Fethiye’de bulunan Pınara Antik Kenti, Likya uygarlığının en önemli yerleşimlerinden biri. 23 kentten oluşan ve tarihteki ilk demokratik birlik kabul edilen Likya Birliği M.Ö 167 yılında kurulduğunda Pınara Antik Kenti 3 oy hakkına sahip 6 kentten (Xanthos, Patara, Pınara, Olympos, Myra, Tlos) biri olmuş. Pınara Antik Kenti, diğer Likya Uygarlığı Antik Kentleri ile birlikte UNESCO Dünya Mirası Geçici listesinde yer alıyor.

Pınara Antik Kenti

Kaya Mezarları Fotoğraf: Deniz Koçak

Antik Çağ yazarı Menekrotes’e göre Xanthos’un nüfusu artınca yaşlılardan bir grup kentten ayrılarak Kragos Dağı’nın (Babadağ) eteklerinde yuvarlak bir tepe üzerinde bir şehir kurmuşlar. Adına da yuvarlak anlamına gelen Pınara (Pinara, Likçe yazıtlarda Pinale) demişler.

Pınara Antik Kenti’nin M.Ö 340-334 arasında Karya Kralı Piksodaros’a bağlı olduğu sanılıyor. M.Ö 334’te Büyük İskender tarafından ele geçirilmiş. Büyük İskender’in ölümünden sonra Bergama Krallığı tarafından ele geçirilmiş. M.Ö 133 yılında Bergama Krallığı’nın Roma İmparatorluğu’na bağlanmasının ardından bir Roma yerleşimi hâline gelmiş. En parlak dönemini de Roma hâkimiyetinde yaşamış.

Pınara yaşanan büyük depremler sonucunda M.S 8. yüzyıldan itibaren önemini tamamen yitirmiş.

Pınara İngiliz Arkeolog Charles Fellows tarafından keşfedilmiş. 1840’lı yıllarda antik kentte kazılar yapan İngiliz arkeolog Charles Fellows burada bulduğu tarihi eserleri İngiltere’ye götürmüş. Günümüzde bu eserler Londra British Museum’daki Likya salonunda sergileniyor.

Pınara Antik Kenti nerede? Pınara Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Pınara, Fethiye merkeze 45 km uzaklıkta bulunuyor. Fethiye-Kaş arasındaki D400 kara yolunda Minare Köyü tarafına dönmeniz gerekiyor. Minare Köyü’nü geçtikten 2,5 km sonra ören yerine ulaşıyorsunuz.

Pınara Antik Kenti’nde gezilecek yerler listesi

Ören yeri hamam, tiyatro, agora, odeon, kaya mezarları, yukarı akropol ve aşağı akropolden oluşuyor. Antik kente girer girmez yukarı akropolde kayaya oyulmuş yüzlerce kaya mezarı dikkat çekiyor. Aşağı akropolde odeon, agora, tapınak gibi yapılar ve pilyeli mezarlar var.

Kaya Mezarları

Pınara’nın en büyük özelliği çok sayıda kaya mezarına ev sahipliği yapıyor olması. Özellikle yukarı akropolün sarp yamacında görülen yüzlerce kaya mezarı antik kente adımınızı attığınız anda dikkatinizi çekiyor.

Kaya Mezarları Fotoğraf: Deniz Koçak

Kaya mezarlarının büyük çoğunluğu ev tipli. İçlerinden birinin alığında ve duvarının içinde görülen kabartmalar bir prense ait olabileceğini düşündürüyor.

Kaya Mezarları Fotoğraf: Deniz Koçak

Tiyatro

3.000 kişi kapasiteli tiyatro günümüze sağlam ulaşan yapılar arasında yer alıyor.

Tiyatro Fotoğraf: Deniz Koçak

Pınara Antik Kenti adı çok fazla duyulmayan ve çok fazla bilgi sahibi olmadığımız ören yerlerimizden biri. Ancak Likya’nın tüm mezar tiplerine sahip olduğu ve çok fazla sayıda mezara ev sahipliği yaptığı düşünülürse oldukça önemli bir antik kent olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle yolunuzu düşürmenizi kesinlikle öneririm.

Keşfetmeniz dileğiyle…