönemlerde ciddi pahalı olabiliyor. Ancak mümkünse sakin dönemleri tercih etmenizi öneririz.

Öte yandan bölge rakım olarak yüksekte olduğu ve Erzurum hep soğuk olduğu için kaliteli kar garantisi daha yüksek. Uzun dönemli plan yapabilirsiniz. Sezon da uzun.

Erzurum’un üniversite şehri olması ve geçmişinde üniversite olimpiyat tecrübesi olması nedeni ile bizce kayak konusuna Türkiye’de en profesyonel yaklaşan organizasyon burası. Kaliteli kayak eğitmenlerini ve envai çeşit kaliteli kayak ekipmanlarını burada bulabiliyorsunuz. Aynı şekilde devamını diliyoruz.

Son olarak mevcut kayak alanı ile yetinmeyen sürekli kendini geliştiren bir akıllı zihniyetin bir parçası olarak Palandöken’e Konaklı’nın da eklenmesi bizce Erzurum’u kayak konusunda liderliğe taşıyor. Aynısını onca kalabalığa rağmen yıllardan bu yana tek çivi çakmamış olan Uludağ’a ve Kartalkaya’ya da öneriyoruz.

Konaklı ile Palandöken arasında kayak bağlantısı yok. Hatta oldukça uzak bile diyebiliriz. Ancak burada da aynı skipass ile kayabiliyorsunuz. Harika! Konaklı pistleri biraz daha zorlu pistler gibi görünüyor. (Ben şimdiye kadar tecrübe etmedim… Kısmetse planda ve en yakın zamanda…)

Palandöken

Palandöken ve Konaklı’da her seviyeye uygun pistler var. Palandöken’de 13 lift ile toplam 43 km’lik pistlerde kayabiliyorsunuz. Bu pistlerin 19 km’si kolay (Bunların çoğu yol. Çok da aldanmamak lazım. Çok uygun ve kolay pistler değil aslında), 11 km orta seviye ve 13 km zor pistlerden oluşuyor.

Konaklı’da ise çalışan 6 lift ile toplam 22 km’lik bir pist imkânı sunuluyor. Bunların 6 km’si kolay, 3 km orta ve 13 km zor pistlerden oluşuyor. Her iki bölge toplamına 19 lift ve 55 km pist uzunluğundan oluşuyor diyebiliriz.

Bölge hakkında https://www.ejder3200.com adresinden canlı takip yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Kayak Merkezleri – Palandöken Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:7.5/10Alternatif zorluk seviyedeki pistler ve Konaklı alternatifi bölgeyi cazip kılıyor.
Pistler:8.5/10Kolay, orta ve zor pistler tatminkâr. Yapay kar makineleri mevcut. Gece kayak imkânı ve snowpark var. Hatta atlama kulesi bile var…
Liftler:8.5/10Liftler yeterli ve hızlı. Yeni başlayanlar için yürüyen bantlar var.
Yeni başlayanlar için:8.5/10
Orta seviye kayakçılar için:8.5/10
İleri seviye kayakçılar için:8.5/10
Off pist kayakçılar için:8.5/10
Snowboardçular için:8.5/10
Doğa / manzara:5/10Ejder keyfi güzel ama tepelerden Erzurum manzarası haricinde kayda değer başka bir şey yok. Aşağıda yeni bölgelerdeki yeni dikilen ağaçlar haricinde etrafta başka ağaç yok.
Gece eğlenceleri:6/10Otellerde sınırlı.
Yeme içme:8/10Otellerde sınırlı. Erzurum’da akşam yemeği seçenek olabilir.
Konaklama:8/10Bölgede gerek ucuz gerekse lüks ve pahalı alternatifler mevcut.

Sarıçamların ve kahramanların diyarı – Sarıkamış

Meşhur Sarıçam ormanlarının arasındaki pistleri ile bizce Türkiye’de en güzel kayak bölgesi Sarıkamış. Kars kazı, kaşar peyniri ve balı güzel. Dolayısı ile bu bölgenin kayak keyfine gurme keyfi de eklenince daha bir cazip hâle geliyor.

Kayak konusuna geçmeden önce Kars ve Sarıkamış yöresi doğal güzelliklerinin ve gurme zenginliğinin yanı sıra tarihi ve doğal cazibe alternatifleri de sunuyor.

Biraz mesafeli olsa da oralara kadar gitmişken Ani Harabeleri‘ni görmek, Çıldır Gölü’nden balık yemek, hatta kış zamanı donmuş göl yüzeyinden delik açarak balık tutmak, yine aynı donmuş buz yüzeyinde atlı kızaklarla romantik gezintiler yapmak mümkün. Türkiye’nin başka bir yöresinde deneyimleyemeyeceğiniz bu fırsatları oralara gitmişken kaçırmayın deriz. Hepsi çok keyifli.

Sarıkamış 1914 yılında 78.000 askerimizin donarak şehit olduğu en acı kahramanlık destanlarından birine de ev sahipliği yapıyor. Gitmişken şehitliği ziyaret ederek kahraman şehitlerimize dua okuyabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış’a nasıl gidilir?

Kars’a uçak seferleri ile ulaşarak oradan otellerin ring servisleri ile Sarıkamış kayak bölgesine ulaşabilirsiniz. Ancak eğer vaktiniz varsa son zamanlarda popülaritesi artan Doğu Ekspresi ile Kars’a gitmek hem başka hem de çok keyifli bir deneyim olabilir. Aynı şey tabii ki Erzurum için de geçerli.

Sarıkamış kayak merkezi

Peki kayak bölgesi nasıl? Yeni açılan otellerle birlikte konaklama imkânları da artmış durumda. Otel bölgesinden başlayan birkaç yeni telesiyej ski-in ski-out imkânı sağlamış. Telesiyej ile yukarı çıkarken ve pistlerde kayarken yemyeşil sarıçam ormanları enfes. Pistler geniş ve eğimleri sakin. Ama!… Aması var maalesef!…

Türkiye kayak merkezleri

Sarıkamış pist haritası Kaynak: https://skimap.org/

Bölgede 4 telesiyej var gibi gözükse de tüm pistler aslında zirvedeki Cıbıl Tepe (Bayrak Tepe de deniyor) etrafındaki 2 telesiyejden oluşuyor. Onların bile Cıbıl Tepe zirvesinde bağlantıları çok kötü.

Bir pistten bir piste ulaşabilmek için bir süre yürümek dâhi gerekiyor. Telesiyej hızları kesinlikle çok yavaş. Bölge zaten soğuk. Kayarken değil ama çıkarken donuyorsunuz.

30 km pist var deniliyor ama nedendir bilinmez sömestr tatilinde bile pistlerin yarısı açık olmuyor. Teknik alt yapı yetersiz. Otellere dönüş pisti uzun ama yürüyerek dönüyorsunuz.

Sarıkamış Kayak Merkezi

Yaz boyunca dozerlerle biraz meyil verilse kışın herkesi mutlu edebilecekler. Kafeler çok zayıf. Cıbıl Tepe’de güzel manzaralı bir kafe vardı. Yandı ve yerine yenisi tekrar yapılmadı. Artık yok.

Alkollü içecekler daha önce vardı, artık yok. Daha önce Rus turistler de vardı, artık onlar da yok. Eskiden snowpark vardı, artık o da yok. Neden? Bilmiyoruz…

Bununla birlikte Cıbıl Tepe sakin eğimli bir tepe. Siyah pistlerin siyah olduklarına bakmayın. İleri ve hatta orta seviye kayakçılar için bölge maalesef tatminkâr değil.

Kış boyunca sıfırın altında soğuğun sürekli devam etmesi nedeniyle ilk yağan kar hiç eriyip buzlanmıyor. İşte o meşhur muhteşem kristal kar da Sarıkamış’ın artıları arasında.

Sarıkamış

Bölge hakkında http://sarikamisdagas.com.tr/ adresinden canlı takip yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Kayak Merkezleri – Sarıkamış Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:4/10
Pistler:4/10
Liftler:4/10Çok az. Bölge küçük ve liftler çok yavaş.
Yeni başlayanlar için:6/10
Orta seviye kayakçılar için:4/10
İleri seviye kayakçılar için:3/10
Off pist kayakçılar için:6/10
Snowboardçular için:6/10
Doğa / manzara:8/10Türkiye’nin en yeşil kayak bölgesi. Ama dağ ve kayalık manzarası yok.
Gece eğlenceleri:6/10Otellerde sınırlı.
Yeme içme:8/10Kars’da sabah kaşarlı omlet ve bal, Çıldır’da balık, akşam Kars kazı gibi yöresel gurme çeşitliliği açısından zengin. Ama otellerde yemek vasat.
Konaklama:7/10Bölgede yeni otellerin açılması ile alternatifler çoğalıyor.

Ankara ve İstanbul’un tam ortasında – Kartalkaya

Bolu Köroğlu Dağları’nda kurulu Kartalkaya, İstanbul Sabiha Gökçen’e ve Ankara Esenboğa havalimanlarına 2,5 saat mesafede. Gerek Ankara’dan gerekse İstanbul’dan otoyol ile ulaşımı kolay.

Bolu’dan sonra yol Uludağ çıkışı gibi zorlu değil ama manzara muhteşem. Yolda giderken yavaş yavaş doğa sizi kayak atmosferine alıyor zaten. Bizce doğa güzelliği olarak Türkiye’deki en güzel kayak merkezlerinden. Kesinlikle görülmeli.

Kartalkaya aynı Uludağ gibi eski bir kayak merkezi. İşletme konusu geçmişte oteller ile başlamış ve hâlâ öyle devam ediyor. Erciyes ve Erzurum’daki gibi belediye kontrolünde değil. Böyle olunca otellerin önceliği ve yatırımları maalesef otel konaklayıcısına olmuş, kayağa olmamış.

Kartalkaya kayak merkezi

Kartalkaya kayak merkezi

Kartalkaya kayak merkezi

Her şeyden önce bölgede birlik yok. Eski iki otel ve iki ayrı bölge için iki ayrı skipass. Ya birinden kayabiliyorsunuz ya da diğerinden. Aslında bağlanma noktaları var ama birlik olamamışlar. Bu çok kötü.

Türkiye kayak merkezleri

Kartalkaya – Dorukkaya pist haritası Kaynak: https://www.kayahotels.com

Türkiye kayak merkezleri

Kartalkaya – Kartal pist haritası Kaynak: https://kartalotel.com/kayak/

Diğer konu ise bölgede liftler. Kartal pistlerde 7 adet ve Doruk pistlerde de 5 adet olmak üzere (4 adet baby liftleri saymıyorum) toplamda 12 adet lift var. Bunların sadece 3 tanesi telesiyej yani sandalyeli lift. Diğerleri hâlâ maalesef teleski, yani T-bar lift. Avrupa’da 100 m’den uzun teleski neredeyse kalmadı artık. 1000 m teleski lift olamaz.

Hangi devirde yaşıyoruz? Benzer eleştirileri Uludağ için de yapmıştım. Kusura bakmasınlar ama Uludağ ve Kartalkaya en kalabalık İstanbul, Ankara, Bursa gibi metropollerden sürekli müşteri çeken zengin kayak merkezleri. Artık kendilerini geliştirmeli, müşteri beklentilerini iyileştirmeli ve çağa ayak uydurmalılar. Sadece teleski nedeni ile ilk kez gitmeyi planlayan ve bölgeyi bilmeyen özellikle snowboardçular varsa kendilerini bu konuda buradan uyarmış olayım. Kendim kayakçıyım. Buna rağmen teleskileri hiç sevmem ama birçok snowboardçu için kabus olduğunu iyi biliyorum.

Oteller iyi ama bölge pahalı. Özellikle sömestrde ve hafta sonlarında hem aşırı pahalılıktan hem de kalabalıktan dolayı tavsiye etmiyoruz. Sakin bir zamanda gidin. Ama bölge yönetimi belediyeye geçerse, liftler birleştirilip telesiyej ve gondol gibi daha modern donanımlarla bölge genişletilirse Kartalkaya’nın önüne Türkiye’de hiçbir yer geçemez.

Kartal pistleri için https://kartalotel.com/kayak/ adresinden, Dorukkaya pistleri için ise https://www.kayahotels.com adreslerinden canlı takip yapabilir, pist haritalarına ulaşabilirsiniz.

Türkiye Kayak Merkezleri – Kartalkaya Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:6/10Pistler toplamda yaklaşık 20km. Daha fazla değil.
Pistler:5/10Pistler güzel ve geniş. Ama çeşitlilik yok.
Liftler:2/10T-barların tamamen kaldırılması lazım. Çağ dışı…
Yeni başlayanlar için:2/10Pahalı. Öğrenmek için başka yer deneyin.
Orta seviye kayakçılar için:5/10Gün geçirilir.
İleri seviye kayakçılar için:2/10Adam gibi zor pist yok. Gün geçmez.
Off pist kayakçılar için:4/10
Snowboardçular için:1/10T-barlar yüzünden burası size göre değil.
Doğa / manzara:9/10En güzel doğa. Bolu Köroğlu dağları çok güzel…
Gece eğlenceleri:6/10Otellerle sınırlı.
Yeme içme:6/10Otellerle sınırlı. Yöresel bir şey yok. Pahalı.
Konaklama:5/10Pahalı ve alternatif az.

Isparta Eğirdir göl manzaralı – Davraz

Isparta’nın Davraz zirvelerinde, Isparta’ya 26 km uzaklıkta küçük ama şirin bir kayak bölgesi Davraz. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan yaklaşık 55 km ve 1 saatlik sürüş mesafesinde. Hafta sonu için Antalya’dan, Konya’dan hatta İzmir’den gidilebilir.

Türkiye kayak merkezleri

Davraz pist haritası Kaynak: https://davrazkayakmerkezi.org/

Bölgede 4 adet lift var. Yapımı devam eden 5.si bu yıl hizmete girer mi bilemiyoruz. 12 adet pistlerin toplam uzunlukları yaklaşık 23 km. Bölge ağaçlık değil. Çok kıraç. Hızlı sıcaklık değişimleri ve rüzgâr pist yüzeyini zorlu yapabiliyor. O nedenle pistler çok da keyifli değil açıkçası.

Ama bahsetmeden geçemeyeceğim. Bir bubble telesiyej var. 4. tesis olarak da adı geçiyor ve 13 ve 14 nolu siyah pistlere çıkıyor. Bu pistler ile ben Türkiye’de gerçekten siyah pist gördüm. Ama ne siyah. Bir de kar makineleri ile bu pistlerde karı ezmiyorlar. Tam olarak zorlu bol kar parkuruna cesareti olanlar çıkabiliyor ancak. Ben bol kardan çekindiğim için çıkmadım. İtiraf ediyorum…

İlk tesisin çıkışının hemen önünde harika bir baby pist var. Burada kayak öğrenebilirsiniz. Hemen yanı başında kafesi, güzel atmosferi ve manzarası ile çok güzel.

Sınırlı sayıda oteller çok güzeller. Kayak sonrası sauna, hamam, havuz keyfi. Şömine önü muhabbetleri ve çok lezzetli ikram ve yemekleri ile çok güzel.

Türkiye kayak merkezleri

Davraz

Kısacası çok değil ama hafta sonu kaçamakları için Davraz güzel.

Bölge hakkında https://davrazkayakmerkezi.org/ adresinden canlı takip yapabilir, bilgi alabilirsiniz.

Türkiye Kayak Merkezleri – Davraz Puanlama

Kayak Alanı Büyüklüğü:4/10Bölge küçük. Sezon geç başlıyor, erken bitiyor.
Pistler:6/10Herkese uygun pist çeşitliliği var.
Liftler:4/10Liftler az ve ÇOK YAVAŞ!!!…
Yeni başlayanlar için:8/10Yeni başlayanlar için güzel kar ve havada ideal..
Orta seviye kayakçılar için:5/10Gün geçirilir.
İleri seviye kayakçılar için:6/10Bubble pistlerini deneyin. Türkiye’de tek…
Off pist kayakçılar için:5/10Off pistler var ama kar her zaman iyi değil.
Snowboardçular için:6/10
Doğa / manzara:5/10Tepeden bakarken aşağıda Eğirdir manzarası güzel. Ama etraf kır. Hiç ağaç yok.
Gece eğlenceleri:4/10Otel ile sınırlı.
Yeme içme:8/10Otel ile sınırlı. Ama otellerin yemekleri çok iyi…
Konaklama:7/10Az sayıda ama iyi…

Bunlarla birlikte Türkiye’de günü birlik gidebileceğiniz Antalya’da Saklıkent, Gümüşhane’de Zigana, Kastamonu’da Ilgaz, Ankara’da Elmadağ gibi çeşitli kayak bölgeleri var.

Hatta Kocaeli Kartepe’yi de içinde tek konaklama tesisi olması, özellikle hafta sonu kalabalığı nedeni ile 21 km’lik pistlerine ve 4 adet liftlerine rağmen bu grupta değerlendiriyoruz. Sakin bir hafta için günü birlik görebilirsiniz.

Türkiye kayak merkezleri

Kartepe pist haritası Kaynak: https://tr.snow-forecast.com/resorts/Kartepe/pistemap

Türkiye kayak merkezleri yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kar ve kayak güzeldir. Eğlencelidir. Temiz havada yapılan spor gibisi yoktur. Türkiye’de kayak severlerin ve kayak turizmine yapılan yatırımların artmasını ve Türkiye kayak merkezleri denince dünya standartlarında olmasını diliyoruz.

Unutmadan söyleyelim. Uygun kayak kıyafetiniz ve kaskınız olmadan asla kaymayınız. Emniyetle ve güvenli yapılan spor eğlencedir. Kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmayınız.

Sağlıkla ve keyifle kalınız.