Tayland’ın başkenti Bangkok aynı zamanda ülkenin ruhani, kültürel, diplomatik, ticari ve eğitim merkezi. Şimdiki Chakri hanedanının ilk hükümdarı Kral I. Rama tarafından 1782 yılında kurulan şehir, halk dilinde Melekler Şehri olarak anılıyor. 400 Budist tapınağı, görkemli sarayları, dans şölenleri, AVM’leri ve kanalları ile herkesi mutlu edebilecek olan Bangkok içinden geçen Chao Phraya Nehri (Kralların Nehri) üzerinde geleneksel yaşamı yakından göreceğiniz, hem modernliği hem de doğu egzotizmini aynı anda yaşatan bir kent. Tasarım dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına üye olması da adını bu alanda duyurmasını sağlıyor. O zaman buyrun Bangkok gezi rehberi niteliğindeki yazıma bakıp Bangkok’ta neler yapılır sorusuna cevap bulalım.

Siam Niramit

Bangkok gezi rehberi – Bangkok hakkında bilgiler

Bangkok Asya’nın en kalabalık şehirlerinden birisi. İnsana ilk başta şok etkisi yaratan kent, dinsel ve anıtsal anıtlarla oldukça zengin. Ayrıca alışveriş merkezleri, sizi rahatlatacak Tay masajı ve sokak yemekleri ile burası bence Asya’nın açık ara en güzel ve etkileyici başkenti.

Bangkok gezi rehberi – Wat Arun

Burası çok büyük bir kent olduğu için yürüyerek gezmeyi hayal etmeyin. Üstelik sıcak da sizin yürümenize engel olacaktır. Şehri keşfetmek için 4 yol öneririm: Tuktuk kiralamak, toplu taşıma ile seyahat etmek, taksi tutmak (taksi için grab uygulamasını indirebilirsiniz), organize turlara katılmak.

Bangkok gezi rehberi

Chao Phraya Nehri (Kralların Nehri)’nden Bangkok manzarası

Bangkok deyip de trafiğinden bahsetmeden olmaz. Şehirde öyle yoğun bir trafik var ki ki İstanbul’u bile özleyeceksiniz. Metro yetmemiş, Skytrain adında şehrin üstünden geçen bir tren hattı daha yapmışlar ama hiçbiri şehrin trafik sorununu çözememiş. Bir yere giderken belli bir saatte varmayı umut ediyorsanız şimdiden bu umudunuzdan vazgeçmenizi öneririm.

Bangkok gezi rehberi – Bangkok gezilecek yerler

Tayland Turizm Otoritesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen iki basın gezisi ile hem Bangkok’un turistik yönünü hem de sanatsal farklı bir yönünü tanıma şansına sahip oldum. Bu yazımda daha çok Bangkok’un turistik noktalarından bahsedeceğim. Sanatçı Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonunu tanıtmak üzere geldiğimiz, fotoğraf çekimlerini Ömer Faruk Gökalp’in gerçekleştirdiği sanat ağırlıklı gezimizde ise Bangkok gezilecek yerlere daha fazla ağırlık verip sıra dışı bir Bangkok deneyimi yaşama şansı elde ettik.

Tayland Turizm Otoritesi’nin düzenlediği basın gezisinde grubumuz Mahanakhon Skywalk’ta

The Grand Palace (Büyük Saray)

Chao Phraya Nehri’nin kenarında yükselen Büyük Saray 1782-1925 yılları arasında kraliyet ailesini ağırlamış.

Bangkok gezi rehberi

The Grand Palace

Wat Phra Kaew (Kaeo) (Zümrüt Buda Tapınağı)

Büyük Saray’ın içindeki tapınak, tesisin tam ortasında yer alıyor. Burası krallığın en kutsal imgesi olan Zümrüt Buda Heykeli’ni barındırmak için inşa edilmiş. Bir heykel uğruna bir tapınak inşa ediliyorsa heykel çok gösterişli olmalı diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu heykel sadece 66 cm boyunda!

Bangkok gezi rehberi – Wat Phra Kaew (Kaeo)

Bangkok gezi rehberi

Saray ve tapınak kompleksinde korkunç bir kalabalığa hazırlıklı olmanız konusunda sizi uyarmalıyım. Burayı insan seli içinde gezecek, yer yer sıcaktan bunalacaksınız ama bu muhteşem mimariyi görmek ve bu kültürle tanışmak uğruna herşeye değer.

Bangkok gezi rehberi

Gardiyanların Emerald Buddha’yı kötü ruhlardan koruduğuna inanılıyor. Ben bakınca bile ürktüm, kötü ruhlar nasıl korkmasın? :-)

Bangkok gezi rehberi

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı)

Tay masajının doğduğu yer olarak bilinen tapınak, şehrin en ünlü ve büyük Budist tapınağı. 1832’de yapılan, ayakları ve gözleri sedefle işlenmiş, altın kaplama Yatan Buda Heykeli’nin ayaklarının altında bulunan 108 adet sembol Buda’nın 108 kutsal özelliğini gösteriyor.

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı)

Wat Pho (Yatan Buda Tapınağı)

Bangkok gezi rehberi – Wat Arun (Temple of Dawn – Şafak Tapınağı)

17. yüzyıl yapımı olan Wat Arun, Chao Phraya Nehri’nin Thon Buri tarafında, Büyük Saray’ın karşısında yer alıyor. Bangkok’un eski şehir olarak adlandırılan bölgesinde yer alan Tha Thien iskelesinden feribotla karşıya geçerek ziyaret ediliyor.

Bangkok gezi rehberi

Wat Arun

Zümrüt Buda, Büyük Saray inşa edilmeden önce burada korunmuş. Wat Arun şehirdeki diğer tapınakların aksine oldukça aktif bir tapınak kompleksi olarak hizmet veriyor. 5 kuleli renkli yapı neredeyse tepeden tırnağa porselenden inşa edilmiş. Tapınak kompleksinin kalbinden gökyüzüne doğru yükselen 81,85 metre yüksekliğindeki Stupa, renkli kesme seramik çinileriyle oldukça özenli bir mimariye sahip.

Wat Arun

Khao San Yolu

Khao San Yolu, Bangkok’un merkezinde Rama V döneminde 1892 yılında inşa edilmiş kısa bir cadde. Taylandlı bir yazar burayı “dünyadaki en uzun hayale açılan kısa bir yol” olarak tanımlıyor. Büyük Saray ve Wat Phra Kaew’in yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde Phra Nakhon Bölgesi’nin Bang Lamphu kısımında yer alıyor.

Burası daha çok sırt çantalı gezginleri Mekke’si, bir dans ve parti merkezi olarak biliniyor. 13-15 Nisan’daki geleneksel Tayland Yeni Yılı’ndan (Songkran Festivali) hemen önce insanlar burada birbirlerinin üzerine su atarak âdeta bir su savaşı gerçekleştiriyorlar.

Çin Mahallesi

Leziz Tay yemeklerinin tadına bakacağınız, hatta yenen böcekleri gördüğünüzde çığlık atacağınız Çin Mahallesi şehrin olmazsa olmazı.

Bangkok gezi rehberi

Çin Mahallesi

Böceklere gelince: Bunlar aslında Tay mutfağının çok küçük bir parçası. O nedenle bunlara bakıp dehşete kapılmak yerine leziz tatların peşinden koşmanızı tavsiye ederim.

Çin Mahallesi’nde hayat sokakta geçiyor. Sokaklar yemek yiyenlerle dolup taşıyor. Bangkok’ta yaşamın bir parçası olmak istiyorsanız mutlaka Çin Mahallesi’ne uğramalısınız.

Sokak yemekleri burada bir kültür

Flower Market (Çiçek Pazarı)

Lotus çiçeklerini kokladığımız, orkidelere hayranlıkla baktığımız pazar bizim ülkemizde göremeyeceğimiz güzelliklerle dolu. Ülkemizde göremeyiz diyorum çünkü o çiçekler ana vatanlarında bu kadar güzeller :-) .

Flower Market (Çiçek Pazarı)

ICONSIAM

İşte ezber bozan bir AVM! Tayland kültürünü yaşayabileceğiniz, yüzen çarşısından lezzetlerine kadar Tayland’ı yaşayabileceğiniz ICONSIAM’ı sakın kaçırmayın. Bunu AVM’leri hiç sevmeyen biri olarak söylüyorum.

ICONSIAM

Bangkok gezi rehberi – Chatuchak Weekend Market

Chatuchak Hafta sonu Marketi çarşamba, perşembe, cuma kısmen, hafta sonları tamamen açık. Tayland’ın bu en büyük ve önemli pazarını görmenizi öneririm.

Chatuchak

Ratchada Rot Fai Train Night Market

Eski bir tren istasyonuna kurulan gece pazarı şehrin en ünlü gece pazarları arasında. Eğer iyi bir fotoğraf çekmek istiyorsanız Esplanade AVM’nin otoparkının 4. katından en iyi açıyı yakalayabilirsiniz.

Ratchada Rot Fai Train Night Market

Chocolate Ville

Chocolate Ville daha çok tema parkı sayılabilecek bir yer. İsminin çikolata olduğuna bakmayın. Buranın çikolatayla hiç alakası yok. Burası küçük bir Amerikan kasabası gibi dizayn edilen, lollipoplar ve şekerlerle dekore edilen, sizi başka bir zaman ve boyuta taşıyacak olan bir yer.

Chocolate Ville

Damnoen Saduak Floating Market (Damnoen Saduak Yüzen Çarşı)

Yüzen Çarşı’ya gitmek için önce Bangkok’un 120 km dışındaki Nakhon Pathom şehrine gitmek gerekiyor. Buradan deneyimi arttırmak isteyenler için geleneksel uzun botlar ile pazara ulaşım mümkün. Araçla gitmek isteyenler için de taksiler pazarın ortasına kadar gidiyor.

Damnoen Saduak Floating Market

Çarşıda tezgâhlarda sebzeler, meyveler, el oyması veya el dokuması hediyelik eşyalar satılıyor. İnsanlar burada kendi teknelerinde pişirdikleri yemekleri de satıyorlar. Daha önce benzerini görmediğim Yüzen Çarşı saat 6.00-12.00 arasında açık. Oldukça turistik olan pazar benim de şehirde en çok beğendiğim yerlerden biri oldu.

Damnoen Saduak Floating Market

Çarşıda bazı tezgâhlara ancak kayıklarla ulaşabiliyorsunuz. Kanallar arasında kayıkla gezinirken bir yandan da alışveriş yapıyorsunuz. Çengelli sopalarını kayığınıza uzatıp sizi kendilerine çeken güler yüzlü satıcıların tek beklentisi ise size mallarını satmak.

Damnoen Saduak Floating Market

Wat Traimit

Talat Noi bölgesinde bulunan Wat Traimit Withayaram Worawihan tapınağı 5,5 ton ağırlığındaki altın bir Maravijaya tutumlu Buddharupa heykeli ile dünyanın en büyük saf altından Buda heykeline ev sahipliği yapma özelliği taşıyor.

Wat Traimit

Lumphini Parkı

Bangkok’un bu en büyük parkı olan Lumphini şehrin yeşil akciğeri kabul ediliyor. İçinde suni bir göl bulunan park herkesin nefes almak için kaçtığı bir mekân.

Lumphini Parkı Kaynak:Wikipedia (By Terence Ong – Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2348963)

Bangkok National Museum (Ulusal Müze)

Müze Bronz devrinden itibaren eşsiz koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor. Burada Budizm tarihçesini öğrenebilir, kralın seremoniler sırasında bindiği tahtları görebilirsiniz.

Bangkok National Museum

Asiatique

AVM’ye mi gidilir demeyin. Burası sizin bildiğiniz AVM’lerden değil! Nehir kıyısında yer alan açık hava AVM’si Asiatique hem alışveriş yapmak hem de gezmek için çok keyifli.

Bangkok gezi rehberi – Asiatique

Koh Kret

Ladkret Nehri’nin ortasındaki Koh Kret Adası’nda el işi seramik atölyelerini görebilir, direkt seramik imalat yerinden ürünleri satın alabilir, yerel çarşıda çok uygun fiyata hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Burası pek bilinmeyen bir ada. Hatta biz hafta içi gittiğimiz için kahve içecek yer bile bulamadık. Hafta sonları çoğunlukla yerel halk tarafından ziyaret ediliyor, kafeler de o zaman açılıyor. Ama işte bu nedenle Koh Kret bu kadar güzel! Kaçırmayın.

Bangkok gezi rehberi

Koh Kret

Muang Boran Ancient City

Muang Boran Ancient City dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri. Tayland’ın en büyük tarihi binalarının replikalarının bulunduğu park 1 günde kısa bir Tayland turu yapmanızı sağlıyor. Buranın yapımcısı Lek Viriyaphant yakındaki Erawan Müzesi ve Pattaya’daki Sanctuary of Truth’un da yapımcısı. Golf arabasıyla burada bir gezinti yapmak oldukça keyifli. Olağanüstü güzellikteki parkı kaçırmamanızı öneririm.

Muang Boran Ancient City

Red Lotus Lake

Bang Len District’te Red Lotus Floating Market olarak da anılan yer aslında bir nilüfer tarlası. Burada nilüferlerin içinde gezinmeye bayılacak, mini yüzen çarşının da tadına varacaksınız. Drone ile çekilen fotoğraflarınızı satın almayı ihmal etmeyin.

Red Lotus Lake’de gezinti

Red Lotus Lake’e Bangkok’a ikinci gelişimde burada yaşayan arkadaşlarımla birlikte gittim. Bu gezimde bana eşlik eden kardeşim ve canım yeğenim Yasemin’imle çok güzel anılar biriktirdik. Fotoğraflarımıza bakmak bile hâlen yüzüme bir gülücük konduruyor.

Red Lotus Lake

Ayutthaya

Ayutthaya, Bangkok’un 85 km kuzeyinde bulunan bir şehir. Antik Ayutthaya Krallığı’nın başkentliğini yapmış. 1350 yılında kurulan Ayutthaya, Sukhothai şehrinden sonra Siyam Krallığı’nın başkenti olmuş.

Bangkok gezi rehberi

Bangkok gezi rehberi – Ayutthaya

Bangkok Otelleri

Şehirde konakladığım otelleri sizin için listeledim:

Marriott Marquis Queen’s Park

Bu pırıl pırıl otel kent merkezindeki güzel konumu ile tercih sıranızın başında olmayı hak ediyor.

Marriott Marquis Queen’s Park Otel’den şehir manzarası

Ramada Plaza by Wyndham Bangkok Menam Riverside

Nehir kenarında kurulu olan otel akşam Asiatique’e gitmek ya da nehirden geçen tekneleri izlemek için oldukça iyi bir tercih.

Ramada Plaza by Wyndham Bangkok Menam Riverside

Bütün bu saydıklarım haricinde Bangkok’a gelince Siam Niramit gibi gösterileri kaçırmamalısınız.

Bangkok gezi rehberi

Siam Niramit

Gelmeden önce burayla ilgili çok fazla olumsuz yorum okumuştum. Trafiğinin korkunç olduğu da aşırı kalabalık olduğu da doğru ama bence Bangkok temiz ve yaşanılası bir şehir. İnsanları öylesine güler yüzlü, tarihi o kadar zengin ki buraya gelip de sevmemek zaten mümkün değil.

Keşfetmeniz dileğiyle…