Noel zamanı geldiğinde kutlama yapan Hristiyan ülkelerde Noel pazarları cıvıl cıvıl olur. Panayırlar, rengârenk standlar soğuk havayı sıcacık hâle getirir. Komşumuz Yunanistan’da da böyle bir panayır yeri var: Drama Noel Baba Köyü, Drama şehrinde kurulan bir Noel pazarı. Sadece hafta sonu için bile gidebileceğiniz Noel Baba Köyü size Noel coşkusunu yaşatacak oldukça eğlenceli bir yer.

551 yıl Osmanlı egemenliğinde kalan Drama, Doğu Makedonya bölgesinin en büyük şehri. Günümüzde de Osmanlı izlerini yansıtıyor. Drama Noel Baba Köyü ise aslında bu ilin merkezine kurulan bir Noel pazarı.

Drama son yıllarda eşsiz bir Noel sahnesi olarak tasarlanıyor. Kent merkezinde Oneiroupolis (The Dreamland) programının etkinlikleri sergileniyor. Ana sahnenin olduğu alanda çocuk korosunu dinleyip yetişkinlerin lokal danslarını izleyebiliyorsunuz.

Her yıl belediye çalışanlarının ve birçok gönüllünün desteğiyle Özgürlük Meydanı’nda bir peri masalı köyü hazırlanıyor, Noel Baba’nın evi, Peri Masalı evi, Elfler’in atölyeleri kuruluyor. Burada çocuklarınızı mini trene veya mini dönme dolaba bindirebilir, şeker tadında evlerin etrafında gezdirebilir, masal kahramanları ve Noel Baba ile fotoğraf çektirtebilir, yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Panayır yerinde bir Noel klasiği olan sıcak şarap da satılıyor.

Drama Noel Baba Köyü

Özellikle gece ışıklarında çok güzel görünen Drama Noel Baba Köyü, hem çocukların hem yetişkinlerin çok eğlendiği bir yer. Burası herkesi gerçek peri masallarına taşıyor. Her yer rüya gibi güzelken her köşe başında renkli Instagram fotoğrafları çekiliyor.

Drama Noel Baba Köyü çoğunlukla yerli halk ve çevre illerde yaşayanlar tarafından ziyaret ediliyor. Bu nedenle de hem karakteristik özelliğini koruyor hem de ülke kültürünü ve eğlencesini tanıtıyor.

Drama Noel Baba Köyü

Bu köy sadece Noel zamanı kurulduğu için her sene sadece aralık ayında (ve belki ocak ayının ilk haftası) ziyaret edebilirsiniz. Bu nedenle gezinizi önceden planlayıp buranın zamanını kaçırmamanızı öneririm.

Drama Noel Baba Köyü

Drama Noel Baba Köyü turları

Buraya organize turlarla gidebilirsiniz. Ben de Gruppal’ın böyle bir fırsat turuna katılarak bu coşkuyu yaşadım.

Drama Noel Baba Köyü

Tura hem yetişkinler hem de çocuklu aileler katılmıştı. Tur sonunda herkes kendini mutlu edecek birşey bulduğunu söylüyordu.

Drama Noel Baba Köyü

Drama Noel Baba Köyü turları rotası

Şimdi sıkı durun! Hem gözünüzün hem ruhunuzun doyacağı ve bu arada cebinizin de yorulmayacağı bir gezinin detaylarını aktarıyorum. Unutmayın ki bu turlar kendiniz bireysel olarak gittiğinizde ödediğiniz otobüs ücretinden bile daha ucuza geliyor. O nedenle bence kaçırmayın!

Drama Noel Baba Köyü turları sabaha karşı İstanbul’dan yola çıkıp sabah erken saatte Dedeağaç (Alexandroupoli)’ye varıyor.

Daha sonra Jumbo Alışveriş Merkezi’nde çılgınca alışveriş yapıyorsunuz.

Buradan sonra LİDL marketinde alışveriş molanız var.

Daha sonra Drama Noel Baba Köyü’ne gelerek halkın coşkusuna katılıyorsunuz.

Akşam konaklama için İskeçe’ye gidiyorsunuz. İskeçe’de Taverna Myrovolos’da Yunan müzikleri eşliğinde nefis mezeler ve ana yemek (kuzu, dana, tavuk, balık seçenekleri var) yiyorsunuz. Akşam Hotel Nestos’da konaklıyorsunuz.

Ertesi günü Kavala’ya gidip sevimli sahil kasabasını geziyorsunuz. Burada gezip Kavala kurabiyesi aldıktan sonra dönüşe geçiyorsunuz.

Bu gezinin en can alıcı yeri ise kuşkusuz ki Noel Baba Köyü. Bir Noel zamanı keşfetmeniz dileğiyle…