Kaş, Türkiye’nin dalış cenneti. Her gün süzülerek limandan çıkan dalış tekneleri, su altı severleri bambaşka bir dünyayla buluşturuyor. Eğer siz de bu dünyayla tanışmaya hazırsanız, sizi Deepist Dalış Merkezi ile tanıştıracağım. Deepist Dalış Merkezi, derin bi’nefes alın ve bize katılın, mottosuyla su altı severlere seslenen bir dalış kulübü.

Bendeniz caretta caretta ile dalıyorum

Deepist Dalış Merkezi

Deepist Diving & Travel 2007 yılında İstanbul’da bir dalış merkezi olarak çıktığı yolculuğa, 2018 yazında Deepist Kaş teknesini suya indirerek devam etti. İstanbul ofisi dünyanın en iyi bölgelerine dalış ve kültür turlar düzenliyor, Deepist Kaş dalış teknesi de Kaş’taki dalış sevdalılarına en kaliteli, konforlu, güvenli ve eğlenceli hizmeti vermeyi hedefliyor.

Deepist Dalış Merkezi

Uzun yıllardır dalış yapan bir su altı âşığı olarak Kaş’a geldiğimde Deepist ile dalmayı tercih ettim. Kaş’ta kaldığım süre boyunca her gün tekne ile değişik dalış noktalarında daldım, su altının içime işleyen sevdasını bu dalışlarla taçlandırdım. Ne de olsa Kaş ve civarı Türkiye’nin en güzel dalış noktalarına ev sahipliği yapıyordu.

Uzun yılların tecrübesiyle size dalışla ilgili şu öneride bulunacağım:

Deepist Dalış Merkezi ile su altına dalış

  • Dalış kulüpleriyle bir ön görüşme yapın. Dalış kulüpleri oldukça iyi denetleniyor. Ancak sizin de dalış yapacağınız kulüp için güven duymanız çok önemli.
  • Deneme dalışı (discover scuba) yapın. Deneme dalışının detaylarını, kaç metreye dalacağınızı, ne kadar süreyle dalacağınızı öğrenin.
  • Ne kadar tecrübelenirseniz dalıştan o kadar keyif alacağınızı unutmayın. Bu nedenle de deneme dalışını severseniz hemen eğitim almayı hedefleyin.

Deepist Dalış Kulübü, Türkiye’nin dalış cenneti Kaş’ta su altını ilk defa keşfetmeye meraklılar için deneme dalışları ve başlangıç seviyesi dalış eğitimleri, deneyimli balıkadamlar içinse ileri seviye dalış kursları veriyor. Teknelerinde her türlü tüplü dalış ve şnorkel malzemeleri var. Ancak kendi dalış malzemelerinizi de kullanabilirsiniz.

Deepist Dalış Merkezi

Kaş’ta tüplü dalış

Dalışlarda güvenlik çok önemli. Ancak bütün gün teknede olunca eğlence, samimi ortam ve yenilen yemekler de tercih belirleyici etkenler oluyor. Deepist’in muhteşem mezeleri, yemekleri bir yana, bana hissettirdiği aile ortamı ve kazandırdığı arkadaşlar benim en değerli kazanımlarım olarak kalacak.

Deepist Dalış Merkezi

Mezeler

Eğitim, tecrübe, güvenlik ve eğlence önemli dedik. Ancak özel organizasyonlara ne demeli? Mesela su altında evlenme teklifleri…

Deepist Dalış Merkezi ile evlenme teklifleri

Ben oradayken Erkut-Banu çifti teknedeydi. İkisi de dalışı daha önce denememişti. Erkut evlenme teklifinin çok özel olmasını istemiş ve Banu’yu kapıp Kaş’a getirmiş. Banu deneme dalışı yaparken biz evlenme teklifi pankartını açtık. Erkut yüzüğü eline aldı. Erkut’un heyecanlı nefes alış verişleri, Banu’nun yüzüğü görünce uçarcasına gelişi, sonra su altında heyecandan ağlayışı gözümün önünden hiç gitmeyecek.

Deepist Dalış Merkezi ile evlenme teklifleri

Kaş’ın en popüler dalış noktaları

Denizlerimiz tropik olmadığı için mercanlarımız az (hatta yok), tropik balığımızsa hiç yok. Ancak bu demek değildir ki Türkiye’de güzel dalış noktaları yok. Ayrıca Kaş dalış noktaları, Türkiye’nin en güzel dalış noktaları arasında yer alıyor. Burada da dalış cennetimiz Kaş’ın en popüler dalış noktalarını listeleyeceğim.

  • Kanyon – Dimitri (Pamuk) Batığı. Bir Kaş klasiği olan Kanyon’a ulaşmak için önce iki ada arasındaki sığ boğazdan akıntıya karşı geçmek gerekiyor. Sonra karşınıza 20 metreye düşen iki dimdik duvar şeklinde Kanyon çıkıyor. Aşağıya âdeta uçarken duvarlardaki kırılgan oluşumlar her dalgıcı büyülüyor.
  • Uçan Balık Bankosu (Flying Fish). Kaş’tan gidilen ve Meis Adası yakınlarında bulunan Flying Fish, ismini Sparviero (atmaca) lakaplı İtalyan Savoia-Marchetti SM79 modeli bir bombardıman uçağı batığından alıyor.
  • Tünel
  • Büyük Mağara (Karides Mağarası)
  • Besmi Adası
  • Gürmenli Kayalıkları

Deepist Dalış Merkezi

Dalış eğer benim gibi sizin de kanınıza işlerse, Kaş’a sık sık geleceksiniz demektir. O zaman siz de derin bir nefes alın ve Deepist ile su altını keşfe katılın!