Ölüdeniz denince benim aklıma hemen yamaç paraşütü (paragliding) gelir. Çünkü Babadağ’dan atlayarak dünyanın en iyi 10 kumsalından biri olarak gösterilen Ölüdeniz’in üzerinde uçmak, Türkiye’de yapılacak en güzel adrenalin dolu outdoor aktiviteleri arasında yer alıyor. Babadağ pistleri kuşkusuz sadece ülkemizin değil dünyanın da en önemli yamaç paraşütü (paragliding) yapılacak yerleri arasında sayılıyor.

Babadağ yamaç paraşütü

Babadağ’ın aşağısındaki muhteşem Ölüdeniz Lagünü ve Türkiye’nin en güzel plajları arasında sayılan Belcekız Plajı ışıl ışıl parıldarken havada süzülmek burayı çok özel yapıyor.

Yamaç paraşütü nedir?

Yamaç paraşütü, solo (tek kişilik) ve tandem (pilotlu-çift kişilik) olarak ayrılıyor. Eğer bu konuda özel bir eğitiminiz yoksa pilot eşliğinde tandem paragliding yapıyorsunuz. Babadağ’ın zirvesinden (1.956 m) tecrübeli pilotunuz eşliğinde bir kuş gibi uçarak yaklaşık 30 dakika boyunca Ölüdeniz’in muhteşem lagününü gökyüzünden keşfederek uçuyorsunuz.

Yamaç paraşütü şirketleri

Pek çok paragliding şirketi var. Ben BlueBays Travel ile çalıştım. Eğer direkt Selçuk Bey’i ararsanız ( 📞 +90 (535) 374 71 01 ) indirim de yapıyor.

Paragliding yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Güneş gözlüğü takmanız ve rahat bir spor ayakkabı giymeniz gerekiyor. Onun dışında pilotunuzun talimatlarına eksiksiz uymalısınız.

Babadağ’a nasıl gidiliyor?

Fethiye’nin gözde tatil bölgesi Ölüdeniz’den kalkan servis araçlarıyla yaklaşık 30 dakikada Babadağ’a gidiyorsunuz.

Babadağ’a vardığınızda 3 farklı pist (1.700 metrede güney pisti, 1.800 metrede kuzey pisti ve 1.900 metrede zirve pisti) içinde uçuş için rüzgârın en uygun olduğu pist seçiliyor. Pilot burada sizi uçuşla ilgili bilgilendiriyor.

Kalkışta en önemli şey havalanana kadar koşmak ve oturmamak. İnerken en önemli şey de ayak bastığınız andan durana kadar oturmamak ve koşmak. Geri kalan zamanlarda herşey pilotun kontrolu altında.

Ölüdeniz yamaç paraşütü

Yaklaşık 30 dakika süren uçuş boyunca tecrübeli pilotunuz yüzlerce fotoğraf, video, 360 derece görüntü çekiyor. Sizin tek yapacağınız şey ise güzel poz vermek ve dünyanın en eşsiz manzarasının tadını çıkarmak!

Bir adrenalin bağımlısı olarak yamaç paraşütünün en sevdiğim aktivitelerden biri olduğunu söylemeliyim. Her ne kadar yaptıktan bir süre sonra bile dizlerim bağı çözülmüş olarak kalsa da yüz değil bin kez bile uçabilirim. Bu özgürlük hissi ve bu deneyim en güzel Ölüdeniz’de yaşanır. Benden söylemesi!

Denemeniz dileğiyle…