Japon kültürünün kalbi kabul edilen Kyoto şehri, ziyaretçilerini âdeta zaman makinesinde yolculuğa çıkaran bir yer. Kyoto, Osaka, Kobe; Keihanshin metropolitan alanını oluşturuyor. 794-1868 yılları arasında Japonya’nın başkenti olmuş. Herşeyden önce Kyoto; 1.000 yıllık başkent, başkentlerin başkenti olarak anılıyor ve zamana meydan okuyan tapınaklara ev sahipliği yapıyor. Sonuç olarak Kyoto Tarihi Anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Bu anıtlar içinde tam 17 tane anıt var: Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō.

Kyoto

Fushumi Inari

Kyoto’nun şehir düzeni, Çin’in Tang Hanedanı’nın başkenti Ch’ang-an (modern Xian) modellenerek yapılmış. Bu nedenle bahçeleri, eski evlerle dolu dar sokakları, 2.000’den fazla Budist tapınakları ve Shinto mabedleri derken burası Japonya’nın kültürel mirasını yansıtan en özel şehri.

Kyoto Tarihi

ABD Savaş Bakanı Henry S. Stimson, 12 Haziran 1945’te bombalama için seçilen şehirlerin bir listesini istedi. Ancak Kyoto’nun birincil aday olarak seçilmesine hemen karşı çıktı ve buranın Japonya’nın eski başkenti olduğunu, Japon sanat ve kültürünün merkezi olduğunu belirtti. Bu nedenle Kyoto II. Dünya Savaşı’nda bombalanmadı ve günümüze yaşayan bir müze gibi ulaşmayı başardı.

Filmlere bakarsak… Mesela gerçek bir hikâyeye dayanan 2005 yılı yapımı Bir Geyşanın Anıları filmi 2006 yılında 6 dalda Oscar’a aday gösterildi ve en iyi kostüm tasarımı, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi yapım tasarımı Oscar ödüllerini aldı. Arthur Golden’ın kitabından uyarlanan film, bir geyşanın Kyoto’da geçen hayatını anlatıyor.

Peki kim bu geyşalar? Geyşalar (geiko) 17. yüzyıldan beri eğlence hayatında erkek müşterilere şarkı, dans, sohbet ve oyunlarla eşlik ediyor. Benzer şekilde maiko da 13-18 yaş arasındaki acemi geyşalar. Sonuç olarak geyşalar oldukça eğitimliler ve günümüzde hâlâ kendi eğitim merkezleri var. Mesela yüzlerini bembeyaz boyuyorlar çünkü geyşalığın ortaya çıktığı ilk zamanlarda elektrik yokmuş ve sanatlarını daha iyi icra etmek için yüzlerini ön plana çıkarmaya başlamışlar. Ayrıca beyaz makyaj yüz ifadelerini gizliyor, duygularının anlaşılmasını engelliyor.

Geyşalar

Kyoto’da gezilecek yerler listesi

Japonya‘nın Kyoto şehrinde Budist tapınaklarını, Shinto mabedlerini, imparatorluk sarayını gezebilir, Gion bölgesinde geyşalarla tanışabilirsiniz. Ayrıca Arashiyama’ya gidip bambu bahçelerini görebilirsiniz. Chashitsu adı verilen çay odalarında sadou (“çaya giden yol” anlamına gelen çay seremonisi) ritüeline katılıp matcha (Japon yeşil çayı) hazırlanışı ve zarafetle bardaklara servis edilişine tanıklık edebilirsiniz. Bu özel ritüelde matcha ve yanında çay yapraklarının tatlarını dengeleyen bazı tatlılar servis ediliyor.

Kiyomizudera Deva Gate – 3 story pagoda – West Gate

Şehirde dar sokaklar ve Japon mimarisini yansıtan tarihi evlerin arasında gezinirken geleneksel giysi kimonoyla gezinen insanları hayranlıkla izliyor, kendinizi gerçekliğin değil de bir film setinin içine girmiş gibi hissediyorsunuz. Başka bir deyişle burada herşey o kadar olağanüstü ki ne kadar zaman geçirirseniz geçirin asla yeterli gelmiyor.

Kyoto

Togetsu-kyo Köprüsü

Tren yolculukları dersek… Mesela Osaka-Namba & Kintetsu-Nara & Kyoto arasında harika bir tren yolculuğu yapmak isterseniz, AONIYOSHI hem çok hesaplı hem de muazzam bir tren. Değerlendirmenizi öneririm.

Ayrıca KYO-TRAIN GARAKU çok özel bir tren çünkü tarihi dekorlu trenin içinde 2 Japan bahçesi var. Günde 4 kez Kyoto-Osaka ve Osaka-Kyoto hattında çalışıyor. Ancak sadece hafta sonları ve tatillerde çalışıyor. Kyoto’da Kyoto-Kawaramachi, Osaka’da Osaka-Umeda istasyonundan kalkıyor. İstasyona gidip regular bilet alıyorsunuz. Bilet ücreti yaklaşık 2.50 €.

Japonya Cruise Turu

Kyoto’ya ilk olarak Windstar Cruises ile katıldığım Japonya cruise turunda geldim. Bu geziye gelirken Emirates ile uçtum. İlk kez uçtuğum Emirates, hizmet kalitesiyle beklentimin üzerindeydi. Emirates, dünya çapında 150’den fazla varış noktasına uçuyor. Bünyesinde 160’dan fazla farklı ulustan çalışanı var. Bu nedenle yolcularla kendi dillerinde iletişim kurmak, Emirates imzalı misafirperverliğin temel bir parçası olarak kabul ediliyor ve Emirates proaktif olarak çok dilli bir kabin ekibini bünyesinde barındırıyor. Emirates kabin ekibi, toplamda 70’ten fazla dil konuşabiliyor. Emirates’in şu an için Dubai-İstanbul arasında günde 3 uçuş olmak üzere, haftada toplam 21 seferi var. Uçakları geniş gövdeli; bunlardan biri havayolunun amiral gemisi A380, diğer ikisi Boeing 777ER ile gerçekleşiyor. Ayrıca Emirates sürdürülebilirlik kapsamında pek çok adım atıyor. Mesela yakıt açısından daha verimli olan çok genç bir filoya sahip olması, yılda 500 tondan fazla cam ve plastiği geri dönüştürmesi, dijital menülere geçerek 1.000 ton kâğıt tasarrufu sağlaması var.

Emirates Boeing 777-300ER

Kyoto İmparatorluk Sarayı

İmparator Meiji, 1868 yılında şogun yönetimine son verip tahta çıkınca Meiji Restorasyonu olarak bilinen politika ve uygulamalarını gerçekleştirmiş. Herşeyden önce başkenti Kyoto’dan Tokyo’ya taşımış. Başka bir deyişle o zamana dek pek çok imparatora hizmet veren Kyoto İmparatorluk Sarayı görevini Tokyo İmparatorluk Sarayı’na bırakmış.

Katsura Sarayı (Katsura Imperial Villa)

Japon imparatorluk ailesinin üyeleri olan Katsura ailesinin ikametgâhı olarak 1645 yılında Katsura İmparatorluk Köşkü yapılmış. Saray kompleksi günümüzde Japon mimarisinin ve bahçe tasarımının zirvesi olarak kabul ediliyor. Sarayda 5 chashitsu (çay odası) varmış ama günümüze 4 tanesi ulaşmış. Bu chashitsu’lar, sadou ritüeli için 3 anayasaya göre inşa edilmiş; uyum, sessizlik ve hürmet.

Nijō Kalesi

Nijō Kalesi, Tokugawa Şogunluğu’nun kurucusu ve ilk şogunu Tokugawa Ieyasu’nun emriyle 1603 yılında tamamlanmış. Kalenin içinde iki merkezli Kuruwa halkası, Ninomaru Sarayı, Honmaru Sarayı ve yıkıntıları, destek binaları ve bahçeler yer alıyor.

Altın Köşk Tapınağı (Kinkaku-ji)

1300’lü yıllara tarihlenen Kinkaku-ji Tapınağı (Altın Köşk Tapınağı, Rokuon-ji, Geyik Parkı Tapınağı); Kitayama kültürü, mimarisi ve bahçe düzenleme sanatı hakkında fikir veren ve Budizm’in Rinzai koluna mensup bir tapınak. Bu nedenle Kyoto Tarihi Anıtları kategorisi içinde (Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō), UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Kinkaku-ji Tapınağı özellikle gün batımında tam bir görsel şölen sunuyor.

Kyoto

Altın Köşk Tapınağı (Kinkaku-ji)

Fushimi Inari Taisha

Kyoto şehrinde Inari Dağı’nın eteklerinde kurulan Fushimi Inari, tahminen 711 yılına tarihlenen bir Shinto tapınağı. Tapınağın ünü Bir Geyşanın Anıları filminde de yer alan, 6.000’den fazla torii’ye (kapı) dayanıyor. Ayrıca tapınağa adak adamaya gelenler, adakları kabul olunca isimlerinin yazılı olduğu turuncu torii’leri tapınağa bağışlıyorlar. Küçük torii’ler için 1.500 USD, büyük torii’ler için 11.400 USD karşılığında ve yaklaşık 5-6 yıl bekleyerek bağış yapmak gerekiyor. Bu ücreti karşılayamayanlar minyatür torii bağışında bulunuyor. Her bir torii, iyi şans ve servet anlamına geliyor. Her torii’de bağışlayan kişinin ismi yazıyor. Sonuç olarak bu torii’lerin görüntüsü âdeta sonsuzluğu çağrıştırıyor.

Kyoto

Fushimi Inari Taisha

Saihō-ji (Koke-dera) Tapınağı

Saihō-ji (Koke-dera) Tapınağı, bahçesinde bulunan yaklaşık 120 farklı yosun türü nedeniyle Yosun Tapınağı olarak anılıyor. Tapınağın bahçesi Japon bahçe tasarımını etkilemiş. Saihō-ji (Koke-dera) Tapınağı, Kyoto Tarihi Anıtları kategorisi içinde (Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Koke-dera Tapınağı, Nara Dönemi’nde bir tapınak hâline gelmeden önce Prens Shotoku’nun villasının bulunduğu yermiş. 1339’da yenilenip rahip Muso Soseki yönetiminde bir Zen tapınağı olmuş. Muso Soseki Koke-dera’nın bahçelerini de yaratmış.

Bambu Ormanı – Arashiyama

Burada herkesi kendine hayran bırakan bir bambu ormanı var.

Kyoto

Kyoto – Arashiyama Bambu Ormanı

Kimono Ormanı – Arashiyama

2013 yılında Keifuku Arashiyama hattındaki Randen tramvay istasyonuna silindir şeklindeki sütunlardan oluşan bir koleksiyon konmuş. Buna Kimono Ormanı deniyor. Sütunlar bir orman gibi kümelendiğinden ormana benzetiliyor. Sütunların her birinde kimonolar var.

Kyoto – Kimono Ormanı’nda kimonolarını giyip gezinen genç kızlar

Sanjūsangen-dō Tapınağı

Taira no Kiyomori, İmparator Go-Shirakawa için 1164 yılında bir Tendai Budist tapınağı olan Sanjūsangen-dō Tapınağı’nı yapmış. Tapınakta 1001 adet Bin Kollu Şefkat Tanrıçası Kannon heykeli dikkat çekiyor.

Eikan-dō (Zenrin-ji) Tapınağı

Kūkai’nin bir öğrencisi olan Shinshō, Jōdo-shū Budist mezhebinin Seizan şubesinin baş tapınağı olan Eikan-dō (Zenrin-ji) Tapınağı’nı yapmış. Eikan-dō, sonbaharda renk değiştiren ağaçları ve akşam aydınlatmalarıyla ünlü.

Otagi Nenbutsu-ji

Arashiyama semtindeki Budist tapınağı Otagi Nenbutsu-ji’yi 8. yüzyılda İmparatoriçe Shōtoku yapmış. Ancak Kamo Nehri taşınca yıkılmış. Ondan sonra yakındaki Enryaku-ji Tapınağı’nın bir parçası olarak yeniden yükselmiş. Tapınağın en önemli özelliği 1.200 taş heykele ev sahipliği yapıyor olması. Ancak tapınak Kyoto merkezindeki tapınaklara nazaran çok daha az kişi tarafından ziyaret ediliyor. Yine de buraya gelenler sakin bir vahaya gelmiş gibi hissediyor.

Otagi Nenbutsu-ji

Gion & Higashiyama

Kyoto’nun kalbi ve ruhu olan Gion & Higashiyama’da yüzyıllardır turistlere ve hacılara hizmet veren küçük dükkânlar, kafeler ve restoranlar var. Bu nedenle Japonya’da 17. yüzyıldan bu yana var olan geyşalık kültürünü Gion’da hissedebiliyorsunuz. Pontocho Alley etrafında bir yürüş yaparsanız zarif ipekten kimono giyen, şemsiyeleri, ahşap takunyaları ve beyaz boyalı yüzleriyle dikkat çeken geyşalara daha yakından bakabilirsiniz. Beni Kyoto kentinde en çok etkileyen yerlerden birinin burası olduğunu söylemeliyim.

Sannenzaka & Ninenzaka, Gion bölgesindeki iki küçük yamaç. Mesela Ninenzaka (Ninei-zaka) Yamacı, Yasaka-no-to Pagoda manzarasıyla tanınıyor. 807 yılında inşa edilen cadde, Japon tasarım ürünleri ve Japon mutfağı lezzetleri bulunan çok sayıda mağaza, kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca 100 metre uzunluğundaki taş kaplı Sannenzaka (Sannei-zaka) Yamacı, 808 yılı tarihli olmasıyla biliniyor.

Kyoto

Yasaka-dori’den görünen Yasaka Pagoda

Eğer 1-31 Temmuz tarihleri arasında Kyoto’daysanız şanslısınız çünkü ülkenin en önemli, en büyük ve en lüks festivallerinden biri olan Gion Festivali (Japonca: Gion Matsuri), Gion’daki Yasaka Mabedi’nde (Yasaka-jinja Shrine) kutlanıyor. Bu festival kapsamında 17 Temmuz günü Eski veya Saki Matsuri Festivali, 24 Temmuz günü Son veya Ato Matsuri Festivali gerçekleşiyor.

Kiyomizudera Tapınağı

798 yılına tarihlenen Kiyomizudera Tapınak Kompleksi, Japonya’nın en eski ve en önemli Budist tapınaklarından biri. Bu nedenle Kiyomizudera Tapınak Kompleksi, Kyoto Tarihi Anıtları kategorisi içinde (Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kyoto – Kiyomizudera Tapınağı

Tapınak kompleksinin ana balkonu, 13 metre yükseklikte ve 18 metre uzunluğunda. Sonuç olarak balkondan şehrin güneydoğu kısmının manzarasını izleyebiliyorsunuz.

Kiyomizudera – Main Hall

Tapınak ismini kompleksin içindeki şelaleden alıyor. Kiyumizu, “temiz saf su” anlamına geliyor. Tapınakta bir inanış var: İnanışa göre 13 metre yükseklikten atlayarak hayatta kalan kişinin dileği gerçekleşiyor! Edo döneminde 234 kişi atlamış ve bunların % 85’i hayatta kalmış. Ancak günümüzde bu geleneği gerçekleştirmek yasak.

Kiyomizudera – Koyasunoto Pagoda

Otowa Şelalesi’nde sular 3 kanaldan bir göle akıyor. İnanışa göre bu kanallar sırasıyla bilgi, sağlık ve uzun ömrü simgeliyor. Bu nedenle ziyaretçiler buradaki suyun kutsal olduğuna inanarak içiyor.

Kiyomizudera – Otowa Waterfall

Daigo-ji Tapınağı

874 yılına tarihlenen Daigo-ji Tapınağı, bir Şingon Budist tapınağı. Daigo-ji Tapınağı, Kyoto Tarihi Anıtları kategorisi içinde (Kamigamo Jinja, Shimogamo Jinja, Tō-ji, Kiyomizu-dera, Enryaku-ji, Daigo-ji, Ninna-ji, Byōdō-in, Ujigami Jinja, Kōzan-ji, Saihō-ji, Tenryū-ji, Kinkaku-ji, Ginkaku-ji, Ryōan-ji, Nishi Hongan-ji, Nijō-jō) UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca sakura ağaçlarıyla ünlü olan tapınak kompleksinin dağın eteğindeki ana tapınak yapısı, bir yürüyüş yoluyla birkaç tapınak binasına bağlı.

Samurai ve Ninja Müzesi

Eğer samurayları ve ninjaları merak ediyorsanız, Samurai ve Ninja Müzesi hem samuray ve ninja hayranlarına hem de Japonya’nın büyüleyici tarihine ilgi duyan herkese hitap eden bir müze.

Nara

Kyoto şehir merkezinin 42 km güneyinde yer alan Nara, 710-784 yaşanan Nara döneminde başkent olmuş. Başka bir deyişle Heijō-kyō (bugünkü ismiyle Nara), ülkenin ilk başkenti olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle şehrin tarihi anıtları (Budist tapınakları, Shinto mabetleri, Heijō Sarayı’nın kalıntıları) 8. yüzyılda Japon başkentindeki yaşamın canlı bir kanıtını sunuyor. Antik Nara’nın Tarihi Anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Ayrıca Hōryū-ji Bölgesindeki Budist Anıtları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

1880 yılına tarihlenen Nara Parkı, âdeta bir geyik çiftliği gibi. Ayrıca özellikle sakura zamanında ziyaretçi akınına uğruyan park, Todai-ji Tapınağı’na ev sahipliği yapıyor.

Todai-ji Tapınağı

Wakayama/Nara/Mie prefektörlüklerindeki Kii Sıradağları’ndaki Kutsal Yerler ve Hac Yolları, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor.

Kyoto benim gözümde Japonya’nın en güzel, en çarpıcı, ziyaretçilerine en çok Japon kültürünü hissettiren şehri. Herşeyden önce Kyoto’ya gelmeyen Japonya’ya geldim demesin, kimse de Kyoto’yu görmemezlik etmesin…

Keşfetmeniz dileğiyle…