Bangkok şehri, Tayland’ın başkenti olmasının yanı sıra ülkenin ruhani, kültürel, diplomatik, ticari ve eğitim merkezi. Şimdiki Chakri hanedanının ilk hükümdarı Kral I. Rama tarafından 1782 yılında kurulan şehir, halk dilinde “Melekler Şehri” olarak anılıyor. 400 Budist tapınağı, görkemli sarayları, dans şölenleri, AVM’leri ve kanalları ile herkesi mutlu eden Bangkok; içinden geçen Chao Phraya Nehri (Kralların Nehri) üzerinde geleneksel yaşamı yakından göreceğiniz, hem modernliği hem de doğu egzotizmini aynı anda yaşatan bir kent. Bu yazımdaysa size herkesin gördüğünden farklı bir Bangkok’u anlatacağım ve Bangkok’ta ne yapılır sorusunun cevabını vereceğim.

Damnoen Saduak Floating Market’de lemur sevebiliyorsunuz

Bangkok, Asya’nın en kalabalık şehirlerinden biri. İnsana ilk başta şok etkisi yaratan kent, dinsel ve anıtsal anıtlarla oldukça zengin bir yerleşim.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Büyük Saray

Daha önce Bangkok gezi rehberi niteliğinde bir yazı yayınladım. Bu yazımdaysa kentin bilinmeyen ya da çok popüler olmayan yönlerini tanıtacak ve de yapmadan dönmemeniz gereken faaliyetleri listeleyeceğim.

Bangkok’ta ne yapılır? – Talat Noi’de el işçiliği yastıklar yapan teyzeler var

Tayland Turizm Otoritesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen bir basın gezisi sayesinde Bangkok’un farklı bir yönünü tanıma şansına sahip oldum. Sanatçı Fırat Neziroğlu’nun Yen koleksiyonunun fotoğraf çekimlerini Ömer Faruk Gökalp gerçekleştirdi. Sanat ağırlıklı bu gezide gördüklerimiz ve yaşadıklarımız da sıradanlıktan uzak oldu. Şimdi sizler için bu özel etkinlikleri listeleyeceğim.

Tayland Turizm Otoritesi’nin düzenlediği basın gezisinde grubumuz Mahanakhon Skywalk’ta

Bangkok’ta ne yapılır? – Bangkok’un gerçek yüzü

Neler yapmadan dönmeyelim? Hepsi bu listede!

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Mahanakhon Skywalk’tan Bangkok manzarası

Büyük Saray ve tapınakları ziyaret et

Geziniz sıra dışı bile olsa Bangkok gezisi Büyük Saray ve tapınak ziyareti yapmazsanız tam olmaz.

Büyük Saray’ın ortasında yer alan Chakri Maha Prasat

Tay masajı yaptır

Tabii ki buraya kadar gelmişken Tay masajı yaptırmayı unutmamak gerek. Günün tüm yorgunluğunu sokakta 4-5 USD’ye yarım saat ayak masajı yaptırarak atabilirsiniz. Açık havada oturup masaj yaptırmak ilk başta garip gelse de sonra alışıyorsunuz. Neticede Bangkok’ta Bangkoklular gibi yaşamak lazım, öyle değil mi?

Bangkok’ta ne yapılır? – Tay masajı

Sokak lezzetlerini tat

Bangkok’ta yaşamın bir parçası olmak istiyorsanız Tayland mutfağı lezzetlerini siz de yerel halk gibi sokakta tatmalısınız. Unutmayın ki dünyada Michelin yıldızlı sokak yemeği satan tek kişi olan Raan Jay Fai buradaki Chinatown’da bulunuyor! Çin Mahallesi kesinlikle Tayland sokak yemeklerini yemek için en güzel yerlerden biri. Burada Uzak Doğu’nun tüm lezzetlerini bulacağınıza garanti veririm. Sokak yemeklerini tatmak için Rattanakosin denilen eski şehir, Sukhumvit semti, Silom ve Sathorn caddeleri, Saphan Leung bölgesine de gidebilirsiniz. Eğer mekân önerisi istiyorsanız, Bangkok’ta nerede yemek yenir yazıma göz atabilirsiniz.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Dünyada Michelin yıldızlı sokak yemeği satan tek kişi Raan Jay Fai

Chao Phraya Nehir Turu yap

Nehir üzerinde kanallarda yapacağınız tur sırasında kentin farklı bir yüzünü keşfedeceksiniz.

Bangkok

Chao Phraya Nehir Turu

Tai dilinde kanal anlamına gelen “klong” kelimesini sıkça duyacaksınız. Tarihte ticaret ve ulaşım için yoğun olarak kullanılan bu klongların en popülerleri de Bangkok’ta bulunuyor. Hatta Bangkok’a bu klonglar nedeniyle “Doğunun Venedik‘i” deniyor.

Bangkok

Bangkok’ta ne yapılır? – Chao Phraya Nehir Turu

Bu tur sırasında tapınaklar ve yıkık dökük evleri iç içe görüyorsunuz.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Chao Phraya Nehir Turu

Eğer tura katılmazsanız, yerel halkla anlaşıp botlarla nehrin en sonuna kadar gidebilirsiniz. En son durakta da güzel bir pazar var.

Chao Phraya Nehir Turu

AMV’lere git

Hiç AVM sevmeyen biri olmama rağmen size burada AVM gezmenizi öneriyorum. Çünkü bu AVM’ler sizin bildiğiniz gibi değil. Bu AVM’lerde heyecan var, ruh var, egzotik hava var! Mesela Chao Phraya Nehri kenarındaki ICONSIAM buranın en yeni ve en lüks AVM’si. İnsanın içine girince dışına çıkası gelmiyor. ICONSIAM’da Michelin yıldızlı restoranlarda da yemek yiyebilirsiniz. Bunlardan biri de Luk Kai Thong.

ICONSIAM çok güzel bir AVM

Gündüz ve gece pazarlarında alışveriş yap

Gündüz ve gece kurulan pazarlarda Tayland‘a özgü kıyafetler, hediyelik eşyalar satın alabilir, çatır çatır pazarlık yapma keyfini yaşayabilirsiniz. En ünlü gündüz pazarına örnek olarak Chatuchak (tamamı sadece hafta sonları açık), gece pazarına da Ratchada Rot Fai Train Night Market’i verebilirim.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Bangkok’ta ne yapılır? – Chatuchak

Ratchada Rot Fai Train Night Market

Ülkede üretilen hindistan cevizi yağı satın al

Üretim yeri Koh Samui olan hindistan cevizi yağını saçınızı güçlendirmek, cildinizi gençleştirmek için kullanabilirsiniz. Yemeklerinizde de kullanmak istiyorsanız, gıdaya uygun üretilenlerden tercih edebilirsiniz. Bu özel yağ soğukta kalınca donuyor, sıcakta tekrar çözülüyor. Her hâliyle kullanmanızda sakınca yok.

Coconut oil – hindistan cevizi yağı

Teras bar ve restoranlara git

Bangkok, teras barları ve sonsuzluk havuzlarıyla ünlü bir şehir. Teras barlardan panoramik şehir manzarası izleyebiliyorsunuz. Örneğin Lebua Hotel’in terasındaki Sky Bar’dan gün batımını izleyebilirsiniz. Burası aynı zamanda Hangover 2 filminin çekildiği bar.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Lebua Hotel’in terasındaki Sky Bar’dan nefis bir Bangkok manzarası izleyebilirsiniz

Kentin en yüksek noktasındaki Mahanakhon Skywalk’ta cam teras üzerinde yürü

Tam 314 metre yükseklikte şehri 360 derece izlemek, cam terasın üzerinde yürürken dizleriniz titreyerek ayaklarınızın altında uzanan kente bakmak için burayı kaçırmamanızı öneririm.

Mahanakhon Skywalk

Bangkok’ta ne yapılır? – Mahanakhon Skywalk’da yürümek cesaret istiyor

Talat Noi’de sanatı kokla

Bangkok’un tasarım dalında UNESCO yaratıcı şehirler ağına üye olması, adını bu alanda duyurmasını sağlıyor. Âdeta kentin bohem bölgesi olan Talat Noi de graffitileri, el dokuması ürünleri (yastıklar bu ürünler içinde oldukça ünlü), sanat galerileriyle sanatseverleri cezbeden bir yer.

Talat Noi

Bölge, Wat Traimit Withayaram Worawihan tapınağındaki 5,5 ton ağırlığındaki altın bir Maravijaya tutumlu Buddharupa heykeliyle dünyanın en büyük saf altından Buda heykeline ev sahipliği yapma özelliği taşıyor.

Wat Traimit

Mucizevi krem Tiger Balm satın al

Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz tiger balm, her türlü ağrıya ve sinek ısırıklarına iyi gelen bir krem. Ağrı tipine göre beyaz veya kırmızı seçenekleri var.

Tiger Balm

Siam Niramit izle

Siam Niramit, Tay kültürünü yansıtan şahane bir gösteri. Şov öncesi Tay köyü ziyareti yapabiliyorsunuz. El işçiliği, yüzen pazarlar, etnik kıyafetler gördüğünüz ve 100 yıl öncesini canlandıran bu köy size Tay kültürünü tanıtıyor.

Bangkok’ta ne yapılır? – Siam Niramit şov

Şov öncesi açık alanda yapılan gösterilerle Tay dansları hakkında fikir sahibi oluyor, dilerseniz danslara da katılabiliyorsunuz. Burada ekstra ücret ödeyerek açık büfeden yemek yeme seçeneği var. Bunun için bilet alırken yemekli bilet almanız gerekiyor. Şovda Tayland’ın tarihçesi danslar ve eşsiz dekorlarla canlandırılıyor. Sadece Bangkok ve Phuket’te yapılan bu şovu kaçırmamanızı öneririm. (Tay köyü 16:30’da açılıyor. Eğer açılış saatinde orada olursanız, kalabalık olmadan bolca fotoğraf çekme şansı yakalarsınız. Açık büfe yemek 17:00’de başlıyor. Dış mekânda şov öncesi gösteri 19:00’da, asıl şov ise 20:00’de başlıyor. Şov sırasında fotoğraf ve video çekimi yasak).

Siam Niramit – Bangkok

Tay yemekleri kursuna katıl

Tayland’a ilk gelişimde yine Tayland Turizm Otoritesi’nin basın davetlilerinden biriydim. Bangkok’a iner inmez ayağımızın tozuyla Issaya Cooking Studio’ya gidip Tay yemekleri kursu almıştık. Kentte oldukça popüler olan Tayland yemekleri kursuna katılıp bu leziz yemekleri bizzat kendiniz yapmayı ve sonrasında tatmayı isterseniz bu kursları kaçırmamalısınız.

Capella Bangkok’ta Tay yemekleri kursu aldık

Tuktuk turu yap

Şehrin sokaklarını tuktukla gezmeyi ihmal etmemelisiniz. Çılgın şehir trafiğine dalacağınız bu motor-taksiler tam bir adrenalin deposu.

Bangkok sokaklarında tuktuk turu

Jim Thompson House Museum’da Tay ipeğinin yolculuğunu öğren

Tay ipeği kralı olarak anılan Jim Thompson’un müzeye çevrilen evinde ipeğin Tayland’la tanışma serüvenine tanıklık ediyorsunuz. Tay mimarisine uygun düzenlenen 6 evden oluşan müze; Jim Thompson’un 2. Dünya Savaşı sırasındaki görevinden sonra Bangkok’a gelişini, buraya âşık oluşunu, kendini el dokumacılığına adayarak Tay ipeğini dünyaya tanıtmasını gösteriyor. Asya’nın farklı ülkelerinden getirdiği eşyalar da bu müzede sergileniyor. Jim Thompson nedeni bilinmeyen bir şekilde 1967 yılında Malezya’da kaybolmuş ama evi aynen korunuyor.

Bangkok’ta ne yapılır? – Jim Thompson House Museum

İçinden tren geçen Mae Klong pazara git

Dünyanın kaç yerinde bir pazarın içinden tren geçer? Raylara kurulan tezgâhlar tren saatinde toplanır, tren geçtikten sonra hiç bir şey olmamış gibi tekrar yerine yerleştirilir? Şehrin 80 km uzağındaki Samut Songkram’da kurulan Mae Klong (Rom Hoob) pazarında bunun canlı tanığı olacaksınız! Üstelik kendinizi bir film setinin içine düşmüş gibi hissedeceksiniz ve de burnunuz bile kanamayacak.

Mae Klong

Tayland boksu olarak bilinen Muay Thai izle

Tayland Boksu olarak bilinen Muay Thai dövüş sporu; yumruk, diz, dirsek ve tekmelerin kullanıldığı oldukça sert bir dövüş sanatı. Her pazartesi, çarşamba, perşembe, pazar günleri Rajadamnern Muay Thai Stadium’da Muay Thai gösterisi izleyebilirsiniz.

Rajadamnern Muay Thai Stadium’da Tayland Boksu olarak bilinen Muay Thai dövüş sporunu izleyebilirsiniz

Koh Kret’te el işçiliğini ve bozulmamış Tay köylerini gör

Ladkret Nehri’nin ortasındaki Koh Kret Adası’nda el işi seramik atölyelerini görebilir, direkt seramik imalat yerinden ürünleri satın alabilir, yerel çarşıda çok uygun fiyata hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Burası pek bilinmeyen bir ada, hatta biz hafta içi gittiğimiz için kahve içecek yer bile bulamadık. Hafta sonları çoğunlukla yerel halk tarafından ziyaret ediliyor, kafeler de o zaman açılıyor. Ama işte bu nedenle Koh Kret bu kadar güzel! Kaçırmayın.

Bangkok’ta ne yapılır? – Koh Kret

Koh Kret’te seramik işçiliği

Damnoen Saduak Yüzen Çarşı’da yerel halkla buluş ve alışveriş yap

Damnoen Saduak Floating Market teknelerin üzerinde yerel halkın satış yaptığı, tam anlamıyla Tayland havasını yaşatan bir yer. Hediyelik eşya alışverişi yapmak için burayı tercih edebilirsiniz. Burası benim gözümde dokunun bozulmadığı, en otantik yerlerden biri.

Damnoen Saduak Floating Market

Patom Organic Village’de el sanatları merkezindeki sanatçılarla buluş

Suan Sampra’da bulunan Patom Organic Village oldukça özel bir çiftlik. Burada organik ürünlerden oluşan bir öğlen yemeği yiyebilir, ardından el sanatları derslerine katılabilirsiniz.

Patom Organic Village

Red Lotus Lake’te nilüferlerin arasında gezin

Bang Len District’te Red Lotus Floating Market olarak da anılan yer aslında bir nilüfer tarlası. Burada nilüferlerin içinde gezinmeye bayılacak, mini yüzen pazarın da tadına varacaksınız. Drone ile çekilen fotoğraflarınızı satın almayı ihmal etmeyin.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Bangkok’ta ne yapılır? – Red Lotus Lake

Ayutthaya’da tarihe tanıklık et

Ayutthaya Krallığı’nın başkentliğini yapan Ayutthaya Antik Kenti, Bangkok’un 85 km kuzeyinde bulunuyor. 1350 yılında kurulan Ayutthaya, Sukhothai şehrinden sonra Siyam Krallığı’nın başkenti olmuş. Tarih zengini yerleşimi görmeden dönmemelisiniz.

Ayutthaya

Wat Ratcha Burana

Muang Boran Ancient City’de bir mini Tayland gezintisi yap

Muang Boran Ancient City dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri. Tayland’ın en büyük tarihi binalarının replikalarının bulunduğu park, 1 günde kısa bir Tayland turu yapmanızı sağlıyor. Buranın yapımcısı Lek Viriyaphant, yakındaki Erawan Müzesi ve Pattaya’daki Sanctuary of Truth’un da yapımcısı. Golf arabasıyla burada bir gezinti yapmak oldukça keyifli. Olağanüstü güzellikteki parkı kaçırmamanızı öneririm.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Muang Boran Ancient City

Kanchanaburi’de Kwai Köprüsü filmine sahne olan köprüyü gör

1957 yılı yapımı olup 7 dalda (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu, En İyi Müzik) Oskar alan Kwai Köprüsü filmine ilham veren köprüyü görebilirsiniz.

Kwai Köprüsü

Bangkok benim gözümde Güneydoğu Asya’nın en güzel başkentidir. Sizin de keşfetmenizi diliyorum ama bu gerçek yönüyle…