Hatay tarihi değerleri açısından ülkemizin en zengin şehirlerinden biri. Ancak Hatay’ın önemi bununla da sınırlı değil. Burası aynı zamanda bir gastronomi merkezi. Üstelik yemek kültürü öylesine zengin ki gastronomi alanında UNESCO yaratıcı şehirler ağına dâhil edildi. Bu yazımda da detaylı olarak Hatay mutfağı ve Hatay yemekleri hakkında bilgiler vereceğim.

Hatay mutfağı

Zahter

Hatay Mutfağı

Dillere destan Hatay mutfağı; kebapları, mezeleri, sulu yemekleri ve tatlıları ile tadım yapan herkesi bir lezzet yolculuğuna davet eder. Özellikle meze çeşitleri çok zengindir. Bu mutfakta deniz ürünlerinin ise pek yeri yoktur.

Hatta bana sorarsanız ülkemizde Gaziantep mutfağı ile birlikte Hatay mutfağı da başı çeker.

Şimdi gelin bu özel lezzetlere bir göz atalım.

Künefe

Evet, tatlı sevdiğim doğru ama künefeyi ilk sıraya almam bundan dolayı değil. Hatay denince ilk akla gelen lezzet olan künefe tuzsuz Antakya peyniri, kadayıf, fıstık ve şerbetiyle damak çatlatan bir tatlı. Hele bir de sıcak sıcak geldiğinde peyniri uzamıyor mu, işte o anda insanın devreleri yanıveriyor.

Künefe

Oruk

Oruk içli köfteye benziyor. İyice dövülmüş et, bulgur ve çeşitli baharatlar bir hamur haline getiriliyor. İçi ceviz, fıstık ve kıymalı harç ile dolduruluyor. Kızartılıyor.

Hatay mutfağı

Oruk

İskenderun döneri

İskenderun dönerinin bildiğimiz dönerlerden farkı sosundan ve etin yağından geliyor.

İskenderun döneri

Humus

Birçok yörede yapılan humus Hatay mutfağında oldukça önemli bir yere sahip.

Hatay mutfağı

Humus

Fellah köftesi

Kıymasız köfte mi olur demeyin. Fellah köftesi bulgurdan yapılıyor. Hatay mutfağında da önemli bir yeri var.

Hatay mutfağı

Fellah köftesi

Muhammara

Lübnan’da bu mezeye cevizli biber deniyor. Antakya’da ise tahin, nar ekşisi ve sarımsak katarak muhammara diyorlar. Bayat ekmek içleri, salça, sarımsak, ceviz ve baharatla yapılıyor. Sonra da yemelere doyulmuyor.

Muhammara

Mütebbel

Mütebbel içinde tahin, yoğurt ve patlıcan olan bir meze. Benim de favori mezelerim arasında.

Mütebbel

Şişperek çorbası (Gulul çorbası)

Bu lezzetli çorbada yoğurt, pirinç, soğan, kıyma ve çeşitli baharatlar var. Özenle açılan hamurdan incecik parçalar kesilip ekleniyor.

Şişperek çorbası (Gulul çorbası)

Fettuş salatası

Bayat ekmekler fırınlanıyor. İçine soğan, domates, karışık yeşillikler giriyor.

Fettuş salatası

Biberli ekmek

Yumuşak bir hamura ev yapımı biber salçası, sürk, zahter ve çeşitli baharatlar ekleniyor.

Biberli ekmek

Kömbe

Özellikle bayramlarda yapılan kömbe aslında bir kurabiye. Cevizli, hurmalı, sade, zeytinli çeşitleri var.

Kömbe

Kağıt kebabı

Etler ince ince kıyılıyor. Salça, baharat, domates, biber ve soğan eklenerek fırına veriliyor.

Kağıt kebabı

Zahter salatası

Salata deyip geçmemek lazım. Zahter salatasında mis gibi mayhoş zahterler, koyu kıvamlı nar ekşisi, soğuk sıkım zeytinyağıyla harmanlanıyor. Harika bir lezzet, sofraların baş tacı ortaya çıkıyor. Bazen yanında yeşil zeytin ile servis ediliyor.

Hatay mutfağı

Zahter salatası ve yeşil zeytin

Ispanak borani

Ispanak borani ıspanak yemeyenlere bile ıspanağı sevdirtecek bir lezzet. Ispanak kökleri ve yaprakları, pirinç, nohut, bol ekşi ve diğer malzemeler ile pişiriliyor.

Ispanak borani

Sürk

Çökelek peyniri, acı pul biber, kekik ve kaya tuzu yoğurulup güneşte kurutuluyor.

Sürk

Halhalı zeytini

1.000 yıllık tarihi olduğu tahmin edilen halhalı zeytini etli ve küçük çekirdekli bir zeytin. Ufak boyu nedeniyle çerez olarak yenebiliyor. Dileyenler sumak sosu ve limon ile lezzetlendirebiliyor.

Halhalı zeytini

Antakya kahvesi – çifte kavrulmuş

Antakya’ya özgü olan çifte kavrulmuş kahve, kahve çekirdeğinin iki kez kavrulması ile yapılıyor. Normal Türk kahvesinden daha koyu tonda ve daha sert. Hatta espressodan bile daha sert bir aroması var. Kokusu da güçlü ve keskin.

Antakya kahvesi – çifte kavrulmuş

Yemek süresince sohbet etmeyi çok sevdiğimden Hatay’ın bol mezeli, uzun sohbetli sofraları tam bana göreydi. Eğer siz de Hatay lezzet duraklarını keşfetmek istiyorsanız özel olarak bir Hatay gastronomi turu yapmanızı öneririm. Yoksa bu şehirden eksik dönersiniz.