Turkuaz rengi denizi, zümrüt rengi ormanları, devasa granit adaları, olağanüstü su altı canlılığı ile Seyşeller yeryüzü cennetlerinden biri. Coğrafi olarak Afrika kıtasına dâhil ama aslında Hint Okyanusu’nun ortasındaki 115 adet adadan oluşuyor. Bir adalar ülkesi olduğundan Seyşeller’i keşfetmek için en iyi alternatiflerden biri de denizde yolculuk yapmak. Bu yazımda da Seyşeller gemi turu rotası, Seyşeller mavi yolculuk turu hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

Hint Okyanusu’nu yelkenli ile denizden keşfetmek bir başka

Seyşel Adaları inner (merkezdekiler) ve outer (dışardakiler) olmak üzere 2 gruba ayrılıyor.

Inner islands denen merkezdeki adalar, tam 75 milyon yıl önceye dayanan tarihi ile dünyanın en eski adaları. Bu bakımdan Seyşeller, insanların var olmasından önceki dünyayı görebileceğiniz nadir yerlerden. Seyşeller’i diğer tropik adalardan ayıran granit kaya oluşumları merkez adalarda yer alıyor. Ülke nüfusunun çok büyük bir kısmı bu adalarda yaşıyor. Bu adaların en önemlileri de main islands olarak adlandırılan 3 ada: Mahé (ülkenin en büyük adası), Praslin (Pralin okunuyor) ve La Digue (La Dig okunuyor).

Seyşeller merkez adaları Fotoğraf:Mehmet Altay

Merkez adaları bir yelkenli tekneyle keşfetmek isterseniz Silhouette Cruises (https://seychelles-cruises.com/) 1 haftalık programlar yapıyor. Ben de bir turlarına katılarak hem değişik adaları gezdim hem de çok sayıda dalış yaptım.

Balina köpekbalığı

Silhouette Cruises ile yaptığım Seyşeller mavi yolculuk turunda balina köpekbalığı gördüm

Seyşeller’e ne zaman gidilir?

Öncelikle şunu söyleyeyim, buraya gelirken Seyşeller hava durumunu göz önünde bulundurmanızı öneririm. Seyşeller’de sıcaklık yılın her ayında 24-32°C arasında seyrediyor. Ancak mayıs-eylül ayları arası sert rüzgârlı (güneydoğu muson) ve nispeten nemli, aralık-mart ayları arası daha az rüzgârlı (kuzeybatı muson) oluyor. Ben ilk olarak eylül ayında gittiğimde geceleri üşüdüm, hazırlıklı gitmekte fayda var. Ayrıca haziran-temmuz-ağustos ayları yağmur sezonu olduğundan mümkünse bu dönemde Seyşeller’e gitmemek lazım.

Praslin Adası

Gemi turlarına ve yelkenli ile mavi yolculuk turlarına gelince…

Sea Star’da Hint Okyanusu’nda dolunay izledim

Hint Okyanusu oldukça dalgalı ve benim gibi deniz tutması yaşayanlar için korkutucu ama kasım ve aralık aylarında yani mevsim değişiminde sakinliyor. İşte Seyşeller‘de yelkenliyle mavi yolculuk yapmak için en iyi dönem de bu zaman. Silhouette Cruises kasım ayı başından nisan ayı sonuna kadar turlarını gerçekleştiriyor.

Seyşeller mavi yolculuk turu

Seyşeller gemi turu – Silhouette Cruises ile Seyşeller mavi yolculuk

Seyşeller mavi yolculuk turu yapmak istiyorsanız en iyi tercihiniz Silhouette Cruises programlarına katılmak olacaktır. Tecrübeli kaptanları ve güler yüzlü personeliyle keyifli tatil geçirmenizi sağlıyorlar. Ben kasım ayında bir turlarına katıldım. İlk gün çok dalgalıydı ve 1 haftayı nasıl geçireceğimi kara kara düşünüp çok endişelendim ama ikinci günden sonra sular sakinledi, ben de mutlulukla gezime devam ettim.

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Silhouette Cruises ile yaptığım Seyşeller mavi yolculuk turunda balina köpekbalığı gördüm

Silhouette Cruises ailesinde 3 tane gemi var; Sea Bird, Sea Star ve Sea Pearl. Ben Sea Star’da ve Sea Pearl’de kaldım. İkisinin de birbirinden farklı özellikleri vardı.

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Seyşeller gemi turu – Silhouette Cruises – Sea Pearl’ün dümenindeyim. Arkada da Sea Star seyir hâlinde.

SY Sea Star; 9 geniş misafir kamaralı, ortak alanları klasik ahşap kaplamalı, 3 direkli ve 5 Bermuda yelkenli, 40 metrelik özel yapım bir yat.

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Silhouette Cruises – Sea Star

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Silhouette Cruises – Sea Star

SV Sea Pearl; filonun en eski gemisi. 1915 yılında Vlaardingen, Hollanda’da “Dirk” adlı bir yelkenli-balıkçı gemisi olarak yapıldı. Kuzey Denizi’nde uzun yıllar balıkçı teknesi olarak kullanıldıktan sonra 1991 yılında yelkenli bir gemi olarak yeniden tasarlandı. 1999 yılında tamamen yenilendi ve ismi Sea Pearl oldu. 8 adet misafir kamarası var. SV Sea Pearl daha çok maceraperest gezginlere uygun. Neden mi? Odalarda tuvalet/duş yok, tuvalet ve duş paylaşımlı olarak kullanılıyor. Ortak kullanım alanı çok geniş değil. Ancak bu geminin kesinlikle bir ruhu ve enerjisi var. Gemiye gelen her misafir birlikte zaman geçiriyor, birlikte yiyor, birlikte eğleniyor. Benim favorim de kesinlikle Sea Pearl oldu.

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Silhouette Cruises – Sea Pearl

SY Sea Bird; 9 en-suite misafir kamaralı, ortak alanları boyunca 4 Bermuda yelkenli, modern iç mekânlara sahip, 2 direkli 42 metrelik bir yat.

Seyşeller gemi turu – Aktiviteler

Silhouette Cruises ile Seyşeller mavi yolculuk turu yapmanın en büyük özelliği, özel mülk olan adalar da dâhil olmak üzere değişik adalara uğrayıp yürüyüş, kuş gözlemi, plaj keyfi gibi aktiviteler yapmanız, seyir sırasında da uygun yerlerde şnorkel ve scuba dalış yapmanız. Su ısısı 29 °C civarında seyrediyor. Dalışlarda da balina köpekbalıkları, vatozlar, mürenler ve milyonlarca tropik balık görebiliyorsunuz.

Dalışlarda mürenler görülüyor

Adaların hepsinde de ada sakini olan dev kara kaplumbağalarıyla tanışıyorsunuz.

Seyşeller gemi turu rotası – Seyşeller mavi yolculuk turu – Silhouette Cruises – Cousins Adası’nda dev kara kaplumbağaları

Şimdi biraz da tur sırasında uğranılan adalardan bahsedeceğim.

La Digue Adası

La Digue Adası oldukça küçük bir ada. Ulaşım genelde bisikletle sağlanıyor. Adanın en güzel yanı da granit kayaları ve plajları.

La Digue Adası

Praslin Adası

Praslin Adası‘nın bence en önemli özelliği UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunan palmiye ormanı Vallée de Mai’ye ev sahipliği yapması. Bu ormanda dünyanın en ağır kabuklu yemişi sayılan coco de mer doğal olarak yetişiyor.

Praslin Adası’nda Vallée de Mai – Coco de mer dişi ve erkek

Sisters Adaları (Grande Soeur)

Grande Soeur Adası (Big Sister, East Sister olarak da adlandırılıyor), Le Château de Feuilles Hotel özel mülkiyetine ait bir ada. Burada teknemiz bize özel bir programla öğlen yemeğinde mangal partisi verdi.

Seyşeller gemi turu rotası – Seyşeller mavi yolculuk turu – Silhouette Cruises – Sisters Adaları (Grande Soeur)

Curieuse Adası

Küçük bir ada olan Curieuse Adası’nda coco de mer endemik olarak yetişiyor. Granit kayalarla kaplı nefis plajları var.

Curieuse Adası

Cousins Adası

Küçük bir ada olan Cousins Adası, Özel Rezerv olarak korunan bir doğa rezervi. Seyşeller’in 11 endemik kuş türünün 5’i dâhil olmak üzere pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Seyşeller gemi turu rotası - Seyşeller mavi yolculuk turu - Silhouette Cruises

Seyşeller gemi turu rotası – Seyşeller mavi yolculuk turu – Silhouette Cruises – Cousins Adası’nda çok sayıda kuş türü var

Cousins Adası’nın endemikleri

Dünyadaki cennet ülkelerden biri olan Seyşeller beni büyüledi. Özellikle de Seyşeller gemi turu alternatifini değerlendirip adalar ülkesini denizden keşfetmek harika oldu. Bireysel olarak kolaylıkla gidemeyeceğim adalara ayak bastım, teknede dolu dolu 1 hafta geçirdim, derin maviliklere daldım. Âdeta rüya gibi bir tatil geçirdim…

Curieuse Adası’nda dev kara kaplumbağaları

Keşfetmeniz dileğiyle…