Kars kahramanlık destanlarının yazıldığı, kültürlerin harmanlandığı bir kent. Sokakları Baltık mimarisi süslü. İçinde de Kürtler, Azeriler, Türkmenler, Acemler yüzyıllardır omuz omuza yaşıyor. 1.760 m yükseklikte kurulan Kars’ın adını en çok duyuran değerleri arasında da Ani Antik Kenti’ni, son zamanların en popüler tren yolculuğu olan Doğu Ekspresi’ni ve kışın yüzeyinde atlı kızaklar ile turistlerin keyifli anlar yaşadığı Çıldır Gölü’nü sayabiliriz.

Kentin adının kökeni İskit (Saka)’lardan geliyor: Karsak. Anlamı da avını arayan tilki. Neredeyse 6 ay kış yaşayan şehir, âdeta bembeyaz bir çöl gibi karlarla kaplandığında tilkilerin cirit attığı bir kent hâline geliyor. İsmi de oradan geliyor.

Yontma Taş Çağı’ndan itibaren kesintisiz bir yerleşime sahip olan kent, kültür turizmi açısından oldukça önemli. Geçmişte Bagratlı Krallığı’na ve Cenub-u Garbi Kafkas Hükümeti’ne (Güney batı Kafkasya Cumhuriyeti) başkentlik yapan şehir, bu özelliği ile Türkiye’de herhangi bir ülkeye başkentlik yapmış ender şehirlerden birisi.

Çarlık döneminde sıcak denizlere inme hayali olan Ruslar nedeniyle 18. yüzyıldan sonra Kafkasya’da Osmanlı-Rus Savaşları başlamış. Kırım Savaşı’nda bir sonuç elde edemeyen Ruslar, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ile Osmanlı İmparatorluğu’nu yenmiş. Savaş sonunda imzalanan Berlin Antlaşması ile Kars, Ardahan ve Batum sancakları savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmiş. 1878’den 1918 yılına dek sürecek olan 40 yıllık Rus hâkimiyeti dönemi de böylece başlamış.

Kentin Baltık mimari dokusu da 40 yıllık Rus varlığının en canlı kanıtı. Bugün şehirde gördüğümüz pek çok resmi kurum binası, bir zamanlar Çarlık Rusya’sının yaptırdığı o görkemli binalar.

Türkiye’nin Kafkasya’ya açılan kapısı konumundaki kent, Kafkas Üniversitesi’nin açılmasıyla hızla gelişmeye başladı. Zaman içinde de bir öğrenci kenti durumuna geldi.

Fethiye Camisi

Kars gezilecek yerler

Kars’a organize bir turla geldim. Katıldığım geziyi Chicago merkezli TravelXclusive LLC. acentesinin sahibi arkadaşım Zeynep Yenice önderliğinde Marm Travel organize etti. Gazeteci-yazar Fatih Türkmenoğlu gibi isimlerin katıldığı gezi çok eğlenceli, keyifli ve bilgilendirici bir tur oldu. Türkiye’de yaptığım en keyifli yolculuklar arasında artık hiç tereddütsüz kış masalı yaşanan şehir Kars’ı da sayabilirim.

Orhan Pamuk’a Nobel Edebiyat ödülünü kazandıran Kar romanının Kars’taki bir kahvede yazdığını biliyor muydunuz? O zaman gelin şimdi romanda geçen kentin sokaklarını ve tarihi yerlerini birlikte gezelim.

Kars Kalesi’nde çocuklar beni ellerinde çiçeklerle karşıladı

Doğu Ekspresi Treni

Doğu Ekspresi Treni ile Kars’a gelmek, son zamanların en tercih edilen gezilerinden birisi oldu. Siz de herkesin can atarak gittiği bu geziyi planlarınıza dahil edebilirsiniz. Yalnız biletler yok sattığı için çok önceden biletinizi almanızda fayda var.

Doğu Ekspresi treni

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı, 2004 yılından beri koruma altında. Binlerce Osmanlı askerinin donarak şehit olduğu ve tarihte başarısız Sarıkamış Harekatı olarak anılan acı olay, milli parkın tarihi özelliğini ifade ediyor. Bölgenin milli park ilan edilmesinde tarihi olayların yanında yaban hayatının zenginliği, sarıçam ormanları ve doğal güzellikler de etkili olmuş. Milli park, ülkemizde deniz seviyesinden en yüksek rakımda sarıçam ormanına rastlanan bölge özelliğini taşıyor.

Milli park içinde Allahuekber Tepe Şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba Şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği bulunuyor.

Sarıkamış Şehitleri Anıtı

Buradaki Sarıkamış Şehitleri Anıtı, 1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu arasında Sarıkamış’ta gerçekleşen ve Osmanlı İmparatorluğu için büyük bir başarısızlıkla sonuçlanan askeri girişimde şehit olan askerlerimiz anısına yaptırılmış.

Sarıkamış Şehitleri Anıtı

12 Havariler Kilisesi (Kümbet Camii)

Kars Kalesi’nin güney eteğinde, Kale İçi Mahallesi’nde yer alan 12 Havariler Kilisesi (Kümbet Camii), şehirdeki Ermeni kiliselerinden birisi. Bagratlı Krallığı döneminde, M.S 932-937 yılları arasında Kral Abbas tarafından yaptırılmış. 1064 yılında Müslüman egemenliğine geçen yöredeki bu kilise, camiye dönüştürülerek Kümbet Camii adını almış. Bölge Rus hâkimiyetine girince camii Rus Ortodoks Kilisesi’ne çevrilmiş. 1918 yılında Türk hâkimiyetine girince yeniden camiye çevrilmiş. 1964 yılında ise müzeye dönüştürülerek şehirde yapılan kazılardan elde edilen tarihi eserler burada sergilenmeye başlanmış. Kars Müzesi adıyla da bilinen bu eski ibadethane, bu işlevini 1981 yılına kadar sürdürmüş. 1993 yılından bu yana yine cami olarak kullanılıyor.

12 Havariler Kilisesi (Kümbet Camii)

Evliya Camisi

Sultan III. Murad, Kars Kalesi onarılırken burada cami, medrese ve hamam yaptırmış. Bu camilerden birisi olan Evliya Camisi’nin yapım yılı 1579. Cami 18. yüzyılın başlarında yıkılmış. Kısa bir süre sonra da onarılmış.

Evliya Camisi

Kars Kalesi

Kars Kalesi, Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Saltuklu Beyi Melik İzzeddin’in emri ile veziri Firuz Akay tarafından 1153’de inşa ettirilmiş. Buradan şehri kuşbakışı izlerken manzaraya hayran kalıyorsunuz.

Kars Kalesi

Kars Kalesi’nden manzara

Fethiye Camisi

Fethiye Camisi 19. yüzyılın başlarında Rusya’nın kenti işgali sırasında kilise olarak yapılmış. Kilisenin güneyine de bir Rus Anıtı dikilmiş. Kentin kurtuluşundan sonra yapı, camiye çevrilmiş.

Fethiye Camisi

Kars Müzesi

Şehirde ilk olarak 1959 yılında bir müze memurluğu kurulmuş. Daha sonra arkeolojik kazıların ardından eser sayısının çoğalmasıyla birlikte 1964 yılında Kümbet Camii müzeye dönüştürülmüş. Daha sonra daha büyük bir müzeye gereksinim duyulunca 1981 yılında yeni müzenin açılışı yapılmış. Müzede arkeolojik, etnografik ve taş eserler sergileniyor.

Kars Müzesi

Kars Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

19. yüzyılda Rus ordularının istilasına karşı şehrin savunmasında önemli savaşlara sahne olan tabyalarımız, 1828 tarihindeki Rus saldırısının püskürtülmesini ve 1855 Kars Zaferi’nin kazanılmasını sağlamış. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında da savunma savaşları yapmışlar. Kanlı Tabya binası ise 1803 tarihinde, Padişah III. Selim döneminde, Yeni Tabya ismiyle yapılmış. 1828 yılında Ruslar’ın yaptıkları saldırılarında bir gece baskını sırasında tabyadaki askerlerin tamamı şehit edildiği için bu tabyanın adı Kanlı Tabya olarak anılıyor. Müze, Kanlı Tabya binasında yer alıyor.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi 2017 yılında turizme açıldı. Müzede 2 büyük salon, 4 ayrı yan salonla birlikte 6 salon bulunuyor.

Savaşları, acıları ve yakın tarihimizi anlatmak için interaktif özellikli kurulan bu müze, kesinlikle görülmesi gereken müzelerimiz arasında.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

Rusya ile 13 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Kars Antlaşması’nın ardından Rus heyetince dönemin 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya hediye edilen Beyaz Vagon da müzenin bahçesinde sergileniyor.

Marm Travel gezginleri Beyaz Vagon önünde

Ani Antik Kenti

Ani Antik Kenti, 961-1045 yılları arasında Pakraduni (veya Bagratuni – Bagrat) Hanedanlığı’ndan Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuş.

Hristiyanlar ve Ermeniler tarafından kutsal sayılan Ani Antik Kenti, İpek Yolu üzerinde yer alıyor. Binbir Kiliseli Kent olarak adı geçen şehir, Meryem Ana’ya adanmış en büyük yapısı ile dikkat çekiyor. İncil’in ilk 4 bölümünü yazan Matta, Markos, Luka, Yuhanna’ya adanmış olan figürlerle süslü kiliseleri var. Türkler’in Anadolu’ya girdikten sonra ilk yaptırdıkları cami, 11.-12. yüzyıla ait bazı İslam mimarisi eserleri ve Anadolu’nun ilk Zerdüşt Tapınağı burada. Bu özelliğiyle Ani, Müslümanlar ve Zerdüştler için de çok önemli bir kent.

Ani Antik Kenti’nden Ermenistan görünüyor

Ani Antik Kenti, büyüleyici bir şehir. Gezmeden önce hakkında çok bilgim olmayan ama gezdikten sonra da aklımdan çıkmayacak kadar etki bırakacak bir hâli var. 2012’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici listesine dahil edilen kent, 2016’da Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Arpaçay kıyısındaki Ermenistan sınırımızda yer alan Ani’de 8 kadar kilise, şehir suru ve 1 cami halen ayakta duran eserlerin en önemlileri. Bir tarih hazinesi olan Ani’yi ben de dünya gözüyle görebildim ya ne mutlu bana…

Ani ören yeri

Çıldır Gölü

Çıldır Gölü, Akbaba ve Kısır Dağları arasında, Kars-Ardahan sınırlarında kalıyor. Yılbaşı ile birlikte tamamen donan ve mart sonuna kadar donmuş olarak kalan Çıldır, 1.959 m ile 2.300 m rakımda yer alan bir tektonik göl. Donan tek gölümüz olan Çıldır Gölü üzerinde atlı kızaklar ile gezebiliyorsunuz.

Çıldır Gölü

Burada Kafkas halkının katıldığı Çıldır Göl Festivali ve Âşık Festivali yapılıyor.

Çıldır Gölü Festivali

Gölden sarı balık ve ıstakoz avlanıyor. Buradaki Kuzey Yıldızı Restoran’da gölde tutulan sarı balık menülü yemekten tatmadan dönmeyin.

Sarı balık

Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi, 5 etaplı pistleri ve 12 kilometrelik geniş alanı ile gözde bir kış tatil merkezi. Kış boyunca sıfırın altında soğuğun sürekli devam etmesi nedeniyle ilk yağan kar hiç eriyip buzlanmıyor. İşte o meşhur muhteşem kristal kar da Sarıkamış’ın artıları arasında. (Buraya yağan karla ilgili bir Alpler benzetmesi yapılıyor ama karın aslında Alpler ile bir alakası yok. Olay tamamen havanın 0 °C altında olması nedeniyle karın erimeden kristal hâlini koruması)

Sarıkamış Kayak Merkezi

Boğatepe Köyü

Burası kent merkezine 1 saat uzaklıkta bir eko köy. Öyle adı duyulmamış bir yer de değil. Çünkü köy halkı çalışıyor, kazanıyor. Burası bir peynir üretim merkezi. Köyün 7 mandırası hiç durmadan gravyer üretiyor. New York’tan Hong Kong’a sipariş alıyor.

Boğatepe Köyü

Eğer buraya kışın gitmek istiyorsanız 2.344 metre rakımdaki köyün yolunun kardan kapanmış olabileceğini hesaba katıp yola öyle çıkın.

Boğatepe Köyü

Peki bu köyün özelliği ne? Köyde tam 650 çeşit bitki var! Burada otlayan hayvanların sütünün aroması da bu nedenle özel oluyor. Burada gravyer, eski kaşar, Türkmen saçak, Malakan, tulum, otlu, kelle, tel, çürük, çanak olmak üzere 16 ayrı çeşit peynir üretiliyor. Peynirlerin dünyada benzeri yok. Hepsi tescilli.

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür, köylerini ve müzelerini tanıtıyor

Köyde bir de peynir müzesi var. Burası Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi. Eski zavot binasının içi bugün Zavot Eko Müzesi ismi ile bir peynir müzesine dönüştürülmüş. Müzede geleneksel ev yapımı peynirin yapılma aşamalarını ve peynirin yapımında kullanılan 100 yıllık krema yapma çırpıcısı, yayık fıçısı, el yapımı ahşap kaşar sepeti gibi aletleri görebilirsiniz.

Boğatepe Peynir Müzesi

Kars mutfağı

Kars mutfağının güzide lezzetleri olan kaz etinin, gravyerin, sarı balığın ve daha nice yöresel lezzetlerin tadına bakmak için bile buraya gelebilirsiniz. Hele kaz etinin namı Türkiye sınırlarını bile aşmak üzere. Benden söylemesi. Kars’ta nerede yemek yenir diye soracak olursanız da burada çok sayıda lezzet durağı olduğunu söyleyebilirim. Ancak üstüne basa basa belirmek isterim ki Kars’a gittiğinizde mutlaka bir restoranda Kafkas dansları izlemelisiniz.

Kafkas dansları

Kars Otelleri

Şehirde çok sayıda konaklama imkânı var. Kendi konakladığım ve gezerken beğendiğim yerleri sizin için listeledim:

Kar’s Otel

Kar’s Otel 19. yüzyıl sonunda Baltık mimari tarzında yapılan bir konak. 2001 yılında restore edilerek turistik otel olarak açılmış. Oldukça merkezi bir yerde. Biz de burada konakladık.

Kar’s Otel

Cheltikov Hotel

1874 yılında Baltık mimarisi ile inşa edilen Cheltikov Hotel, 1980’lerde bir doğumhane olarak kullanılmış. Yakın zamanda restore edilip turizme kazandırılan otelin oldukça gösterişli bir görünümü var.

Cheltikov Hotel

Hotel Katerina Sarayı

Kars Çayı’nın yanında Kars Kalesi’nin eteklerinde yer alan Hotel Katerina Sarayı, doğanın içinde eşsiz bir görüntüye sahip. Bir bahar ayında buraya gelirsem bu otelde kalacağım.

Hotel Katerina Sarayı

Kars’tan Ne Alınır?

Eminim gravyer, kaşar, bal almadan buradan dönmeyeceksiniz. Alışveriş yapabileceğiniz birkaç adresi sizler için listeledim:

Zavotlar Pazarı

Buradan bal, tereyağı, gravyer, peynir ve arı sütü alabilirsiniz. Ayrıca telefonla ya da e-posta göndererek de sipariş verebilirsiniz. (☎ (474) 223-5610, ☎ (537) 709-6574, [email protected]).

Karsak Peynircilik

Buradan alışveriş yapmaktan büyük keyif alacaksınız. Ürünleri gayet başarılı. Buraya telefonla ya da e-posta göndererek de sipariş verebilirsiniz. (☎ (474) 212-3030, ☎ (535) 029-2757, [email protected]).

Kars, civarındaki doğal ve tarihi zenginlikleriyle kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir şehrimiz. Şimdi bana Doğu Anadolu’da ilk olarak nereye gitmek isteyeceğimi sorsalar hiç tereddütsüz Kars ve Ani Antik Kenti derim.