Hatay tarihi olarak ülkemizin en değerli şehirlerinden biri. Ancak Hatay’ın önemi bununla da sınırlı değil. Burası tam bir gastronomi merkezi olmasıyla da adını duyuruyor. Hatta bana sorarsanız ülkemizde Gaziantep mutfağı ile birlikte Hatay mutfağı başı çeker. Bu yazımda da detaylı olarak Hatay yemeklerini yiyebileceğiniz lezzet duraklarını tanıtacak ve Hatay’da nerede yemek yenir sorunuza cevap vermeye çalışacağım.

Hatay'da nerede yemek yenir

Unesco Hatay Gastronomi Evi

Hatay’da nerede yemek yenir?

Hatay’da satır eti kültürü çok gelişmiştir. Her kasaba gidip testi kebabı, kağıt kebabı yiyebilirsiniz. Ayrıca Hatay lezzetleri tatmak için aşağıdaki mekânları deneyebilirsiniz.

Unesco Hatay Gastronomi Evi

Unesco Hatay Gastronomi Evi çok özel bir yer. O nedenle liste başında olmayı hak ediyor. Burası Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın 2017 yılında UNESCO tarafından 600 yemek çeşidi ile Hatay’a gastronomi unvanı kazandırmasının ardından başkan ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş’ın büyük emekleri ile kuruldu. Mart 2019’da kurulduğundan beri de tarihin, sanatın, zanaatın yeme-içme ile birleştiği bir proje evi oldu. Tarihi konakta hem unutulmaya yüz tutmuş yemekleri tadabiliyor, hem de Hatay kültürünü yakından tanıyorsunuz. Gittiğinizde tadı damağınızda kalacak leziz yemeklerin üzerine benim için çifte kavrulmuş kahve içmeyi ihmal etmeyin. Mekânın yöneticisi İpek Aslan’a da benden selam söyleyin.

Hatay'da nerede yemek yenir

Unesco Hatay Gastronomi Evi

Yusuf Ustanın Yeri (Çınaraltı Künefe)

Çınaraltı Künefe şehirde en çok beğenilen künefeci. Künefe közde pişiriliyor. Eğer künefenin pişirilme saatine denk gelirseniz özellikle çevrilmesi sırasındaki görsel şölen için kameralarınızı hazır edin. Mekânın kahvaltısı da çok beğeniliyor.

Hatay mutfağı - Hatay yemekleri

Hatay mutfağı – Hatay yemekleri – Çınaraltı Künefe

Hatay'da nerede yemek yenir

Yusuf Ustanın Yeri (Çınaraltı Künefe)

Sultan Softası

Sultan Sofrası’nda Antakya mutfağına özgü ev yemeklerini deneyimleyebilirsiniz. Kahvaltıları da çok güzel.

Konak Restaurant

Konak Restaurant Antakya’nın tarihi evlerinin atmosferinde zengin Antakya mutfağını Halep ve Beyrut mutfağı ile sentezliyor. 120 çeşit lezzet arasında eminim denediğiniz tüm mezeleri beğenecek, ortama da hayran kalacaksınız.

Hatay'da nerede yemek yenir

Hatay’da nerede yemek yenir – Konak Restaurant

Necmi Usta Döner Salonu

Necmi Usta dönerin üzerine koyduğu özel mayonezi ile fark yaratıyor.

Sveyka Restaurant

Sveyka Restaurant yöresel Hatay yemekleri yapan keyifli bir restoran. Ancak gittiğimde müziğin yüksek sesinden ve sigara dumanından biraz rahatsız olduğumu da söylemeliyim.

Hatay'da nerede yemek yenir

Sveyka

Edem Et Döner

Edem salaş ama çok lezzetli bir dönerci.

Hatay'da nerede yemek yenir

Hatay’da nerede yemek yenir – Edem Et Döner

Kurtoğlu Restaurant

Belen ilçesindeki Kurtoğlu Restaurant çok güzel Belen tava yapıyor. Yalnız pişmesi uzun sürdüğü için mekâna gelmeden önce restoranı arayarak sipariş vermeniz gerekiyor.

Humusçu İbrahim Usta

Nohut ezmesi, zeytinyağı, limon, sarımsak ve tuzdan meydana gelen mezeyi en güzel yapan humusçu Vedat Milör onaylı.

Humusçu Nedim Usta

Nedim Usta humusu ile ünlü.

Affan Kahvesi

Affan kelimesi Arapça yiğit anlamına geliyor. Güvenlik birimlerinin zayıf olduğu eski zamanlarda mahalleyi koruyan yiğit ve sevilen kabadayıların bu mahallede yaşamasından dolayı mahalleye Affan ismi verilmiş. İnci (Affan) Kıraathanesi ise bu mahallede 1911-1913 yıllarında Fuat Sahilli tarafından yaptırılan iki katlı bir taş binanın alt katındaki bir kahvehane. Mekânla özdeşleştirilen bir de tatlısı var: Haytalı. İçinde gül suyu ve dondurma olan, mısır unu ve sütten yapılan bir muhallebi olan haytalı sıklıklıkla bici bici tatlısı ile karıştırılsa da aslında bu mekâna özel.

Antikhan

Saray Caddesi’ndeki mekânın hem yemekleri, hem atmosferi çok güzel.

Mısırlı Döner

Abdo Döner’in kurucusu Abdo Mısırlı tarafından kurulan dönerci oldukça ünlü.

Müzeyyen Antakya

Antakya’nın en iyi meyhaneleri arasında sayılıyor.

Avlu Restaurant

Samimi bir ortamı olan mekânın tüm yemekleri çok leziz.

Gözde İskender

Paça çorba denemenizi öneririm.

Ala Restaurant

Mekânın ambiyansı çok güzel. Mezeleri de çok lezzetli.

Hatay'da nerede yemek yenir

Ala Restaurant

Carnaval Brunch Bistro

Carnaval Brunch Bistro’nun yazın bahçesinde, kışın kapalı yerinde zengin bir kahvaltı edebilir, leziz sushilerini tadabilirsiniz.

Hatay'da nerede yemek yenir

Carnaval Brunch Bistro

Hammuşun Yeri Yağmur Kahvaltı Salonu

Kahvaltı için tavsiye edilen bir mekân.

Retroo Cafe Lounge Bar

Çok güzel dekore edilen, canlı müziğini çok beğendiğim mekâna dilerseniz gün içinde, dilerseniz yemek sonrası gelebilirsiniz.

Hatay'da nerede yemek yenir

Retroo Cafe Lounge Bar

Umarım Hatay‘da nerede yemek yenir konulu yazım sizin de ilginizi çekmiştir. Eğer siz de Hatay lezzet duraklarını keşfetmek istiyorsanız, özel olarak Hatay gastronomi turu yapmanızı öneririm. Alacağınız ekstra kilolara değeceğine emin olabilirsiniz.