Denizden 2.000 metre yükseklikte kurulmuş olan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen kayak merkezine sahip Erzurum, son yıllarda Palandöken Dağı’ndaki kış turizmiyle öne çıkıyor. Tarihten bu yana pek çok medeniyetin ve kültürün beşiği olan Erzurum, Pasinler’in eteklerinde, bir türküler ve masallar diyarı. Doğu Anadolu bölgesinin en büyük ili olan Erzurum’un temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Ancak soğuk iklim nedeniyle sanayi çok gelişmiş değil. Mutfağı söz konusu olduğunda ise burası cağ kebabı, kadayıf dolması, kesme çorbası, civil peyniriyle meşhur.

Erzurum gezilecek yerler

Biz kentin adını bir de Doğu Anadolu turunun bir durak noktası ve de son yıllarda trend olan Doğu Ekspresi tren yolculuklarının geçiş noktası olarak duyuyoruz. Doğu Ekspresi, Erzincan – Kars arasındaki Erzurum’a da uğruyor. Üstelik cağ kebap siparişleri neredeyse günler öncesinden verilerek…

Erzurum Evleri

Mimarisi geleneksel yapı tiplerinden oluşan Erzurum evleri iklime bağlı olarak uzun ve soğuk geçen kış mevsimi ile sıcak ve kısa süreli yaz mevsimi için oluşturulmuş.

Erzurum evleri

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi içinde dünyanın en uzun kayak pistlerini barındırıyor. 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile beraber de adını fazlasıyla duyurdu.

Erzurum

Palandöken

Palandöken gerçekten de şöhretini hak eden bir yer. Dağın ihtişamlı görüntüsünü daha şehir merkezinden seyrederken hayran kalıyorsunuz. Dağa geldiğinizde ise mis gibi havayı soluyup huzura eriyorsunuz. Burası her mevsimde ayrı güzel ama hele kışın geldiyseniz kayak yapmaya doyum olmuyor. Hani kış sporlarını sevmeyen bendenizin bile içinden kayak öğrenmek geçti diyebilirim.

Erzurum

Palandöken

Burası Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında sayılıyor.

Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Müze bölgede yaşayan toplumların kültürel gelişimini, üretimini, yaşam tarzını, sanatını, dini inançlarını ve geleneklerini sergiliyor.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

4 Eylül 1919’da Erzurum ve çevre yörelerin temsilcilerinin toplandığı bina günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Mustafa Kemal bu kongrede Erzurum temsilcisi seçilmiş, sonra cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’ne katılmış.

Erzurum

Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Ulu Camii (Atabey Camii)

Ulu Camii (Atabey Camii) Saltuklu emirlerinden Nasirüddin Muhammed tarafından 1179’da yaptırılmış.

Erzurum

Ulu Camii (Atabey Camii) Kaynak:Wikipedia (Eğitmen Mahmut – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21878255)

Çifte Minareli Medrese

Anadolu’nun en büyük medresesi olan Çifte Minareli Medrese’nin üzerinde hiç kitabe bulunmuyor.