Egzotik cennet Seyşeller’i hep balayı destinasyonu olarak tanıyoruz. Bu kısmının doğru olduğuna şüphe yok ama Seyşeller’in bir özelliği de olağanüstü dalış noktalarına sahip olması. Hint Okyanusu’nun derin maviliklerinde yer alan eşsiz su altı güzellikleri, Seyşeller’i özel bir dalış destinasyonu hâline getiriyor. O zaman buyrun Seyşeller dalış rehberi niteliğindeki yazımda Seyşeller dalış noktalarına bir göz atalım.

Image courtesy of Chris Mason Parker – Tourism Seychelles

Seyşeller dalış rehberi

Seyşeller dünyanın en güzel dalış noktalarına sahip. Benim gibi su altına sevdalıları için Seyşeller tam bir cennet. Burada yıl boyunca dalış yapılıyor. Ancak dalış için en iyi zaman nisan, ekim ve kasım ayları. Bu aylar suların en sakin olduğu ve dalış teknelerinin en uzak yerlere ulaşabildiği zamanlar. Bu dönemde su ısısı 29 °C civarında seyrediyor ve dalışlarda bol miktarda köpekbalığı ve manta görüyorsunuz. Mayıs-eylül ayları arasında sert rüzgârlı (güney doğu muson) dönem başladığında su ısısı 25 °C’ye düşüyor.

Seyşeller dalış rehberi

Image courtesy of Imran Ahmad – Tourism Seychelles

Görülen türlerin mevsimlerine gelince: Whitetip resif köpekbalığı her ay, balina köpekbalığı eylül-ekim, eagle ray her ay, Hawksbill kaplumbağa her ay görülüyor.

Image courtesy of Imran Ahmad – Tourism Seychelles

Seyşeller dalış noktaları

Seyşel Adaları inner (merkezdekiler) ve outer (dışardakiler) olmak üzere 2 gruba ayrılıyor. Merkez adalardaki Mahé Adası’nın kuzey kıyıları mercan resifleri, batıklar ve bol canlı ile dolu. Liveaboard (dalış safari tekneleri) ile dalışa çıkmak isteyenler, Mahé, Praslin, La Digue, Curieuse, Little Sister ve Grand Sister adalarının çevresindeki dalış bölgelerinde dalabiliyor. Bu sularda yaygın olarak melek balığı, kelebek balığı, ahtapot, aslan balığı, nudibranch, resif köpekbalığı görülüyor.

Image courtesy of Imran Ahmad – Tourism Seychelles

Dışarıdaki adalarda dramatik düşüş olan duvarlar, geniş resifler, batıklar ve kanyonlar var. Bu sularda resif köpekbalıkları, balina köpekbalıkları, çekiç kafalı köpekbalıkları görülüyor.

Image courtesy of Imran Ahmad – Tourism Seychelles

Seyşeller gezim sırasında Mahé’de dalış yaptım. Beau Vallon bölgesinde bulunan Big Blue Divers her gün sabah 2, öğleden sonra 1 dalış için tekneyle açılıyor.

Seyşeller dalış rehberi

Mahé dalış haritası – Big Blue Divers

Seyşeller’de dalarken anladım ki buranın adını bir dalış ülkesi olarak duymamak aslında büyük haksızlıkmış. Oysa benim dalışlarım oldukça renkli ve heyecanlı geçti. Köpekbalığı da gördüm, çeşit çeşit müren de. Kaplumbağa da vardı, melek balığı da. Özel dalış gezisi yapmak için Seyşeller’i listeme çoktan aldım bile.

Image courtesy of Imran Ahmad – Tourism Seychelles

Derin maviliklerde görüşmek dileğiyle…