Yunanistan’ın Xanthi (Türkçe İskeçe) şehri, Avrupa Birliği tarafından verilen “Yunanistan’ın en iyi korunmuş eski şehri” unvanına sahip. Batı Trakya’nın bu güzel şehrinin tarihi M.Ö 870’li yıllara dayanıyor. 1371 Çirmen Muharebesi’ni Osmanlı İmparatorluğu’nun kazanmasının ardından burası Müslümanlar’ın yoğun olarak yaşadıkları yerlerden biri hâline gelmiş. Burası bir de Yunanistan’ın en popüler karnavallarından biri olan İskeçe karnavalına ev sahipliği yapmasıyla tanınıyor.

İskeçe

Eski Şehir

Dünya çapında ünlü Yunan müziği bestecisi Manos Hatzidakis burada doğmuş.

İskeçe

Buranın en önemli özelliklerinden biri her yıl şubat ayında düzenlenen karnavalı. İskeçe Karnavalı, Yunanistan’ın en büyük karnavalı olan Patras Karnavalı’ndan sonra en büyük karnavalı. Halk karnavalda İsa’nın kurtuluşunu kutluyor, çılgınlar gibi eğleniyor ve “Temiz Pazartesi” için temizlenerek yataklarına giriyor.

İskeçe Karnavalı

İskeçe Karnavalı

İskeçe (Xanthi) gezilecek yerler

Şehir merkezini yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Cumartesi günleri kurulan açık halk pazarına denk gelirseniz de renkli bir atmosfere tanıklık edebilirsiniz.

Eski Şehir

Restoran olarak Taverna Myrovolos’da Yunan müzikleri eşliğinde nefis mezeler ve ana yemek (kuzu, dana, tavuk, balık seçenekleri var) yiyebilirsiniz.

Taverna Myrovolos

Palaia Polis oldukça leziz yemekleri olan bir restoran.

İskeçe

Palaia Polis’te grubumuzla yemekteyiz

İskeçe

Palaia Polis’te moussaka (musakka)

Konaklama için ucuz bütçeli Hotel Nestos’ı değerlendirebilirsiniz. Ayrıca Hotel Z Palace gayet güzel bir otel.

Eski Şehir

İskeçe (Xanthi) Eski Şehir bölgesinde yürüyüş rotasını takip ederek tarihi yerleri görebilirsiniz. Burası birçok Bizans Rum kilisesine, 18.-19. yüzyıllara tarihlenen tütün tüccarlarının Neoklasik konaklarına, Osmanlı Dönemi camilerine ev sahipliği yapıyor.

Meydanda Noel süslemeleri

Müslümanlar’ın yoğun yaşadığı Ahiriyan Mahallesi’nde Osmanlı mimarisi gözünüze çarpıyor.

Halk ve Tarih Müzesi (Folk and History Museum of Xanthi)

Bir zamanlar varlıklı bir tütün tüccarının iki oğlunun evi olan yapı restore edildi, Halk ve Tarih Müzesi (Folk and History Museum of Xanthi) olarak hizmet veriyor.

Halk ve Tarih Müzesi (Folk and History Museum of Xanthi)

Nestos Nehri (Mesta Karasu Nehri) Gözlem Noktası

Nestos menderesini gözlemleyebileceğiniz noktada olağanüstü bir manzara var.

İskeçe

Nestos Nehri (Mesta Karasu Nehri) Gözlem Noktası

Nestos Gorge Adventure Park

Galani’de bulunan Nestos Adventure Park harika bir yer. Nestos Nehri’nin yanından aktığı kanyonda nehir kenarında yürüyüş, nehirde kano gibi etkinlikler yapabiliyorsunuz.

İskeçe – Nestos Gorge Adventure Park

Nestos Gorge Adventure Park

Porto Lagos

Glebe of St Nicholas (Aziz Nikola Manastırı), Athos Dağı’ndaki Kutsal ve Büyük Vatopedi Manastırı’nın bir parçası. Efsaneye göre Patrik Nectarios tarafından, Bizans İmparatoru Arcadius’un huzurunda, Roma yolunda bir deniz kazası sırasında kendisini kurtaran Tanrı’nın Annesi Pantanassa’yı onurlandırmak için açılmış.

Glebe of St Nicholas

2 küçük adacık üzerinde kurulan manastır, Vistonida Gölü’nün Trakya Denizi’yle birleştiği Porto Lagos lagününde yer alıyor. Burası kanalları, gölü çevreleyen sazlıkları ve akarsu deltalarıyla dikkat çekiyor. Manastır suyun üzerindeki bu özel konumu ve huzurlu atmosferiyle ziyareti hak ediyor.

Glebe of St Nicholas

Rodop Dağları’nın eteklerindeki kent, İskeçe Karnavalı coşkusuna dâhil olmak üzere gelebileceğiniz, karnaval haricinde tavernalarında eğlenebileceğiniz, doğasında huzuru yakalayabileceğiniz güzel bir Yunan kenti.

Keşfetmeniz dileğiyle…