Hiçbir savaşın kazananı yoktur. Her savaş beraberinde acı ve yüklü kayıplar getirir. Vietnam Savaşı da buna bir örnek. Adı ABD ile ilişkiler çerçevesinde 3 kez değişen Saigon’daki War Remnants Museum (Saigon Savaş Müzesi), Vietnam Savaşı sırasında halkın yaşadığı dramı fotoğraflarla ve belgelerle gözler önüne seriyor. Saigon Savaş Müzesi savaşın acı bilançosunu çarpıcı bir şekilde anlatan, depresif, ama bir o kadar da ders verici bir müze.

Saigon Savaş Müzesi

Müzede sergilenen fotoğraflar

Müzenin ismi ile ilgili de önemli bir detay var: İsmi Amerikan Savaş Suçları Müzesi iken 1996 yılında Bill Clinton ülkeyi ziyaret ediyor ve 5 milyar $ USD veriyor. İsimden de böylece Amerika kaldırılıyor.

Savaşta ele geçirilen ABD uçak ve tankları Saigon Savaş Müzesi’nin bahçesinde sergileniyor. Ancak insanların bu bahçeyi gezerken tankların önünde gülerek poz vermesine hiç anlam veremiyorum. Unutmamak gerekir ki bunlar savaşta binlerce insanı katleden tanklar!

Saigon Savaş Müzesi

Müzenin içinde savaşta ele geçirilen silahlar, savaş sırasında çekilen fotoğraflar sergileniyor. 3 katlı binanın salonlarındaki yüzlerce fotoğraf ve belge ile savaşın korkunç yüzü, tüm insanlara ibret almaları için gösteriliyor. Atılan bombalardan etkilenen insanların insanlıktan çıkmış hallerini, yanan şehirleri, yapılan işkenceleri gösteren fotoğrafları gördüğünüzde dehşete düşüyorsunuz.

Saigon Savaş Müzesi

Müzede dehşete düşüren ölü bebekler

Saigon Savaş Müzesi ve Vietnam Savaşı izleri

Peki savaşın nasıl bittiğini biliyor musunuz? Medya sayesinde! Times ve Life dergileri sayfalarca Vietnam Savaşı’ndan fotoğraflar yayınlayıp televizyonlar direkt cepheden görüntüler vermeye başlayınca Amerikan halkı ayaklanmış. Savaşın da böylelikle sonu gelmiş.

Saigon Savaş Müzesi

Müzede sergilenen fotoğraflar

Kayıtlara göre Vietnam Savaşı sırasında ABD 13 milyon ton bomba kullanmış, Vietnamlı 4 milyon sivil, 660.000 asker ölmüş. ABD 56.000 kayıp vermiş, 3 milyonun üzerinde ABD’li asker yaralanmış.

Müzede sergilenen fotoğraflar

Saigon Savaş Müzesi’ni benimle birlikte gezen birinin yorumu da dikkat çekiciydi. Hollywood filmlerinde Amerika’yı harika birşey yapıyor sanmıştık ama olayın bambaşka bir boyutu varmış, dedi müze ziyaretçisi. Evet, Vietnam halkı ne yazık ki çok acı çekmiş. Bunu da belgeleriyle çok net görebiliyorsunuz.

Saigon Savaş Müzesi

Müzede sergilenen fotoğraflar

Müzenin en ilgi çekici yerlerinden biri ise savaş sırasında görev yapan yüksek rütbeli bir Amerikan subayının itiraflarının yer aldığı bölüm. Büyük bir insanlık suçu işledik. Bunu gelecek nesillere nasıl anlatacağız? diyen askerin teslim ettiği savaş madalyası, üniforması ve silahı müzede yer alıyor.

Müzede sergilenen fotoğraflar

İçim burkulup gözlerim ağlamaktan kızarana kadar gezdiğim Saigon Savaş Müzesi insanlık dersi veren, çok şey öğrenmemiz gereken bir müze. Ancak bu tür yerler gezerken çekilen acılara da saygı duymak, savaşta binlerce insanı katleden tankların önünde gülerek poz vermemek gerektiğini düşünüyorum. Buraları sizce de ders almak için gezmek gerekmiyor mu? Buralar eğlence değil, öğrenme ve farkındalık geliştirme yerleri olmalı, öyle değil mi?