Tayland’ın güneydoğusundaki tatil beldesi Pattaya, döküntü yapılaşması ve gece hayatının kötü ünüyle çekiciliğini kaybeden bir belde. Ancak emin olun ki Pattaya ilk olarak 1960’larda kazandığı ününü geri alabilmek için günümüzde fazlasıyla çaba sarf ediyor ve gizli güzelliklerini de ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor. Eğer buraya denize girmek için gelmeyi düşünüyorsanız, hemen uyarımı yapayım: Pattaya Körfezi’ndeki sahiller yüzmek için pek de iyi değil. Hedefiniz yüzmekse; kaldığınız otelin havuzuna girmenizi, güneyindeki Jomtien Plajı’na gitmenizi ya da mercan adalarına tekne turu yapmanızı tavsiye ederim.

Pattaya’nın Vietnam Savaşı’ndaki görevlerinden dönen askerlerin dinlenme ve eğlenme tatilleriyle parlayan yıldızı daha sonra uluslararası bir tatil beldesi hâline gelmesini sağladı.

Pattaya’ya TTM 2019 Tayland Turizm Fuarı’na katılmak üzere geldim. TTM 2019 boyunca Tayland Turizm Otoritesi ile görüşmeler yaptım, fuarın diğer katılımcılarıyla tanıştım.

Pattaya

TTM 2019

Tayland Turizm Otoritesi yetkilisi Ms.​ Supranee​ Pongpat (Executive Director of Europe, America and Middle East), Tayland’ın turizm potansiyelinin ne kadar yüksek olduğundan ve Türkiye pazarını ne kadar önemsediklerinden bahsetti. Ayrıca THY’nin Tayland’ın bazı destinasyonlarına direkt uçuşlarının olmasının önemine değindi.

Pattaya

TTM 2019’de görüşme yaparken

Katıldığım fuarın öncesi ve sonrasında da kenti gezme şansı buldum.

Suat Töre ve Pharin Om ile birlikte TTM 2019’da

Pattaya’da gezilecek yerler listesi

Pattaya gezilecek yerler listesine bir bakalım.

Walking Street

Şehir merkezinde hareketin yaşandığı yer Pattaya Beach Road, onu kesen Walking Street (trafiğe kapalı yürüyüş yolu) ve sahil yoluna paralel devam eden Second Street arasında yer alıyor. Benim pek beğenmediğim gece hayatı da işte tam burada yaşanıyor.

Burası mecbur kalmadıkça gitmeyeceğim, benim gözümde şehrin kalitesini düşüren bir yer oldu. Zaten Pattaya buradaki gece hayatı nedeniyle Tayland’a kötü ün kazandıran bir şehir hâline geldi ve ne yazık ki tüm ülkenin imajına negatif bir etki yaptı. Ancak her şehrin ve her ülkenin hem artısı hem eksisi olduğunu da unutmamalıyız. Bir şehir veya bir ülke hakkında hemen hüküm vermek çok da doğru olmuyor.

Walking Street

Sanctuary of Truth (Hakikat Tapınağı)

Samut Prakan’daki Ancient City’yi de yapan Lek Wiriyaphan tarafından 1981 yılında yapılan Hakikat Tapınağı, geleneksel Budist ve Hindu motiflerine dayanan heykellerle dolu tamamen teak (tik) ağacından yapılan bir yapı.

Pattaya

Sanctuary of Truth

Tayland’ın tek ahşap tapınağı olan yapı, insan medeniyetinin ancak dini ve felsefi öğretilere dayanarak geliştirilebileceği görüşüyle tasarlanmış. Tapınağın içindeki şu sözler de dikkat çekiyor: İnsan evrende sadece toz zerresidir ve nihayetinde onunla bir olacaktır.

Pattaya

Sanctuary of Truth

Hiç çivi çakılmadan yapılan tapınak, gördüğüm en etkileyici tapınaklar arasında yerini aldı. Fotoğraflarıysa ne yazık ki gerçek güzelliğini tam olarak yansıtamıyor. Kendi gözünüzle görmenizi, hatta Tayland’a geliyorsanız sırf bu tapınak için rotanıza Pattaya’yı eklemenizi öneririm. Bu yapı o denli etkileyici!

Pattaya

Sanctuary of Truth

Nongnooch Botanik Bahçesi

Bu tropik bahçede palmiyeler, orkideler, kaktüsler ve de dinazor dâhil pek çok hayvan heykeli içinde gezineceksiniz.

Pattaya

Nongnooch Botanik Bahçesi

Ayrıca yarım saat süren bir Tay geleneksel gösterisi izleme şansına sahip olacaksınız.

Nongnooch Botanik Bahçesi

Burası Hakikat Tapınağı ile birlikte Pattaya ziyareti yapmanızı sağlayacak bir yer.

Pattaya

Nongnooch Botanik Bahçesi

Buraya tur organize eden pek çok tur şirketi var. Ben Chada Travel and Tour ile geldim. Pazarlık edip fiyatı 1.200 Baht’tan 1.000 Baht’a düşürdüm (Haziran 2019 itibariyle 200 TRY). Zaten kendiniz gelmeye kalksanız biletler 800 Baht. Yol 45 dakika sürüyor, ödeyeceğiniz taksi parasını üzerine eklediğinizde daha pahalı tutacaktır. Dilerseniz bu şirketi arayıp ya da e-mail gönderip rezervasyon yapabilirsiniz.

093-196-7061
085-814-6899
✉️chadatravel@hotmail.com

Nongnooch Botanik Bahçesi

Khao Phra Tapınağı

Bu tepede mütevazı bir Budist tapınak ve modern Tayland Kraliyet Donanmasının Babası olarak bilinen Kromluang Chumphon’a ithafen bir anıt bulunuyor. Walking Street’in güney ucundan yürüyerek buraya gelebilir, Ao Pattaya’nın şahane manzarasını izleyebilirsiniz.

Pattaya

Khao Phra Tapınağı Kaynak:Wikipedia (By Milei.vencel – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21137577)

The Million Years Stone Park ve Timsah Çiftliği

Burası hem halkın hem de turistlerin çok geldiği bir park. 160.000 m²’lik bir alana yayılan parkın içinde bir botanik bahçesi ve değişik türlerde hayvanlar var. Ayrıca sihirbazlık ve timsah gösterileri yapılıyor.

Pattaya

The Million Years Stone Park ve Timsah Çiftliği Kaynak:Wikipedia (By TrapperFrank – Own work, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2196457)

Mini Siam

Minyatür şehir Mini Siam’da Tayland ve yurt dışındaki bazı yerlerde bulunan önemli yapıların 1/25 ölçüsündeki modelleri yer alıyor.

Pattaya

Mini Siam Kaynak:Wikipedia (By Ruslik0 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36680885)

Cartoon Network Amazone

Cartoon Network Amazone su eğlenceleri olan bir park.

Pattaya

Cartoon Network Amazone Kaynak:Wikipedia (By Trainity14 – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46852128)

Koh Lang

Mercan adasına speed boat yani sürat teknesiyle gidiliyor. Zıplaya zıplaya yarım saat süren yolun sonunda geldiğiniz ada fazlasıyla kalabalık ve bence Tayland’ın en şaheser adalarına kıyasla o kadar da harika değil. Eğer vaktinizi başka şekilde değerlendirme şansınız varsa burayı listenizden çıkarabilirsiniz.

Koh Lang

Floating Market

Tayland’ın 4 ayrı bölgesinin kültürünü, yerel geleneklerini, yemeklerini, yaşam şekillerini su yollarıyla bağlayan yüzen çarşı oldukça büyük ve keyifle gezilen bir yer.

Floating Market

Terminal 21

Her katı farklı bir şehir/ülke konseptiyle dizayn edilen AVM’de Karayipler, Paris, Londra, İstanbul, Tokyo, San Francisco ve Hollywood havası alabilirsiniz.

Terminal 21

Art in Paradise

Sanat galerisi Art in Paradise, 3 boyutlu resimleriyle dikkat çekiyor. Sanatçıların direkt duvarlara çizdiği resimlerle birlikte kendi fotoğrafınızı çekerken oldukça eğleniyorsunuz. Aşağıdaki fotoğrafta yeğenimin eğlendiği gibi.

Art in Paradise

Pattaya’da nerede yemek yenir?

Pattaya’da çok fazla mekân var.

The Chocolate Factory Pattaya

The Sky Gallery altındaki restoranın yemekleri ve çikolataları harika. Manzarası da çok güzel.

Surf and Turf Beach Club

Denize girmek ve leziz yemekler tatmak için çok hoş bir mekân.

Pattaya

Surf and Turf Beach Club

Glass House

Yemeğinizi yerken gün batımını izleyebileceğiniz güzel bir mekân.

Pattaya

Glass House

Pattaya Otelleri

Pattaya çok fazla konaklama olanağı sunuyor.

Pullman Pattaya G

Burası bir tatil beldesi olduğu için çok sayıda kaliteli otel var. Ben Pullman Pattaya G’de kaldım ve çok beğendim.

Pullman Pattaya G

Pattaya, Hakikat Tapınağı ve Nongnooch Botanik Bahçesi ile Tayland gezimde hafızama kazınmayı başardı. TTM 2019 sayesinde burayı gördüğüm için çok şanslıyım. TAT Türkiye, TAT Roma ve TAT Bangkok ekibine ne kadar teşekkür etsem azdır!