Praslin Adası, Hint Okyanusu’nun ortasındaki Seyşeller’in Inner islands denen merkezdeki adalarından birisi. Burası Seyşeller’in ikinci büyük ve kalabalık adası. Adanın güney kısmının büyük bölümünü Praslin Milli Parkı oluşturuyor. Adanın bence en önemli özelliği, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alan palmiye ormanı Vallée de Mai’ye ev sahipliği yapması. Bu ormanda dünyanın en ağır kabuklu yemişi sayılan coco de mer doğal olarak yetişiyor.

Praslin Adası’na Mahé’den uçak veya hızlı feribotla ulaşım sağlanıyor. Praslin Adası’na giderken en azından tek yön biletinizi uçak almanızı tavsiye ederim. Âdeta kokpitin içinde uçma deneyimi için bile bu uçuşa değiyor. Uçuş 20 dakika sürüyor. Mahé’ye dönüşte 1 saat süren hızlı feribotlara binebilirsiniz. Ancak bunun için de midenizin çok sağlam olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde Hint Okyanusu’nun hırçın dalgaları sizi perişan edebilir.

Mahé-Praslin uçağının içi

Mahé-Praslin uçağından manzara

Praslin Adası’nda gezilecek yerler listesi

Praslin Adası (Pralin okunuyor), Mahé’ye göre sanki 20-30 yıl geriden takip eden bir ada. Hayat daha sakin. Turistler içinde eğlence mekânı sayısı daha az. Ancak burası da ülkenin tamamında olduğu gibi çok güzel, çok huzurlu. Hizmet kalitesi çok yüksek. Hem rahatlığı hem lüksü buluyorsunuz.

Praslin Adası

Adaya geldiğinizde en güzel restoranlardan biri olan Pirogue Restaurant’da köri soslu ahtapot deneyebilirsiniz.

Pirogue Restaurant’da köri soslu ahtapot

Anse Lazio

Anse Lazio, Praslin’in kuzeybatı ucunda yer alıyor. Dünyanın en güzel kumsalı anketlerinde liste başlarında yer alan Anse Lazio, Seyşeller’in en çekici yerleri arasında yer alıyor. Burası yüzmek ve tüplü dalış yapmak için harika bir yer. Uçsuz bucaksız mükemmel plaj, altın rengi kumlar, dev granit kayalar, dalları yerlere kadar eğilen palmiye ağaçları ile Anse Lazio asla ayrılmak istemeyeceğiniz eşsiz güzellikte bir yer. Ancak sahili önünde mercan kayalıkları olmadığı için çok korunaklı değil. Köpekbalıklarına dikkat!

Praslin

Anse Lazio

Anse Georgette

Anse Georgette, Anse Lazio’dan sonra Praslin Adası’nın en güzel kumsalı sayılıyor. Plaja her gün sınırlı sayıda kişi kabul ediliyor. Önceliği de Constance Lemuria adlı lüks resortun müşterilerine veriyorlar. O nedenle birkaç gün önceden bu otelden rezervasyon yapmak doğru bir tercih olacaktır.

Anse Volbert

Anse Volbert, Praslin Adası’nın diğer plajlarından daha az ünlü. Ancak Anse Volbert’in kolay erişim, sakin ve turkuaz rengi sular ve beyaz kum gibi bir çok avantajı var. 4 km uzunluğunda plajda kendinizi asla kalabalık içinde hissetmiyorsunuz. Ayrıca sahilindeki otel ve restoranlardan da faydalanabiliyorsunuz. Burada kano ve kürek sörfü de dâhil olmak üzere bir çok sporu yapabiliyorsunuz.

Anse Volbert

Vallée de Mai

Eğer Praslin Adası’nda olağanüstü plajdan uzak kalmayı göze alabilirseniz (ki bence kesinlikle almalısınız) Vallée de Mai tam bir cennet. Buranın Garden of Eden (Cennet Bahçesi)’ın orijinal mekânı olduğuna inanılıyor. UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunan palmiye ormanı, dünyanın en ağır kabuklu yemişi sayılan Lodoicea (deniz hindistancevizi, coco de mer veya çift hindistancevizi) palmiyelerini doğal ortamında görebileceğiniz 3 yerden biri. Coco de mer dâhil olmak üzere 6 çeşit palmiye ağacı ve endemik Seyşeller bülbülü, Seyşeller çalı bülbülü ve nesli tükenmekte olan siyah papağan gibi hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Vallée de Mai yürüyüş rotaları

Vallée de Mai Ormanı’nda yetişen deniz hindistancevizinin dişi meyvesi, kadın kalçasına benziyor. Erkek ağaçların çiçeklerinin şekli ise dev bir fallusu çağrıştırıyor. Sadece dişi ağaç meyve veriyor. Ağacın dişi mi erkek mi olduğunun anlaşılabilmesi için 25 yıl büyümesi gerekiyor. Meyveler 30 kg’ya kadar ağır olabiliyor. Meyveleri toplamak yasak. Hatta toplayan olursa hapis cezası alıyor.

Praslin Adası

Vallée de Mai – Coco de Mer’in dişisi meyve veriyor

Vallée de Mai – Coco de Mer’in erkeği

Coco de mer dünyada sadece Vallée de Mai yağmur ormanında, Praslin’in yakınındaki Curieuse Adası’nda ve Praslin’deki Fond Ferdinand ormanında doğal olarak yetişiyor.

Praslin Adası

Vallée de Mai – Coco de Mer dünyanın en büyük ve ağır kabuklu yemişi

Parka dışarıdan getirilip ekilen ağaçlar olmuş ama artık hiçbir ekim yapılmıyor, parktan hiçbir şey çıkarılmıyor, ağaçlardan dal veya herhangi bir şey düştüğünde düştüğü yerde bırakılıyor, park tamamen doğal hâliyle korunuyor. Park, UNESCO listesinde olduğundan titizlikle korunuyor. Parkın içinde sigara içmek kesinlikle yasak.

Vallée de Mai

Curieuse Adası

Praslin’in kuzey kıyısından yaklaşık 1,5 km uzaklıkta olan Curieuse Adası’na ulaşmak için Praslin veya La Digue’den tekneye binmek gerekiyor. Adanın endemikleri arasında coco de mer palmiye ağaçları ve dev Aldabra kaplumbağaları var.

Curieuse Adası

Fond Ferdinand

Tam bir doğa harikası olan Fond Ferdinand ormanı, Vallée de Mai’nın 6 katı büyüklüğünde. İçinde endemik bitki ve hayvanlar yaşıyor. Bu bitkiler arasında coco de mer de var. Her ne kadar burası Vallée de Mai kadar tanınmıyorsa da kesinlikle kaçırılmaması gereken bir yer.

Praslin Adası

Fond Ferdinand ve Coco de Mer

Cennet ülke Seyşeller‘in cennet adası Praslin keşfetmeniz için sizi bekliyor…