İşte size oldukça zengin bir mutfak: Kars mutfağı. Soğuk iklimi nedeniyle gelişen hayvancılık ve yüzlerce çeşit bitkisi nedeniyle gelişen peynircilik Kars’ın mutfağını önemli bir yere getirdi. Sadece marka olan kaşar ve bal da sanmayın, buradan yöresel lezzetleri ve hamur işlerini de tatmadan dönmemek gerekiyor. Bu yazımda ise Kars’ta nerede yemek yenir bahsedecek ve lezzet duraklarını size tanıtacağım.

Kars’ta nerede yemek yenir?

Kars mutfağı oldukça zengin bir mutfak. Bu yazımda size bu lezzetleri tadabileceğiniz mekân önerileri yapacağım.

Yemek yenecek mekânları önermeden önce başka bir öneri yapmak istiyorum: Kars‘a kadar gelmişken en azından bir akşam yemeği için bölgenin en önemli kültürel miraslarından biri olan Kafkas Oyunları gösterisi izleyebileceğiniz bir restoran seçin. Emin olun, Kafkas müzikleri eşliğinde tadacağınız yöresel Kars yemeklerini daha leziz bulacaksınız.

Kars’ta nerede yemek yenir – Kafkas oyunları

Han-ı Hanedan Restaurant

2011 yılında kurulan restoran şehrin tam kalbinde yer alıyor. Geleneksel ve yöresel tatları denemeniz için burası iyi bir tercih.

Pushkin Cafe Restaurant

1894 yılında yapılan bina ilk yıllarda Ermeni ve Rus orduları tarafından askeri amaçla, sonrasında ise revir olarak kullanılmış. İlerleyen yıllarda gazoz fabrikası ve ev olarak kullanılan bina atıl durumdayken restoran haline getirilmiş. Günümüzde Kars yöresel yemeklerini tadabileceğiniz, tarihi dokuyu hissedebileceğiniz bir restoran olarak hizmet veriyor.

Kaz Evi

Kaz Evi binası 12 Havariler Kilisesi aktifken papazın eviymiş. Nuran Özyılmaz 2008 yılında burada Kars’ta ilk yöresel yemekler yapan ve kaz üzerine hizmet veren restoranını açmış. Burası zaman içinde Vedat Milör ve Mehmet Yaşin gibi ünlü gurmelerden tam not alan, ünlülerin Kars’a gittiklerinde uğrak mekânı olan bir restoran haline gelmiş. Tabii Kaz Yetiştiricileri Derneği’nin de başkanı olan Nuran Özyılmaz’ın ve kızlarının sınır tanımayan hizmeti ile…

Kars’ta nerede yemek yenir – Kaz Evi

Hanımeli Kars Mutfağı

Burası Kars mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinin özenle sunulduğu, nostaljik köşede Kars kahvesinin yudumlandığı, eski Kars fotoğrafları eşliğinde Kars müziklerinin dinlendiği bir yöresel restoran. İşletmecisi Dilek Adıgüzel leziz yemekleri ile sizleri ağırlamak için bekliyor.

Yemen Kahvesi Melekli Ev

Rus işgali sırasında inşa edilen bir papazın evi günümüzde kafe olarak hizmet veriyor. Yemen kahvesi içmek için uğramanızı öneririm.

Kars’ta nerede yemek yenir – Yemen Kahvesi

Kars zaten Baltık mimarisiyle göz kamaştıran bir kent. Ancak yemeklerinin tadına bakmak da burayı iyice unutulmaz kılıyor. Umarım Kars’ta nerede yenir konulu yazım ilginizi çekmiştir ve sırf gurme bir gezi için bile Kars’a gitmeyi düşünürsünüz…