Doğu Asya’da bir ada ülkesi olan Japonya; tam 6.852 adadan oluşuyor. Kuzeyde Hokkaidō’nun karlı dağlarında dünya standartlarında kayak merkezleri, ortada Hac güzergâhları, mabetleri, tapınakları, bahçeleri, imparatorluk sarayları, güneyde Okinawa’nın subtropikal kumsalları derken Japonya kültürel zenginliğiyle, doğal güzellikleriyle, leziz yemekleriyle, misafirperver insanıyla herkesi kendine hayran bırakan bir ülke. Ülkeyi keşfetmenin en iyi yollarından biri de bir Japonya cruise turu ile seyahat etmek. Ada ülkesinde her gün denizde seyir hâlinde olmak, her gün gözünü başka bir şehirde açmak, unutulmaz keşiflere yelken açmak her gezginin hayallerini süslüyor. Bu yazımda Windstar Cruises’la çıktığım Japonya cruise turu hakkında bilgiler vereceğim. Windstar Cruises gemileri 6 yıldızlı kabul ediliyor. En önemli özellikleri de çok büyük gemiler olmadıkları için çoğu geminin giremediği yerlere gidebiliyor olmaları.

Windstar Cruises açık büfe

Japonya’nın güney kıyılarında ve Seto İç Denizi’nde seyreden Japonya cruise gemi turları, dünyanın en popüler cruise rotaları arasında yer alıyor. Bunda Japonya’nın zengin kültürünün de etkisi var. Muhteşem ulusal parklar, gökdelenlerle dolu şehirler derken Japonya tecrübeli gezginler için en güzel destinasyonlar arasında yer almaya devam edecek gibi görünüyor.

Japonya cruise gemi turlarında karada gördüklerinizle sınırlı kalmıyor, gemide bir yolculuk yaparken folklorik performanslar izliyor, otantik Japon mutfağı lezzetlerini tadıyor, denizdeki en büyük Japon onsen banyosu (Japon stili bir kaplıca) olan Izumi’ye girme fırsatı yakalıyorsunuz. Gezinize mart sonu / nisan başı katılırsanız Sakura Festivali’nde büyük bir coşkuyu yaşıyorsunuz.

Takamatsu’da geleneksel aslan dansı gösterisi

Japonya Cruise Turu – Japonya Gemi Turları – Windstar Cruises

Windstar Cruises, James Beard Vakfı’nın resmî anlaşmalı gemisi. James Beard Vakfı (The James Beard Foundation (JBF)), misyonu Amerika’nın yemek kültürünün arkasındaki insanları kutlamak, desteklemek, yükseltmek ve yetenek, eşitlik, sürdürülebilirliğe bağlı iyi bir yemek standardının savunuculuğunu yapmak olan kâr amacı gütmeyen bir kuruluş. Amerikan Aşçılık Dekanı olarak tanınan James Beard anısına 1986’da kurulan James Beard Vakfı, restoran endüstrisinin Oscar’ları olarak anılan James Beard Ödülleri’nin kazananlarını aday gösteriyor ve seçiyor. James Beard Vakfı’nın resmî gemisi olan Windstar Cruises da işte bu ödüllü şeflerle çalışıyor. Mutfak temalı yolculuklara en yetenekli şefler katılıyor, misafirlere sıradanlıktan uzak mutfak deneyimleri sunuluyor. Benim gittiğim turda şef Tracy Chang’le birlikteydik. Tracy bir akşam yemeğinde bütün misafirleri özel menüsüyle ağırladı. Onun katıldığı gezide yer almak, benim için büyük bir ayrıcalık oldu.

Bendeniz, kaptan, şef Tracy Chang, Amerikalı seyahat & yemek yazarı Sucheta Rawal

Star Breeze; 159 metre uzunluğunda, 6 güverteli, 204 personelle hizmet veren, 312 yolcu kapasiteli bir gemi. 4 adet owner’s suit, 2 adet classic suit, 3 adet deluxe suit, 22 adet star balkonlu suit, 36 adet balkonlu suit, 21 adet star okyanus manzaralı suit, 58 adet okyanus manzaralı suit, 10 adet star porthole suit odası var.

Star Breeze

Cat SS1

Veranda/Candles, Amphora, Cuadro 44, Star Grill restoranlarında ala-carte menüler sunuyor. Her turda bir akşam üst güvertede açık büfe mangal partisi veriliyor.

Açık büfe mangal partisi

Japonya cruise turuna Emirates’le uçtum. İlk kez uçtuğum Emirates, hizmet kalitesiyle beklentimin üzerindeydi. Emirates, dünya çapında 150’den fazla varış noktasına uçuyor. Bünyesinde 160’dan fazla farklı ulustan çalışanı bulunuyor. Yolcularla kendi dillerinde iletişim kurmak, Emirates imzalı misafirperverliğin temel bir parçası olarak kabul edildiğinden, Emirates proaktif olarak çok dilli bir kabin ekibini bünyesinde barındırıyor. Emirates kabin ekibi, toplamda 70’ten fazla dil konuşabiliyor. Emirates’in şu an için Dubai-İstanbul arasında günde 3 uçuş olmak üzere, haftada toplam 21 seferi var. Uçakları geniş gövdeli; bunlardan biri havayolunun amiral gemisi A380, diğer ikisi Boeing 777ER ile gerçekleşiyor. Emirates ayrıca sürdürülebilirlik kapsamında pek çok adım atıyor. Bunlar arasında yakıt açısından daha verimli olan çok genç bir filoya sahip olması, yılda 500 tondan fazla cam ve plastiği geri dönüştürmesi, dijital menülere geçerek 1.000 ton kâğıt tasarrufu sağlaması sayılabilir.

Emirates Boeing777 300ER

Japonya Cruise Turu – Japonya Gemi Turları – Rota

Japonya cruise turunda 9 gün boyunca seyir hâlindeydik. Gezimiz Yokohama’da başladı, Osaka’da bitti. Rotamız üzerinde 1 gün de Güney Kore’nin Busan şehrine uğradık.

Windstar Cruises ile Japonya cruise turu rotası

Bu gezinin benim için başka bir anlamı da var çünkü geziye global bir basın gezisinde tanıştığım Amerikalı seyahat ve yemek yazarı Sucheta Rawal tarafından davet edildim. Sucheta, Amerika’da GoEatGive adında kâr amacı gütmeyen ve sürdürülebilirliği seyahat ile gerçekleştirmeyi hedefleyen bir organizasyonun kurucusu. Seyahat eden bir kediyle ilgili çocuk kitapları yazıyor. Japonya için de Beato Goes To Japan (Beato Japonya’ya Gidiyor) kitabını yazdı. Bu kitabı ve diğer kitaplarını Amazon’dan sipariş edebilirsiniz. Time, Huffington Post, Travel+Leisure ve daha pek çok ünlü yayına da makaleler yazan Sucheta beni bu Japonya turunda yol arkadaşı seçtiği için onur duydum. Umarım daha pek çok gezide birlikte dünyanın değişik yerlerini de keşfedeceğiz.

Amerikalı seyahat ve yemek yazarı Sucheta Rawal ve kitabı Beato Goes To Japan

Tokyo

Üçüncü şogunluk olan Tokugawa (Edo) Şogunluğu’nun başladığı 1603 yılında Ieyasu Tokugawa, Edo şehrini feodal hükümetin merkezi olarak seçmiş. 1868 yılında şogun yönetimine son verip tahta çıkan İmparator Meiji, imparatorluğun başkentini Kyoto’dan Edo’ya taşımış. Edo’nun adını da “Doğu’nun Başkenti” anlamına gelen Tokyo olarak değiştirmiş.

Tokyo – Sensō-ji Tapınağı (Asakusa Kannon Tapınağı)

Ülkenin başkenti olan Tokyo, 40 milyon nüfusuyla dünyanın en kalabalık metropolü. Şehirde geleneksel Asakusa bölgesini, İmparatorluk Sarayı’nı, elektronik mağazaları ile tanınan Akihabara’yı, tapınakları, mabetleri, bahçeleri gezebilirsiniz. Şehir dışına çıkarsanız Tokyo Disneyland, hem çocukların hem de yetişkinlerin eğlenceli vakit geçirebileceği bir tematik park. Şehir dışında yer alan ve Japonya’nın eski başkentlerinden biri olan Kamakura’da tarihe tanıklık edebilirsiniz.

Le Corbusier’nin Mimari Çalışması, Modern Akıma Olağanüstü Bir Katkı; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu kategori içinde Fransız-İsviçreli mimar Le Corbusier’in çeşitli ülkelerde 17 bina projesi var, Tokyo’da da Ulusal Batı Sanatı Müzesi bu kategoriye dâhil. Ogasawara Adaları (Chichi-jima, Haha-jima, Muko-jima, Iwo-jima); UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Yokohama

Kanagawa eyaletinin başkenti olan Yokohama, Tokyo’nun güneyinde yer alıyor. Eskiden balıkçı kenti olarak anılan Yokohama, 1860’lı yıllarda deniz ticaretine açılarak Japonya’nın önemli liman kenti olmayı başarmış. Günümüzde de ülkenin en büyük ikinci limanı.

Arkadaşım Sucheta Rawal ile Yokohama’dayız

Shimizu

Shimizu, Suntō Bölgesi’nin Shizuoka Prefektörlüğü’nde yer alıyor. Japonya Cruise turu sırasında Shimizu’ya geldiğinizde 7 tapınaktan oluşan Shizuoka Sengen Tapınağı’nı ziyaret edebilir, Fuji Dağı’nın olağanüstü görüntüsünü izleyebilir, Shimizu Balık Pazarı’nı gezebilirsiniz.

Japonya cruise turu

Shimizu

Kagoshima

Kagoshima, bir stratovolkan olan Sakurajima’ya ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle de “Doğu’nun Napolisi” olarak adlandırılıyor. Kagoshima’daki Shoko Shuseikan Müzesi ve Ijinkan, Japonya’nın Meiji Sanayi Devrimi’nin Yerleri: Demir ve Çelik, Gemi İnşası ve Kömür Madenciliği kategorisi içinde (Hashima Kömür Madeni, Eski Glover Evi, Shūseikan, Miike Kömür Madeni, Yawata Çelik Fabrikaları, Mutsurejima Deniz Feneri, Hagi yansımalı fırın, Shōkasonjuku Akademisi, Hagi kale kasabası) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Japonya Cruise Turu - Japonya Gemi Turları

Kagoshima Fotoğraf:Windstar Cruises

Kagoshima prefektörlüğündeki Ōsumi Adaları’ndan biri olan Yakushima Adası’nın sıcak/ılıman antik ormanı, UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor. Kagoshima prefektörlüğü ve Okinawa prefektörlüğündeki Amami-Ōshima Adası, Tokunoshima Adası, Okinawa Adası’nın kuzey kısmı, Iriomote Adası; UNESCO Dünya Doğa Mirası listesinde bulunuyor.

Hashima

Hashima Adası, 1887 yılında kömür madeninin bulunmasıyla popüler olmuş. Maden ocakları Mitsubishi tarafından satın alınıp işletilmiş. Deniz altında 1.100 metreye kadar inen kömür madeninde çalışmak üzere çok kişi adaya göç etmiş. 1960’larda kömür enerjisinin yerini petrole bırakmasının ardından Mitsubishi 1974’te madeni kapatmış. Adada yaşayanlar evlerini ve tüm eşyalarını bırakıp adayı terk etmiş. 1974’te nüfusu sıfıra inen Hashima Adası o zamandan beri hayalet şehir olarak anılıyor. 2012 yılı yapımı James Bond filmi Skyfall’un bazı sahneleri adada çekildi. Hashima Adası, Japonya’nın Meiji Sanayi Devrimi’nin Yerleri: Demir ve Çelik, Gemi İnşası ve Kömür Madenciliği içinde (Hashima Kömür Madeni, Eski Glover Evi, Shūseikan, Miike Kömür Madeni, Yawata Çelik Fabrikaları, Mutsurejima Deniz Feneri, Hagi yansımalı fırın, Shōkasonjuku Akademisi, Hagi kale kasabası) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Japonya cruise turu

Hashima Adası

Nagasaki

Hiroşima’dan sonra ikinci atom bombası 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atıldı. Ölü ve yararlıların sayısı yüz binleri aştı. Japonya Cruise turu sırasında Nagasaki’ye geldiğinizde Nagasaki Barış Parkı’nı gezebilir, Nagasaki Atom Bombası Müzesi’nde dolaşabilirsiniz.

Nagasaki cruise turu

Seyahat ve yemek yazarı Amerikalı Sucheta Rawal ile Nagasaki Barış Parkı’ndayız

Nagasaki Prefektörlüğü ve Kumamoto Prefektörlüğü’ndeki Gizli Hristiyan Yerleri (Ōura Katedrali, Hara Kalesi, Hirado Adası), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Busan (Güney Kore)

Japonya cruise turu sırasında Güney Kore‘ye de geliyor, burada Busan kentini görüyorsunuz. Busan; Busan Akvaryumu’nun bulunduğu Haeundae Plajı, Songjeong Plajı, müzeleri, Güney Kore’nin en büyük deniz ürünleri pazarı olan Jagalchi, Birleşmiş Milletler Kore Savaşı Şehitliği, Shilla Hanedanlığı’na başkentliğini yapan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Gyeongju-si, parlak boyalı evleriyle tanınan Gamcheon Kültür Köyü ile ziyaretçilerini etkilemeyi başaran bir kent.

Japonya cruise turunda 1 gün de Güney Kore’nin Busan şehrine uğradık

Karatsu

Karatsu, Saga Prefektörlüğü’ndeki Kyushu Adası’nda bulunuyor. Şehirde Nanatsugama Mağaraları, Karatsu Kalesi, Yobuko Sabah Marketi, Nijino Matsubara, Kagamiyama Gözlemevi ziyaret ediliyor.

Japonya cruise turu

Karatsu Kalesi

Hiroşima

İlk atom bombası 6 Ağustos 1945’te Hiroşima‘ya atıldı. Ölü ve yararlıların sayısı yüz binleri aştı. Savaş sonrasında şehir yeniden inşa edildi. Barış Anıtı Parkı ile savaşın kanlı günleri gelecek nesillere hatırlatılıyor. Parktaki Atom Bombası Kubbesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Japonya Cruise turu sırasında Hiroşima’ya geldiğinizde bu etkili alanları ziyaret ediyorsunuz.

Japonya cruise

Hiroşima Atom Bombası Kubbesi

Miyajima

Hiroşima Körfezi’nde, Hiroşima’nın 21 km güneybatısında yer alan Miyajima Adası (Itsukushima), kutsal kabul edilen bir ada. Seto İç Denizi’ndeki ada yüzlerce yıl sadece Shinto ve Budist rahiplerin yaşadığı bir yer olmuş çünkü insan ayaklarının adayı kirlettiğine inanılmış. Ada günümüzde ziyaret edilebiliyor ve turist akınına uğruyor. Itsukushima Mabedi, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Miyajima – Itsukushima Jinja Otorii (Grand Torii Gate)

Takamatsu

Takamatsu, Kagawa Prefektörlüğü’nün merkezi ve en büyük şehri. Shikoku Adası’nda, Seto İç Denizi kıyısında yer alıyor. Şehirde Ritsurin Bahçesi, Teshima Sanat Müzesi, Takamatsu Kale Parkı ziyaret ediliyor.

Japonya cruise turu

Takamatsu – Ritsurin Bahçesi

Osaka

Osaka Prefektörlüğü’nde bulunan Osaka şehri, Japonya’nın önemli bir finans merkezi ve ülkenin kozmopolit şehirlerden biri. Kita (Kuzey-Yukarı Şehir) kentin alış veriş ve iş merkezi, Minami (Güney-Aşağı Şehir) ise eğlence bölgesi. Japonya Cruise turu sırasında Osaka’ya geldiğinizde Japon mutfağı lezzetleri olan sushi (çiğ deniz ürünleri, sebzeler ile şeker, tuz, sirkeli pirinçten yapılan geleneksel yemek), sashimi (çiğ deniz ürünleri), okonomiyaki (börek), takoyaki (kızarmış ahtapot topları), kushikatsu (harç ile kaplanan kızarmış şiş), udon (kalın erişte) deneyebilirsiniz. Şehir dışına çıkıp Universal Stüdyoları’nı ve Osaka Aquarium Kaiyukan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Japonya Cruise Turu - Japonya Gemi Turları

Osaka Fotoğraf:Windstar Cruises

Osaka Prefektörlüğü’ndeki Mozu-Furuichi Kofungun, Antik Tümülüs Kümeleri; UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor.

Kyoto

Kyoto, Osaka, Kobe; Keihanshin metropolitan alanını oluşturuyor. 794-1868 yılları arasında Japonya’nın başkenti olan Kyoto, 1.000 yıllık başkent olarak anılıyor. Kyoto Tarihi Anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Bu anıtlar içinde tam 17 tane anıt var; Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō.

Kyoto – Kiyomizu-dera Tapınağı

Kyoto’da 17. yüzyıldan bu yana eğlence hayatında erkek müşterilere şarkı, dans, sohbet ve oyunlarla eşlik eden geyşalarla (geiko) veya 13-18 yaş arasındaki acemi geyşalarla (maiko) tanışabilirsiniz. Arashiyama’ya gidip bambu bahçelerini görebilirsiniz. Chashitsu adı verilen çay odalarında sadou (“çaya giden yol” anlamına gelen çay seremonisi) ritüeline katılıp matcha (Japon yeşil çayı) hazırlanışı ve zarafetle bardaklara servis edilişine tanıklık edebilirsiniz. Bu özel ritüelde matcha ve yanında çay yapraklarının tatlarını dengeleyen bazı tatlılar servis ediliyor.

Japonya olağanüstü bir ülke. Bu eşsiz ülkeyi denizden keşfetmek de her gezginin hayali olsa gerek… Ülkenin kültürünü tüm hücrelerinizde hissetmek isterseniz karadan gezerek yerel halkla sosyalleşmek, yerel danslarını izlemek, yerel lezzetlerini tatmak muhakkak çok daha tatminkâr bir deneyim olacaktır. Ancak Japonya Cruise turu ile gezdiğinizde de bavul açma-kapama derdi olmadan her gün farklı bir şehre ayak basmak oldukça konforlu bir seyahat deneyimi sunuyor. Üstelik karadan göremeyeceğiniz yerleri görme ve kolay gidemeyeceğiniz şehirleri ziyaret etme şansına da sahip oluyorsunuz.

Star Breeze – Candles Restaurant

Ah o gemide ben de olsaydım, diyeceğiniz bir Japonya cruise turu umarım size de kısmet olur…