Kimileri Fethiye’yi sever, kimileri Ölüdeniz’i. Benim içinse hepsi bir yana, Kelebekler Vadisi bir yanadır. İsmini barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden, özellikle de kaplan kelebeğinden ötürü alan Kelebekler Vadisi; 50 metreden dökülen şelalesi ve bembeyaz kumsalıyla tam bir doğa harikasıdır. Doğal SİT alanı ilan edilen Kelebekler Vadisi koruma altında olduğu için bozulmamayı başaran bir yer. Ulaşım zorluğu da buranın dokusunu korumasına yardımcı oluyor.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi’ne nasıl gidilir?

Buraya ulaşmak için vadinin yukarısına kadar arabayla gidip 1 saat kadar süren kayalıklı ve zorlu bir rotadan halatlar yardımıyla inmek gerekiyor. Ancak bu iniş tehlikeli olduğu için tavsiye edilmiyor. Son zamanlarda maalesef ölüm olayları oldu, bence bu opsiyonu hiç değerlendirmeyin. Ben buraya sadece fotoğraf çektirmeye gittim, o bile tehlikeliydi.

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi

Diğer alternatifse Fethiye‘den önce Ölüdeniz’e gitmek. Daha sonra Ölüdeniz‘den teknelere binmek. Ölüdeniz’den Kelebekler Vadisi’ne giden shuttle tekneler ve günü birlik gezi tekneleri var. Shuttle tekneler belli aralıklarla kalkıyor. Bu da vadide nispeten uzun kalma imkânı sunuyor. Gezi tekneleriyse buraya sadece 1 saatliğine uğruyor. Eğer gezi tekneleriyle gelecekseniz ve orta büyüklükte, sakin bir aile teknesi arıyorsanız, Pioneer Travel’ın tekneleri oldukça iyi. Eğer büyük ve yüksek sesli müzik çalan bir tekne arıyorsanız, diğer tekneleri inceleyebilirsiniz.

Tekneye bindiğinizde ulaşım sorununu çözdüğünüzü sanmayın. Dalgalar eşliğinde tekneye binip inerken bayağı zorlanacaksınız. Hatta bazen dalgaların boyu 3-4 metreyi buluyor ve seferler iptal ediliyor! Ancak unutmayın ki buraya adımınızı attığınız anda dünyanın en huzur verici yerleri arasında olduğunuzu hissedeceksiniz.

Kelebekler Vadisi teknelerine binmek oldukça zahmetli

Buraya gelir gelmez kendimi sanki Tayland’ın Phi Phi Adaları‘na ışınlanmış gibi hissettim. Leonardo Di Caprio, The Beach (Kumsal) filmini Phi Phi Adaları’ndaki ünlü Maya Bay’de çekti. Elbette ki Maya Bay olağanüstü güzellikte bir yer ama inanın memleketimizdeki Kelebekler Vadisi de hiç geri kalmaz!

Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi’nde yapmadan dönme!

Bunları yapmadan Kelebekler Vadisi’nde yapmadan dönmeyin!

Deneme dalışı yap

Eğer su sporları yapmaya meraklıysanız, eminim tüplü dalış yapmayı da severseniz. Burada karadan sığ sulara girerek yapacağınız bir deneme dalışı (discover scuba) sizi güvenli sularda su altı güzellikleriyle buluşturacak. Adresiniz de belli: Divers Delight.

Kelebekler Vadisi

Dağların eteklerinden suya girdiğiniz an başlayacak maceranız, turkuaz rengi sulardan çıkana dek sizi büyülemeye devam edecek. Divers Delight da su altında unutulmaz bir deneyim yaşamanız için size tüm desteği verecek.

Kelebekler Vadisi deneme dalışı için çok uygun

Şelaleye yürü

50 metreden dökülen şelale, sadece şelalesi görüntüsüyle değil, yürüyüş yoluyla da hafızanıza kazınacak bir yer.

Kelebekler Vadisi şelale

En az 1 gece konakla

Burası bir kooperatif tarafından yönetiliyor. Bungalow ve çadır konaklama opsiyonları var. (0530) 302-1965 numarayı arayarak rezervasyon yapabilirsiniz. Yıldızların altında, dalga seslerini dinleyerek konaklamak, hayatınız boyunca unutamayacağınız bir geceyi size yaşatacak.

Kelebekler Vadisi sadece müdavimleri için değil, onu ilk kez görenler için de büyüleyici bir yer. Aklım burada, planlarım artık burasıyla süslü.