Japonya’nın başkenti Tokyo şehri; zengin kültürel yapısı, gelenekseliği ve modernliği buluşturan yaşam tarzıyla ülkenin en özel yerlerinden biri. 40 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropolü olan Tokyo, aynı zamanda dünyanın en pahalı kentleri arasında yer alıyor. Le Corbusier’nin Mimari Çalışması, Modern Akıma Olağanüstü Bir Katkı; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Bu kategori içinde Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in çeşitli ülkelerde 17 bina projesi var, Tokyo’da da Ulusal Batı Sanatı Müzesi bu kategoriye dâhil. Ogasawara Adaları (Chichi-jima, Haha-jima, Muko-jima, Iwo-jima); UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde yer alıyor.

Tokyo’da bir Japon bahçesi

Üçüncü şogunluk olan Tokugawa (Edo) Şogunluğu’nun başladığı 1603 yılında Ieyasu Tokugawa, Edo şehrini feodal hükümetin merkezi olarak seçmiş. 1868 yılında şogun yönetimine son verip tahta çıkan İmparator Meiji, imparatorluğun başkentini Kyoto’dan Edo’ya taşımış. Edo’nun adını da Doğu’nun Başkenti anlamına gelen Tokyo olarak değiştirmiş.

Bir deprem ülkesi olan Japonya’da Tokyo da bu depremlerden nasibini almış. 12 Eylül 1923 depreminde büyük zarar görmüş, depremden sonra yeniden inşa edilmiş. II. Dünya Savaşı’nda da ABD uçakları tarafından bombardımana tutularak yıkılmış ve sonra yeniden inşa edilmiş.

Tokyo 1950’lerden sonra ülke ekonomisine paralel bir gelişme göstererek hızla büyüdü ve bugünkü seviyesine ulaştı.

Meiji Jingu (Meiji Tapınağı)

Japonya‘nın başkenti Tokyo’ya ilk olarak Windstar Cruises ile katıldığım Japonya cruise turunda geldim. Bu geziye gelirken Emirates ile uçtum. İlk kez uçtuğum Emirates, hizmet kalitesiyle beklentimin üzerindeydi. Emirates, dünya çapında 150’den fazla varış noktasına uçuyor. Bünyesinde 160’dan fazla farklı ulustan çalışanı bulunuyor. Yolcularla kendi dillerinde iletişim kurmak, Emirates imzalı misafirperverliğin temel bir parçası olarak kabul edildiğinden, Emirates proaktif olarak çok dilli bir kabin ekibini bünyesinde barındırıyor. Emirates kabin ekibi, toplamda 70’ten fazla dil konuşabiliyor. Emirates’in şu an için Dubai-İstanbul arasında günde 3 uçuş olmak üzere, haftada toplam 21 seferi var. Uçakları geniş gövdeli; bunlardan biri havayolunun amiral gemisi A380, diğer ikisi Boeing 777ER ile gerçekleşiyor. Emirates ayrıca sürdürülebilirlik kapsamında pek çok adım atıyor. Bunlar arasında yakıt açısından daha verimli olan çok genç bir filoya sahip olması, yılda 500 tondan fazla cam ve plastiği geri dönüştürmesi, dijital menülere geçerek 1.000 ton kâğıt tasarrufu sağlaması sayılabilir.

Emirates Economy Class

Tokyo’da gezilecek yerler listesi

Tokyo; Büyük Okyanus’un bir girintisi olan Tokyo Körfezi’nin kıyısında, Sumida Nehri’nin ağzında yer alıyor.

Sumida Nehri

Tokyo’da geleneksel Asakusa bölgesini, İmparatorluk Sarayı’nı, elektronik mağazaları ile tanınan Akihabara’yı, tapınakları, mabetleri, bahçeleri gezebilirsiniz. Ginza, Aoyama, Omotesando, Daikanyama gibi bölgelerde uluslararası ün yapan mimarların eserlerini görebilirsiniz. Şehir dışına çıkarsanız Tokyo Disneyland, hem çocukların hem de yetişkinlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir tematik park. Şehir dışında yer alan ve Japonya’nın eski başkentlerinden biri olan Kamakura’da tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Ameyayokocho

Şehir merkezinde toplu taşıma ile her yere kolaylıkla gidebilirsiniz. Tokyo’da 60’dan fazla elektrikli tren hattı ve 900’den fazla tren istasyonu var. Tren, metro ağı, otobüs, monoray ve tramvay hatları oldukça ileri seviyede ve oldukça dakik. Eğer şehirde tek bir kart kullanmak istiyorsanız Suica veya Pasmo kartı alıp doldurabilir, kartı metro, tren, otobüste kullanabilirsiniz.

Benim uçağım Narita Havalimanı’na indi. Buradan şehir merkezine gitmek için 2 opsiyon var, Keisei Skyliner ve Narita Express. Ben Narita Express’le şehir merkezine indim.

Kanda Fureai

Tokyo merkez tren istasyonuna yakın konaklarsanız her yere toplu taşımayla kolaylıkla ulaşırsınız. Ben bu bölgedeki Nine Hours Woman Kanda adındaki bir kapsül otelde kaldım. Kötü bir benzetme olacak ama kapsül otellerde oda yok, mezara girer gibi girdiğiniz ve sadece yatağı olan uyuma alanı var. Kapsül otel deneyimi yaşamak istediğimden özellikle bu konaklama şeklini tercih ettim. Burada sandığımın aksine hiç rahatsız olmadım, oldukça rahat ettim.

Kapsül otel

Gezinizi festival dönemine denk getirmek isterseniz, ülkenin 3 önemli festivalinden biri olan Kanda Matsuri, 15 Mayıs’a en yakın cumartesi-pazar günleri kutlanıyor. Bir de tabii sakura (kiraz çiçeği) mevsiminde buraya gelmek isteyebilirsiniz. Sadece 2 hafta açan sakura ağaçları, mevsim koşullarına göre mart ayı sonu veya nisan ayı başında tam çiçekleniyor.

Meiji Jingu (Meiji Tapınağı)

Tokyo turu yapan her gezginin görmesi gereken Meiji Jingu, İmparator Meiji ve eşi İmparatoriçe Shōken’in tanrılaştırılmış ruhlarına adanan bir Shinto tapınağı. 1920 yılında Japonya’nın her bölgesinden bağışlanan 365 farklı ağaç türünün bulunduğu Yoyogi Parkı içine inşa edilmiş.

Meiji Jingu (Meiji Tapınağı)

Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı)

Tokyo’nun en eski tapınağı olan Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı), M.S 645 yılına tarihleniyor. 1600’lerde Tokugawa Şogunu Ieyasu tapınağı potansiyel işgalcilere karşı ruhani olarak koruyacak bir aile tapınağı olarak belirlemiş. Tapınağın önemi de böylece artmış. Tapınakta Kaminarimon Kapısı (Yıldırım Kapısı) ve önünde asılı duran kırmızı fenerler herkesin beğenisini kazanıyor. Ben de buraya hayran kaldım, enerjisinden fazlasıyla etkilendim.

Tokyo

Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı)

Efsaneye göre M.S 628’de 2 balıkçı kardeş (Hinokuma Hamanari ve Hinokuma Takenari) Sumida Nehri’nde bir Kannon heykeli bulmuş. Heykeli nehre atmışlar ama heykel geri çıkmış. Böylelikle Kannon’a saygı göstermek amacıyla Sensoji Tapınağı’nı inşa etmişler.

Tokyo

Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı)

Tapınak eskiden Budizm’in Tendai mezhebiyle ilişkiliymiş ama II. Dünya Savaşı’ndan sonra bağımsız hâle gelmiş.

Tokyo

Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı)

Asakusa Mabedi

Bir Shinto mabedi olan Asakusa Mabedi (Sanja Sama); 1649 yılında Tokugawa Lemitsu tarafından Sensō-ji Tapınağı’nı yapan balıkçıları onurlandırmak için Sensō-ji Tapınağı’nın yanında inşa edilmiş. Asakusa Mabedi, Asakusa’da II. Dünya Savaşı bombalarından hasar almadan kurtulan birkaç binadan biri.

Nakamise

Nakamise, Asakusa’daki en ünlü alışveriş bölgesi. Oldukça kalabalık ve hareketli olan bölgeden Japonya’ya özel en güzel hediyelik eşyaları satın alabilirsiniz.

Nakamise-dori Caddesi

Tokyo İmparatorluk Sarayı

1603-1867 yılları arasında Japonya’yı yöneten Tokugawa Şogunu, Edo Kalesi’nde yaşamış. 1868’de şogunluk devrilince ülkenin başkenti ve imparatorluk ikametgâhı Kyoto’dan Tokyo’ya taşınmış. 1888’de de Edo Kalesi’nin bulunduğu yerde Tokyo İmparatorluk Sarayı inşa edilmiş.

Tokyo

Tokyo İmparatorluk Sarayı

II. Dünya Savaşı’nda bombalar yüzünden sarayın orijinal binası yıkılmış, sonra aslına uygun olarak restore edilmiş.

Saray günümüzde Japon İmparatoru’nun Tokyo’daki resmî ikametgâhı. İmparator ve ailesinin özel konutları, müze, idari işler ve arşiv gibi bölümlerden oluşuyor.

Daikeizan Gōtoku-ji Tapınağı

Daikeizan Gōtoku-ji Tapınağı, 1480 yılına tarihleniyor. Tapınağın en önemli özelliğiyse sahibine şans ve zenginlik getirdiğine inanılan maneki neko (çağıran kedi, şans kedisi) heykelleriyle dolu olması. Tapınakta patisiyle çağırma hareketi yapan yaklaşık 10.000 beyaz kedi heykeli bulunuyor.

Efsaneye göre yağmurlu bir günde Tama adında bir kedi Gōtoku-ji Tapınağı’nın dışında gezinirken ağacın altında bekleyen bir samuraya rastlamış. Patisiyle samurayı tapınağa çağırmış. Samuray da kediyi takip edip tapınağa girmiş. Ardından büyük bir fırtına kopmuş, samurayın az önce altında durduğu ağaca da yıldırım düşmüş. Ancak samuray tapınağa girdiği için hayatı kurtulmuş. Bunun üzerine samuray tapınağın koruyucusu olmuş. İnanışa göre maneki neko sayesinde insanlar sahip olduklarının kıymetini biliyor, bu da iyi şans getiriyor.

Maneki neko

Maneki neko

Ginza

Ginza bölgesi şık AVM’leri ve geceleri yanıp sönen parlak neon ışıklarıyla ünlü.

Fujiya binası Harumi dori ve Sotobori dori, Ginza, Chuo-ku sokaklarının kesişiminde bulunuyor. Özellikle geceleri neon ışıklarıyla dikkat çekiyor.

Shibuya

Shibuya kentin en kalabalık semtlerinden biri. Çok sayıda gökdelene, modaya yön veren mağazalara ev sahipliği yapıyor. Shibuya İstasyonu, Tokyo’nun en işlek tren istasyonlarından biri. En çok da kavşakta her yönden karşı karşıya geçen insanların oluşturduğu görüntüsüyle dikkat çekiyor. Shibuya’ya geldiğinizde ölen sahibini yaşadığı süre boyunca her gün aynı saatte metro istasyonu önünde bekleyen meşhur köpek Hachiko’nun heykelini görebilirsiniz. Eski Shibuya’yı görmek isterseniz Nonbei Yokocho Caddesi’ne gidebilirsiniz.

Shibuya

Akihabara

Siz de yeğenim Yasemin’im gibi anime ve manga seviyorsanız Tokyo’da geleceğiniz yer Akihabara olmalı. Anime kostümleri giyen Japonlar, anime konseptli kafeler, manga karakterlerinin oyuncaklarının ve kitaplarının satıldığı dükkânlar derken burası herkesi başka bir boyuta ışınlayan bir yer. Akihabara’da her çeşit elektronik eşya da satın alabilirsiniz.

Yodobashi Akiba, Akihabara’daki en büyük AVM

Sumo Müzesi

Sumo Müzesi ilk küratörü Sakai Tadamasa tarafından, Japonya’nın ulusal sporunun zengin tarihi mirasını korumak ve muhafaza etmek için yaratıldı ve 1954’te açıldı. Müze 1985’te şu anki yerine taşındı.

Sumo Müzesi

Harajuku

Harajuku, canlı sokak sanatları ve moda mekânlarıyla biliniyor. Bölgede Takeshita Caddesi’nde sıra dışı vintage giyim ve cosplay (kostüm oyunu) mağazaları, Omotesando Bulvarı’nda geleneksel ve seçkin butikler, Watari Çağdaş Sanatlar Müzesi dikkat çekiyor.

Kabukichō

Kabukichō, yetişkinlere uygun gece hayatıyla popüler olan bir eğlence bölgesi. Amsterdam‘ın umuma açık, legal genelevleriyle dolu bölgesi Red Light District (Kırmızı Fenerli Sokak) nasılsa Tokyo’da da Kabukichō aynısı. Golden Gai’nin fenerlerle aydınlatılan ara sokakları küçük kulüpler, duman altı pub’larla dolu.

Tokyo Kulesi

Bir telekomünikasyon kulesi olan Tokyo Kulesi, Minato semtinde 1958 yılında inşa edildi. 333 metre yüksekliğindeki kule 4.000 ton ağırlığında.

Tokyo Skytree

Bir telekomünikasyon ve gözlem kulesi olan Tokyo Skytree, Sumida semtinde 2012 yılında yapıldı. 634 metre yüksekliğindeki kule, Japonya’nın ve dünyanın en yüksek kulesi olma özelliği taşıyor. Kulenin üzerindeki gözlem noktasından şehri 360 derece izleyebiliyorsunuz.

Tokyo

Tokyo Skytree

Ueno Parkı

9.000 sakura yani kiraz çiçeği ağacına ev sahipliği yapan Ueno Parkı, özellikle bahar aylarında açan sakuralar ile çok popüler.

Tokyo

Ueno Parkı’nda Saigo Takamori heykeli

Ulusal Batı Sanatı Müzesi

Ulusal Batı Sanatı Müzesi (NMWA), Ueno Park içinde bulunan ve Batı geleneğine odaklanan bir sanat galerisi. Le Corbusier’nin Mimari Çalışması, Modern Akıma Olağanüstü Bir Katkı; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu kategori içinde Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in çeşitli ülkelerde 17 bina projesi var, Tokyo’da da Ulusal Batı Sanatı Müzesi bu kategoriye dâhil.

Tokyo Kokuritsu Hakubutsukan (Tokyo Ulusal Müzesi)

İlk olarak 1871 yılında açılan Tokyo Kokuritsu Hakubutsukan (Tokyo Ulusal Müzesi), Japonya’daki ilk ve en önemli sanat müzesi. 1938 yılında Ueno Parkı’ndaki binaya kalıcı olarak taşındı. Müzede Japon tarihine, sanatına, teknolojisine, bilimine ve doğa tarihine ilişkin eserler sergileniyor.

Tokyo

Tokyo Kokuritsu Hakubutsukan (Tokyo Ulusal Müzesi)

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji Balık Pazarı dünyanın en büyük toptan balık, deniz ürünleri, gıda pazarlarından biri.

Nakameguro

Nakameguro’ya ilkbaharda giderseniz Meguro Nehri’nin iki yanında kiraz ağaçlarının oluşturduğu çiçek tünelleri arasında yürüyebilirsiniz. Kiraz çiçeği mevsimi dışında da Meguro Nehri’nin kıyısından uzaklaşıp tren raylarını takip ederseniz çok sayıda sanat galerisini, mağazaları görebilir, sevimli kafelerde soluklanabilirsiniz.

Tokyo Disneyland

ABD dışındaki ilk Disneyland olan Tokyo Disneyland, hem çocukların hem de yetişkinlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir tematik park. 4 bölümü var; Tomorrowland (uzay ve gelecek), Toontown (çizgi film), Westernland (macera ve tematik keşifler) ve Adventureland.

Tokyo

Tokyo Disneyland

Ghibli Müzesi

Ghibli Müzesi, Japonya merkezli bir animasyon stüdyosu olan Studio Ghibli’nin işlerinin tanıtıldığı bir sanat müzesi. Labirenti andıran müze binasını animasyonun eğlencesini yaşayarak deneyimleyebilirsiniz.

Kamakura

Kamakura, Kyoto ve Nara’nın yanı sıra Japonya’nın eski başkentlerinden biri. 1185-1333 yılları arasında Kamakura şogunluğunun merkezi olarak hizmet vermiş. Kamakura, Tokyo’nun yaklaşık 1 saat güneyindeki Kanagawa prefektörlüğünde bulunuyor. Prefektörlüğün doğusundaki Sagami Körfezi’nin kıyısında yer alan Kamakura’da Kotoku-in Budist Tapınağı, Enoshima Adası, Tsurugaoka Hachimangū Shinto Mabedi, Hase-dera Budist Tapınağı ziyaret ediliyor.

Tokyo

Kamakura – Kotoku-in Tapınağı

Hakone

Tokyo’nun batısındaki Fuji-Hakone-Izu Millî Parkı’nda yer alan Hakone; kaplıca tesisleri (onsen), ikonik Fuji Dağı manzarası ve kırmızı bir torii kapısı olan Hakone Shinto Mabedi ile tanınıyor. Buraya gittiğinizde Ashi Gölü’nde bir tekne gezisi yapabilir, Fuji Dağı’nı tepeden izlemek için Komagatake Dağı’na teleferikle çıkabilirsiniz. Fujisan, kutsal yer ve sanatsal ilham kaynağı kategorisinde (Fuji Dağı, Fuji Beş Göller, Fujisan Hongū Sengen Mabedi, Kitaguchi Hongū Fuji Sengen Mabedi, Yamamiya Sengen Mabedi, Murayama Sengen Mabedi, Suyama Sengen Mabedi, Higashiguchi Hongū Fuji Sengen Mabedi, Kawaguchi Sengen Mabedi, Fuji Omuro Sengen Mabedi, Oshino Hakkai, Miho no Matsubara) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Tokyo

Hakone Mabedi

Tokyo çok büyük, çok kalabalık bir şehir ama aynı zamanda da yaşamak için bir o kadar konforlu. Şehrin her yerinde yürüyüş ve bisiklet yolları var, dilediğiniz her yere yürüyerek ya da bisikletle gidebiliyorsunuz. Toplu taşıma inanılmaz gelişmiş durumda, şehrin her yerine ulaşım var. İnsanlar çok kibar, birşey sorduğunuzda anlamasalar bile yardımcı olabilmek için çabalıyorlar. Tren bileti alırken zorlandığımda hep yardım ettiler, adres sorduğumda gittikleri yönü değiştirip beni gideceğim yere kadar götürdüler. Her fırsatta özür diliyorlar. Şehir güvenli ve de dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Daha ne olsun?

Keşfetmeniz dileğiyle…