Simena Antik Kenti (bugünkü adı ile Kaleköy), Antalya’nın Demre ilçesindeki Kekova bölgesinde bulunuyor. Birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli bulunan Simena Antik Kenti’ne ve Kaleköy’e karayolu ile direkt ulaşım yok. Ya arabanızı park ettikten sonra bir patikadan 15 dakikalık bir yürüyüş yapıyorsunuz ya da denizden geliyorsunuz. Bu nedenle Kaleköy ülkemizin en özel yerlerinden biri. Eğer labirent gibi sokaklarda kaybolmak, keçi sütünden yapılan dondurmaların tadına bakmak, Likya tarihini yaşamak, dalga seslerini dinleyerek huzura ermek, UNESCO Karma (Doğa ve Kültür) Miras Geçici listesinde yer alan Kekova’nın tadını çıkarmak istiyorsanız, Kaleköy sizin köyünüz olacaktır.

Simena Antik Kenti (Kaleköy)

Kekova aslında Teke Yarımadası açığında bulunan kayalık bir ada. Ancak Kekova ismi günümüzde Demre ve Kaş arasında kalan Kaleköy, Üçağız, Kekova Adası’nı kapsayan körfez ve ana kara kıyıları coğrafyası için kullanılıyor. Kekova Adası’nı ve çevresindeki kıyıları kapsayan 260 km²’lik bu özel bölge, 1990 yılında Kekova Özel Çevre Koruma Alanı ilan edilerek koruma altına alındı. Bölgede sadece Kekova Adası’nın tam karşısında yer alan Kaleköy ve Üçağız köylerinde yerleşim var.

I’m Here Cafe’den manzara

Burada yerleşim M.Ö 4. yüzyılda başlamış. Likya egemenliği altında iken küçük bir şehirmiş. Bölge Roma İmparatorluğu’na katıldıktan sonra bağımsız bir şehir olarak yaşamını sürdürmüş.

Simena Antik Kenti ve Kaleköy nerede? Simena Antik Kenti ve Kaleköy’e nasıl gidilir?

Eğer buraya karayolu ile gelmek istiyorsanız, Üçağız Köyü’nün ilerisindeki tersaneye park etmeniz, sonra da biraz tepelik olan bir patikadan 15 dakika yürümeniz gerekiyor. Eğer buraya denizyolu ile gelecekseniz, Kaş’tan veya Demre-Çayağzı’ndan kalkan günü birlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Eğer niyetiniz Kaleköy’de konaklamaksa, kalacağınız pansiyon sizi en uygun yerden tekneyle aldırtabilir.

Buraya organize turlara katılarak da gelebilirsiniz. Ben de dünyanın her yerine turlar düzenleyen arkadaşım Mehmet Altay’ın turu ile geldim. (Instagram: mehmetaltie /  (541) 537-1225) Hepimiz mest olarak Kaleköy’ü gezdik. Unutulmaz bir Kekova batık şehir tekne turu yaparak gezimizi noktaladık.

Kaleköy ve Simena Antik Kenti Fotoğraf: Mehmet Altay

Simena Antik Kenti’nde ve Kaleköy’de gezilecek yerler listesi

Burası küçücük bir yer olmasına rağmen sizi tatmin edecek doğal ve tarihi güzelliklerle dolu. Buraya geldiğinizde kafelerde soluklanabilir, ara sokaklara dalıp yöre kadınlarının el işi ürünlerinden satın alabilirsiniz. Biz geldiğimizde I’m Here Cafe’de eşsiz manzarada kahvaltı ettik, üstüne bir de keçi sütü ve taze meyvelerle yapılan dondurmanın tadına baktık.

I’m Here Cafe’de kahvaltı Fotoğraf: Mehmet Altay

Simena Kalesi

Eşsiz bir Akdeniz manzarası izlemek istiyorsanız, biraz basamak tırmanmayı göze alıp Kale’ye mutlaka çıkmalısınız. Gördüğünüz manzaraya fazlasıyla değeceğine emin olabilirsiniz.

Kaleköy

Simena Kalesi

Nekropol

Simena Antik Kenti’nde deniz ve kale arasında Likya dönemine ait pek çok lahit göreceksiniz.

Simena

Nekropol

Kekova Batık Şehir Tekne Turu

Kekova’nın kalbinde yer alan antik kente geldiğinizde denizden de civarı keşfetmenizi öneririm. Bir zamanlar yaşamın olduğu yerlerin şimdi sular altında kaldığını görmek sizi fazlasıyla etkileyecek.

Kekova Batık Şehir Tekne Turu

Küçücük olması sizi yanıltmasın, Kaleköy çok büyük güzelliklere sahip bir yer. Eğer Türkiye’de tek bir köyde yaşama şansım olsa, orasının bu köy olma ihtimali benim için çok fazla. Gördüğünüzde bana hak vereceğinize, burayı çok beğeneceğinize eminim…