Fethiye Körfezi’nin güney ucunda yer alan Gemiler Adası tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran bir ada. Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nicholas’ın bir dönem burada yaşadığı ve orijinal mezarının burada olduğu sanılıyor. M.S 5-7. yüzyıllarda bir dini merkez hâline gelen ada günümüzde özellikle Paskalya döneminde Hac merkezi olarak ziyaret ediliyor.

Gemiler Adası

Gemiler Adası (diğer isimleriyle St. Nicholas Adası, Gemile Adası, Noel Baba Adası) kızılçam ve zeytin ağaçları ile süslü bir ada. Adada M.S 4-7. yüzyıl arasına tarihlenen 4 adet kilise, su yolu, sarnıçlar, mezarlar, tünel, yerleşkeler var. 2 Numaralı Kilise’nin apsis kısmında bulunan bir freskte “Hossios (yani aziz, kutsal) Nikolaos” yazısı bulunduğu için Aziz Nicholas’ın adada yaşadığı rivayet ediliyor. Denizcilerin koruyucusu kabul edilen St. Nicholas burada yaşadığı dönemde denizcilerin uzun yola çıkmadan önce adak adamak ve ibadet yapmak için adaya geldiği sanılıyor.

Adanın M.S 7. yüzyılda Arap akınları sonucu terk edildiği düşünülüyor.

Günümüzde adada yaşayan tek bir kişi var, adanın bekçisi. Bekçi 30 yıldan uzun bir süreden beri keçileri ve kedisiyle adayı koruyor. Adaya Müzekart veya biletle girildiği için bekçi girişte Müzekart kontrolunu ya da bilet satışını da yapıyor.

Gemiler Adası

Gemiler Adası nerede? Gemiler Adası’na nasıl gidilir?

Gemiler Adası, Ölüdeniz yakınlarındaki Soğuksu Koyu’nun karşısında yer alıyor. Ada olduğu için buraya karayolu ile ulaşım yok. Son 10-15 yıldır Fethiye ve Ölüdeniz’den kalkan günü birlik tekne turları adaya uğruyor. Ayrıca özel aracınızla Kayaköy üzerinden Gemiler Koyu’na gidip koydan kalkan özel teknelerle adaya gidebilirsiniz. Ancak bu tekneler çok fahiş fiyatlar isteyebiliyor, hazırlıklı olun.

Buranın güzelliğinin bir sebebi de ulaşımın kolay olmaması. Böylelikle doğayı ve tarihi korumayı bilmeyen biz insanoğlu bugüne kadar adaya zarar verememişiz. Umarım ada bu bakirliğini korumaya devam eder.

Gemiler Adası

Gemiler Adası gezilecek yerler

Adada M.S 4-7. yüzyıl arasına tarihlenen 4 adet kilise, su yolu, sarnıçlar, mezarlar, tünel, yerleşkeler var. Yürüyüş yolunu ve tabelaları takip ederek hepsini görebiliyorsunuz.

1 Numaralı Kilise

1 numaralı kilise 5. yüzyıla tarihleniyor.

1 Numaralı Kilise

2 Numaralı Kilise

2 numaralı kilise 7. yüzyıla tarihleniyor. Bu kilise antik alanın en etkileyici yapısı.

2 Numaralı Kilise

Tavanı tamamen çökmüş olan kilisenin apsis kısmı sağlam olarak günümüze ulaşmış. Apsisteki bir freskte “Hossios (yani aziz, kutsal) Nikolaos” yazısı bulunduğu için Aziz Nicholas’ın adada yaşadığı rivayet ediliyor. Apsisin sol tarafındaki Pastoforion denilen odada kilisenin değerli ve kutsal eşyaları saklanmış. Apsisin ön tarafındaki Synthronon denilen basamaklar din adamlarının oturabilmesi için tasarlanmış.

2 Numaralı Kilise

Tünel

Tüneller kiliseleri birbirine bağlamak üzere tasarlanmış.

Tünel

Tünel

Anıt Mezar

Anıt mezarların kime ait olduğu bilinmiyor ancak din adamları için yapıldığı sanılıyor.

Anıt Mezar

Fethiye’ye geldiğinizde Gemiler Adası’na da uğrayan tekne turlarına katılırsanız denizde yüzmeye biraz ara verip kendinizi Gemiler Adası’na atın. Hem tarih hem doğa keşfedecek, adanın tepesinden göreceğiniz manzaralara hayran kalacaksınız.

Gemiler Adası

Keşfetmeniz dileğiyle…