Bir balayı destinasyonu olarak yıldızı parlayan ve Tayland gezi rotalarına eklenen bir yerden söz edeceğim: Krabi. Güney Tayland’ın Andaman kıyısında yer alan Krabi, egzotik havası ve eşsiz manzaralı milli parklarıyla tam bir yeryüzü cenneti. Burası binlerce yıl boyunca korsanlara, tüccarlara ve deniz çingenelerine ev sahipliği yapmış olsa da günümüzde kaplıcaları, deniz mağaraları, mercan resifleriyle ülkenin gözbebeği. Bölgenin merkezi Krabi Town’da halkla sosyalleşiyor, Ao Nang (Phra Nang) plajı, Railay (Rai Leh) plajı ve kaya tırmanış merkezi Ton Sai’ye hayran kalıyor, Krabi’nin ülkenin en muhteşem yerlerinden biri olduğuna kesin emin oluyorsunuz.

Ao Nang

Krabi’de gezilecek yerler listesi

Krabi’ye Tayland Turizm Otoritesi’nin düzenlediği bir basın gezisiyle geldim. Bangkok’tan iç hat uçuşu ile Krabi’ye ayak bastık.

Railay (Rai Leh)

Rai Leh

Tham Phra Nang Nok (Phra Nang Anıtı ve Prenses Mağarası)

Tham Phra Nang Nok (Phra Nang Anıtı ve Mağarası), Phra Nang plajının hemen yanında yer alıyor. Anıt, burada boğulduğuna inanılan bir Hint prensesinin anısına yapılmış. Balıkçılar burada bereketli av için adak yaparken, çocuk isteyen kadınlar da tahta penis bırakarak adak yapıyor.

Krabi

Phra Nang beach

Krabi

Tham Phra Nang Nok

Tham Phra Nang Nai (Büyük Phra Nang Mağarası)

Elmas mağarası olarak da bilinen Tham Phra Nang Nai (Büyük Phra Nang Mağarası), Rai Leh East plajının kuzeyinde yer alıyor.

Tham Phra Nang Nai (Büyük Phra Nang Mağarası)

Tham Phra Nang Nai (Büyük Phra Nang Mağarası)

Tham Phra Nang Nai (Büyük Phra Nang Mağarası)

Railay (Rai Leh) Plajı

Krabi’nin masalsı kireçtaşı oluşumları, Railay’da kaya tırmanışı fanatiklerini kendisine çekiyor. Burada yeni başlayacaklar için kaya tırmanışı kursları da düzenleniyor.

Railay (Rai Leh)

Railay (Rai Leh)

Railay View Point (Manzara Noktası)

Bölgede üç tane Manzara Noktası var. En popüleri Rai Leh East ve Phra Nang plajları arasından geçerek Manzara Noktası’na ve bir lagüne çıkıyor. Bu Manzara Noktası’nda bölgenin ihtişamlı güzelliğini izleyebiliyorsunuz. Etkileyici gizli lagünse insana kendini bir film setinin içine düşmüş gibi hissettiriyor. Ancak ufak bir detay var: Manzara Noktası’na gitmek için önce ormanın içine giriyor, sonra kayaların üzerinden halatlar yardımıyla tırmanıyorsunuz. Bu Manzara Noktası’na geldikten sonra eğer daha da yükseğe ulaşmak isterseniz bu sefer de pek de sağlam olmayan merdivenler yardımıyla tırmanmanışa devam etmeniz gerekiyor. Çoğu kişi bu ikinci yeri tehlikesinden ötürü tercih etmiyor.

Railay Manzara Noktası Kaynak:Wikipedia (Von Stefan Fussan – Eigenes Werk – Meine Fotos sind auch auf MyPortfolio verfügbar, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68466011)

Krabi Town Gece Pazarı

Oldukça renkli olan Krabi Night Market alışveriş için ideal. Burada inci çok ucuz, almayı düşünebilirsiniz.

Krabi

Krabi Town Gece Pazarı Kaynak:Wikipedia (By Edson Aoki – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71378315)

Khao Khanab Nam

Khao Khanab Nam’a Krabi’deki Chao Fa Pier’den yaklaşık 15 dakikada ulaşılıyor. Gitmişken mangrov ormanına ve Koh Klang balıkçı köyüne de bir göz atmanızı öneririm.

Krabi

Khao Khanab Nam Kaynak:Wikipedia (By Stefan Fussan – Own work – My images are also available on MyPortfolio, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67879866)

Koh Hong (Hong Adaları)

Krabi kıyılarına çok yakın konumdaki Koh Hong (Hong Adaları); nefes kesen manzaralar, yumuşak beyaz kumlu plajlar, mercan resifleri ve güzel bir lagün sunuyor. Yüzme, kano, şnorkel, tüplü dalış yapmanın tadını çıkarabileceğiniz adalar Than Bok Khorani Millî Parkı’nın bir parçası. Adalar sadece günlük ziyaretler için açık, konaklama izni yok.

Koh Hong (Hong Adaları)

Koh Hong (Hong Adaları)

Tham Sadet

Tham Sadet (Sadet Mağarası) güzel sarkıt ve dikitlere sahip. 1909’da geleceğin kralı Rama VI tarafından ziyaret edilen mağara, kraliyet varlığını gösteren Sadet unvanını almış.

Susan Hoi (Fossil Shell Beach – Seashell Graveyard – Deniz Kabuğu Mezarlığı)

Önceleri bataklık olan Susan Hoi sonradan kurumuş. Zaman içinde buradaki deniz kabukları 40 cm üzerinde kaya parçaları hâline gelmiş. Susan Hoi’deki fosiller 40 milyon yıl öncesine tarihlendiriliyor. Biri Japonya‘da, biri ABD’de (Şikago‘da) olmak üzere dünyada buranın benzeri 2 yer daha olduğu söyleniyor.

Krabi

Susan Hoi (Fossil Shell Beach – Seashell Graveyard – Deniz Kabuğu Mezarlığı)

Wat Tham Sua (Tiger Cave – Kaplan Mağarası Tapınağı)

Krabi kasabasına 3 km uzaklıktaki Wat Tham Sua (Tiger Cave – Kaplan Mağarası Tapınağı), bir mağaranın içine inşa edilmiş. Tapınağa tam 1.250 basamak tırmanılarak çıkılıyor. Bu zorlu tırmanıştan sonra görülen manzaraysa akıllara ziyan. Dev bir Buda heykeli ve Buda’nın ayak izleri, bu panoramik manzaraya eşlik ediyor. İçine girdiğinizdeyse kurukafalar ve iskeletleri görüp biraz ürküyorsunuz.

Krabi

Wat Tham Sua (Tiger Cave – Kaplan Mağarası Tapınağı) Kaynak:Wikipedia (By kallerna – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19133196)

Tapınağa çıkarken yol üzerinde yapım aşamasında olan bir tapınak daha var. Bütün basamakları çıkmayı göze alamadıysanız, en azından bu tapınağı ziyaret edebilirsiniz.

Krabi

Wat Tham Sua (Tiger Cave – Kaplan Mağarası Tapınağı)

Tham Phi Hua Toh (Hua Galok)

Tham Hua Kalok yani Kafatası Mağarası, Phangna Bay’e yakın Ao Luek Bölgesi’ndeki Than Bok Khorani Millî Parkı sınırları içinde yer alıyor. Bu mağara, tarih öncesi duvar resimlerine binlerce yıldır ev sahipliği yapıyor. İnsan ve ilginç tarih öncesi hayvanların siyah ve kırmızı renklerde tasvir edildiği resimler kesinlikle görülmeye değer.

Tham Phi Hua Toh (Hua Galok)

Tham Phi Hua Toh (Hua Galok)

Emerald Pool

Thung Teao Ormanı Tabiat Parkı’ndaki Emerald Pool (Sa Morakot); biyolojik çeşitlilik açısından zengin, yürüyüş parkuruyla tamamlanan sıra dışı bir yer. En üst noktasında Blue Pool var. Buradaki parkurda yürüyüş yaparken gökyüzüne uzanan asırlık ağaçların arasından geçiyor, bir zamanlar nesli tükenmiş olarak kabul edilen pitta gurney kuşu da dâhil olmak üzere nadir hayvanları ve bitki türlerini görüyorsunuz.

Krabi

Emerald Pool

Kaplıcalar

Terapötik ve yatıştırıcı etkisi olan Krabi Kaplıcaları, volkanik odaların içindeki sıcak su küvetleridir. Küçük olmalarına rağmen sıcacık termal sular sayesinde jakuzi etkisi hissedersiniz. Ortalama 35-40 °C olan sular, romatizma ve siyatik dâhil, her türlü sağlık sorununu iyileştirdiği iddia edilen doğal mineral tuzlarla doludur. Yağmur ormanlarıyla çevrili bu küvetler kesinlikle benzersizdir.

Phanom Bencha Millî Parkı

Phanom Bencha Millî Parkı’nda fillerle yakınlaşıyor, onlara dokunuyor, onları ellerinizle besliyorsunuz.

Phanom Bencha National Park’ta filler

Kanabham View Seafood Restaurant & Fish Farm

Tayland‘a gelip de Tayland mutfağından ve Tayland yemeklerinden bahsetmeden olmaz. Tay yemeklerinin içinde de deniz mahsullerinin önemi büyük. Tekneyle gittiğimiz restoranda biz de hindistan cevizi suyunun yanında leziz deniz mahsullerinin tadına baktık. Bu kadar çok çeşidin bu kadar hesaplı yenebileceğini hiç düşünmezdim ama mavi yengeçten ıstakoza kadar herşey için kişi başı sadece 30 TRY (Mart 2017) ödedik. Tabii nereden bilelim, Tayland’ın zaman içinde çok pahalanacağını ve bu fiyatların bir gün mazide kalacağını?

Kanabham View Seafood Restaurant & Fish Farm

Kanabham View Seafood Restaurant & Fish Farm

Kanabham View Seafood Restaurant & Fish Farm

Kanabham View Seafood Restaurant & Fish Farm

Klong Muang Beach

Filleri görmüş, karnımızı doyurmuştuk. Şimdi denize girme vakti diyerek bu ünlü kumsala yollandık. Burada güneşin ve denizin tadını çıkardık. Tayland’da ilk kez denize giriyor olmaktan dolayı da oldukça mutluydum.

Krabi

Klong Muang Beach

Hindistan cevizi içinde servis edilen hindistan cevizi dondurmasının tadı da damağımda kaldı.

Tayland mutfağı – hindistan cevizi içinde servis edilen hindistan cevizi dondurması

Tayland’da çok gel-git oluyor. Sular çekildiğinde de işte böyle karaya oturmuş tekne görüntüleri ortaya çıkıyor. O nedenle size tavsiyem, gideceğiniz oteldeki kumsalın her saatteki fotoğrafına bakmanız olacaktır. Yoksa nefis plaj görüntüsüne bakarak gittiğiniz bir yerden, yüzmeden dönmeniz de mümkün olabilir!

Phi Phi Adaları

Krabi’ye bağlı olan cennet Phi Phi Adaları‘na sürat tekneleriyle gidiliyor. Bırakın beni burada, diyeceğiniz, dünya üzerinde burayı gördükten sonra belki de başka hiç bir yeri beğenmeyeceğiniz Phi Phi Adaları, gözlerinize ve ruhunuza hitap edecekler.

Phi Phi Adaları

James Bond Adası

James Bond Adası buradaki diğer bir cennet. Ulaşım sürat tekneleriyle sağlanıyor. Adaya James Bond Adası denmesinin sebebiyse Altın Tabancalı Adam adlı James Bond filminin burada çekilmiş olması.

James Bond Adası

James Bond Adası

Krabi Otelleri

Buranın en özel otellerini listeledim:

Sofitel Phokeethra Golf and Spa Resort

Şehre gelir gelmez otelimiz Sofitel Phokeethra Golf and Spa Resort’a yerleştik.

Sofitel Phokeethra Golf and Spa Resort

… ve ilk işimiz otelin spasında şu meşhur Tay masajını yaptırmak oldu. Çok ağrı çeken biri olmasam da bu masaj beni iyice gevşetti, yumoş yumoş yaptı. Söylendiği kadar varmış. Hakikaten Tayland’a gidip Tay masajı yaptırmamak olmazmış. Hatta alışkanlık hâline getirip her gün yaptırmak lazımmış.

Krabi

Sofitel Phokeethra Golf and Spa Resort

Krabi

Sofitel Phokeethra Golf and Spa Resort

Phulay Bay – Ritz Carlton

Söz otellerden açılmışken bu gezinin lüks konseptine uyan bir yerden bahsetmek istiyorum: Phulay Bay – Ritz Carlton. Daha önce lüks otel görmüşlüğüm, hatta yağmur ormanlarının içinde lüks resortlarda kalmışlığım vardı. Ancak ben böylesine bir lüks ve zarafetle ilk kez tanışıyordum. Phulay Bay’in özel plajında gün batımında yediğimiz akşam yemeğinin tadı hâlâ damağımdadır. Odalarının estetiğiniyse anlatmakla bitiremem.

Phulay Bay – Ritz Carlton

Peki ya 2.000’in üzerinde mum yakarak yoga seansları yaptırmalarına ne demeli? Böyle bir ortamda böylesine güçlü bir enerjiyi hissetmeyi kim istemez ki? Ne yazık ki bizim Phulay Bay – Ritz Carlton ziyaretimiz bu kadarla sınırlı kaldı. Çünkü programımız çok yoğundu ve göreceğimiz daha çok yer vardı.

Phulay Bay – Ritz Carlton

Krabi benim gözümde Tayland’ın en muhteşem yerlerinden biridir.

Keşfetmeniz dileğiyle…