Denizden 2.000 metre yükseklikte kurulmuş olan ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin önde gelen kayak merkezine sahip Erzurum, son yıllarda Palandöken Dağı’ndaki kış turizmiyle öne çıkıyor. Tarihten bu yana pek çok medeniyetin ve kültürün beşiği olan Erzurum, Pasinler’in eteklerinde, bir türküler ve masallar diyarı. Doğu Anadolu bölgesinin en büyük ili olan Erzurum’un temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Ancak soğuk iklim nedeniyle sanayi çok gelişmiş değil. Mutfağı söz konusu olduğunda ise burası cağ kebabı, kadayıf dolması, kesme çorbası, civil peyniriyle meşhur.

Erzurum gezilecek yerler

Biz kentin adını bir de Doğu Anadolu turunun bir durak noktası ve de son yıllarda trend olan Doğu Ekspresi tren yolculuklarının geçiş noktası olarak duyuyoruz. Doğu Ekspresi, Erzincan – Kars arasındaki Erzurum’a da uğruyor. Üstelik cağ kebap siparişleri neredeyse günler öncesinden verilerek…

Erzurum Evleri

Mimarisi geleneksel yapı tiplerinden oluşan Erzurum evleri iklime bağlı olarak uzun ve soğuk geçen kış mevsimi ile sıcak ve kısa süreli yaz mevsimi için oluşturulmuş.

Erzurum evleri

Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi içinde dünyanın en uzun kayak pistlerini barındırıyor. 2011 Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile beraber de adını fazlasıyla duyurdu.

Erzurum

Palandöken

Palandöken gerçekten de şöhretini hak eden bir yer. Dağın ihtişamlı görüntüsünü daha şehir merkezinden seyrederken hayran kalıyorsunuz. Dağa geldiğinizde ise mis gibi havayı soluyup huzura eriyorsunuz. Burası her mevsimde ayrı güzel ama hele kışın geldiyseniz kayak yapmaya doyum olmuyor. Hani kış sporlarını sevmeyen bendenizin bile içinden kayak öğrenmek geçti diyebilirim.

Erzurum

Palandöken

Burası Türkiye’nin en popüler kayak merkezleri arasında sayılıyor.

Erzurum

Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Müze bölgede yaşayan toplumların kültürel gelişimini, üretimini, yaşam tarzını, sanatını, dini inançlarını ve geleneklerini sergiliyor.

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Erzurum Arkeoloji Müzesi

Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

4 Eylül 1919’da Erzurum ve çevre yörelerin temsilcilerinin toplandığı bina günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Mustafa Kemal bu kongrede Erzurum temsilcisi seçilmiş, sonra cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi’ne katılmış.

Erzurum

Kongre ve Milli Mücadele Müzesi

Ulu Camii (Atabey Camii)

Ulu Camii (Atabey Camii) Saltuklu emirlerinden Nasirüddin Muhammed tarafından 1179’da yaptırılmış.

Erzurum

Ulu Camii (Atabey Camii) Kaynak:Wikipedia (Eğitmen Mahmut – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21878255)

Çifte Minareli Medrese

Anadolu’nun en büyük medresesi olan Çifte Minareli Medrese’nin üzerinde hiç kitabe bulunmuyor.

Erzurum

Çifte Minareli Medrese

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler Anadolu’da bulunan anıt mezarların en güzel örnekleri arasında yer alıyor. Üç kümbetten en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğu ve 12. yüzyılın sonlarında yapıldığı sanılıyor. Diğer kümbetlerin kime ait oldukları bilinmiyor ama 14. yüzyılda inşa edildikleri tahmin ediliyor.

Erzurum

Üç Kümbetler

Üç Kümbetler

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi M.Ö 1000 yıllarında Urartular tarafından yapılmış. Bugün varlığını koruyan kalenin ilk hâlini ise 415 yılında Bizans İmparatoru Theodosius inşa ettirmiş. Kale gezisi sırasında çevredeki şekilsiz binaların yıkımını ve restorasyon çalışmalarını görmek ise sevindirici.

Erzurum Kalesi Kaynak:Wikipedia (Eğitmen Mahmut – Yükleyenin kendi çalışması, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22551016)

Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi 1310 yılında İlhanlı hükümdarı Sultan Olcayto zamanında Gazan Han ve Bolugan Hatun adına Gazanlı Cemaleddin Hoca Yakut tarafından yaptırılmış. Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olan Yakutiye Medresesi planlı düzeni, dengeli mimarisi ve iri motifli süslemeleri ile kentin en gösterişli yapılarından birisi.

Erzurum

Yakutiye Medresesi

Yakutiye Medresesi

Taşhan (Rüstempaşa Bedesteni)

Taşhan, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Yemen fatihi Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış. Günümüzde oltu taşı tespih ve gümüşçüler çarşısı olarak kullanılan bedestenden eminim siz de benim gibi eli boş dönmeyeceksiniz.

Erzurum

Erzurum – Taşhan (Rüstempaşa Bedesteni) Kaynak:Wikipedia (By Eğitmen Mahmut – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21494426)

Narman Peribacaları

Narman Peribacaları tam 3 milyon yıl önce oluşmaya başlamış. Bölge toplam 62 km uzunluğunda 3 vadiden oluşuyor. Kırmızı kum taşları ve benzer renkteki çakıl taşlarından kaynaşarak oluşan yapılanmalar atmosferik koşulların etkisiyle çağlar boyunca aşınmaya uğrayarak şekillenmiş. Narman Peribacaları’nı Kapadokya’dan ayıran en belirgin özellik ise bu oluşumların tortul biçimlerden meydana gelmesi ve bölgede gözlenen tortul kayaçlardaki demir elementi nedeniyle hem daha dayanıklı bir yapıya, hem de daha kırmızı bir renge sahip olması. Burası renginden dolayı daha çok ABD’nin Colorado Kanyonu’na benzetiliyor. Narman Peribacaları UNESCO Dünya Geçici Miras listesinde yer alıyor.

Narman Peribacaları

Uzundere

Uzundere M.Ö 650-120 yılları arasında Küçük Arsaklıklar çağında Tavlar Ülkesi (Tayk Eyaleti) denilen Çoruh Nehri boyundaki 9 sancak merkezinden biriymiş. Bu nedenle asırlardır süregelen varlığı ile birçok medeniyetin izlerini taşıyor. Uzundere uluslararası bir ağ olan Cittaslow yani Sakin Kentler Birliği’ne üye. Cittaslow 1999 yılında İtalya’da kurulmuş olan bir belediyeler birliği. Birliğe üye olmak isteyen kentler birliğin düzenlediği kriterler üzerinden değerlendiriliyor.

Erzurum – Uzundere

Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi

Uzundere ilçesindeki Tortum Gölü ve Tortum Şelalesi manzarasıyla insanın düş gücünü zorluyor. Özellikle ilkbahar aylarındaki görüntüsü usta bir yönetmenin bir filmi karesi kadar eşsiz.

Tortum Şelalesi

Pirinkayalar Mevkii’ndeki cam teras benzerlerinden göl ve kanyon manzarasını birleştirmesi ile ayrılıyor. Yerden 143 m yükseklikteki cam teras göle doğru 12 m uzanıyor.

Erzurum’da ne yenir?

Rüstempaşa Bedesteni’nin karşısındaki Ye Gör Cağ Kebabı’nda cağ kebap ve kadayıf dolması yedikten sonra, bir kebap nasıl bu kadar lezzetli olur diyorum, başka da birşey diyemiyorum :-) .

Burası beklentimin çok üzerinde modern ve etkileyici bir şehir. En büyük güzelliği de kuşkusuz ki tüm heybetiyle arkasında görülen karlı Palandöken Dağı. Palandöken’e, modern caddelere, kısacası eşsiz Selçuklu eserleriyle Doğu Anadolu bölgemizin incilerinden biri olan Erzurum’a doyamadan ayrıldım. İyi ki sırada Kars vardı.