Mahe (Mahé) Adası, Hint Okyanusu’nun ortasındaki Seyşeller’in Inner islands denen merkezdeki adalarının en büyüğü. Burası ülkeye giriş noktası. Ülke nüfusunun % 86’sı bu adada yaşıyor. Adada bulunan başkent Victoria, ismini Kraliçe Victoria’dan alıyor.

Mahe

Takamaka

Adanın kuzeyi Beau Vallon gibi popüler kumsallara ev sahipliği yaparken güneyi çok daha sakin tatil seçenekleri sunuyor. Ancak neresinde konaklarsanız konaklayın, üst sınıf hizmet alacağınıza emin olabilirsiniz. Bence bu nedenle Seyşeller sırt çantalı gezginlere değil, daha çok lüks ve üst sınıf tatil anlayışını tercih eden gezginlere uygun.

Beau Vallon’da çocuklar

Beau Vallon’da çocuklar

Mahe gezilecek yerler

Seyşeller’e geldiğinizde ilk olarak Mahe Adası’ndaki Seychelles Uluslararası Havaalanı (Aéroport de la Pointe Larue)’na ayak basıyorsunuz. Buraya direkt uçuşlar 8 saat sürüyor. Aktarmalı olarak da çok sayıda uçak var.

Mahe Adası

Port Launay

Havalimanında indiğinizde gümrük memuru otel rezervasyonunuzu, dönüş uçak biletinizi, hatta bazen tatil boyu yetecek parayı göstermenizi isteyebiliyor. Hazırlıklı olmanızda fayda var.

Mahe Adası’nı gezmenin en iyi yolu, bir araç kiralayıp Sans Souci yolu üzerinden adayı bir uçtan bir uca geçmek. Ancak trafik bize göre ters yani soldan aktığı için şoförlü bir araç yani taksi kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Adanın kuşkusuz en önemli yeri başkent Victoria. 178 yılında Fransız Charles Routier de Romainville tarafından kurulmuş. Buranın dünyanın en küçük başkenti olduğu söyleniyor.

Mahe

Victoria

Bicentennial Monument

Seyşelliler için çok önem taşıyan Bicentennial Monument, 1979 yılında Victoria şehrinin kuruluşunun 200. yıldönümü için tasarlandı. Anıtın kanatları üç kıtadan türeyen Creole halkının kökenini temsil ediyor: Asya, Afrika ve Avrupa. Kanatlar ayrıca çeşitli nadir kuşlara ev sahipliği yapan Victoria’ya uygun kuşlara da atıfta bulunuyor.

Mahe

Bicentennial Monument

Victoria Clock Tower (Lorloz Saat Kulesi)

Mahe Adası’nın başkenti Victoria’nın merkezinde yer alan saat kulesi Lorloz, âdeta şehrin sembolü gibi. Seyşeller Valisi Sir Ernest Sweet-Escott, Londra ziyareti sırasında Victoria Street ve Vauxhall Bridge Road kesişimindeki Victoria Station’un yakınında yapılan saat kulesini görerek hayran kalmış. Mahe’ye döndüğünde Kraliçe Victoria adına bu kuleyi yaptırmış. Kulenin saat başlarında 2 kez çalmasının sebebinin ise ağırkanlı şehir sakinlerini harekete geçirmek olduğu söyleniyor.

Mahe

Victoria Clock Tower (Lorloz Saat Kulesi)

National Museum of History (Ulusal Tarih Müzesi)

Victoria’da 1885 yılında restore edilen sömürge dönemi Yüksek Mahkemesi binasında yer alan Ulusal Tarih Müzesi, 2018’in sonlarında açıldı. Müzenin alt katında model gemileri, eski toplar ve 300 yıllık Seyşeller tarihine ışık tutan eserler sergileniyor. Üst katta Creole kültürü, müzik, kıyafet, balıkçılık ve mimari gösterileri üzerinde duruluyor.

Mahe

National Museum of History (Ulusal Tarih Müzesi)

Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market

Şehrin tek balık-meyve pazarı olan kapalı Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market’de dolaşmadan Victoria gezisi tam olmaz. Afrika standartlarına göre küçük ama yine de hareketli ve renkli bir yer olan pazar yeri, öğlene kadar açık. Cumartesi günleri ise en hareketli günü.

Mahe Adası

Sir Selwyn Selwyn-Clarke Market

La Plaine St Andre

Seyşeller’in yerli ve milli rom markası Takamaka fabrikasını turla gezebiliyorsunuz. Bu popüler turda adadaki rom yapım sürecini öğreniyorsunuz. Tur 30-45 dakika kadar sürüyor. Bilgilendirme kısmından sonra arazide kısa bir yürüyüş yapıyor, son olarak da tadım yapıyorsunuz.

La Plaine St Andre

Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple

Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple Hindu Tapınağı, Victoria’da yer alıyor.

Mahe Adası

Mahe Adası – Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple

Seychelles National Botanical Gardens – Victoria Botanik Bahçeleri

1901’de Fransız botanikçi Dupont tarafından kurulan Botanik Bahçeleri’nde dünyada yalnızca Seyşeller’de görebileceğiniz Lodoicea palmiyesinin (deniz hindistancevizi, coco de mer veya çift hindistancevizi) ve dev kaplumbağaların yanı sıra egzotik ağaçlar ve endemik türler bulunuyor.

Seychelles National Botanical Gardens – Victoria Botanik Bahçeleri

Gittiğim her tropik ülkede botanik bahçesi gezmeye çalışırım. Bu bahçeler bana o ülkenin endemiklerini tanıtır, ülke hakkında fikir sahibi olmamı sağlar. Victoria’daki botanik bahçesine de iyi ki gitmişim. Muhteşem bir peyzaj, muhteşem bir bitki örtüsü ile tanıştım. Üstelik bir ağaç kavuğunun içinde bir kuş (payanke) da gördüm. İyice mutlu oldum.

Seychelles National Botanical Gardens – Victoria Botanik Bahçeleri’ni gezerken ağaç kovuğunun içinde payanke gördük

Beau Vallon

Beau Vallon plajı, Mahe’nin en popüler plajı. Tüplü dalış, su sporları, yamaç paraşütü açısından oldukça popüler. Beau Vallon Sahili, yumuşak kumları ve sığ suları ile dikkat çekiyor. Ancak haziran-kasım ayları arasında güçlü dalgalar olabiliyor.

Beau Vallon

Bölgedeki The Boat House ve Beach Shak özellikle turistlerin tercih ettiği restoranlar. Kıyı boyunca çok sayıda da otel var. Benim konakladığım STORY Seychelles ve Fishermans Cove Resort olağanüstüydü. İki otele de bayıldım.

STORY Seychelles

Fishermans Cove

Venn’s Town – Mission Lodge

Eskiden Venn’s Town olarak bilinen Mission Lodge, bir zamanlar çiftlik ve köle çocukların yatılı okulu olarak kullanılmış. Buradan Mahe’nin batı sahilini kuş bakışı izleyebiliyorsunuz.

Mahe Adası

Venn’s Town – Mission Lodge

Sunset Beach

Sunset Beach Hotel’in özel sahili olan Sunset Beach’e izinsiz girilmiyor. Ancak izin alabilirseniz Sunset Beach şnorkel yapmak için mükemmel bir kumsal. Ayrıca deniz kıyısındaki yüksek bir burun üzerinde bulunan barında gün batımını izlemek tarif edilemeyecek kadar güzel.

Morne Seychellious Ulusal Parkı

Morne Seychellois Ulusal Parkı’nda yapılacak en güzel aktivite, yoğun orman, kıyı mangrovları ve engebeli dağlarda rehberli bir yürüyüşe çıkmak. Bu yürüyüş sırasında nefes kesen manzaralar keşfetmekle kalmıyor, nadir kuş, sürüngen ve bitki türleriyle de karşılaşıyorsunuz.

Morne Seychellious Ulusal Parkı

Morne Seychellious Ulusal Parkı’nda çay plantasyonlarında güzel bir mola yeri olan Seychelles Tea and Coffee Company’de vanilya çayı içerek dinlenebilirsiniz.

Parkın içindeki Morne Blanc Zirvesi’ne tırmanırsanız, 905 metre yükseklikten Victoria’yı izleyebilirsiniz.

Saint Anne Marine National Park

Mahe Adası’ndan günü birlik tekne turları ile Sainte Anne Marine Parkı’na gidebilirsiniz. Parkta balık avlamak yasak ama balık beslemek ve beslerken elle yakalamak serbest. Benim katıldığım Teddy’s Glass Bottom Boat Tour ekibindeki Joshua elleriyle balık yakalamayı başardı.

Parkın içinde bulunduğu bölgedeki mercan tarlaları ne yazık ki global ısınmadan nasibini almış. Bence hâlâ çok güzeller ama halkın söylediğine göre çoğu tahrip olmuş durumda.

Bu turlarda Moyenne Adası’nda gezi ve öğlen yemeği molası veriliyor. Bu ada İngiliz Brendon Grimshaw tarafından satın alınmış. Bu kişi hayatının sonuna kadar Moyenne Adası’nda kalmış. Ada park alanı içinde yer alıyor. Günümüzdeki ev sahipleri arasında dev kaplumbağalar, beyaz güvercinler, hindiler, tavuskuşları var. Adadaki Jolly Roger Bar’da Creole müziği eşliğinde çok keyifli öğlen yemeği yiyorsunuz.

Moyenne Adası’ndaki Jolly Roger Bar’da Creole yemeği tadıp Creole müzikleri dinliyorsunuz

Moyenne Adası

Moyenne Adası’nda dev kaplumbağalar yaşıyor

Eden Adası

Eden Adası yapay bir ada. Tekne ile veya binek araçla gelecekseniz köprü geçilerek ulaşılıyor. Mahe Adası’nın eğlence hayatı burada akıyor. Yat limanı boyunca gezebilir, mekânların keyfini çıkarabilirsiniz.

Eden Adası’nda otel olarak da benim konakladığım Eden Bleu Hotel özellikle havalimanına yakınlığı nedeniyle tercih ediliyor. Otelin nefis bir marina manzarası var.

Eden Bleu

Mahé Adası’nda nerede yemek yenir?

Victoria’da Seyşeller’e özel lezzetleri tatmak isterseniz misket limonu suyu (taze sıkılmış misket limonu, tuz, şeker), hindistancevizi kokteyli, ekmek ağacı meyvesi (bu meyveyi bir kez deneyenlerin Seyşeller’e mutlaka tekrar geleceğine inanılıyor) deneyebilirsiniz.

Pirates Arms

Kentin en popüler restoranlarından biri olan Pirates Arms’ta papağan balığı (kakatwa) ile patates kızartması yiyebilirsiniz.

Marie Antoinette Restaurant

Seyşeller’in en eski restoranlarından biri olan Marie Antoinette Restaurant’ta geleneksel Creole lezzetleri tadabilirsiniz. Restoranın spesiyali 2 kişilik menüden sipariş ettiğinizde Creole mutfağına da aşina oluyorsunuz. Restoranın arka tarafına geçtiğinizde dev kaplumbağları da ellerinizle sevip besleyebiliyorsunuz.

Marie Antoinette Restaurant

Marie Antoinette Restaurant’ın arkasında dev kaplumbağaları besleyip sevebiliyorsunuz

Maison Marengo

Maison Marengo sıcak havası olan bir mekân. Spesiyalleri de deniz ürünleri.

Mahe Adası

Maison Marengo

Tamassa

Eden Bleu Hotel’in ve Eden Plaza’nın hemen yanındaki Tamassa çok güzel bir deniz ürünleri restoranı. Dilediğiniz her türlü deniz ürününü deneyebilirsiniz. Hepsi çok lezzetli.

Mahe Adası

Tamassa

Egzotik bir cennet olan Seyşeller’in en büyük adası Mahe Adası, keşfetmeniz için sizi bekliyor…