Gezginlik benim ruhumda var ama nereye gidersem gideyim Kaş benim için en özel yerlerden biridir. Kaş demokrasinin doğduğu ve dünyaya yayıldığı yerdir. Kaş eşsiz doğası ve binlerce yıllık tarihiyle Akdeniz’in incisidir.

Kaputaş

Kaş M.Ö 3000 yıllarında Anadolu’ya gelip tarihte bilinen ilk demokratik birliği kurmuş olan Likya medeni uygarlığına ev sahipliği yapmış. Likyalılar, Hititler’e akraba olan Hint-Avrupa kökenli Luviler’e soyca en yakın olanı. Yani burada mavi ile yeşilin mucizevi uyumuna tanıklık ederken bir yandan da antik kentlerin gizemli dünyasını keşfediyorsunuz.

Kekova Batık Şehir Turu

Kaş’a nasıl gidilir?

İşte kritik konu: Kaş’a ulaşım! Burası ulaşımı oldukça zor bir noktada bulunuyor. İstanbul’dan otobüsle tam 18 saat sürüyor! Eğer uçakla gidecekseniz Dalaman havalimanına araçla 2,5 saat, Antalya havalimanına da 3,5 saat uzaklıkta. Havalimanında indikten sonra Havaş falan da yok. Yapacağınız en iyi şey önceden rezervasyon yaparak ineceğiniz havalimanından transfer aracı ayarlamak. Bu arada ben Dalaman’a inmenizi tavsiye ederim. Dalaman’da transfer aracı için Gümüş Travel’dan Kemal Bey’den destek alabilirsiniz 📞 +90 (532) 665 97 50

Yalnız şunu da söyleyim: Buranın dokusunu korumasının bir nedeni de ulaşımın zor olması. Varsın böyle kalsın.

Uzunçarşı

Kaş gezilecek yerler

Benim burayla gerçek anlamda tanışmam ise dalış yapmaya başladıktan sonra oldu. Her fırsatta dalışa gittiğim kasaba kısa süre içinde yüreğimde derin bir yer etti. Kanada’da yaşadığım yıllar ise beni bu cennete hasret bıraktı. Yine de ister adımımı atayım ister uzak kalayım buranın benim üzerimdeki etkisi hiç eksilmedi. Ben burayı hep çok sevdim. Hani diyorlar ya insanda 2 tane, dünyada 1 tane Kaş vardır diye. İşte Kaş da benim de Akdeniz’deki bir tanem oldu.

Toronto’da yaşarken bir tatilimde 10 yıl aradan sonra geldim buraya. Kaptan arkadaşım Çeto’yla yıllar önce kurduğumuz hayali gerçekleştirdik. Kardeşim Demet’le birlikte Çeto’nun yelkenlisinde kaldık. Denizin üzerindeki evimizde gün batımını izlemek, balık sürülerini seyredip Akdeniz’i doya doya hissetmek tatilimizin en keyifli anları oldu.

Kaş’ta tatil bir başkadır

Antiphellos

Likya ve Roma döneminin önemli antik kentinden günümüze tiyatro ve lahitler kalmış. M.Ö 1. yüzyıla tarihlenen Antiphellos Anadolu sınırlarında denize bakan tek tiyatroymuş.

Antiphellos

Uzun Çarşı

Uzun Çarşı buranın en güzel sokağı. Begonviller ve butik dükkânların süslediği sokak ilçenin karakterini yansıtıyor. Uzun Çarşı’nın sonundaki görkemli anıt ise M.Ö 4. yüzyıla tarihleniyor. Üzerindeki aslan başları nedeniyle Kral Mezarı olarak adlandırılan eser Likyalılar’dan günümüze ulaşan en görkemli lahit.

Uzun Çarşı Kral Mezarı

Plajlar

Plaj deyince Büyük Çakıl, Küçük Çakıl, İnceboğaz, Limanağzı, Hidayet’in Koyu ve Akçagerme’yi sayabiliriz.

Küçükçakıl

Büyükçakıl

Tüplü dalış

Buraya gelip de tüplü dalış yapmamak olmaz. Çünkü burası Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında sayılıyor. Hatta Kaş’a Türkiye’nin dalış başkenti bile denebilir. Sabah birbirinin ardından limanı terk eden dalış teknelerinin içinde olmanın keyfine doyum olmuyor. Eğer dalış sporuna meraklıysanız ama henüz denemediyseniz en azından deneme dalışı (discover scuba diving) yapmanızı öneririm. Deneme dalışlarında eğitmeninizle birlikte sığ sularda bir dalış deneyimi yaşıyorsunuz. Bu dalışınızı Deepist Dalış Merkezi ile yapabilirsiniz.

Deneme dalışınızda tankla poz verebilirsiniz

Tarihi Sarnıç

Kaş’ın en eski restoranlarından birisi olan Smiley’s Balık Evi’nin içinde tam 3.000 yaşında bir sarnıç var. Restorandan girerek görebileceğiniz sarnıcı kaçırmamanızı öneririm.

Sarnıç

Kekova

Kekova aslında Teke Yarımadası açığında bulunan kayalık bir ada. Ancak Kekova ismi günümüzde Demre ve Kaş arasında kalan Kaleköy, Üçağız, Kekova Adası’nı kapsayan körfez ve ana kara kıyıları coğrafyası için kullanılıyor. Kekova Adası’nı ve çevresindeki kıyıları kapsayan 260 m²’lik bu özel bölge 1990 yılında Kekova Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Bölgede sadece Kekova Adası’nın tam karşısında yer alan Kaleköy ve Üçağız köylerinde yerleşim var.

Kekova Batık Şehir Turu

Bölgeye gelmek için en popüler yol Demre, Kaş ve Üçağız’dan kalkan tekne turlarına katılmak. Bu turlarda Sıcak İskelesi’ndeki Aperlai, Batık Kent, Kaleköy’deki Simena, Üçağız’daki Theimussa, Gökkaya koyu üzerindeki Istlada, Kılıçlı’daki Apollonia ve Çevreli’deki Tyberissos antik kentlerini görerek Likya kültürüyle yakından tanışabilirsiniz. Kaleköy’ün tam karşısında yer alan ve M.S 2. yüzyılda depremlerle yıkılıp sular altında kalan Dolkisthe Antik Kenti günümüzde Kekova Batıkşehir olarak anılıyor. Bu kalıntıları görmek ise tekne turlarını oldukça ilgi çekici hâle getiriyor. Eğer araçla bölgeye gelmek isterseniz Kaleköy’ün arkasındaki yola kadar araçla gelip sonra patikadan 10 dakikalık bir yürüyüşle Kaleköy’e ulaşabilirsiniz. Diğer alternatifiniz ise aracınızla Üçağız Köyü’ne gelmek olacaktır.

Kekova Batık Şehir Turu

Patara Antik Kenti

Bugün kapanmış olsa da haliç niteliği taşıyan doğal limanı ile Likya’nın dünyaya açılan kapısı olan Patara Antik Kenti, 5 hamam, 13 kilise, çok sayıda tapınak mezarı gibi yapılarıyla Anadolu’nun en görkemli antik kentlerinden birisi.

Patara Antik Kenti

Kaputaş Plajı

Kaş-Kalkan arasında kalan çakıl taşlarıyla bezenmiş Kaputaş Plajı denizin içinden çıkan doğal kaynak suyunun serinliği, turkuaz rengi denizi ve eşsiz manzarasıyla sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel plajları arasında sayılıyor.

Kaputaş Plajı

Myra Antik Kenti

Demre İlçe merkezinde ve civarında yer alan Myra Antik Kenti aynı adı taşıyan ova üzerinde kurulmuş. Myros Nehri’nin (bugünkü Demre Çayı) batısındaki ulaşıma elverişli kanal ile şehrin denizle bağlantısı sağlanıyormuş. Kanalın diğer yanında yer alan Andriake (Çayağzı) limanından da bölgenin deniz ulaşımı ve ticareti yürütülüyormuş. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba Kilisesi) ile ünlü. Kaya mezarları, Likçe yazıtları ve sikkeler Myra’nın en azından M.Ö 5. yüzyıldan itibaren varlığını sürdürdüğünü gösteriyor.

Myra Antik Kenti

Aziz Nikolaos Kilisesi

Nikolaos 3. yüzyıl sonu, 4. yüzyıl başlarında Likya’nın liman kentlerinden biri olan Patara’da doğmuş. Myra (Demre) piskoposu olana dek de burada yaşamış. Çocukların ve fakirlerin koruyuculuğunu üstlenen ve bu yüzden Noel Baba olarak anılan Nikolaos ölümünden sonra Aziz mertebesine yükseltilmiş. Kaş-Demre arasında bulunan Aziz Nikolaos Kilisesi de onun anısına yaptırılmış.

Aziz Nikolaos Kilisesi

Kalkan

1920’li yıllarda Kalamaki adıyla anılan ve eski bir Rum balıkçı köyü olan Kalkan yamaçlardan denize akan evleri, dapdaracık sokakları, hediyelik eşya mağazaları ve manzaralı otelleri/restoranlarıyla küçücük ve özünü korumuş olan beldelerden biri.

Kalkan

Saklıkent Kanyonu

18 km uzunluğundaki Saklıkent Kanyonu binlerce yıl boyunca Toros Dağları’ndan gelen akarsuların kayaları aşındırması sonucunda bugünkü şeklini almış. Ahşap bir iskeleden kanyona girdikten sonra beyaz köpüklerle çağlayan suların içinde yürüyebilirsiniz. Kanyon ve çevresi 1996 yılında Saklıkent Milli Parkı ilan edilerek koruma altına alındı. Bu doğa harikası yeri çok beğeneceğinizi garanti ederim.

Saklıkent Kanyonu

Meis Adası

Yunanistan’ın 12 Adası’ndan birisi olan Meis Adası (Kastellorizo – Kızılhisar), gelirini sünger avcılığından kazanan bir ada. Küçücük ama bir o kadar da sevimli olan Meis’in liman kıyısında pek çok balık restoranı, o restoranlarda da inanılmaz lezzette mezeleri var. Kaş’tan neredeyse yüzerek gidilecek yakınlıkta görünen Meis’e sırf bu mezelerden ve deniz ürünlerinden tatmak için bile gidebilirsiniz.

Meis Adası

Meis Adası

M.Ö 5. yüzyılda yaşamış olan Herodot’un deyimiyle yıldızların dünyaya en yakın gözüktüğü yerde olmak, aynı ışığın altında, aynı ruhu yaşamak bir ömre bedel. O kadar diyar gezdim, doyamadığım sayılı yerlerden birisidir Kaş.