Yunanistan’ın Evros (Meriç) bölgesinin en büyük şehri ve başkenti olan Dedeağaç (Yunanca Alexandroupolis), ülkemizin Yunanistan sınırına oldukça yakın konumda bulunuyor. Modern bir dokusu olan kent en çok temiz denizi, leziz deniz mahsülleri restoranları, hafta sonları hareketlenen gece hayatı ile Türk misafirleri kendine çekiyor.

Buranın tarihi M.Ö 8. yüzyıla dayanıyor. İlk yerleşimciler Karyalılar ve ardından Tıraklar olmuş. Samothraki (Türkçe Semadirek) Adası’na yerleşmişler, sonra ana karaya gelmişler. Bölge tarihte Roma, Bizans, Gatelouzoi, Venedik, Osmanlı egemenliğine girmiş.

Samothraki (Semadirek) Adası

Rivayete göre 15. yüzyılda Osmanlı egemenliği sırasında burada bir tekke kurulmuş. Tekkeye bağlı topluluğun dedesinin altında oturduğu ağaç kutsal sayılmış ve buraya Dedeağaç ismi verilmiş.

Şehir 1913 yılında Bükreş Antlaşması ile Bulgaristan’a verilmiş. I. Dünya Savaşı’ndan sonra 1919 yılında imzalanan Neuilly Antlaşması’yla da Yunanistan’a bırakılmış. 1920 yılında Yunanistan Kralı I. Aleksandros’un şehri ziyareti sonrasında şehrin Yunanca adı Alexandroupoli olarak değiştirilmiş.

Günümüzde şehirde büyük bir Türk nüfusu yaşıyor. Ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi nedeniyle önemli bir öğrenci nüfusu var.

Dedeağaç’ta gezilecek yerler listesi

Edirne‘nin İpsala Sınır Kapısı ile Dedeağaç arası sadece 50 km.

Burada eğer alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, siesta saatlerini göz önünde bulundurmalısınız. Sadece Dedeağaç şehrinde değil, tüm Evros bölgesindeki küçük esnaf sadece pazartesi, çarşamba, cumartesi günleri 10:00-14:00 arasında, salı, perşembe, cuma günleri 10:00-14:00 ve 18:00-21:00 arasında açık.

Otel önerisi mi istediniz? Mesela AlexandeR Beach Hotel güzel bir 5 yıldızlı otel.

Dedeağaç

AlexandeR Beach Hotel

Thea Thalassa Bar Restaurant’da deniz ürünlerinin tadına bakmanızı öneririm. Yerel içecekleri denemek isterseniz çam reçinesine aroma eklenen sakız şarabı retsina, yumuşak bir rakıya benzeyen ouzo (uzo), viskiye benzeyen tsipouro (çipuro) üçlüsü var.

Thea Thalassa Bar Restaurant

Dedeağaç

Thea Thalassa Bar Restaurant’da çam reçinesine aroma eklenen sakız şarabı retsina, yumuşak bir rakıya benzeyen ouzo (uzo), viskiye benzeyen tsipouro (çipuro) üçlüsü var

Lefkes et çeşitleri ile ünlü bir restoran. Aslında görüntüde hiçbir albenisi yok ama yemekleri öyle lezzetli ki tıka basa dolu. Rezervasyon yapılmıyor, ilk gelen masayı kapıyor. Hafta içi kışın 19:00’da, yazın 19:30’da açılıyor. Hafta sonları kapalı.

Dedeağaç – Lefkes

Pico By Night canlı Yunan buzuki müziği dinleyebileceğiniz popüler bir gece kulübü. Pico sadece cuma ve cumartesi geceleri gece yarısı açılıyor ve sabaha kadar parti devam ediyor. Buziki müziği nedir diye soracak olursanız, mandoline benzer bir yerel enstrüman olan buzuki ile çalınan müziğe deniyor.

Pico By Night

Şehirdeki Thraki Kumarhanesi kumar oynamayı sevenler tarafından ziyaret ediliyor.

Alexandroupoli Deniz Feneri

Şehrin sembolü olan Deniz Feneri 1880 yılında Sultan II. Abdülhamit tarafından yaptırılmış.

Dedeağaç

Alexandroupoli Deniz Feneri

Trakya Etnoloji Müzesi

Trakya Etnoloji Müzesi’nde Trakya tarihini gözler önüne seren çömlek, tekstil, kitap ve müzik aletleri koleksiyonu sergileniyor.

Dedeağaç Tarih Müzesi

Dedeağaç Tarih Müzesi’nde şehrinin tarihi hakkında bilgi veriliyor. Kent çevresindeki arkeolojik alanlar kentin kuruluşu ve çevresi tanıtılıyor. Bölgedeki sanatçıların resim koleksiyonu sergileniyor. Ayrıca ressam Hariklia Hadjisavvas-Fotiou’nun eserlerinin büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Dedeağaç Arkeoloji Müzesi

Dedeağaç Arkeoloji Müzesi Haziran 2022’de açıldı. Kalıcı sergisi bölgenin tarih öncesinden Roma dönemine kadar olan ve Evros Bölgesi’nden çıkarılan buluntularını içeriyor.

Yuppii Luna Park

Yuppii Luna Park aile eğlenceleri için ideal bir luna park.

Yuppii Luna Park

Evros (Meriç) Delta Milli Parkı

528 km uzunluğundaki Meriç Nehri, Bulgaristan’ın Rila Dağları’ndan doğuyor. Meriç bölgesinin güneydoğusunda bulunan ve Türkiye sınırını oluşturan Meriç Nehri, toplam 188 km²’lik yüzey alanıyla uluslararası ekolojik öneme sahip geniş bir delta oluşturuyor.

Dedeağaç – Evros (Meriç) Delta Milli Parkı

Avrupa’da 600+ kuş türü var. Yunanistan’da bunların 400+ türü, sadece Evros Deltası’nda da 300+ türü görülüyor.

Dedeağaç

Evros (Meriç) Delta Milli Parkı

Deltada tekne turu ile gezi yapılıyor.

Theotokos Kosmosoteira Kilisesi

Feres’teki Panagia Kosmosotira Ayasofya’dan esinlenerek yapılan bir Rum Ortodoks manastırı. Bizans İmparatoru I. Aleksios Komnenos’un oğlu sebastokrator Isaac Komnenos tarafından 1152 yılı civarında yaptırılmış.

Dedeağaç

Dedeağaç – Theotokos Kosmosoteira Kilisesi

Dadia Ormanı

Dadia Ormanı 7.290 hektar alana yayılıyor, çoğunlukla meşe ve çamdan oluşuyor. Buradaki fosilleşmiş ağaç gövdelerinin tarihi 25-40 milyon yıl önceye uzanıyor.

Soufli

Sufli (Soufli) ipek üretimi ile ünlü bir yerleşim. İpek Müzesi, Cocoon House (Koza Evi), Folk Art Müzesi, İpek Sanatı Müzesi ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor. Silk Line da hem ipek ürünler satın alabileceğiniz hem de ipekböcekçiliği ve ipek üretimi hakkında workshop’lar alabileceğiniz bir fabrika.

Soufli – ipek böceği kozası

1883 yılında inşa edilen ve doktor Konstantinos Kurtidis’e ait olan konak, kızı Maria Kurtidis-Pastra tarafından İpek Müzesi yapılmak üzere hibe edilmiş. Müzenin içinde ipek böceği kültürü hakkında bilgiler veriliyor.

Dedeağaç – Soufli İpek Müzesi

Makri

Makri özellikle balık restoranları ile ünlü bir yer.

Loutros

Loutros kaplıcaları ile ünlü bir yer.

Samothraki (Semadirek) Adası

Adadanın en ünlü sahili Pahia Ammos. Therma’da Fonia Şelalesi, ören yerinde Büyük Tanrılar Mabedi en çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.

Samothraki (Semadirek) Adası – Palaiopoli

Dedeağaç ülkemize yakınlığı nedeniyle rahat ziyaret edilebilecek bir şehir.

Keşfetmeniz dileğiyle…