Geleneksel Gürcistan mutfağı (Gürcü mutfağı), biraz bizden biraz Orta Doğu ve Rusya’dan etkilenen bir mutfak. Çok acı veya baharatlı olmayan Gürcistan yemekleri; bol hamur işi, et ve biraz da sebzeden oluşuyor. Gürcistan mutfağında balığın ise çok yeri yok. Bu yazımda Gürcü mutfağını detaylı anlatacağım.

Gürcü mutfağı

Gürcistan mutfağında neler var?

Evet bol hamur işi yemeğe hazır mıyız? Peki yemeklerde fazlaca ceviz, sarımsak ve kişnişe ne dersiniz? O zaman buyrun, Gürcü mutfağına beraberce göz atalım. Ancak önce ünlü içkilerinden başlayalım.

Gürcistan mutfağı – Şarap ve Chacha

Gürcü Şarapları

Şaraba dair bulunan 7.000 yıllık kalıntılar nedeniyle bu topraklar şarabın doğduğu yer olarak geçiyor. Özellikle yarı tatlı kırmızı şarapları ile dünya şarap literatüründe oldukça iddialı olan Gürcistan’da tam 521 üzüm çeşidi var. Dünya şarap üretiminde ilk 20 arasında olan ülkede özel şarap turları bile düzenleniyor. Özellikle Saperavi, Alexandrouli ve Mujuretuli cinsi üzümler ile yapılan kırmızı şaraplar yoğun talep görüyor. Geleneksel Gürcü Qvevri şarap yapım yöntemi (yumurta şeklindeki toprak kaplarda üzümleri fermente eden yöntem), UNESCO Somut Olmayan Miras listesinde bulunuyor.

Gürcistan Mutfağı - Gürcü Mutfağı

Gürcü şarapları

ChaCha

ChaCha üzüm votkası olarak da adlandırılıyor. Alkol derecesi 40-60 °C arasında değişiyor. Votkadan ve şaraptan çok daha sert ve aslında brendi (brandy) kategorisinde bulunuyor. Genelde sek içiliyor ama meyve suyuyla da tüketiliyor.

Gürcistan Mutfağı – Gürcü Mutfağı – ChaCha

Sulguni Peyniri

Şarapları ile adını duyuran Gürcü mutfağında şaraba eşlik eden peynirin anlamı da tabii ki bir başka oluyor. Sulguni peyniriyse Gürcistan’ın Samegrelo bölgesine özgü, inek sütünden yapılan peynir. Tuzsuz olması nedeniyle fazla yenildiğinde bile mideyi rahatsız etmiyor. İmereti bölgesine özgü ve imeruli denilen taze peynirin haşlanmasıyla hazırlanıyor. Haşlanmış peynire yassı ve yuvarlak biçim veriliyor. Peynir kütlesi soğuyunca olgunlaşması için 1-3 gün tuz ve süt ilave edilmiş suda bekletiliyor.

Gürcistan mutfağı – Sulguni peyniri Kaynak:Wikipedia (Georgia About, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53343929)

Haçapuri (Khachapuri)

Haçapuri bizim Karadeniz pidelerine benziyor, sulguni veya imeruli peyniriyle yapılıyor. 20’den fazla çeşidi var.

Gürcistan mutfağı

Haçapuri (Khachapuri)

Hinkali (Khinkali)

Hinkali, bohça şeklinde büyükçe ve içi kıymalı bir tür mantı.

Gürcistan mutfağı – Hinkali (Khinkali)

Badrijani Nigvzit

Badricani Nigvzit cevizli patlıcan anlamına geliyor. Badricani Nigvzit ya da yaygın kullanımıyla Nigvziani Badricani; kızarmış patlıcan dilimleri, ceviz, kavrulmuş soğan ve çeşitli baharat ve sebzeler ile hazırlanarak üzerinde nar taneleri ile servis edilen bir meze.

Gürcistan mutfağı

Badrijani Nigvzit

Şaşlık

Şaşlık, bir tür güveç tabağında sunulan, üzerinde soğan halkaları ile süslenen bir et yemeği.

Gürcistan mutfağı – Şaşlık

Karalahana Dolması (Tolma)

Tolma, aynı bizim dolmalara benziyor. Daha bol etli yapılıyor.

Gürcistan mutfağı

Sinori

Sarımsaklı yoğurtlu hamura sinori deniyor.

Harço çorbası (Kharcho)

Harço çorbası, et ve pirinç ile yapılan geleneksel bir Gürcü çorbası.

Gürcistan mutfağı

Harço çorbası (Kharcho)

Lobio

Lobio, cevizli barbunya çorbası.

Gürcistan mutfağı

Lobio

Hamuru fazla, sarımsağı bol olan Gürcistan mutfağı, kilo bakımından tehlike çanları çalan, dikkatli olunması gereken bir mutfak.

Peki siz komşunun mutfağını denemeye hazır mısınız?