Filler ile bir gün geçirmek kulağınıza nasıl geliyor? Onları beslemek, yıkamak ve onlarla birlikte eğlenmek istiyor musunuz? Eğer cevabınız evet ise size çok özel bir projeden bahsedeceğim: Elephant Jungle Sanctuary, Tayland’da filler için barınak kurmaya yönelik oluşturulan bir proje. Bu proje kapsamındaki barınaklar Tayland’da 3 doğal parkın içinde bulunuyor. Barınaklarda kurtarılmış filler var. Sirklerden, çalıştırılmaktan, insanların eğlence aracı olmaktan kurtarılan filler burada rehabilite ediliyor ve Karen kabilesi tarafından bakıma alınıyorlar. Gelin Tayland ve fil barınağı olan Elephant Jungle Sanctuary Camp’a beraber bakalım.

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Elephant Jungle Sanctuary Camp

Eğer fillere bakarak bir gün geçirmek, onları beslemek ve nehirde banyo yaptırmak istiyorsanız burası tam size göre! Ancak böylesine özel bir yere çok fazla gelmek isteyen olduğu için önceden rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

Fil barınağına gelmek istiyorsanız giriş biletinde değişik alternatifler var: Yarım gün, tam gün, konaklamalı olmak üzere buraya gelebiliyorsunuz. Barınağa giriş ücreti olarak ödenen bedel tamamen fillerin bakımı için kullanılıyor.

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Buradaki fillerin bazıları barınak tarafından sahiplenlenmiş oluyor, bazıları da sahipleri bakamayınca buraya getiriliyor ve bakımlarının yapılması isteniyor.

Tayland Turizm Otoritesi Türkiye Elçisi Fatma Güner Üstüner Pala ve eşi Hasret Pala Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6’de

Kampa geldiğinizde ilk olarak yetkililer tarafından fillerle tanışacağınız ilk an için brifing alıyorsunuz.

Filler ve Kurallar

  • İlk tanıştığınızda koklamaya gelecekler. Korkma
  • Arkasında durma. Senden büyük ve seni göremez
  • Poposuna vurma
  • Kuyruğuna uzak dur
  • Hortumuna mesafeli dur, dokun, ama sarılma
  • Fotoğrafları flaşsız çek
  • Başına dokunmaya çalışma. Bir vurur ki uçarsın :-)

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Brifingden sonra artık fillerle tanışmaya ve bu duygusal canlılarla yakınlaşmaya hazırsınız :-) .

Tanışma faslından sonra ise sıra filleri beslemeye geliyor. Hortumundan ve ağzından (evet ağzından :-) ) filleri besleyebiliyorsunuz.

Beslenme saati bittikten (ve filler asla doymadıktan) sonra filler çamurlu alana götürülüyor. Fillere çamura bata çıka masaj yapıyorsunuz. Hemen notumu düşeyim: Çamur içinde kalacağınızı ve tepeden tırnağa ıslanacağınızı göz önünde bulundurarak yanınızda mayo getirmenizde fayda var!

Son olarak temiz suya gidiyorsunuz. Burada hem filler, hem siz güzelce ıslanıyorsunuz. Filler yıkanıyor, ama siz leş gibi oluyorsunuz, o ayrı :-) .

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Burada aldığım keyfin ise tarifi yok. Bu eğlence, bu mutluluk, kolay kolay yakalanamaz. Mutluluk çıtam filler sayesinde gitgide yükseliyor mu ne?

Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6

Fillerin doğasında sirkte çalıştırılmak yok. Onlar vahşi doğanın içinde olmayı hak ediyorlar. Hele ki fildişi tacirleri nedeniyle katledilen fillerin halini düşünemiyorum bile. Biz insanoğlu doğayı ve hayvanları katletmeyi bırakmazsak bu dünya bize de bir gün dar gelecektir.

fil

Grubumuz Elephant Jungle Sanctuary Camp – 6’da – Fotoğrafçımız Ömer Faruk Gökalp, bendeniz Küçük Dünya, sanatçımız Fırat Neziroğlu, Tayland Turizm Otoritesi İstanbul Yetkilisi Fatma Güner Üstüner Pala ve eşi Hasret Pala

Tayland Turizm Otoritesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bir basın gezisi ile geldiğim Chiang Mai’de beni en etkileyen gün fillerle geçirdiğim gün olmuştur. Bu dev gibi sevimli hayvanlarla birlikte olmak öylesine güzel ki bu deneyimi unutmam asla mümkün olmayacaktır.